Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Noutati de la hackerii musulmani...

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
Am incercat de curiozitate acum sa vad ce se intampla daca pun un index din backup prin ftp... La primul refresh mi-a aparut pagina mea combinata cu pagina pusa de hackeri; la urmatorul refresh la cateva secunde... a murit iar si a aparut paginuta lor simpatica.

#38
busybee

busybee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 06.06.2006

View Postroxanacaz, on Sep 2 2006, 23:53, said:

Am incercat de curiozitate acum sa vad ce se intampla daca pun un index din backup prin ftp... La primul refresh mi-a aparut pagina mea combinata cu pagina pusa de hackeri; la urmatorul refresh la cateva secunde... a murit iar si a aparut paginuta lor simpatica.
Deci,cum imi scria pstefan75 pe mess,eu sa ma consider norocos, din moment ce am contul suspendat de host  imi apare pagina de la ei  :lol:

Edited by busybee, 02 September 2006 - 23:01.


#39
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003

View Postpstefan75, on Sep 2 2006, 23:33, said:

@DjAdi

Nu ai reusit sa faci nimic?

Am reusit doar sa scot scripturile puse de ei pe server, se pare ca au fosit un exploit de Cpanel , avem si bakup al siteurilor ( zilnic / saptamanal si lunar ) insa se pare ca au avut grija sa le rescrie si indexurile de acolo, la un asemenea atac nu prea avem ce face, de acum o sa incercam sa salvam pe un alt server toate bakupurile in cazul in care un server este compromis sa luam bakupul de pe celelalt server si sa il punem aici, insa asta s-ar putea face doar saptamanal, de maine o sa cautam o solutie pt un astfel de bakup.

Mai avem inca 2 servere care se pare ca nu au fost afectate, acolo deja am luat masuri sporite de securitate si am salvat in mai multe locatii bakupurile.

Acum cateva zile citeam pe forum despre o firma mare din SUA ce a avit probleme asemanatoare cu hakeri arabi si azi m`am trezit si eu cu ei pe un server.

Cam 100 de siteuri se pare ca au fost afectate , o parte din ele se pare ca au fost refacute deja de clienti.

#40
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005
Deci:
- afecteaza doar fierele denumite INDEX.extensie sau toate fisierele?

ca doar indexul e mai simplu de inlocuit si poti folosi back-urile, dar daca distruge si altele sau bazele de date......

#41
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005
@roxanacaz
acum arata mai bine :)
incearca acum, sa mai pui un index prin ftp, ca ai vazut ce zice adi

#42
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
Acu l-am mai pus o data, l-am verificat... am sters si cookieurile si nica! Tot intercalate. Deci as zice problema nu e numai de la indexuri

Si nici adminul de la site nu-mi merge; e afectat si indexul de acolo; l-am inlocuit cu unul din backup si imi apare tot intercalat cu pagina lor; in plus, pare ca o parte din fierele de limba nu-s ok, pt ca in loc de : ceva este DEFINITIE_CEVA. Nu mai inteleg nimicuta

#43
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Mie mi se pare ciudat faptul ca si la inlocuirea indexului. pagina ramane aceiasi, sau in cel mai fericit caz se combina cu indexul lor.

Stiu ca exista diverse metode prin care un server poate rescrie paginile (metode folosite de unele firme pentru a introduce reclame automat pe siturile gazduite), oare nu s-au folosit de ea?

Edited by cyberDJ, 02 September 2006 - 23:42.


#44
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Aici se pare ca au fost rescrise de tot indexurile, acum verificam si eu muccelmic.com

#45
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
Da, aboslut tot ce e index, din orice folder e rescris
incerc sa mai inlocuiesc cate unul din ce am prin backupuri vechi dar tot incurcate imi apar paginile.

DjAdi
Cam acum o luna mi-ati mutat mucul de pe un server pe altul. Se mai regaseste cumva si pe celalalt server?

#46
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nu se mai gaseste pe vechiul server, am verificat si acolo

Acum am gasit exact ce a fost afectat, toate fisierele de tipul index.* , home.*, main.*, default.*

Restul sunt ok, nu s-a putut ajunge la serverul de mysql sau mail

#47
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
Si toate au 24.3 KB... Acu ma distrez inlocuind... pe alea cu default le descoperisem, celelalte nu. asa ca multumesc.

#48
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
E ceva de groaza! Am inlocuit tot ce am gasit index si default si nimic!!!! Pe care sa-l fi ratat? unde sa mai caut? ca bag de seama ca trebuie sa mai fie macar unul care nu imi lasa paginile sa se vada normal!

#49
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
la ora 1.30 am dat drumu si la CPanel..

Din cate am mai cautat se pare ca se poate lua indexul din cache de la google daca siteul era indexat.

#50
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005
vad ca pas-ploiesti e bine mersi

#51
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
Si eu imi smulg parutu di cap... Am inlocuit si la www.prestariservicii.ro tot, dar absolut tot ce era index sau main sau home si tot degeaba...

#52
cheloo emil

cheloo emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2005

View Postroxanacaz, on Sep 3 2006, 02:10, said:

Si eu imi smulg parutu di cap... Am inlocuit si la www.prestariservicii.ro tot, dar absolut tot ce era index sau main sau home si tot degeaba...
eu la mine am inlocuit tot site-ul ca sa fiu sigur !

#53
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Vad ca merge ok prestariservicii.ro

#54
roxanacaz

roxanacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.07.2005
Le-am dat de cap! Desi la mine daca dau www.prestariservicii.ro mi se afiseaza pagina hackerilor; dar daca dau  www.prestariservicii.ro/index.php apare cum treve. Sper sa fie doar la mine! Ma doare un cap de mor! dar bine ca s-a rezolvat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate