Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Totul despre Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
3541 replies to this topic

#3403
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postcopjob2000, on 28 august 2014 - 14:44, said:

De ani de zile, Transfagarasanul este FOARTE aglomerat in week-end.
Daca totusi vrei sa mergi intr-un week-end, sa ajungi pe traseu sambata dimineata pana in ora 10...



Bine ca m-ai citat, ca mi-am adus aminte sa postez. Am fost pe TFG, nu a fost atat de aglomerat cum m-am asteptat, nu eram singur pe drum dar nu era aglomerat. Singurul loc unde era intr-adevar aglomerat era sus la Balea lac, erau niste autocare parcate aiurea pe acolo blocau traficul, parcarile pline etc. In rest a fost superb!

Edited by emil_sv, 28 August 2014 - 17:51.


#3404
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postemil_sv, on 28 august 2014 - 17:51, said:

Bine ca m-ai citat, ca mi-am adus aminte sa postez. Am fost pe TFG, nu a fost atat de aglomerat cum m-am asteptat, nu eram singur pe drum dar nu era aglomerat. Singurul loc unde era intr-adevar aglomerat era sus la Balea lac, erau niste autocare parcate aiurea pe acolo blocau traficul, parcarile pline etc. In rest a fost superb!

ai fost in weekend?

la ce ora?

#3405
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Stie cineva ceva campinguri amenajate in zona?

#3406
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Sunt multe zone unde oamenii isi amenajeaza corturile, in special prin zonele unde sunt serpentime, pana sa ajungi sus la Balea Lac. Daca imi aduc bine aminte, exact langa lac si cabana Balea Lac am vazut o placuta cu loc pentru campare. Oricum corturile erau instalate deja, multe, langa baza versantului. Poti merge si mai sus, sa campeze langa Lacul Capra sau sa te aventurezi pe un traseu turistic pana la Caltun.

Referitor la aglomeratia, depinde de zi. Eu am stat 3 zile in Cartisoara (duminica-marti) . Duminica a fost cel mai mult trafic, am ajuns sus pe la ora 13-13:30 si am parcat masina inainte de ultimele 2 curbe pentru ca era atat de aglomerat incat masinile stationau. In celelalte zile a fost chiar lejer.

Edited by gozmyn, 28 August 2014 - 20:10.


#3407
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Posttsunnami, on 28 august 2014 - 19:04, said:

ai fost in weekend?

la ce ora?

Am fost acum 2 weekenduri, am plecat sambata pe la 9:30-10 din Bucuresti, dupa pranz cam asa am ajuns pe TFG.

Edited by emil_sv, 28 August 2014 - 20:42.


#3408
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
d-asta te-am intrebat. in w/kend e aglomerat
eu am trecut miercuri pe 20 aug p-acolo

#3409
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
In week end e groaznic. Lume "ca la urs". Talciocareala, gherete cu mancare, covrigi, suveniruri, parcare cu plata plina. Cabanele pline. O nebunie. I-as impusca pe cei care au dat autorizatii pentru gherete/chioscuri/etc ce a dus la situatia actuala.

#3410
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 22.11.2007
eu am fost in 30.08 sambata si a fost acceptabil de aglomerat. ba chiar mult mai liber decat ma asteptam. deja s-au dus perioadele de concedii deci toate sansele sa prindeti liber in cele 1-2-3 weekenduri in care mai e de mers pe acolo :).

#3411
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Mai e de mers pe acolo pana la sfarsitul lui octombrie cand e aproape pustiu. asa ca daca nu va convin gheretele si cocalaria si nu puteti merge in timpul saptamanii, luna octombrie e perfecta pentru Trans. Liber, liniste, racoare placuta de toamna muntoasa, mirosul intens de brad si pamant ud.

Edited by bbchip44, 13 September 2014 - 22:28.


#3412
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
imi poate spune cineva care a mers recent, in ce stare este drumul dinspre Curtea de Arges pana la Balea ? si daca exista portiuni in lucru intre Pitesti si Curtea de Arges ?

#3413
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Apropo de ce discutam mai demult...

Administratorii Parcului Natural Bucegi au introdus, începând de joi, taxa de intrare in rezervație. Biletul de acces va costa 5 lei.

Sper sa o vedem si la intrarea pe alte doua drumuri, macar: Transfagarasan si Transalpina!

#3414
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Ooo da, de parca taxele din Romania se reflecta in investitii si curatenie!

#3415
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ca nu se vede vreo investitie din acesti bani, nu e problema!
Bine ca si asta este un inceput!

#3416
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Aveti idee cum se poate ajunge la Balea Lac iarna din Bucuresti? Stiu ca o varianta este sa iei telecabina de la Balea Cascada dar asta presupune sa mergi pana in Sibiu si apoi sa faci calea intoarsa sper Bucuresti pe Trans. Exista vreo varianta directa, venind dinspre Bucuresti?

#3417
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Nu.

#3418
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
salutare
de la Hotel Balea Cascada cu telecabina pana la Balea Lac :)
Tot de la Hotel Balea Cascada exista si traseu pana la Balea Cascada, este un traseu usor se face in aproximativ1.5 ore .
este fenomenala Cascada - recomand
Iarna nu prea ai cum face circuit.

#3419
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar pe partea de sud, se poate ajunge bine pana la Capra, sau doar pana la Piscul Negru?

#3420
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Ştiu că în anii trecuţi se făceau chiar şi revelioane la Capra. Am stat în toamna lui 2013 la hotelul Posada din Curtea de Argeş, şi aveau lipite chiar şi în lift foi A4 printate cu ofertele de revelion.
Înainte de reasfaltări, asfaltul impecabil începea abia de la Capra în sus, adică până la Capra era deteriorat în special din cauză că se dădea iarna cu sare, ca să se poată ajunge cu maşina non-stop până la cabană.
Însă în clipa asta nu ştiu nimic sigur, că deh, s-au tot făcut reasfaltări. Zilele astea o să vorbesc cu un prieten din Curtea de Argeş şi aflu exact situaţia la zi.
Oricum, denumirea corectă este în prezent "Cabana Posada - Capra".


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 January 2015 - 00:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate