Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Noutati de la hackerii musulmani...

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
Sweet-Girl

Sweet-Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.08.2006
Oare hackerii astia chiar sunt musulmani? Si ce se mai aude? A fost afectat vreun forum gazduit de Myforum?  :console:

#74
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View PostUnixMarius, on Sep 4 2006, 14:25, said:

Multa lume intampina probleme in a aduce zend loader pe serverele cu Plesk instalat, din cauza lui ioncube , care este folosit de ei.


Man,poti te rog sa traduci.
Care e problema cu ion si zend?
Din prapastie in prapastie sau sunt eu obosit

@mafioto.
Asa de rulllzzz e Cpanelu de nu se poate.Geez cosmonaut

Edited by WBF, 04 September 2006 - 14:53.


#75
Razva

Razva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.04.2006
[ http://www.webfactor.ro/images/diverse/cosmonaut1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gradina lui Dumnezeu e mare  :worthy:

#76
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostSweet-Girl, on Sep 4 2006, 15:51, said:

Oare hackerii astia chiar sunt musulmani? Si ce se mai aude? A fost afectat vreun forum gazduit de Myforum?  :console:
nu stiu..dar sigur sunt foarte interesati de site-urile care au sub 50 de vizitatori pe luna
altul din zodia cosmonautilor ?

Edited by Sergiu_Q, 04 September 2006 - 17:45.


#77
AUTOTRAFIC

AUTOTRAFIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.04.2006

View PostSergiu_Q, on Sep 4 2006, 18:44, said:

nu stiu..dar sigur sunt foarte interesati de site-urile care au sub 50 de vizitatori pe luna

:death:  fun-sms.ro 6000 vizite/zi
jocuri-gratuite 1000 vizite/zi
etc

#78
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostAUTOTRAFIC, on Sep 4 2006, 19:27, said:

:death:  fun-sms.ro 6000 vizite/zi
jocuri-gratuite 1000 vizite/zi
etc
era vorba de cosmonautii cu pagini de 50 de vizite pe zi ... aka qoute :worthy:

#79
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View PostSergiu_Q, on Sep 4 2006, 20:29, said:

era vorba de cosmonautii cu pagini de 50 de vizite pe zi ... aka qoute :worthy:


Mai omule
Tu stii cine are trade mark pe "cosmonauti"
Geez,o sa incep sa urlu dupa drepturi de autor,dar avand in vedere contextul si procentul de cosmonaut/pixel...trec cu vederea.Astazi

#80
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostWBF, on Sep 4 2006, 15:51, said:

Man,poti te rog sa traduci.
Care e problema cu ion si zend?

Pot , man , sau o sa incerc  :D  Plesk foloseste ioncube pentru "encryptarea/decryptarea" sursei de php si automat la instalare php-ul il are instalat . Cine vrea sa folosesca Zend Optimizer si il instaleza dupa aia, o sa observe ca Plesk nu mai merge deoarece Zend rescrie php.ini , iar ioncube nu mai apare acolo. Asa ca este o mica problema in a aduce cele doua pe acelasi server.

Se poate totusi face chestia asta si este explicata pe site-ul lui SWsoft. Treaba este ca , pentru cineva care nu stie pe unde sa caute sau sa stie putin unix/linux/php encoders, etc este mai greu.

Subscriu si eu la faptul ca Plesk sux.

si apropo de "hackeri" musulmani.

"Islamic hacking groups opposed to US plans for action against Iraq are escalating their attacks on websites run by western governments and large companies, according to security experts.
London-based computer security firm mi2g said October was the worst month for digital attacks since its records began in 1995.

It estimated that 16,559 attacks were carried out on computer systems and websites this month.

But the computer security firm said the economic damage caused by the attacks is decreasing, reflecting a decline in the quality of targets chosen for digital attack. "

Mai multe in SURSA

#81
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostWBF, on Sep 4 2006, 21:58, said:

Mai omule
Tu stii cine are trade mark pe "cosmonauti"
Geez,o sa incep sa urlu dupa drepturi de autor,dar avand in vedere contextul si procentul de cosmonaut/pixel...trec cu vederea.Astazi
:worthy:  :worthy:  :worthy:
scuze... am uitat  :worthy:  . parca suna mai frumos cosmonaut decat bou ..fraier ..etc :)
baga si tu in semnatura niste termeni de utilizare sa stie lumea pe viitor :)
pana la urma ce au astia cu paginile romanesti  ?
ca doar nu semnam noi pe bombele israelienilor sau ale americanilor ...

#82
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View PostUnixMarius, on Sep 5 2006, 03:17, said:

Pot , man , sau o sa incerc  :D  Plesk foloseste ioncube pentru "encryptarea/decryptarea" sursei de php si automat la instalare php-ul il are instalat . Cine vrea sa folosesca Zend Optimizer si il instaleza dupa aia, o sa observe ca Plesk nu mai merge deoarece Zend rescrie php.ini , iar ioncube nu mai apare acolo. Asa ca este o mica problema in a aduce cele doua pe acelasi server.

Se poate totusi face chestia asta si este explicata pe site-ul lui SWsoft. Treaba este ca , pentru cineva care nu stie pe unde sa caute sau sa stie putin unix/linux/php encoders, etc este mai greu.

Subscriu si eu la faptul ca Plesk sux.

si apropo de "hackeri" musulmani.

"Islamic hacking groups opposed to US plans for action against Iraq are escalating their attacks on websites run by western governments and large companies, according to security experts.
London-based computer security firm mi2g said October was the worst month for digital attacks since its records began in 1995.

It estimated that 16,559 attacks were carried out on computer systems and websites this month.

But the computer security firm said the economic damage caused by the attacks is decreasing, reflecting a decline in the quality of targets chosen for digital attack. "

Mai multe in SURSA


Mai omule,eu cosmonaut mai mare ca tine nu am vazut.
Din greseala,activitatea mea zilnica se desfasoara intr-un datacenter.
Accidental,suntem si parteneri Swsoft.Asta ar insemna pentru tine ca Plesk e mama noastra.Tata nostru e Cpanel
Avem in parohie si Plesk si Cpanel.Multe.Acum nu ca la tine ,care ai facut update la 500 de servere.Noi suntem mai modesti.
Dupa ce am vazut postul tau i-am chemat pe baietii care se ocupa de servere la noi si au ras maxim.
Eu as incerca sa nu postez asemenea prapastii,nu de alta dar poate te crede cineva.
Sa ai o zi buna si o stratosfera rarefiata proportional cu pixelii pe care i-aia infectat pe aici

#83
CosaNostra

CosaNostra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.09.2006
Nu inteleg care e motivul. Au luat ceva Carti De C sau ce au castigat cu aceste spargeri ? sau doar de lamo stuff index changing

#84
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003

View PostWBF, on Sep 5 2006, 09:13, said:

Mai omule,eu cosmonaut mai mare ca tine nu am vazut.
Din greseala,activitatea mea zilnica se desfasoara intr-un datacenter.
Accidental,suntem si parteneri Swsoft.Asta ar insemna pentru tine ca Plesk e mama noastra.Tata nostru e Cpanel
Avem in parohie si Plesk si Cpanel.Multe.Acum nu ca la tine ,care ai facut update la 500 de servere.Noi suntem mai modesti.
Dupa ce am vazut postul tau i-am chemat pe baietii care se ocupa de servere la noi si au ras maxim.
Eu as incerca sa nu postez asemenea prapastii,nu de alta dar poate te crede cineva.
Sa ai o zi buna si o stratosfera rarefiata proportional cu pixelii pe care i-aia infectat pe aici

Ma omule, tu doar vi si zici ca nu ai mai ras de mult asa si ca nu stie ce zice. Pui intrebare, ala raspunde cu argumente atatea cate are sau cate stie si tu vi iar cu posturi de genul ca este cosmonaut fara sa dai un argument cu ce a gresit.
Tu ce faci in datacenterul ala, stergi prafu?

#85
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Da ,sterg praful.
Din cand in cand am grija de serverele clientilor.Din cand in cand zilnic.
Subiectul topicului era din cate tin eu minte un mass deface cu aroma de hack,petrecut la mine in datacenter.
Facut de niste flacai extrem de dibaci si hotarati.
Nu este treaba noastra in cazul unor servere colocate sa pazim acele servere sau sa le administram.
Dar intra in sarcina noastra sa dam o mana de ajutor rapida.Poate si de aia MXhost va ofera servicii ok.Pentru ca are si sprijinul nostru.Zi noapte.Cand unul din voi urca pe serverul lui Mxhost un script facut pe genunchi,capabil sa faca varza orice server,noi astia de stergem praful suntem cam ultima speranta.Nu de alta dar tot batrana consola le rezolva.
Cu toata bunovointa MXhost,daca noi ,astia de stergem praful prin datacentere nu am sari rapid sa minimalizam dezastre nu as vedea topicuri peste topicuri cu MXhost rules.

In acest topic NU era vorba de update la 500 de servere,nici de ioncube nici de zend optimiser .
Cineva doar exprimase o parere la diferentele de securitate intre doua panouri de control care domina piata hostingului la aceasta ora.
Automatizarea ceruta de clienti in mediul shared duce la nevoia de panouri de control.Ca orice soft,un panou de control nu este hack proof.

Offtopic acum:
FYI,Plesk nu are treaba cu ion,instalarea de zend se face deafult si in 5 minute.La fel ca si la Cpanel sau DirectAdmin
Ar fi un cretinism ca un panou de control sa fie semi incompatibil cu zend,nu de alta dar 90% din softurile folosite in hosting la nivel de billing,help&support sunt criptate cu zend.Trendul actual,daca vrei un soft care sa nu poata fi gasit hackat pe forumuri de warez a doua zi este sa il oferi zenduit.(Vezi modernbill,AWBS......)
Si sa aud pe cineva care cu nonsalanta afirma prapastii ma mira.
Tot FYI ,sa ai zend si ion pe acelasi server este cam ca un anus contra naturii.Naste incompatibilitati.Dintre cele doua,Ion este din ce in ce mai putin folosit.Poate de aceea cand dai sa inchiriezi un soft de billing respectabil,ai cele doua variante (pt zend sau pentru ion)


Deci,inainte de a te gandi ca sterg praful ar trebui sa te gandesti ca ,undeva,pe unde ai hostata vreo pagina,exista unul care sterge praful.Face si el parte din lantul trofic.Nu ti-as dori sa fii hostat undeva unde ala de sterge praful ca mine sau colegii mei lipseste cu desavarsire.

Anyway,doresc o seara placuta tuturor.
Scuzele mele daca posturile mele pot sa supere uneori.Stergand praful zilnic te acresti


Si in incheiere as putea exprima o parere legata de ce ne sparg arabii.
Ei..am inceput sa avem hosteri ok,care gazduiesc nu numai .ro
Si cand faci mass deface,nu stai sa pigulesti .ro de restul de domenii.
Hack-ul nu se face ad labam,tot un pacatos de script face treaba.
Si ala nu sta sa aleaga.

Edited by WBF, 05 September 2006 - 20:17.


#86
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostDjAdi, on Sep 2 2006, 19:28, said:

AM citit pe alte forumuri ca f multe servere au fost atacate de hakeri arabi.

nu-s arabi...araba e doar provenienta banilor...

#87
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Tocmai mi-au spart si mie situl. :death:  Noroc cu un backup de ieri. Sper sa rezolv ceva...

//LE: gata, am inlocuit toate fisierele si a functionat. Noroc ca nu s-au atins de mysql  :worthy:

Edited by cyberDJ, 06 September 2006 - 23:57.


#88
busybee

busybee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 06.06.2006

View PostAUTOTRAFIC, on Sep 4 2006, 19:27, said:

:death:  fun-sms.ro 6000 vizite/zi
jocuri-gratuite 1000 vizite/zi
etc
jocuri-gratuite.ro 2000/zi  ;)

#89
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Si hostgator.com a fost afectat de hakeri vineri .. deja nu mai e vorba de o prosta administrare , sunt probleme cu Cpanelul , posibil sa fie fost vorba de aceasi vulnerabilitate si cand am fost noi atacati acum 3 saptamani.

http://news.netcraft...ie_exploit.html

#90
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Eu am backup la site-uri chiar daca nu mi le-au spart niciodata. Nu va incredeti in backup-urile providerilor. Pentru ca daca sunt atat de idioti sa li se sparga serverele in halul asta, probabil sunt la fel de idioti si nu au nici backup sau serverele de backup sunt sparte si ele :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate