Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Noua taxa de inmatriculare auto - un dezastru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2207 replies to this topic

#2179
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
AVEM DEJA PROGRAMUL RABLA!!!

Quote

De ce mai importam rable?!!

Numai masini de maxim cinci ani sa mai intre ca SH!

#2180
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Basarab, on Mar 4 2009, 09:13, said:

AVEM DEJA PROGRAMUL RABLA!!!



Numai masini de maxim cinci ani sa mai intre ca SH!


da ,dar in tara voastra!!! si aia sa fie inconjurata cu sarma ghimpata!!!!
si la noi la astialati sa nu mai intre nici un produs fabricat in romania ,ce zici?
  si pentru bucuria tuturor : taxa asta dubla tine pana la sfarsitul lui iulie,cand se pune taxa pe co2.atunci se vede care-s rable:)
  pana atunci boicoteaza fiecare cum poate uzina de la mioveni.

#2181
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
5 ani un BMW e mult mai bun decat 3 ani un Opel de exemplu
ar trebui la sanga la rar sa se faca testele

#2182
sorrow666draku

sorrow666draku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.06.2006

 Araiman Adrian, on Mar 3 2009, 20:40, said:

Inteleg ca esti din Iasi, mie la Oradea mi-au zis sa aștept 30 de zile, sa promulge normele de restituire... care este adevãrul, pânã la urma ?
habar nu am...insa nu-mi prea place ca trebuie sa astept 45 de zile sa ma sune ei sa imi confirme cand sa ma duk sa imi iau banii inapoi. Nu stiu ce fel de sistem e asta, oricum dupa vreo 10 zile lucratoare, dau o fuga pe-acolo sa vad care-i treaba.

#2183
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
astazi am fost la administratia financiara bz ...impreuna cu o prietena care a cumparat masina de la cineva (defapt este fratele ei). Acolo i-a zis ca nu mai poate plati taxa de pana in 15 decembrie ca azi sau ieri a venit o completare la ordonanta din care reiese ca numai primul propietar care a adus masina poate plati taxa veche.....si ne-a aruncat foile in fata (vreo 4-5 ).Pe hol mai erau actualii propietari cu vechii propietari (probabil samsari) si nici alora nu vroiau sa le calculeze pe vechea taxa , pe motiv ca s-a schimbat ordonanta si doar primul propietar care a adus masina poate beneficia de taxa redusa.

Eu am intrebat daca pot fi luat in evidenta ,daca nu am CIV-ul (am rar pe 6 martie...si sa nu-mi dea vreo revenire cine stie cum) si a zis ca da se poate lua in evidenta fara CIV pana pe 10-11 martie ,urmand sa platesc taxa in 90 zile .

Mi-a placut o schema , toti care ieseau de acolo injurau , bolboroseau ,puneau acatiste, faceau plan de atac asupra biroului sefului finantelor....angajatele de acolo tipau ...etc.

Oricum eu nu am probleme ca-s primul propietar, dar tin neaparat sa ma p.s pe CETATENIA ROMANA ! (cu legi , ordonante si tot felul de taxe&impozite- practic in ro imi trebuie jurist personal sa ma tina la punct cu toate modificarile)

Edited by cosmin_miu, 04 March 2009 - 16:53.


#2184
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 cosmin_miu, on Mar 4 2009, 16:46, said:

astazi am fost la administratia financiara bz ...impreuna cu o prietena care a cumparat masina de la cineva (defapt este fratele ei). Acolo i-a zis ca nu mai poate plati taxa de pana in 15 decembrie ca azi sau ieri a venit o completare la ordonanta din care reiese ca numai primul propietar care a adus masina poate plati taxa veche.....si ne-a aruncat foile in fata (vreo 4-5 ).Pe hol mai erau actualii propietari cu vechii propietari (probabil samsari) si nici alora nu vroiau sa le calculeze pe vechea taxa , pe motiv ca s-a schimbat ordonanta si doar primul propietar care a adus masina poate beneficia de taxa redusa.

Eu am intrebat daca pot fi luat in evidenta ,daca nu am CIV-ul (am rar pe 6 martie...si sa nu-mi dea vreo revenire cine stie cum) si a zis ca da se poate lua in evidenta fara CIV pana pe 10-11 martie ,urmand sa platesc taxa in 90 zile .

Mi-a placut o schema , toti care ieseau de acolo injurau , bolboroseau ,puneau acatiste, faceau plan de atac asupra biroului sefului finantelor....angajatele de acolo tipau ...etc.

Oricum eu nu am probleme ca-s primul propietar, dar tin neaparat sa ma p.s pe CETATENIA ROMANA ! (cu legi , ordonante si tot felul de taxe&impozite- practic in ro imi trebuie jurist personal sa ma tina la punct cu toate modificarile)



da,deci inca o data romania tara de tot rahatul!!!!
o sa ajungem sa le dam dreptate alora ce vor autonomie pe criterii etnice. asa nu se mai poate!

#2185
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
bai frate!
Cand va zice nenea sanddy ceva,,,asa este! De n-as fi avut dreptate.
Basarab si-a luat un 530XD!Sa vad cum se descurca cu taxa ca va trebui sa faca o misculatie, masina apare radiata pe 12 dec 2008 dar e cumparata acuma! D-aia zice de masini de 5 ani!Din marinimie, ca el are de 3 ani si ...sa fie masa bogata!

Edited by sanddy1964, 04 March 2009 - 18:21.


#2186
bitzansc18

bitzansc18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.01.2007

 ady_77, on Mar 4 2009, 18:56, said:

da,deci inca o data romania tara de tot rahatul!!!!
o sa ajungem sa le dam dreptate alora ce vor autonomie pe criterii etnice. asa nu se mai poate!


nu pot sa cred ce nii se intampla noua ROMANILOR....inadmisibil domne'....am fost si eu azi sa depun dosarul la finante pt a dovedi ca masina e intrata in tara inainte de 15 dec 2008 si deci sa platesc dupa taxa veche si la ghiseu surpriza, doamna de acolo imi spune ca nu mai pot eu sa platesc dupa taxa veche  ci numai primul proprietar care a cumparat masina PROSTIE MARE DE TOT...si ca totusi pot plati dupa noua taxa adica aia dublata ...deci sa inteleg ca daca dau dublu pot sa o inmatriculez eu ,daca dau bani cat pt vechea taxa eu nu mai pot sa o inmatruculez, nu pot sa cred. Asta e hotie pe fata , pai sunt dealeri care au vandut poate cateva sute de masini, ce naiba fac aia care si-au luat masinile de la el???? merg la el cu zecile si-l roaga sa le inmatriculeze masinile:))))....asta-i ironia sortii....caterinca pe banii nostri....Si aia care au depus cererile mai repede si poate ca si-au si inmatriculat masinile ce patesc, ii cheama inapoi:)) sau asa e legea si ei scapa ca acum 1 zi se putea azi nu mai merge....:|

Maine la prima ora ma duc la un avocat si am sa-l intreb daca e ceva putred aici ca mie asa imi pare , si daca imi zice ca se poate rezolva si ca am sanse destul de mari sa castig asta voi face...dau statul roman in judecata, mai bine ii dau lui cat trebuia sa dau pt vechea taxa( in cazul meu 750 euro) si stiu ca l-am facut fericit pe omul acesta , nu pe jegurile astea de oamnei care ne conduc  mai rau decat conduce un individ cu 1,3g/l alcool in cap si 130km/ h o masina....

Sa speram ca poate se modifica ceva ca e aberant...bafta tuturor

#2187
Obscuru

Obscuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 09.05.2005
Nu va suparati ... in momentul asta, pentru masini noi, cumparate din Ro - de la dealer - se mai plateste taxa asta ?
Scuze de intrebare dar vreau sa fiu sigur ... pentru ca am gasit tot felul de informatii contradictorii pe tot felul de site-uri ...

Din cate stiu eu, in continuare - nu se plateste taxa pentru masinile noi, euro 4 si cu motor sub 2000 cm3.

#2188
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

 aalinn, on Mar 4 2009, 09:29, said:

5 ani un BMW e mult mai bun decat 3 ani un Opel de exemplu
ar trebui la sanga la rar sa se faca testele
fara numar...fara numar...(de km?) :lol:

#2189
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Basarab si-a luat un 530XD!
                    
Daca e adevarata informatia e tare, rau de tot!

#2190
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 bitzansc18, on Mar 4 2009, 22:02, said:

nu pot sa cred ce nii se intampla noua ROMANILOR....inadmisibil domne'....am fost si eu azi sa depun dosarul la finante pt a dovedi ca masina e intrata in tara inainte de 15 dec 2008 si deci sa platesc dupa taxa veche si la ghiseu surpriza, doamna de acolo imi spune ca nu mai pot eu sa platesc dupa taxa veche  ci numai primul proprietar care a cumparat masina PROSTIE MARE DE TOT...si ca totusi pot plati dupa noua taxa adica aia dublata ...deci sa inteleg ca daca dau dublu pot sa o inmatriculez eu ,daca dau bani cat pt vechea taxa eu nu mai pot sa o inmatruculez, nu pot sa cred. Asta e hotie pe fata , pai sunt dealeri care au vandut poate cateva sute de masini, ce naiba fac aia care si-au luat masinile de la el???? merg la el cu zecile si-l roaga sa le inmatriculeze masinile:))))....asta-i ironia sortii....caterinca pe banii nostri....Si aia care au depus cererile mai repede si poate ca si-au si inmatriculat masinile ce patesc, ii cheama inapoi:)) sau asa e legea si ei scapa ca acum 1 zi se putea azi nu mai merge....:|

Maine la prima ora ma duc la un avocat si am sa-l intreb daca e ceva putred aici ca mie asa imi pare , si daca imi zice ca se poate rezolva si ca am sanse destul de mari sa castig asta voi face...dau statul roman in judecata, mai bine ii dau lui cat trebuia sa dau pt vechea taxa( in cazul meu 750 euro) si stiu ca l-am facut fericit pe omul acesta , nu pe jegurile astea de oamnei care ne conduc  mai rau decat conduce un individ cu 1,3g/l alcool in cap si 130km/ h o masina....

Sa speram ca poate se modifica ceva ca e aberant...bafta tuturor


se pare ca asta e romania adevarata,nu cea aratata la televizor cu crestere economica si alte aberatii.culmea e ca multi dobitoci pun botul la vrajelile uvernantilor si ajung sa abereze ca vezi doamne in romania se traiste bine,ca masinile dus de afara sunt rable si poluante si doar alea facute in romania sunt bune....... toata treaba asta e o mare magarie dar asta e la asa oameni asa tara nu poti cere altceva.in tara asta se merge asa cu japca,daca sunt fraieri sa platesca de ce nu.pai gandeste-te in alta tara puteau face guvernantii mizerii de astea? nu! dar in romania se poate,nivelul de prostie e alarmant de mare si de treaba asta profita guvernantii.
   asa ca ai doua solutii: ori emigrezi ori te apuci de procese.
   eu dupa ce-mi platesc taxele la masinile ce le-am adus o sa dau statul in judecata pentru ca m-a obligat sa platesc taxe discriminatorii pentru a putea beneficia de bunurile mele!!!!
   mai bine sa castige avocatii decat statul!!!!

#2191
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

 Obscuru, on Mar 5 2009, 07:17, said:

Nu va suparati ... in momentul asta, pentru masini noi, cumparate din Ro - de la dealer - se mai plateste taxa asta ?
Scuze de intrebare dar vreau sa fiu sigur ... pentru ca am gasit tot felul de informatii contradictorii pe tot felul de site-uri ...

Din cate stiu eu, in continuare - nu se plateste taxa pentru masinile noi, euro 4 si cu motor sub 2000 cm3.

As stiu si eu. Pt masini noi: pt Euro 5 nu se plateste deloc, iar pt Euro 4 sub 2000 cm3 iarasi nu se plateste.

O stie pe promotor cum ca guvernul restituie dif de bani intre taxa dublata si cea triplata:

http://www.promotor....de-bani-4025807

#2192
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 cosmin_miu, on Mar 4 2009, 16:46, said:

astazi am fost la administratia financiara bz ...impreuna cu o prietena care a cumparat masina de la cineva (defapt este fratele ei). Acolo i-a zis ca nu mai poate plati taxa de pana in 15 decembrie ca azi sau ieri a venit o completare la ordonanta din care reiese ca numai primul propietar care a adus masina poate plati taxa veche.....si ne-a aruncat foile in fata (vreo 4-5 ).Pe hol mai erau actualii propietari cu vechii propietari (probabil samsari) si nici alora nu vroiau sa le calculeze pe vechea taxa , pe motiv ca s-a schimbat ordonanta si doar primul propietar care a adus masina poate beneficia de taxa redusa.

Eu am intrebat daca pot fi luat in evidenta ,daca nu am CIV-ul (am rar pe 6 martie...si sa nu-mi dea vreo revenire cine stie cum) si a zis ca da se poate lua in evidenta fara CIV pana pe 10-11 martie ,urmand sa platesc taxa in 90 zile .

Mi-a placut o schema , toti care ieseau de acolo injurau , bolboroseau ,puneau acatiste, faceau plan de atac asupra biroului sefului finantelor....angajatele de acolo tipau ...etc.

Oricum eu nu am probleme ca-s primul propietar, dar tin neaparat sa ma p.s pe CETATENIA ROMANA ! (cu legi , ordonante si tot felul de taxe&impozite- practic in ro imi trebuie jurist personal sa ma tina la punct cu toate modificarile)
bis.... la ce-am inrosit !

azi ma duc cu `foile` la administratia financiara bz siiii....dupa ce i-am dus toate actele pentru luarea in evidenta ptr plata taxei de pana in 15 dec 2008 , imi spune ca trebuie tradus si talon loz (alti bani , alta alergatura )......nu mai injur....ma abtin.

In plus cand se uita femeia pe acte ....extrage contractul de vanzare cumparare nemtesc(de la ADAC ) sare de pe scaun si razand- tipand se duce la colega ei (care dadea informatii altor persoane ) si zice ` Iaaaa uite cum arata un contract fals (moment toata lumea prezenta in ghiseu se uita la mine ) , uite uite are aceeasi semnatura si la vanzator si la cumparator .....cum se poate sa vina cu contract fals si nici sa stie sa semneze` (timp in care femeia ATOTSTIUTOARE ia si traducerea legalizata si arata colegei ca la semnatura scrie -indescifrabil :lol:  :lol:  :lol: ).

La aceste cuvinte sormea se inrosise (masina e pe firma ei ) , nu stia ce-am facut sau ce combinatii imi trecuse prin cap..... :lol:  :lol:

Am luat-o usor pe tanti si i-am explicat ca 1 semnatura este ptr contract (Kaufers) 1 semnatura ca am primit cheile si taloanele (Kaufers) si 1 semnatura a propietarului ptr contract (verkaufers). Dupa care si colega ei rusinata putin ,m-a completat zicand `da domnul are dreptate.....in germania sunt zeci de tipuri de contracte si in plus semnatura e perfect ok in casutele corespunzatoare`
Oricum este aceeasi femeie pe care am intrebat-o daca-mi trebuie CIV de la RAR ptr luarea in evidenta si m-a intrebat ce-i ala CIV :D

L.E. masina a luat rar-ul cu nota 10+ practic nu au avut ce sa-i reproseze ( 12-13 ani si totul perfect ...cu toate ca-i E2 inspectorul mi-a zis ca polueaza ca unele masini E3-E4) :coolspeak: . Din 10-20 persoane au picat vreo 5 .....dintre cei care au nimerit cu mine au picat parca 2 (un golf3 si un calibra). Fata de verificarea cougarului (aprox 50%) ,acum au verificat masina in proportie de 90% , au controlat toate becurele , au verificat geamurile , caroseria (si pe dedesubt), frana ,noxele , diferite jocuri la directie etc. Mi se pare idiotenie asta cu seria la motor , peste jumatate din timp au stat sa caute si sa curete seria aia care abia se vedea.....munca inutila.... cand motorul ar putea sa fie pur si simplu piesa de schimb ca in germania.

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 06 March 2009 - 18:05.


#2193
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 cosmin_miu, on Mar 6 2009, 17:49, said:

bis.... la ce-am inrosit !

azi ma duc cu `foile` la administratia financiara bz siiii....dupa ce i-am dus toate actele pentru luarea in evidenta ptr plata taxei de pana in 15 dec 2008 , imi spune ca trebuie tradus si talon loz (alti bani , alta alergatura )......nu mai injur....ma abtin.

In plus cand se uita femeia pe acte ....extrage contractul de vanzare cumparare nemtesc(de la ADAC ) sare de pe scaun si razand- tipand se duce la colega ei (care dadea informatii altor persoane ) si zice ` Iaaaa uite cum arata un contract fals (moment toata lumea prezenta in ghiseu se uita la mine ) , uite uite are aceeasi semnatura si la vanzator si la cumparator .....cum se poate sa vina cu contract fals si nici sa stie sa semneze` (timp in care femeia ATOTSTIUTOARE ia si traducerea legalizata si arata colegei ca la semnatura scrie -indescifrabil :lol:  :lol:  :lol: ).

La aceste cuvinte sormea se inrosise (masina e pe firma ei ) , nu stia ce-am facut sau ce combinatii imi trecuse prin cap..... :lol:  :lol:

Am luat-o usor pe tanti si i-am explicat ca 1 semnatura este ptr contract (Kaufers) 1 semnatura ca am primit cheile si taloanele (Kaufers) si 1 semnatura a propietarului ptr contract (verkaufers). Dupa care si colega ei rusinata putin ,m-a completat zicand `da domnul are dreptate.....in germania sunt zeci de tipuri de contracte si in plus semnatura e perfect ok in casutele corespunzatoare`
Oricum este aceeasi femeie pe care am intrebat-o daca-mi trebuie CIV de la RAR ptr luarea in evidenta si m-a intrebat ce-i ala CIV :D

L.E. masina a luat rar-ul cu nota 10+ practic nu au avut ce sa-i reproseze ( 12-13 ani si totul perfect ...cu toate ca-i E2 inspectorul mi-a zis ca polueaza ca unele masini E3-E4) :coolspeak: . Din 10-20 persoane au picat vreo 5 .....dintre cei care au nimerit cu mine au picat parca 2 (un golf3 si un calibra). Fata de verificarea cougarului (aprox 50%) ,acum au verificat masina in proportie de 90% , au controlat toate becurele , au verificat geamurile , caroseria (si pe dedesubt), frana ,noxele , diferite jocuri la directie etc. Mi se pare idiotenie asta cu seria la motor , peste jumatate din timp au stat sa caute si sa curete seria aia care abia se vedea.....munca inutila.... cand motorul ar putea sa fie pur si simplu piesa de schimb ca in germania.



tipic romanesc!!!!
mi-e greata de tara asta! uite in ce situatii trebuie sa ajunga cetatenii tarii asteia.
ca ce chestie trebuie sa-si dea cu parerea niste p...e proaste de la finante despre acye din UE?
asa a zis si tatal meu ,ca aia vorbeau acolo prostii,nu stiau ca in Anglia si irlanda nu exista contracte de vanzare-cumparare
o tot dadeau inainte cu contracte,traduceri,legalizari(sa apara sume pe contracte) si alte aberatii.
la un moment dat nu a mai rezistat si m-a sunat. mi-a dat la telefon juristul de la finante care pana la urma a inteles cum sta treaba in alte tari cu adevarat libere nu in cocina asta de romania.noroc ca ala era mai tanar si mai deschis la minte ca de comunisti cica e plin acolo,oameni pusi acolo sa incurce contribuabilul cat mai mult.

#2194
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 nelu73, on Mar 5 2009, 09:48, said:

fara numar...fara numar...(de km?) :lol:
nu ma inteseaza nici anul nici km nici marca
eu spun doar ca la rar ar trebui sa se faca o verificare la sange si cine trece trece cine nu nu

#2195
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 aalinn, on Mar 7 2009, 09:17, said:

nu ma inteseaza nici anul nici km nici marca
eu spun doar ca la rar ar trebui sa se faca o verificare la sange si cine trece trece cine nu nu


corect!!!

ar mai fi ceva: daca e sa fim obiectivi pana la capat ar trebui vazut si cum sta reteaua de drumuri a tarii(adica jalnic),plus de asta combustibiilul e vai de el ( neaditivat si plin de solventi).multe ateliere service vai de el,numai reparatii de calitate nu fac.
  pe langa toate de mai sus rar-ul are si el bubele lui: politica lui e spaga,asta pe langa slaba dotare(comparativ cu ce am vazut in statii de verificare tehnica in occident) si modul subiectiv de a stabili anumite standarde(vezi norme de poluare).
eu zic ca intr-o tara normala( nu bananiera ca romania) rar-ul nu-si are rostul! e o institutie a guvernului de colectat spagi!

#2196
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008
NENOROCITII!!! si eu trebuie sa platesc taxa dublata chiar daca era adusa inainte de 15, caci nu eu am adus-o:(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate