Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Probleme cu tensiunea

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Un unchi de al meu in varsta de 51 de ani are probleme cu tensiunea, in sensul ca a treia oara pe anul asta, la serviciu, se enerveaza, ii creste tensiunea si ajunge la spital. Multe detalii nu am, (astazi parca facuse 22 cu 9) cert e ca istoria se repeta cam des. Drept care, medicul i-a spus azi ca o sa urmeze un tratament constant (adica tot restul vietii) ca sa nu se mai intample..
Prin urmare, pe langa - fara alcool, cafea, cola, tigari etc... i s-a recomandat sa bea MULT CEAI.
problema e de care ?
in formula as si alte asemnea n-am gasit mare lucru
vreo sugestie ?

#2
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Aug 15 2006, 13:45, said:

Un unchi de al meu in varsta de 51 de ani are probleme cu tensiunea, in sensul ca a treia oara pe anul asta, la serviciu, se enerveaza, ii creste tensiunea si ajunge la spital. Multe detalii nu am, (astazi parca facuse 22 cu 9) cert e ca istoria se repeta cam des. Drept care, medicul i-a spus azi ca o sa urmeze un tratament constant (adica tot restul vietii) ca sa nu se mai intample..
Prin urmare, pe langa - fara alcool, cafea, cola, tigari etc... i s-a recomandat sa bea MULT CEAI.
problema e de care ?
in formula as si alte asemnea n-am gasit mare lucru
vreo sugestie ?

cum ziceai de cei care vorbesc în numele altora? :D (nu te lua de fraza asta, e doar o glumă inofensivă  :peacefingers: )

de ceaiuri nu știu, dar nu înțeleg faza cu „22 cu 9”. cât e aia?
văzând titulul topicului, am intrat că și eu am probleme dar că am tensiune mică sau oscilează. medicul mi-a recomandat să beau cafea. așa m-am apucat de cafea. acum dacă nu beau cel puțin 2 cafele pe zi, am amețeli și migrene. cu unchiul tău, nu știu ce să zic. bănuiesc că orice ceai, dacă nu a specificat (bănuiesc de asemenea că ceaiul negru e exclus...dar nu mă pronunț sigur, sunt „personal medica neavizat”...cică :P)

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai Freak...in cazul asta n-are cum sa mi se intample mie pentru ca eu nu am 51 e ani si asta se poate verifica :)
totodata, la tine era o usoara hipotensiune probabil si ti-o ajutai...
la el e hiper tensiune, deci tot ce e cafea,cola, ceai negru, ceai verde, tigari, alcool, ies din discutie, ca si ciocolata sau alti excitanti.
si un ceai de plante..dar nu orice...de-asta intrebam...

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
22 cu 9? :w00t:

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
update. era 22 cu 11
la vreo doua ore dupa ce-a ajuns la spital scazuse la 16 cu 10
...

#6
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
mă repet: cum e tensiunea aia? eu am 120/90, e de rău? dacă el are hiper cu 22, eu ce am?

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
popular tu ai 12 cu 9
eu am de aviator :D 12 cu 6

deci el a avut 220 cu 110

#8
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Aug 15 2006, 16:53, said:

popular tu ai 12 cu 9
eu am de aviator :D 12 cu 6

deci el a avut 220 cu 110

bănuiam eu că zerourile de după virgulă nu se citesc :D dar am vrut să fiu sigur.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cert e ca nu prea are ce face cu Eckoland...referitor la ce s-a zis mai sus
trebuie un ceai de plante...dar nu stiu ce
teiul calmeaza
dar altceva ?

#10
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Aug 15 2006, 16:59, said:

cert e ca nu prea are ce face cu Eckoland...referitor la ce s-a zis mai sus
trebuie un ceai de plante...dar nu stiu ce
teiul calmeaza
dar altceva ?

mușețel? mentă? coada șoricelului? mărar?

#11
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
ceaiul de tei este recomandat in asemenea situatii

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Fr3ak, on Aug 15 2006, 16:48, said:

mă repet: cum e tensiunea aia? eu am 120/90, e de rău? dacă el are hiper cu 22, eu ce am?

ca sa lamurim dilema: tensiunea se poate citi in milimetri coloana de mercur (=>120) sau cm (=>12).

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asta ca sa lamurim dilema lui Fr3ak...totusi, poate exista cineva care sa-mi lamureasca si dilema mea.

#14
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006
Hipertensiunea este o crestere a presiunii exercitate de sangele in miscare asupra peretilor arterelor, este o reactie normala la stres sau la activitatea fizica, iar o tensiune constant ridicata poate sa extenueze inima si arterele, sporind riscurile de boala arteriala, atac de cord, accident cardiovascular, atac cerebral si favorizeaza alte disfunctii, cum ar fi boli ale rinichilor.
Cica este mai frecventa la barbati decat la femei, iar afectiunea este mai raspandita dupa varsta a doua.
Ceaiuri...de preferat este teiul...cum au mai spus si ceilalti...doar daca are dureri de cap iti pot recomanda o tinctura preparata din pasiflora,rozmarin sau betonica - ori o combinatie din una sau toate aceste plante asociate cu cretusca; sau pentru relaxarea muschilor tensionati, tinctura de valerina sau de calin asociata cu cretusca si rozmarin; daca este si stresat, adauga musetel,verbina,ovaz salbatic sau deditei.
In sprijinul tratamentului ( daca face) trebuie sa tina si o dieta cu anumite minerale : cel putin cinci portii zilnice de legume (fara cartofi) si fructe  deoarece acestea furnizeaza nutrienti, precum vitaminele B6 si C, magneziu si potasiu ( cele mai bogate surse de potasiu sunt bananele,rosiile si mazarea ), fibre si salicilati naturali; sa sporeasca consumul de fibre, consumand faina integrala mai degraba dacat produse ultrapreparate; mai multe alimente bogate in calciu, cum ar fi lactatele, de preferinta cele cu un continut scazut de grasime; sare putina.
Pestele gras este recomandat (sa manance cam de trei ori pe saptamana),deoarece contine acizi grasi omega-3, care pot scadea tensiunea.

Cam cu atata te pot ajuta eu.   ;)

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
multumesc frumos tuturor.
Cela, ceaiul verde sau negru, din catestiu eu, contin cafeina si alti excitanti nu ? nu sunt insa, sigur. este recomandat sau nu ?

#16
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

 spare-me, on Aug 18 2006, 08:37, said:

multumesc frumos tuturor.
Cela, ceaiul verde sau negru, din catestiu eu, contin cafeina si alti excitanti nu ? nu sunt insa, sigur. este recomandat sau nu ?

  Ceaiul verde si ceaiul negru stimuleaza si usureaza digestia, au actiune diuretica, fiind folosite, in special, de persoanele care au probleme cu rinichii. Sunt antiadipoase, laxative si stimulente respiratorii.
Sunt indicate persoanelor hipotensive, fiind excelente stimulatoare cardiace.
Ambele ceaiuri pot inlocui cu succes cafeaua.

Sfaturi de la bunici :
Flori de tei + frunze si flori de paducel + radacina de odelean + talpa gastei + menta...paducelul, talpa-gastei, odoleanul - regleaza circulatia sangelui si calmeaza starile de surescitare nervoasa; menta si florile de tei - ajuta la calmarea spasmului muschiului cardiac.
Cornuri de hamei + flori de tei + fructe de peducel + radacina de odelean + talpa gastei...odeleanul si talpa-gastei - aduc o echilibrare si calmare a sistemului nervos; fructele de paducel - regleaza bataile inimii; florile de tei si cornurile de hamei - produc o stare de liniste a intregului organism.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
multumesc. eu unul m-am lamurit
daca nu mai are altcineva nevoie se poate inchide.

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Aug 18 2006, 13:43, said:

multumesc. eu unul m-am lamurit
daca nu mai are altcineva nevoie se poate inchide.


multumim ca ne acorzi permisiunea, dar cum nu am de unde sa stiu daca va mai avea cineva ceva de lamurit peste o luna sau peste un an, ramane deschis  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate