Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Noua taxa de inmatriculare auto - un dezastru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2207 replies to this topic

#2197
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

View Postady_77, on Mar 7 2009, 09:30, said:

corect!!!

ar mai fi ceva: daca e sa fim obiectivi pana la capat ar trebui vazut si cum sta reteaua de drumuri a tarii(adica jalnic),plus de asta combustibiilul e vai de el ( neaditivat si plin de solventi).multe ateliere service vai de el,numai reparatii de calitate nu fac.
cata dreptate ai... :(

#2198
wall

wall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.06.2006
Am si eu o nelamurire cu taxa asta auto...ce insemna auto nou si auto cu vechime 0-1 luna? Vad ca exista o diferenta de 25% la valoarea taxei. Daca imi iau masina noua din vest si vin cu ea aici imi zice ca are vechime 0-1 luna sau ca e noua?
Multumesc

#2199
bitzansc18

bitzansc18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBlu33y3s, on Mar 7 2009, 12:51, said:

NENOROCITII!!! si eu trebuie sa platesc taxa dublata chiar daca era adusa inainte de 15, caci nu eu am adus-o:(

salut , vezi ca poate poti sa faci un alt contract intre tine si ala de pe briful din tara de unde ai aduso, mai ales daca e din germania pt ca la nemti nu se trece din cate stiu eu numele cumparatorului pe brif...deci daca pe brif nu apare niciun nume poti sa faci un alt contract tu intre tine si strain. Nu are nimeni cum sa isi dea seama. Contracte in germana si franceza , in alb ,se gasesc si pe net daca vei cauta putin pe gogu' . Bafta si grabeste-te mai ai timp pana miercuri.

Edited by bitzansc18, 07 March 2009 - 23:04.


#2200
Dragushel

Dragushel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2009
ma poate ajuta cineva cu informatii privind inmatricularea unui autoturism dupa terminarea leasingului?
pe 29 martie termin leasingul...si nu stiu cum trebuie sa procedez...daca trebuie sa platesc taxa de inmatriculare...etc..
contractul a fost semnat in 2004...nu e pe numele meu...pot sa o inmatriculez eu?
e convenabil sa ii fac o inamtriculare provizorie pana rezolv cu inamtricularea definitiva?

#2201
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008

View Postbitzansc18, on Mar 7 2009, 23:02, said:

salut , vezi ca poate poti sa faci un alt contract intre tine si ala de pe briful din tara de unde ai aduso, mai ales daca e din germania pt ca la nemti nu se trece din cate stiu eu numele cumparatorului pe brif...deci daca pe brif nu apare niciun nume poti sa faci un alt contract tu intre tine si strain. Nu are nimeni cum sa isi dea seama. Contracte in germana si franceza , in alb ,se gasesc si pe net daca vei cauta putin pe gogu' . Bafta si grabeste-te mai ai timp pana miercuri.

mersi, dar nu m-am mai incurcat, am platit-o asa astazi, am un prieten care vrea sa dea in judecata statu, sa vad ce face el, poate ma bag si eu -_-

#2202
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcosmin_miu, on Mar 6 2009, 17:49, said:

L.E. masina a luat rar-ul cu nota 10+ practic nu au avut ce sa-i reproseze ( 12-13 ani si totul perfect ...cu toate ca-i E2 inspectorul mi-a zis ca polueaza ca unele masini E3-E4) :coolspeak: . Din 10-20 persoane au picat vreo 5 .....dintre cei care au nimerit cu mine au picat parca 2 (un golf3 si un calibra). Fata de verificarea cougarului (aprox 50%) ,acum au verificat masina in proportie de 90% , au controlat toate becurele , au verificat geamurile , caroseria (si pe dedesubt), frana ,noxele , diferite jocuri la directie etc. Mi se pare idiotenie asta cu seria la motor , peste jumatate din timp au stat sa caute si sa curete seria aia care abia se vedea.....munca inutila.... cand motorul ar putea sa fie pur si simplu piesa de schimb ca in germania.

Vroiau si ei o spaga ceva si cautau pricina ;) sau poate asa au primit indicatii pretioase de la centru.

View PostBlu33y3s, on Mar 7 2009, 12:51, said:

NENOROCITII!!! si eu trebuie sa platesc taxa dublata chiar daca era adusa inainte de 15, caci nu eu am adus-o:(

Si cine te opreste sa ii dai in judecata?... Eu nu stiu nici in caz in care statul sa fi cistigat procesul
Iti meriti soarta daca te lamentezi aici pe forum in loc sa faci ceva concret.

#2203
kecs

kecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 18.03.2006
Taxa auto ar putea fi inlocuita cu un impozit anual care se va aplica si la motociclete
de Vlad Barza HotNews.ro
Marți, 10 martie 2009, 11:27 Economie | Auto

Taxa auto de prima inmatriculare ar putea disparea cel tarziu in toamna acestui an, urmand sa fie inlocuita de un impozit anual, calculat in functie de capacitatea cilindrica si emisiile de CO2, impozit care ar urma sa fie aplicat si la motociclete, a anuntat marti ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, la un eveniment Lexus.

"Se lucreaza la un proiect de lege, dar intrarea lui in vigoare va fi corelata cu viteza Parlamentului. Este clar ca noua taxa auto nu va fi promovata printr-o ordonanta de urgenta, ci prin lege", a precizat el.

Ministrul spera ca legea va trece de Parlament inainte de vacanta parlamentara de vara sau cel tarziu in sesiunea de toamna, insa se asteapta ca legea sa aiba multe amendamente - "lucru bun", spune el, fiindca "nimeni nu are solutia ideala in aceasta problema".

Nemirschi a precizat ca noul proiect de taxa va fi inspirat de modele europene precum cel din Germania. O noutate este faptul ca impozitul anual va fi platit si de proprietarii de motociclete, care vor fi taxati in functie de emisiile de CO2.

Dupa ce noua lege va intra in vigoare, taxa de prima inmatriculare va disparea, practic, urmand ca noul impozit anual sa tina cont de cilindreea masinii si de emisiile de CO2.

Referitor la programul Rabla, ministrul a spus ca lista cu dealerii agreati si cotele acestora - in prima etapa, 20.000 de locuri - vor fi aprobate si publicate in cursul acestei zile.

Sursa

#2204
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

DE CE SA MAI IMPORTAM RABLE, DACA APLICA programul rabla ca sa le eliminam!

Basescu si PDL =fostul FSN distruge economia romaneasca!

#2205
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostBasarab, on Mar 10 2009, 12:27, said:

Basescu si PDL =fostul FSN distruge economia romaneasca!
latri cam mult, maestre. hai, la loc in cusca, ca aveti comenzi de onorat. :deadtongue:

#2206
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postkecs, on Mar 10 2009, 12:14, said:

Taxa auto de prima inmatriculare ar putea disparea cel tarziu in toamna acestui an, urmand sa fie inlocuita de un impozit anual, calculat in functie de capacitatea cilindrica si emisiile de CO2, impozit care ar urma sa fie aplicat si la motociclete, a anuntat marti ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, la un eveniment Lexus.

Cu alte cuvinte aia care au platit deja TPI/ taxa de poluare, etc. vor mai plati si un impozit anual atit timp cit detin masina. Foarte tare... ca la noi la nimeni. Daca au vazut baietii ca nu protesteaza mai nimeni au zis ca ar fi chiar pacat sa nu bage o noua taxa, anuala de data asta. Adevarul e ca ne meritam soarta :death:

#2207
wall

wall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.06.2006
gandirea de acum e cea corecta si nu taxa lu' peste prajit. Asa au toti in EU, taxa pe CO2 si uite asa cu taxa pe CO2 au reusit ei sa-i determine pe oameni sa-si vanda rablele. Simplu... cand platesti taxa (impozit) pe masina anual cat 80% din valoarea masinii, o dai pe nimica toata numai sa ti-o ia un romanas (nu asa au facut nemtii? ar face si englezii la fel da nimeni nu vrea sa conduca de pe dreapta...ha ha ce teapa si-au luat). Ei bine cam asa este in UK, Franta, Germania, si asa e bine sa fie si la noi...sa vedeti cum or sa dispara urgent harburile de pe drumuri, si e cinstit si fata de cei care si-au adus un euro 4 SH din vest. Adica ala cu Dacia 1300 polueaza mai putin ca Audi din 2003? Sa vezi cand o sa-i vina taxa pe dacia non euro 500 Euro anual cum o caseaza urgent. Din pacate pana sa aplice astia o lege asa cum trebuie in Ro, avem ordonante de kko care fac mai mult rau decat bine.

#2208
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
123 de pagini sunt imposibil de acoperit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate