Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Salinele din România

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Foarte tare!
O așa investiție ar trebui făcută și la celelalte saline, mai ales la Slănic Prahova, care are cea mai mare afluență de turiști!

#110
nirrti

nirrti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.12.2005
Aviz amatorilor care vor sa mearga la Salina Turda! Orarul este de la 9:00 la 13:30 chiar si in weekend.

Ma bucur ca au facut o asemenea investitie numai ca sa o tina inchisa!

Attached Files



#111
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

 corina_0874, on 3rd July 2007, 22:22, said:

Buna! Peste 2 saptamani intentionez sa merg impreuna cu sotul si cu baiatul de 7 ani la Slanic Prahova pentru tratament in salina. A fost cineva recent acolo? Stiti vreun loc unde ne putem caza curat si la pret rezonabil? Stiti ce putem vizita prin imprejurimi si ce putem face sa nu ne plictisim? Multam!
Cam de mult nu s-a mai scris despre Slănic Ph. Salina este superbă, merită drumul (mai putin cu liftul, dar poate așa vă pot pregati mai devreme). De evitat hotelurile locale.

#112
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Liftul de la Slănic Prahova ofera senzații mai mult decât tari!  :bouncey:

#113
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 copjob2000, on 23rd January 2010, 12:05, said:

Foarte tare!O așa investiție ar trebui făcută și la celelalte saline, mai ales la Slănic Prahova, care are cea mai mare afluență de turiști!
Modul in care au amenajat salina din Turda precis va placea celor care cauta un parc de distractii (carusel, lift panoramic, teren de bowling, mini debarcader, sala de forta, amfiteatru etc.), insa in felul asta s-a pierdut in mare parte din farmecul si specificul vechii saline - imensitatea si linistea din sala minei Rudolf fiind acum umplute de o gramada de constructii si aparate, mare parte din sarea de la baza salii a fost acoperita cu parchet lacuit (care oricum se va degrada rapid sub bocancii noroiosi a atator turisti).
Daca inainte cineva putea admira de sus intreaga sala sapata in masivul de sare, acum toata perspectiva e blocata fix pe mijlocul salii de o perdea de neoane dispuse vertical; mare parte din peretii minei Terezia au fost acoperiti cu plasa din material plastic, ca nu cumva sa pice sare pe vizitatori..
Singurele lucruri cu adevarat utile au fost igienizarea galeriei ce ducea spre Durgau si toaletele (necesare pentru "civilizatii" turisti care altfel isi faceau nevoiel in colturile mai intunecoase ale minei..)

#114
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007
Ma intereseaza ceva variante de cazare pentru salina Turda. Am cautat pe net, dar nu am gasit mai nimic.

#115
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Încearcă hotelul ăsta, este relativ aproape de salină (inclusiv pe jos); există și câteva pensiuni, precum și un hotel de 4 stele în Turda.  Depinde ce buget aloci :)

#116
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 Swordfish, on 30th August 2006, 12:47, said:

Vai Doamne! Nu Harghita, in nici un caz. Am fost un weekend pe acolo si m-am intors xenofob. Daca nu stii ungureste n-ai nicio treaba!
Exact asa e!

#117
RomeoNica71

RomeoNica71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.06.2010
Am fost astazi la salina CACICA,jud Suceava,destul de slabut as putea spune,slab iluminata si un miros persistent de motorina,pîna te înveti cu el.Zona cea mai de jos miroase a brînza pentru ca multi ani a fost depozit de brînza,care îsi tragea sarea din aer.
Intrare 10 lei adulti,5 lei copii.Eu zic ca merita vazuta.

#118
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 17.10.2003
Da, fata de celelalte este cel mai putin amenajata. E interesant de vazut pentru cineva care e pasionat de metodele de lucru din vechime, deoarece sinele de lemn sunt inca vizibile, la fel unele fierotenii ruginite, precum si urmele de exploatare de pe pereti.
Zona de agrement se rezuma la un fel de teren de tenis in portiunea terminala si cam atat.
Mai are 2 tunuri la poarta :) si o biserica catolica destul de importanta peste drum de intrare.
Eu mi-am cumparat si un borcanel de sare, mai am si acum jumate din el (de anul trecut) :)

Am uitat ce e mai important: intrebati, nu va luati dupa indicatoare ca o sa va duca la fabrica de sare si nu la salina, adica in partea opusa a intersectiei. De la salina se vine cu cisterne cu apa sarata (saramura) iar la fabrica se transforma in sare de bucatarie. Nu se racaie pur si simplu de pe peretii muntelui si se impacheteaza.

Edited by akeem, 20 July 2010 - 07:37.


#119
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
As vrea sa incerc un concediu de 1 saptamana la Praid cu copil de 1 an jumatate.
Am vazut ca sunt ceva pensiuni cu locuri de joaca acolo si salina arata bine.

Ceva recomandari de pensiuni de la cine a fost in zona ?
Alte pareri ?

Multumesc

#120
commonrail

commonrail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.12.2009
Si eu sunt interesat de pareri despre Praid ... (sau cazare chiar la Sovata...)
Asteptam recomandari!...

Multumim!

#121
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

 commonrail, on 20th July 2010, 13:29, said:

Si eu sunt interesat de pareri despre Praid ... (sau cazare chiar la Sovata...)
Asteptam recomandari!...

Multumim!
Stiu ca e cam tarziu raspunsul, dar eu azi am fost la salina la Praid si intamplator am dat de postul tau.
Programul la salina este zilnic 8-20. Duminica inchis. Autobusele care duc doritorii in salina pleaca exact din intrarea in mina. De acolo se cumpara si bilete. Se intra doar cu autobusul.
Pretul biletului pentru adult e de 20 lei. Copil peste 3 ani - 5 lei. In salina sunt numeroase mese si banci, vreo 3-4 boutiquri de unde se poate cumpara dulciuri, cafea, chipsuri, etc. locuri de joaca pentru copiii, o capela. Am vazut si doua antene gsm, e semnal pe Vodafone si Orange si o retea wi-fi free.
Indicat este sa petreci ~4 ore in salina. Temperatura este cuprinsa intre 17-19 grade C.
La Praid merita incercat si strandul cu apa sarata care se afla la 100M de intrarea in salina. Pret 10 lei/adult/zi. Copiii sub 6 ani au gratuit.
Cazare : http://www.turistinf...iuni-praid.html

Rezervarea trebuie facuta din timp pentru ca Praidul e foarte cautat.

#122
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007
La Cacica s-au mai deschis 2 sali ,am sa fac niste foto si am sa le pun aici, se poate juca tenis la 1 nivel si fotbal la al2-lea nivel ,mirosul se simte din cauza masinilor de extragere a sarii ,care mai functioneaza .
pot spune ca e o mina in care te simti cu adevarat in mina ,nu este deloc modernizata (fara acoperire telefon si internet wi-fi si tot felul de aparate electronice cum sunt la praid) si asta eu o privesc ca un punct pozitiv.

#123
appocalipse

appocalipse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.08.2009
salutare,


scriu ca sa laud un pic statiunea slanic moldova.

am fost saptamana trecuta si pot sa va spun ca in afara de onesti, tot traseul are drum aproape impecabil (venind si dinspre Constanta si dinspre Bucuresti).
salina din targu ocna este amenajata daca pot sa ii zic asa, este frumos, au semnal, televizoare, terenuri de joaca, net etc.

zona este una fantastica, curata, s-ar parea ca autoritatile se ocupa, exista de asemenea 12 sau mai multe izvoare cu ape de tratament precum si baze de tratament.
cazarea este la un pret acceptabil 50-60 ron pe noapte camera cu pat mare, tv, apa calda, curte frumos amenajata.

chiar recomand cu caldura.

#124
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 appocalipse, on 6th July 2011, 14:33, said:

salutare,

salina din targu ocna este amenajata daca pot sa ii zic asa, este frumos, au semnal, televizoare, terenuri de joaca, net etc.

chiar recomand cu caldura.
Si mie mi-a placut salina din Targu Ocna,  iti dau dreptate la tot ceai zis. Singurul minus e la  asteptare microbuzului...

Merita vizitat

Edited by adriano1978, 12 November 2011 - 01:41.


#125
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010
A fost cineva de curand la Praid?

Ceva noutati?

Ma intereseaza de asemenea daca stiti ce varianta de drum (traseu) ar fi mai ok din Arad?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate