Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Salinele din România

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
matutu

matutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 07.05.2008
[quote name='NEW_NOEL' date='Apr 4 2009, 16:31' post='6291844']
Am fost pana la urma in SLANIC- SALINA UNIREA.ffffff FRUMOS SE MERITA TOTI BANII.
Am plecat din bucuresti la ora 7 cu microbus spre ploiesti de unde am luat tramvaiul 101 parca( intrebati cum ajungeti la spitalul judetean) se ia tramvaiul pana cu o statie inainte de capat unde este o autogara .De acolo pleaca microbuse din 20 in 20 minute spre salnic ( este o firma cu orar stabilit fosrte bine organizati) 5 ron pana la slanic.La ora 10 si ceva eram deja in salina facand poze.Un loc ok pentru o zi pleci dimineata te intorci seara .La ora 6.30 eram in bucuresti -baneasa unde am stat o ora prinsi in trafic pana pe la casa presei unde am coborat din micro.Sa nu va descurajeze tramvaiul din ploiesti ,este foarte simplu si oricum puteti intreba la bilete ,pe strada nu aveti cum sa nu ajungeti.


super pozele, am fost si eu acum vreo doi ani la Slanic Prahova, impreuna cu cel mic, ne-am jucat prin salina, a fost o zi de neuitat.

#74
gabryela63

gabryela63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2007

 copjob2000, on Apr 27 2009, 22:20, said:

Am impresia că Slănic Prahova este cea mai mare salină!
Dar am auzit ceva rău despre lacul de lângă Muntele de Sare, e adevărat?
Nu am mai fost din 2007!

Cea mai mare Salina este cea de la Tg.Ocna. Este la cea mai mare adancime si este cea mai mare .

#75
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu!
Am greșit eu!
Scuze!
Slănic Prahova nu este doar cea mai mare salină din România, ci din Europa!
Amănunte și argumente în sprijinul afirmației mele se găsesc pe această pagină !  

#76
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Revenit de la Praid. Per total a fost frumos :D.  Comparativ cu cea de la Turda, asta e mai putin spectaculoasa, insa mult mai bine exploatata din punct de vedere comercial. La Turda intrii, te sperii, te minunezi, stai putin si pleci. La Praid ai ce face in salina toata ziua. E un loc foarte frumos in care sa mergi cu familia si copiii. Despre cazare si mancare nu pot sa va spun nimic pentru ca noi am stat doar 1 zi si in afara de colacul ala al lor si un ceai nu am cumparat nimic de pe acolo. 90% din turisti erau romani din toate partile tarii, toata lumea a vorbit cu noi in romaneste, toate indicatoarele sunt bilingve.... deci nu va faceti griji ca o sa aveti probleme pentru ca nu stiti ungureste.
Am vizitat si Sovata..... e inca in renovare statiunea. Nu am prea multe de zis despre Sovata, chiar nu am vazut nimic deosebit pe acolo
Noi am plecat din Sibiu si am scurtat drumul prin Dumbraveni - Viisoara-Balauseri (in loc de Dumbraveni-Sighisoara). Drumul e ceva mai rau, dar e foarte frumoasa zona pe langa Viisoara, asa putin uitata de lume si salbaticita

Urmatoarea salina: Slanic Prahova, ca sunt prea frumoase pozele lui new_noel :D

Edited by claud20012, 03 May 2009 - 00:09.


#77
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 01.02.2008
Eu zic ca Slanic Prahova e cea mai mare si mai deosebita din toate punctele de vedere, merita vizitata oricind.

#78
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,630
  • Înscris: 19.04.2009
si eu am fost la Parajd (Praid) unde am stat putin. insa in timpul ala am invatat ungureste de m-am saturat. mi-a placut ospitalitatea lor :D, am mancat Kürtós Kólac de mi-a iesit pe ochi (ce-i drept... e foarte gustos). n-am avut treaba cu ungurii, ba chiar mi s-au parut niste oameni foarte sociabil (prin semne..si ceva ungureste) si destul de O.K. . acuma am prieteni unguri doar ca ei stau la Gyergyószentmiklós (Gheorgheni) .
Mi-a placut salina Praid. mi s-a parut interesant chiar si biserica (eu nu sunt adeptul religiei ortodoxe/catolice)

#79
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este o mică biserică și în Slanic Prahova...
Pentru că nu am mai fost aici de vtreo 2 ani, cred că pe la sfârșitul lunii mai (să se mai încălzească afară) o să-mi mai petrec un sfîrșit de săptămână aici... numai că ideea drumului până acolo....  mă întristează!

#80
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 gabryela63, on Apr 29 2009, 07:56, said:

Cea mai mare Salina este cea de la Tg.Ocna. Este la cea mai mare adancime si este cea mai mare .
Nu stiu daca e cea mai mare dar e frumoasa.Are sanatoriu si biserica,situate la 240 m adancime.

#81
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu daca e cea mai mare dar e frumoasa.Are sanatoriu si biserica,situate la 240 m adancime.






Nu este!
Cea mai mare este Slănic Prahova, nu este doar cea mai mare salină din România, ci și din Europa, așa cum au spus și alții....

#82
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 copjob2000, on May 9 2009, 22:28, said:

Nu stiu daca e cea mai mare dar e frumoasa.Are sanatoriu si biserica,situate la 240 m adancime.






Nu este!
Cea mai mare este Slănic Prahova, nu este doar cea mai mare salină din România, ci și din Europa, așa cum au spus și alții....
Asa o fi daca spui tu!Am zis eu altfel?Oricum,nu era nevoie sa te repeti,ai mai spus acelasi lucru si in postul de pe 30 aprilie,retinusem.Dar argumentele tale sunt cam subrede,link-ul ala face trimitere la un site de turism,nu la unul de specialitate,asa ca...

#83
PepsiMan

PepsiMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.06.2005
Am fost saptamana trecuta la Mina Unirea - Slanic Prahova ( pe 2 mai -  si a doua oara pe anul asta).
Ce pot sa spun... Tot bucuresteanul s-a inghesuit sambata la Salina, coada de doua ore la intrare si de o ora la iesire.
Intrarea este de 14 lei pt adulti si parca de 7 lei pt  copii (cei pana in 3 ani nu platesc).
Oricum cu cele 3 ore petrecute la coada tot merita sa vizitezi Salina.
Pentru cei care nu au fost niciodata (nu-i cazul meu ca merg de 3-4 ori pe an) recomand cu incredere Mina Unirea, este ceva unic.  :)
Revin mai pe seara si cu poze.

#84
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Asa o fi daca spui tu!Am zis eu altfel?Oricum,nu era nevoie sa te repeti,ai mai spus acelasi lucru si in postul de pe 30 aprilie,retinusem.Dar argumentele tale sunt cam subrede,link-ul ala face trimitere la un site de turism,nu la unul de specialitate,asa ca...









Dacă ți-a fost lene să citești și ce am mai spus o dată, m-am repetat și eu!
Bine că nu am reperat o minciună, o dezinformare sau o prostie!!!
Pentru că nu mai știu către ce ducea link-ul în cauză, l-am mai vizitat acum o dată și cred că ar trebui să o faci și tu...
Dacă vei citi cu atenție, vei afla câte ceva despre salină, descrierea ei, amănunte pe care nu le găsești pe un site de turism....

#85
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 copjob2000, on May 22 2009, 00:32, said:

Asa o fi daca spui tu!Am zis eu altfel?Oricum,nu era nevoie sa te repeti,ai mai spus acelasi lucru si in postul de pe 30 aprilie,retinusem.Dar argumentele tale sunt cam subrede,link-ul ala face trimitere la un site de turism,nu la unul de specialitate,asa ca...









Dacă ți-a fost lene să citești și ce am mai spus o dată, m-am repetat și eu!
Bine că nu am reperat o minciună, o dezinformare sau o prostie!!!
Pentru că nu mai știu către ce ducea link-ul în cauză, l-am mai vizitat acum o dată și cred că ar trebui să o faci și tu...
Dacă vei citi cu atenție, vei afla câte ceva despre salină, descrierea ei, amănunte pe care nu le găsești pe un site de turism....
Ia citeste TU cu atentie aici !Site-ul e la fel de "autorizat" ca si ala la care faci tu trimitere asa ca il crezi pe care vrei...

Edited by zuv, 22 May 2009 - 08:58.


#86
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
La ce fel de site trimiți tu?
La un blog?
Dacă pentru tine un blog este un sait de încredere, atunci îmi pare rău.... :notangel:

#87
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 copjob2000, on 3rd June 2009, 22:47, said:

La ce fel de site trimiți tu?
La un blog?
Dacă pentru tine un blog este un sait de încredere, atunci îmi pare rău.... :notangel:
La data la care am postat link-ul era bun,acum e evident ca nu mai merge,scrie acolo ceva de vreun graunte de sare?Uite aici alt link

#88
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 copjob2000, on 27th April 2009, 22:20, said:

Am impresia că Slănic Prahova este cea mai mare salină!
Dar am auzit ceva rău despre lacul de lângă Muntele de Sare, e adevărat?
Nu am mai fost din 2007!

acolo a fost o cariera, un sit de exploatare miniera care s-a inundat.
atat in realitate, mai putin, cat si din zvonuri, mai mult, acolo au murit multi oameni.
revin cu detalii daca e cineva interesat

Edited by spare-me, 04 June 2009 - 09:20.


#89
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
La data la care am postat link-ul era bun,acum e evident ca nu mai merge,scrie acolo ceva de vreun graunte de sare?Uite aici alt [url="http://www.salina.ro/"]l



Frumos sait!
Asta pot să o recunosc!

#90
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 spare-me, on 4th June 2009, 10:19, said:

acolo a fost o cariera, un sit de exploatare miniera care s-a inundat.
atat in realitate, mai putin, cat si din zvonuri, mai mult, acolo au murit multi oameni.
revin cu detalii daca e cineva interesat


Nu ar fi rau sa ne spui mai multe amanunte!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate