Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Ce imi trebuie?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
KickAss

KickAss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2005
Mentionez din prima ca sunt cvasi-paralel cu tot ce indeamna receptie tv prin satelit. Am acasa un sistem Digi TV de care nu sunt eu foarte multumit dar ma rog, sa trecem peste asta. Calitatea foarte proasta a programelor romanesti m-a facut sa inclin spre experienta "occidentala" unde am inteles ca grilele sunt mai acatarii. Buuuun. Acum vin intrebarile:
1. Se merita sa investesc in antene receptoare si toate alea?
2. Sa zicem ca-mi iau antena cu motor si restul. Ce pot sa vad? Eventual poate un link ceva. Eu nu am gasit.
3. Ce aparatura imi trebuie? Sa zicem minim si mediu.
4. Care este treaba cu cartelele cu coduri de pe Internet si cea cu receptoarele digitale cu decodare hardware?

Multumesc.

#2
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Cea mai ieftina si cea mai amatoriceasca solutie e sa iei de la Digi inca un LNB , pentru canalele suplimentare de pe HotBird (150.000lei). Daca vrei sa investesti intr-o instalatie de la A la Z , depinde de locatia ta , poate ajunge la minim 6 milioane , pentru canalele necodate si cateva canale codate . Daca vrei sa vezi ceva bun , este putin mai costisitor , minimum 10 milioane , fara montare (montare,suport) + o linie de internet .

Edited by kingblana, 26 August 2006 - 16:28.


#3
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Cel mai ieftin sistem : Receptor=2.5mil, motor=1.7mil, antena 1.2m=1.2mil, LNB=0.4mil.
Cu investitia asta si cu ceva documentare ai sa vezi ca uiti de DIGI. <_<
Deocamdata multa "lumina" nu este da ca sa-ti faci o idee ce se poate vedea da jos deAICI eIRDEditor.zip si Gchannels 27.08.2006.

Edited by pytonu, 30 August 2006 - 07:11.


#4
miste_R

miste_R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.08.2006
Dupa cum spunea si @kingblana poti sa incepi de la o investitie mai mica pt a monta inca un lnb, si apoi dupa ce "prinzi gustul" o sa te poti hotara daca sa iti continuii investitia.
P.S. se merita 100% mai ales ca te-ai saturat de canalele romanesti.

#5
KickAss

KickAss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc pentru raspunsuri dar din pacate tot n-am inteles nimic. Spuneti-mi ce trebuie sa-mi iau. De exemplu , ati pomenit de un nou LNB. La asta nu-mi trebuie si o antena? Buun, am LNB si antena. Toate canalele sunt pe un singur satelit sau pe mai multi. Daca sunt pe mai  multi nu-mi trebe' si motoare? La toate astea nu mai am nevoie si de alte placi? De exemplu un scriitor de carduri (intreb fara sa stiu)? Va repet, am cautat destul pe Internet si n-am gasit mare lucru.

O alta problema, receiverul de la DIGI ma seaca ca are un timp de raspuns cam mare. Pe net al gasit receivere la 4-10 mil. Exista si mai ieftine? Sunt ele mai bune? ETC, ETC.

Daca imi pun satelit, se merita achizitionarea unui TV format 16:9?

Problema este ca pot si eu intra cu toti banii intr-un magazin si intreba vanzatorul dar s-ar putea sa-mi dea cele mai scumpe chestii.

PS: Mentionez ca locuiesc in Afumati, la 30km de centrul Bucurestiului. Am curte si vedere pe toate partile la cer, chiar si la unghiuri mai joase.

#6
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006
Tu esti ... Fanta ?!  :D
- Cel de al doilea LNB se pune pe aceiasi antena cu un suport special ( daca esti maniac ajugi pina pe la 8 LNB/antena normala ) ; prinzi suplimentar canalele unui al doilea satelit .Iti va mai trebui un switch pentru a nu schimba cablurile la receiver .
- In RO sint vizibili mai multi sateliti ; fiecare cu canalele lui
- Alternativa la mai multe LNB/ antena este motorizarea antenei . Costa ~ 200 ron
- Receivere bune ~ 250 ron minim ; receiver de viitor  :D  DM500 ~ 800 ron - magazine online in RO .
- TV 16/9 , in general nu , receiverul face ,, resize "
- Problema nu este ca va vrea sa vinda scule scumpe ; problema este cind cumperi scule ,, fara viitor "
*Ce sa cumperi ? :
- Receiver Echolite ( Echosamart ) 790 - are cititor de card si vezi in plus si alte canale - 250-280 ron  sau
- Reciver DreamBox DM 500 s ~ 800 ron - cea mai indicata investitie , daca ai net ....
- Montura HH ( motor ) - Strong DM 2100 / Moteck DG 2100 ~ 165- 185 ron - duce antena pina la 1,2m
- Daca ,, te prinde microbul " antena cit mai mare 2 m ...
Scriitor de carduri ... inca nu ...

#7
cezzar20

cezzar20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2006
dragii mei as d0rii sa receptionez canalul nemtesc Bet de muzica...ce trebuie sa achizitionez pentru a indeplinii aceasta sarcina...sunt bata va rog atentie maxima....

#8
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcezzar20, on Sep 7 2006, 21:58, said:

dragii mei as d0rii sa receptionez canalul nemtesc Bet de muzica...ce trebuie sa achizitionez pentru a indeplinii aceasta sarcina...sunt bata va rog atentie maxima....
Sa fiu sincer n-am auzit de el.  :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate