Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Parada de la Galati . O fetita a murit

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu cred ca e vina motociclistului, organizatorii si parintii inconstienti sunt cei vinovati.

#20
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

View Postzuppy, on Sep 10 2006, 02:12, said:

nu cred ca e vina motociclistului, organizatorii si parintii inconstienti sunt cei vinovati.

Daca o sa vezi un filmulet care nu a aparut la stiri aproximativ 200 de oameni puteau fi loviti de motocicleta. Faptul ca traim in tara lui papura voda si nu putem sa vedem ca organizatorii au fost vinovati demonstraza inca odata putreziciunea care a atins cote alarmante. La 12 ani fata putea veni de la scoala cu alti colegi si sa stea langa adulti. ( cum cred ca si tu la 12 ani veneai de la scoala fara parinti).


OT: / Salvati Delta Dunarii!!!!!!!!!!!!!!!!!! (donati bani (1 %) pentru AC)

#21
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
oricum, tragedia s-a produs, condoleante familiei...

faptul e consumat. trebuie sa facem ceva SA NU SE MAI REPETE !!!. asta in primul rand, si pe urma sa stabilim partea de vina a fiecaruia

#22
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004

View Postcrz, on Sep 9 2006, 23:28, said:

Era o parada pe un drum inchis circulatiei auto. Toata lumea stia ce se va intampla acolo, deci era de competenta organizatorilor sa ia masuri pentru protejarea spectatorilor.

Daca in timpul unui raliu se'ntampla un accident si spectatorii au de suferit NU este vina pilotului!


Ma repet: drumul este intr-adevar inchis circulatiei, dar acidentul nu s-a produs pe portiunea inchisa.

De exemplu, eu daca dau masina unuia beat si fara permis si ala omoara pe cineva, el raspunde pentru omor si eu pentru fapta de a da masina unuia fara permis. Deci chiar daca eu sunt imbecil si creez conditiile pentru producerea unui accident, principalul vinovat tot ala care a produs accidentul este.

#23
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postimblanzitoruldelei, on Sep 10 2006, 01:24, said:

Pun pariu ca ala cu moto o sa scape cu o pedeapsa cu suspendare .

Și ce vrei să spui cu asta?

Că de fapt el ar fi principalul vinovat și va scăpa deoarece e prienten cu Tăriceanu?!
Să fim serioși.
Indiferent de organizare și de locul unde se afla fata, conducătorul vehiculului care a provocat accidentul e pasibil de răspundere. Și asta pentru că noul cod rutier intră în vigoare de la 20 septembrie.
Și abia de atunci încolo poți să spui că dacă lovești un pieton care nu se afla unde trebuie, e vina lui.

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai si ce, conform noului cod ar fi vreo diferenta in cazul de fata? Pietonul nu se afla unde trebuie, si motocicleta da?

Edited by don_dannielo, 10 September 2006 - 12:59.


#25
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Si eu stiam ca in cadrul concursurilor organizate raspunderea nu e a participantilor.
Pacat de fetita care a murit, dar era minor si nu avea ce sa caute acolo fara supraveghere. Nu ca asta ar schimba faptele.
Pe de alta parte nu cred ca motociclistul a facut asta intentionat. Si legal vorbind, daca acuzi ar fi bine sa ai probe, altfel ... sa speri ca nu se uita aici si nu te da in judecata pentru calomnie.
Cazuri din astea cu accidente in concurs s-au intimplat si se vor intimpla ... nu le vrea nimeni dar se intimpla.

#26
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
chiar daca ar fi fost cauciucuri pe margine sau baloti de paie tot s-ar fi intamplat ceva grav.
asa cevaq se face de persoane cu experienta nu de orice cocalar cu motor.
acesti iresponsabili fac lucrul asta si in trafic pentru a impresiona si provoca frica celorlalti.

#27
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Priceperea unui sofer la volan/ghidon este testata la examenul care iti acorda dreptul de a conduce.
Daca si l-a luat pe spaga ... atunci e vina politistului, ce sa zic. Pe el cine il trage la raspundere?

#28
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
tu ai dat test la ridicat motorul pe o roata  la 120 km/h . eu nu cred.
ai aratat politistului ca motorul tau stie sa derapeze fara tine pe el?

ideea este ca a murit un pui de om care nu avea nici o vina.
ar fi bine venit un comunicat al pasionatilor de moto prin care renunta la acte de teribilism in zonele populate de pietoni.
si un comunicat din partea politiei cu masuri luate pentru impiedicarea viitoarelor accidente.

#29
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Mie personal mi se pare clar ca a scapat motorul de sub control. Nu am vazut clar ce s-a intamplat, insa la concursul de "liniutze" fiecare trage de bicicleta lui cat de tare se poate, existand riscul nu tocmai mic de a scapa de sub control.

Una peste alta, nu am vazut concurs de dragstere prin tunel de oameni. In mod evident, oamenii nu aveau ce cauta asa de aproape de suprafata de rulare fara nici o protectie.

Mare pacat de fetita.  :upset:

A

Edited by gollum, 11 September 2006 - 09:45.


#30
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdragos_avram, on Sep 10 2006, 01:18, said:

Cum poti sa faci o asa tampenie, pe linia dreapta, presupunand ca esti atat de bun incat sa te bagi la un concurs?
Era linie dreapta , dar idiotul ala de motociclist nu se mai incapea de figuri si fumuri in capul lui si a incercat sa mearga pe o roata. Fiind in demaraj ia plecat roata a doua si s-a dat peste cap. Viteza mare, si motocicleta a fost scapat de sub control. Mai departe stie toata lumea ce s-a intamplat.

View Postzuppy, on Sep 10 2006, 02:12, said:

nu cred ca e vina motociclistului, organizatorii si parintii inconstienti sunt cei vinovati.
Sunt de vina amandoi. Motociclistul trebuie condamnat, cu sau fara suspendare. Organizatorii trebuie aspru amendati cu interzicerea totala a organizarii unor astfel de evenimente. Cam asta cred eu ca ar trebui facut.

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
wow, citi judecatori exista pe forum, din pacate multi dintre ei, sarmanii, judeca, ca sa folosesc un eufemism, ca de fapt urla, scuipa si acuza, sub starea de shock provocata de "moartea unei fetite nevinovate".

oricine se duce si da cu putina apa rece pe fata si eventual inspira adinc, ca sa-si limpezeasca putin creierul, poate sa-si dea seama ca motociclistul n-are nici o vina pentru omorul propriu-zis. de fapt, n-are nici o vina nici macar pentru ca a cazut. a fost pur si simplu ceva ce nu exista inca in codul penal sau alte feluri de coduri, insa exista in realitate: CEASU RAU.

sa va intreb io ceva simplu: ce cauta o fetita de 12 ani pe marginea unei sosele pe care gonesc motociclete si se mai si ridica pe o roata? io personal, daca as avea o fetita de 12 ani sau indiferent de ce virsta, as pune-o oriunde, numa pe marginea unui drum pe care gonesc motociclete pe-o roata, NU. cum de a cazut tocmai atunci motociclistul, doar nu era prima data cind se ridica pe-o roata? ;) si cum de motocicleta a intrat direct in fetita si in aia de pe margine? de ce n-a intrat de exemplu in Mosotti, care in nici un caz nu s-ar duce sa stea ca boul pe marginea unui drum pe care gonesc motociclete care se ridica pe-o roata? :death: :death: :death:

#32
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Faza cu ridicatul pe o roata este o simpla speculatie a presei. Omul incerca sa intreaca celalalt participant tragand cat mai tare de gaz. In astfel de conditii este prea posibil un wheelie involuntar si cred ca ar trebui exclusa versiunea "se dadea pe o roata". Intentia lui era cu siguranta sa nu scape motocicleta d esub control, sa nu o ia pe o roata si in acelasi timp sa accelereze cat mai repede. In alta ordine de idei, la 12 ani nu aveam voie sa plec din spatele blocului. COmentairile/judecatile de valoare sunt de prisos acum, dar cred ca ar trebui minimizate speculatiile.

Bafta.

A

PS Sa speram ca pe viitor se vor lua masuri, astfel incat acest caz sa nu se repete.

#33
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Erau destui oameni adunati dupa principiul "efectului de turma" .  Nu poti sa o acuzi pe fetita ce cauta ea pe acolo. Poate mergea sa duca gunoiul si s-a uitat si ea la bolizii care faceau galagie mare. Curiozitatea e o caracteristica generala a rasei care apartinem.
Chiar e ridicol ce spui. Auzi fetita e vinovata... ce cauta ea acolo, ca "Mosoti nu ar fi stat ca boul pe marginea drumului unde gonesc motociclete care se ridica pe o roata"  :w00t:

Mortul e intodeana cel mai vinovat!  :angry:

#34
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Da, poate ca vina e intradevar a mortului. Pentru ca in astfel de cazuri TU iti asumi raspunderea pentru locul in care stai. Poti sa stai ferit, sau poti sa nu mergi la astfel de evenimente. E exact ca la raliu.

Pacat ca cineva a trebuit sa plateasca un pret prea mare. :deadtongue:  :thumbdown:

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, in cazul de fata nu poti spune ca e vina mortului. copii sint prosti. insa nu trebuie sa uitam ca orice copil are, cel putin teoretic, un parinte, tot teoretic mai destept decit copilul, care ar trebui sa AIBA GRIJA DE EL.

mi se pare super comic sa acuzi motociclistul ca a cazut si a intrat in tine care stateai pe margine, inchipuindu-ti ca motociclistu NU E OM, si prin urmare, NU ESTE SUPUS GRESELII :wacko:

si acum un copy/paste din dex

ACCIDÉNT (1-4, 6) accidente, s.n. (5) accidenţi, s.m. 1. Eveniment fortuit, imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea).

#36
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Oricat nu pot suferii motociclistii care se sparg in figuri (si credeti-ma, NU ii sufar), cel de fata nu are absolut nici o vina.

Vina TOTALA o poarta organizatorii. Nici fetita nu are nici o vina saraca (decat poate ca nu o ducea prea mult bibilica si a stat unde nu trebuia. Valabil si pt. parinti ca au lasat-o acolo).

Edited by Alice, 11 September 2006 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate