Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1873
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postbella_27, on 2nd January 2011, 19:59, said:

deci sa inteleg ca e o prostie,cum am crezut!si apropo,chiar am citit cartea(cea de ioan bud)dar am inteles ca si bud asta cam abereaza....si in plus pentru ce este forumul?pentru intrebari si ajutor,corect?
Cand am auzit prima data de chestia cu muscatul urechii, am ras si mi-am zis ca e folclor dar o cunostinta care avea un fox extrem de dominant si neascultator a utilizat metoda si zicea el ca a functionat. Apoi am avut surpriza sa citesc despre asta intr-o carte scrisa nu de Ioan Bud ci de un veterinar francez, specializat in comportament si chiar psihiatrie canina.

#1874
bella_27

bella_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2010

View PostFreddy12, on 2nd January 2011, 21:29, said:

Cand am auzit prima data de chestia cu muscatul urechii, am ras si mi-am zis ca e folclor dar o cunostinta care avea un fox extrem de dominant si neascultator a utilizat metoda si zicea el ca a functionat. Apoi am avut surpriza sa citesc despre asta intr-o carte scrisa nu de Ioan Bud ci de un veterinar francez, specializat in comportament si chiar psihiatrie canina.


deci eu ce sa mai inteleg?
sa iti explic cum face ea!eu stau in pat,iar ea vine la marginea patului,pune labutele din fata pe pieptul meu(are 3luni)si incepe si ma linge pe fata si dupa "clant" de ureche,dar nu tare!!!eu o iau ce pe o joaca si nu cred tampenia asta...dar vroiam sa va cer si voua parerea...

#1875
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postbella_27, on 3rd January 2011, 10:36, said:

deci eu ce sa mai inteleg?
sa iti explic cum face ea!eu stau in pat,iar ea vine la marginea patului,pune labutele din fata pe pieptul meu(are 3luni)si incepe si ma linge pe fata si dupa "clant" de ureche,dar nu tare!!!eu o iau ce pe o joaca si nu cred tampenia asta...dar vroiam sa va cer si voua parerea...
Parerea mea e ca se joaca, e pui si puii de catel se joaca mai dur. Cateii mei tot asa faceau. Unul din ei care acum are un an si 8 luni a tot vrut sa ma muste , mai ales de nas pina la 6-7 luni. Celalalt care are acum 8 luni, nu a putut fi luat in brate pina la 3 luni si jumatate, era ca un crocodil. Acum sunt amandoi ingerasi din punctul acesta de vedere. Tu trebuie sa-i arati catelului ca te doare ca sa-si poata el regla forta muscaturii. In cazul despre care relatam ieri era vorba de un catel de un an si ceva al carui stapan lipsise de acasa vreo 6-7 luni si el ramasese cu stapana care il alintase din cale afara asa incat facea numai ce voia el si nu asculta de nimeni In plus era o rasa dominanata si agresiva. Dupa aplicarea corectiei cu muscatul de ureche a inceput sa-si asculte stapanul dar doar pe el si pe nimeni altcineva.

#1876
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
se vinde un puiut...

Attached Files



#1877
bella_27

bella_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2010
buna seara!va rog frumos sa ma ajutati si pe mine...
simt ca nu mai rezist...
nu reusesc sa o invat sa faca numai afara.o scot destul de des,dupa ce mananca,dupa ce se trezeste,iar in jumate din cazuri face afara cand o scot!
problema nu este ca mai face si in casa ca inca e mica,inteleg,dar cum plec un pic din camera,ea face in pat.
in fiecare seara plec pentru 1-2ore timp in care ea ramane singura.Inainte de a pleca o scot afara,dar nimic,iar cand ma intorc acasa gasesc "balta" in pat!!!!asta ma dispera!m-am saturat sa schimb in fiecare seara lenjeria,plus ca mai se si imbiba salteaua!!!ce sa fac,ca in momentele alea simt ca cedez!am prins-o o data in fapt cand facea in pat si ce e drept i-am dat o palma mai tare peste fund!!!

#1878
a-d-i-c-899

a-d-i-c-899

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2011

View Postgicuta, on 17th October 2006, 08:28, said:

Daca il plimbi in lesa ar tb sa il poti controla la aproprierea strainilor tragand de lesa si spunand nu e voie...si rugand strainii sa nu puna mana pe el...

De crescut cresc fizic cam pana la 2 ani ....psihic cam tot asa - se maturizeaza ceva mai tarziu....a mea tot copil e la aproape 4 ani...nu s-a schimbat aproape deloc doar ca asculta mult mai bine comenzile...
Salutre la toti.puteti sami spuneti va rog de unde pot gasi o carte pentru ei

#1879
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
bella mai dureaza un pic pana o sa faca numai afara. nu am ce sfat sa iti dau la asta decat rabdare. referitor la problema cu patul ..ea chiar daca schimbi lenjeria simte inca miros impregnat acolo si atunci ea face acolo unde stie ca a mai facut. incerca sa ii limitezi accesul la zona respectiva atunci cand tu nu esti in camera . daca o prinzi asupra faptului pedepseste-o , daca face afara laud-o si da-i recompensa.

#1880
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postbella_27, on 5th January 2011, 21:59, said:

buna seara!va rog frumos sa ma ajutati si pe mine...
simt ca nu mai rezist...
nu reusesc sa o invat sa faca numai afara.o scot destul de des,dupa ce mananca,dupa ce se trezeste,iar in jumate din cazuri face afara cand o scot!
problema nu este ca mai face si in casa ca inca e mica,inteleg,dar cum plec un pic din camera,ea face in pat.
in fiecare seara plec pentru 1-2ore timp in care ea ramane singura.Inainte de a pleca o scot afara,dar nimic,iar cand ma intorc acasa gasesc "balta" in pat!!!!asta ma dispera!m-am saturat sa schimb in fiecare seara lenjeria,plus ca mai se si imbiba salteaua!!!ce sa fac,ca in momentele alea simt ca cedez!am prins-o o data in fapt cand facea in pat si ce e drept i-am dat o palma mai tare peste fund!!!
Cumpara-ti niste spray-uri care absorb mirosul de urina. Cainii au chestia asta in cap:urineaza acolo unde au mai facut.Gasesti la pet-shop Oxy Strenght sau 8+1. 8+1 nu are nici un miros dar Oxy Strenght are un miros chimic destul de accentuat dar dispare repede.

#1881
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
gata. puiutul s-a dat impreuna cu un frate de-al lui. Vor creste impreuna si asta ma bucura cel mai tare. Cu catelul care face pipi in pat...depepsestel, cum face in pat da-l jos si nu il mai lasa sa stea acolo. depeapsa la fata mea era sa o tin izolata adica ii legam lesa de un gard si eu ma jucam in alta parte..era disperata si ii spuneam ca este rea. si acum cand ii zic ca e rea lasa capul si. la inceput te chinui dar o sa se obisnuiasca.

#1882
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
problema lui era ca facea in pat atunci cand stapanul nu era de fata ( doar o data paraca l-a surprins in mijlocul faptei)  si atunci nu are nici un sens sa pedepseasca puiul pentru ceva care puiul nici nu stie pentru ce este pedepsit.  cel mai bine este sa ii restranga accesul la pat atunci cand el nu este de fata

#1883
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
Fetita mea face 3 luni la sfarsitul lui ianuarie si tot atunci face si ultimul vaccin, dupa care putem iesi afara:)
intrebarea mea este ce ar fi mai bine pentru ea zgarda sau ham?
vet-ul la care am fost eu nu are vaccin impotriva coronavirozei, credeti ca se gasete separat pe la vreo farmacie veterinara?am sunat si aveau doar parvo cu corona...:(

#1884
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
mergi pe lesa ...hamul nu se potriveste la un rott , iar peste cateva luni cand v-a creste daca este in ham o sa iti fie foarte greu sa il stapanesti, el avand mult mai multa forta sa te traga daca este in ham

#1885
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
ma gandeam ca lasa sa nu-i faca rau la gat daca trage,asta pana e putin mai mare si invatam sa mergem frumos si sa ascultam :)
in legatura cu vaccinul nu ma poate ajuta cineva cu vreo informatie...

#1886
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
pai cu cat il inveti mai de mic cu mersul frumos cu atat mai bine . o sa iti fie mai usor sa il inveti orice lucru atunci cand este mic decat atunci cand este mare . pai de ce nu ii dai combinat daca numai asa gasesti?

#1887
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
nu are nimic daca ii mai fac inca o data parvo? ca am gasit doar vaccin parvo+corona.
banuiesc ca e important vaccinul impotriva coronavirovei...deci ar trebui sa il fac, nu?am citit pe net ca e important.
sunt foarte dezamagita pt ca veterinarul ar fi trebuit sa-mi fi zis ca nu are vaccin si impotrica coronavirozei...
eu am presupus ca stie ce trebuie pt un rott

ps :cred ca v-am ametit de cap cu vaccinul asta dar fiecare vet imi zice ce vrea...doar sa incaseze bani :(

#1888
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
vad ca esti din timisoara , sigur trebuie sa gasesti acolo un cabinet si un doctor veterinar cum trebuie .

#1889
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
am facut azi vaccinul si pt corona, a gasit vet-ul pana la urma vaccinul...  :D  acum sunt linistita.
avem 10 kg la 2 luni si 3 sapt.e ok nu??

ps:o fi zis ca-s disperata ca tot insist dar mai bine ca l-am facut decat sa avem probleme mai tarziu

#1890
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
este ok ca ai reusit sa ii faci vaccinul pana la urma , este ok si ca si greutate , oricum o sa aiba multe modificari de acum inainte . o sa vezi cum cum creste de la o zi la alta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate