Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1801
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
da , pacat pentru cainele tau. depinde mult de concetratia de otrava care a fost luata de catre caine . in unele cazuri tratmentul da rezultate in altele din pacate, nu

#1802
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010

View Postbilibistrocizel, on 19th November 2010, 21:47, said:

eu zic sa le faci la doctor....el stie exact ce vaccin trebuie si schema dupa varsta cainelui,u poate o sa gresesti....
vaccinurile i le voi face la doctor, ma refeream ca nu i le vor facei cei la care este puiutul acum.
voi intentionez sa ma documentez cat mai mult in legatura cu acesta rasa,
imi pare rau pt pierderea suferita n1ceTRY

#1803
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
schema de vaccinare trebuie inceputa inca deja , inainte sa iei puiul acasa . cum am mai spus , varsta optima pentru a lua un pui acasa este de 8 saptamani , iar la acesta varsta el normal are cam 2 vaccinuri deja facute

#1804
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010

View Postadi_ab, on 22nd November 2010, 11:20, said:

schema de vaccinare trebuie inceputa inca deja , inainte sa iei puiul acasa . cum am mai spus , varsta optima pentru a lua un pui acasa este de 8 saptamani , iar la acesta varsta el normal are cam 2 vaccinuri deja facute
ok am inteles acum, merci mult.

#1805
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Cred ca am inceput sa am o problema cu cainele meu Bruno... acum are 4 luni si a devenit agresiv... cu mine si cu sotul meu nu este, dar cum vine cineva da sa muste... eu stiind ca e o rasa agresiva si ca nu prea se impaca cu copii  de mic lam lasat sa se joace cu copii din cartier cand vin in vizita la mine ca sa se obisnuiasca cu ei dar acum nici nu s uporta sai vada... ei vin sa se joace cu el pt ca bruno e frumos si atrage atentie eu le zic catelu e dragut dar nu prea stie sa se joace ei nu ca e mititel e dragut si intra sa se joace iaar bruno ii musca iar ei la inceput incep sa rada si sa fuga de catel iar bruno ii urmareste si nu se lasa pana nu le rupe hainele, ii lasa cu pantalonii sfasiati si cu bluzele rupte si a muscat 3 copii pana acum, lea bagat coltii in picior pana lea dat sangele... pana acum nu am avut nici o reclamatie pentru ca bruno e inca mic dar in cateva luni nu va mai fi mic si cand va musca va musca deadevaratelea... eu vreau sa nu fie agresiv cu copii pentru ca in ziua cand eu voi avea unul... sa fie obisnuit... dar bruno acum cand vede un copil parca e turbat! acum a inceput sa fie agresiv si cu musafirii se da sa  ii muste si nu latra cand ataca vine se aproprie normal ca un caine care vrea sa salute numai ca el musca... in ianuarie imi vine socru in vizita bruno o sa aiba 6 luni la 6 luni o sa fie si mai mare.. daca acum reactioneaza asa cum o sa fie in 2 luni? solutie e sa il tin in lant cand vine cineva? mie nu imi plac animalele legate... mie teama ca daca fac asta o sa fie si mai agresiv... o singura data lam legat cu lesa si a eactionat de paca ias fi bagat curent electric... a trebuit sal dezleg pentru ca se strangula.... Eu lam laut pe bruno pt ca avena nevoie de un caine puternic pentru paza casei si a curtii... iar bruno face o treaba buna numai ca nu as vrea sa fie agresiv cu copii...

#1806
clothos

clothos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2010

View Postv3lsatis, on 10th September 2006, 20:41, said:

Sa-ti creasca sanatos !
In al doilea rand...zic asa:Am un vecin la et 1 si are un caine de asta si miroase la et 1 cand trec pe acolo, cred ca trece putoarea prin perete. :confuzzled:
Are tulburari de comportament, asta-i adevarat, ca orice caine de lupta de altfel.
Daca nu il bati bine de mic, innebuneste si nu il mai controlezi cand o sa fie mai mare, trebuie sa il musti de ureche, etc sa ii demostrezi ca tu esti stapanul.
v3lsatis de ce dai inidicatii proaste unui "incepator" poate ca daca nu mai apareau alte mesaje el te asculta pe tine si cainele "nu" avea tulburari de comportament. Daca vrei sa dai astfel de sfaturi numai pentru a induce pe cineva in eroare te rog nu o mai face.Multumesc.

Edited by clothos, 23 November 2010 - 18:37.


#1807
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
totusi cred ca este de destul vechi mesajul lasat de v3lsatis, poate in astia 4 ani si-a mai schimbat si el parerea.

@Andrine  cainele tau este inca destul de mic , nu trebuie lasat sa aiba astfel de comportamente , incerca sa ii faci o socializare mai bine , pune-i o botnita si tine-l in lesa pe langa straini sau copii atunci cand sunt la tine si invata-l cu o corectie daca incerca sa ii muste . in ceea ce spui cu fuga copiilor si atacul asupra hainelor ..este practic ceva normal , de instinct ca orice caine sa fuga dupa prada , iar rott de asemenea incerca sa prinda acesta prada , din nou el trebuie invatat cat are voie sa se joace si in ce fel.

#1808
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostAndrine, on 23rd November 2010, 17:37, said:

Cred ca am inceput sa am o problema cu cainele meu Bruno... acum are 4 luni si a devenit agresiv... cu mine si cu sotul meu nu este, dar cum vine cineva da sa muste... eu stiind ca e o rasa agresiva si ca nu prea se impaca cu copii  de mic lam lasat sa se joace cu copii din cartier cand vin in vizita la mine ca sa se obisnuiasca cu ei dar acum nici nu s uporta sai vada... ei vin sa se joace cu el pt ca bruno e frumos si atrage atentie eu le zic catelu e dragut dar nu prea stie sa se joace ei nu ca e mititel e dragut si intra sa se joace iaar bruno ii musca iar ei la inceput incep sa rada si sa fuga de catel iar bruno ii urmareste si nu se lasa pana nu le rupe hainele, ii lasa cu pantalonii sfasiati si cu bluzele rupte si a muscat 3 copii pana acum, lea bagat coltii in picior pana lea dat sangele... pana acum nu am avut nici o reclamatie pentru ca bruno e inca mic dar in cateva luni nu va mai fi mic si cand va musca va musca deadevaratelea... eu vreau sa nu fie agresiv cu copii pentru ca in ziua cand eu voi avea unul... sa fie obisnuit... dar bruno acum cand vede un copil parca e turbat! acum a inceput sa fie agresiv si cu musafirii se da sa  ii muste si nu latra cand ataca vine se aproprie normal ca un caine care vrea sa salute numai ca el musca... in ianuarie imi vine socru in vizita bruno o sa aiba 6 luni la 6 luni o sa fie si mai mare.. daca acum reactioneaza asa cum o sa fie in 2 luni? solutie e sa il tin in lant cand vine cineva? mie nu imi plac animalele legate... mie teama ca daca fac asta o sa fie si mai agresiv... o singura data lam legat cu lesa si a eactionat de paca ias fi bagat curent electric... a trebuit sal dezleg pentru ca se strangula.... Eu lam laut pe bruno pt ca avena nevoie de un caine puternic pentru paza casei si a curtii... iar bruno face o treaba buna numai ca nu as vrea sa fie agresiv cu copii...
contacteaza un dresor bun

#1809
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
fetita mea a facut 5 puiuti. unul s-a nascut mort, pe unul la calcat si mai am 3 baieti grasi si fomisti ca ar manca intr-una. am avut prb cu ea..a mai ramas un pui in ea si incepea sa se infecteze...am tinut-o la doctor cam 3 zile si totul a fost bine pana la urma. asteptam evolutia lor si poate revin cu poze. eram disperat sa am pui de la ea..dar aveti grija ca e o grija mare in plus. foarte mare

#1810
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
asteptam poze cu micutii :)

#1811
bella_27

bella_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2010
buna un nou membru in familie!!!  am un rotty,bella o cheama,are 2 luni si mentionez ca este primul caine.bineinteles ca m-am documentat bine inainte,am citit o carte,am cautat pe net despre el.problema cu el este ca ma maraie,adica....imi clantane mana ii zic ca nu are voie(deja stie comanda nu)dar problema este ca imediat ce ii zic nu,mai sare inca o data la mana mea,iar eu il ating un pic peste botic(nu dau in el,il ating cat sa inteleaga)....si pana la urma intelege,dar se razabuna imediat pe jucarii de nervi...le musca si le intoarce pe toate partile....ce ma sfatuiti?
si mai am o problema.....am cumparat covorase absorbante pt ea,inca nu are voie sa iasa din casa,nu am terminat cu vaccinurile....si face numai treaba mare pe covorase,atat!pipi peste tot in camera...am scuturat-o de ceafa,i-am spus ca nu are voie,am spalat parchetul cu otet(m-am gandit ca o sa o deranjeze si o sa se duca imediat la covoras,dar nimic).....face numai cand vrea ea pipi pe covoras!cum as putea sa procedez?mentionez ca o am de 3 saptamani,si mai are de stat in casa pana la sfarsitul lunii decembrie cand termina cu vaccinele.

#1812
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
ei acum dorm in camera centralei unde este cald si bine. va mai tin la curent.
Iar colega in legatura cu a ta catelusa...tu vrei de la inceput sa faca cum vrei tu? trebuie timp rabdare si il vei invata tot ce vrei daca te tii de el. Cearta-l. pedepseste-l cand sare la tine si se obisnuieste. Tu abia l-ai luat de langa haita lui si normal ca el vrea sa fie seful. Gandeste-te acum ca ai cum copil bebe de 2 luni, care tre sa il schimbi, sa il inveti sa zica caca cand vrea sa faca treaba mare si tot asa.... e greu pana pe la 6 luni dupa care vine din ce in ce mai usor si o sa fie cum iti doresti.

Attached Files



#1813
bella_27

bella_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2010

View Postgrig_sorin, on 28th November 2010, 21:53, said:

ei acum dorm in camera centralei unde este cald si bine. va mai tin la curent.
Iar colega in legatura cu a ta catelusa...tu vrei de la inceput sa faca cum vrei tu? trebuie timp rabdare si il vei invata tot ce vrei daca te tii de el. Cearta-l. pedepseste-l cand sare la tine si se obisnuieste. Tu abia l-ai luat de langa haita lui si normal ca el vrea sa fie seful. Gandeste-te acum ca ai cum copil bebe de 2 luni, care tre sa il schimbi, sa il inveti sa zica caca cand vrea sa faca treaba mare si tot asa.... e greu pana pe la 6 luni dupa care vine din ce in ce mai usor si o sa fie cum iti doresti.
mersi.....sunt colegu bella este numele lui rotty....mersi pt sfat,dar problema e ca stie ca nu are voie sa faca pe unde vrea ea,este o hoata si acum cand face unde nu e voie,fuge imediat sub pat,sau mai nou face direct din picioare sau din mers ca sa nu o mai vezi asupra faptului...ce zici de treaba asta?

felicitari pt puiuti....sunt foarte dragalasi.ptiu sa nu ii deochi!!!!

#1814
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postbella_27, on 28th November 2010, 22:29, said:

dar problema e ca stie ca nu are voie sa faca pe unde vrea ea,este o hoata si acum cand face unde nu e voie,fuge imediat sub pat,sau mai nou face direct din picioare sau din mers ca sa nu o mai vezi asupra faptului...ce zici de treaba asta?

E puiut si te testeaza. Orice copil vrea sa stie pana unde poate intinde coarda si cat de relaxate sunt regulile care-i sunt impuse. Trebuie sa incerci sa o intelegi, sa o faci sa inteleaga ce astepti de la ea si, cel mai important, sa te dovedesti mai incapatanat decat ea.

#1815
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
exact cum au spus si colegii , este inca un pui luat de langa haita lui. acum el invata lucruri noi . acolo asa era obisnuit sa interactioneze cu fratii prin mici muscaturi , ei asa simt si isi formeaza legatura intre ei . nu il mai lovi peste bot , atunci cand te musca spui nu ferm si ii indrepti atentia spre o jucarie si cand se joaca cu ea o lauzi. daca vezi ca ea continua sa te muste de picior sau de haine , pur si simplu ignor-o . te opresti pe loc , nu ii spui nimic, nu o privesti si o vezi ca se opreste si este nedumerita de ce nu are parte de atentie sau de miscare .. atunci ii dai o jucarie si din nou lauda .

in ceea ce priveste facutul prin casa ..trebuie multa rabdare . incerca sa anticipezi anumite momente ...dupa ce mananca , dupa ce se trezeste , dupa ce se joaca

#1816
bella_27

bella_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2010
mersi pentru sfaturi....stiu,cu multa rabdare si perseverenta reusesti!iar in ceea ce priveste lovitul pete botic,este exagerat sa spunem asa..o ating,atat,cat sa inteleaga....am inceput sa o pedepesc cand face ceva rau,o duc pe hol,o las singura 5 min(timp in care,plange extraordinar de mult),iar dupa 5min ma duc la usa ii zic sa taca,iar cum tace o si bag in camera mea....am observat ca da roade...si ma asculta cu pedepsa asta!de cele mai multe ori doar o amenint,"bella te duc pe hol" si ea se potoloste,adica ma asculta cand ii zic nu....dar mai sunt cazuri,in care dupa multa atentie si rasfat si magaieri,nu ma mai aculta!si-o ia in cap,corect! sper sa procedez bine,si mai astept sfaturi de voi,doar voi sunteti patiti!:)

#1817
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
sa ai grija cu lasatul pe hol . este ok ca si pedeapsa , insa daca te duci la ea cand inca mai plange s-ar putea sa descopere in timp o slabiciune la tine in acesta pedeapsa , adica sa stie ca atunci cand plange un pic o sa mergi la ea .

#1818
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
nu stiu daca ai citit mai sus...ca si altii si rott meu face greseala asta : mananca de pe jos, stie ca nu are voie deloc, pe furis i-a si fuge, daca am vazut=o lasa jos fara sa ii zic, dar daca nu o vezi mananca tot ce prinde. Sunt incapatanati. cineva spunea ca il face sa stea si in limba, dar treaba cu mancarea nu a reusit sa o rezolve. asa sunt ei figuranti si te incearca, "oare azi il prostesc?"  Cat am avuto la dresat , dresorul folosea numai pedeapsa asta. pusa in lesa si tinuta la "izolare". adica eu faceam ceva si ea statea langa gard, calorifer, unde eram la momentul cand gresea. si acum daca iam zis " esti o nesimtita si te pedepsesc' lasa capul jos ca un copil care ii pare rau ca a facut si iti e si mila sa mai tipi la ce fata face, dar la urmatoarea ocazie cum gaseste ceva pe jos..i-a si fuge. iti trebuie rabdare multa si il obisnuiesti tu. niciun om nu s-a nascut invatat dapai un catelus.

Ce noroc as avea eu daca as gasi un sponsor sa dau mancare la caini ca i-as tine pe toti:d. am deja 3 si ma rup la mancare, loc de inca 3 am, dar cu hrana e grav..:(:(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate