Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Povesti din ZoolooPedia

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
140 răspunsuri în acest subiect

#37
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.624
  • Înscris: 23.02.2006
Cici, pamfletul tau mi-a adus aminte de coltul jilavilor care s-au uscat intre timp .

Quote

Zona Nebunilor Liberi

Coltul nebunilor liberi din zoofilpedia.

Editat de Ayame, 13 iulie 2006 - 08:12.


#38
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.838
  • Înscris: 03.06.2005

View Postpatrician, on Jul 13 2006, 05:35, said:

S-ar putea ca ce scrie cicilone sa fie comic asa cum s-ar putea sa nu fie, e o chestie absolut subiectiva care priveste la un moment dat exclusiv pe cel care citeste. Un lucru e cert, comic sau nu acest thread a fost pus undeva in zona V.I.T la incepuntul sectiunii... comentariile sunt deci de prisos.
Ce e si mai clar e ca daca cicilone va continua sa introduca in relatarile sale forumisti care nu sunt admini sau moderatori sau sm interventiile userilor de genul happynightmare se vor intensifica si vor fi extrem de purulente. Personal mi-e indiferent daca cicilone va continua, dar daca tot a inceput , ar fi pacat sa nu mai scrie cand mai apar "evenimente". Parerea mea. :photo:

tu esti mai comic decat cicilone.

#39
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 776
  • Înscris: 20.12.2005
Eu cre' ca sunt la fel de comici... Ei "e" un fel de frati, asemanatori tare intre ei.

#40
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 07.04.2006
Top, Top, Tooop, Comiciiiicaaaaa!

#41
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Otobuzistii

Dintr-o data Contorix auzi in departare un zgomot asurzitor. Parea ca zece avioane Boeing decolau simultan. In departare Contorix vazu doua faruri puternice. Neputand sa reziste la intensitatea acestei lumini orbitoare, acesta isi acoperi ochii in graba.
Pamantul se cutremura ca la un semnal magic si nevazut.Presiunea in aer era coplesitoare... la un moment dat toate acestea s-au oprit busc. Contorix a inteles atunci care era cauza acestor manifestari misterioase... in fata lui opri un Otobuz super dotat care avea silueta unei pantere.
" Urca, nene." auzi Contorix o voce in timp ce usile se deschideau.
La volanul autovehicolului se afla numitul fjl care avea pe el un tricou pe care era un desen care reprezenta o lampa si scria " Mi se fileaza lampa"
Contorix s-a uitat peste randurile de scaune sa vada unde este locul pe care sa stea.
In Otobuz era asezati pe scaune urmatorii : Collux, care avea in mana un shotgun pe care scria mare si citet : "Scula anti melci". Langa el era asezat Clemmy The west care avea pe cap o palarie de piele de sub care Contorix simtea doi ochi patrunzatori si reci si in mana avea o sticla de  "Jack Daniels".
In randul imediat urmator se aflau Padishor imbracat intr-un costum Armani si niste ochelari marca Seinfeld. Langa Padishor statea mhobi care tinea in mana un mouse cu care clicaia incontinuu. In spatele lor se aflau Maquelline si Condragony doua zooloopediste pe cat de tinere pe atat de simpatice si superbe. Imediat in randul urmator stateau Lekodaru si Lyncron care avea in mana Regulamentul campionatului de ypool pe care-l conduce de ani de zile.
Mai in spate erau asezati MAXON care avea in mana un claxon de autobuz pe care-l folosea la nevoie si Matrician imbracat intr-un costum de cocos.
"Ocupa loc pe undeva, omule nu sta in picioare!" zise Collux din primul rand.
Contorix s-a conformat si s-a asezat pe un loc liber.
"Apropo, ai legitimatia la tine?" intreba Collux cu degetul pregatit pe tragaci
" Da, mosule, baga legitimatia, daca tot te-ai urcat" zise din ultimul rand Matrician
" Sa nu zici ca nu ai asa ceva.." zise Clemmy The west, tragand o gura din sticla de bautura de cea mai fina calitate si aruncandu-i lui Contorix o privire de gheata.
"Sincer, eu nu l-am mai vazut pe aici pe acest om" spuse si Padisor privindu-l pe Contorix mai atent de sub ochelarii marca Seinfeld
" Noua ni se pare simpatic totusi... baieti, haideti sa nu-l intrebam de legitimatie inca" spusera cele doua tinere, incercand sa sara in apararea deghizatului Contorix
" Nu prea cred" concise Collux armand shotgunul... " Spune ai legitimatie?"
"Nu am avut timp sa cumpar inca" se apara deghizatul Contorix cu ochii pe shotgun-ul lui Collux, uimit ca i se cere o legitimatie de circulatie in propriul trib.
"Ok, dar ai de gand sa-ti faci una ?"
" Sincer nu prea am chef" spuse sfidator Contorix, amintindu-si ca totusi el e seful peste tot tribul.
"Wrong answer" spuse Matrician
Maxon trase un claxon si autobuzul se opri brusc.
"Nu avem nevoie de melci in Otobuz.Ai zece secunde sa cobori, melcule" zise Collux indreptand shotgun-ul spre Contorix.
"  999999999999999999, uopt, sapte, sase, cinci..." incepu sa numere Collux.
Neavand ce sa faca, Contorix se vazu nevoit sa coboare. In timp ce usile se inchideau in urma lui se auzeau rasetele celor de dinauntru si o voce care tinu sa il anunte : " Te-am recunoscut Contorix, de noi nu te poti ascunde..."
La fel cum aparuse , Otobuzul se si facu nevazut... ca un fulger ultra rapid insotit de acelasi zgomot infricosator.
Dupa 30 sec de uluiala , Contorix scoase carnetelul si notase in el "Otobuz , ATENTIE!"
" Lasa ca va invat eu minte sa faceti pe jmekerii cu mine. Va iau otobuzul asta si va bag altul, Autobuzul II, habar nu o sa aveti pe unde va e otobuzul... sa va invatati minte sa ma dati pe mine afara din otobuz ca n-am legitimatie!"

!!! ATENTIE Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

PS: Pentru stimatii otobuzisti.

Editat de cicilone, 13 iulie 2006 - 18:41.


#42
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
naughtydream01 -> este ultima oara cand mai sterg comentariile ce nu pot genera decat scandal. Mai sunt arii si thread-uri unde poti sa postezi. NU este nevoie sa strici acest thread cu parerile tale care (intamplator) nu se incadreaza aici  :)

Daca unii useri considera acest thread funny ...lasa-i in pace si GATA ! Thank You !

#43
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.797
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMonitox, on Jul 13 2006, 20:01, said:

naughtydream01 -> este ultima oara cand mai sterg comentariile ce nu pot genera decat scandal. Mai sunt arii si thread-uri unde poti sa postezi. NU este nevoie sa strici acest thread cu parerile tale care (intamplator) nu se incadreaza aici  :)
Daca unii useri considera acest thread funny ...lasa-i in pace si GATA ! Thank You !
Doamne, multamescu-ti Tie, dar de ce numai unili au dreptu sa se tisdreze?

#44
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.204
  • Înscris: 15.11.2005
:confuzzled:

#45
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postnaughtydream01, on Jul 13 2006, 20:02, said:

Doamne, multamescu-ti Tie, dar de ce numai unili au dreptu sa se tisdreze?

De ce nu invatati sa discutati probleme PROPRII in loc sa dati in cap la altii ?? E ca si cum maine ai merge pe AUTO si le-ai zice la toti ca sunt tampiti ca nu merg cu bicicleta... Critica daca NU este constructiva nu poate duce decat la scandal. SI am zis clar ca nu mai vreau sa avem scandaluri generate artificial pe acest forum.

:peacefingers:

#46
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Poiana lui Ciocan

Au trecut trei zile de cand Contorix era in misiune si colinda de nebun toate drumurile tribale.
Cum se plimba el asa, a ajuns langa un copac pe care cineva a cioplit o inscriptie : "Poiana lu' Ciocan - intruniri istorice dure" Cum citea el cu mare atentie inscriptia, de dupa niste tufe a tasnit un zooloobas pirpiriu care fugea in zig zag si flutura un steag cu 6 culori : albastru,alb,rosu,rosu,galben si verde.
Tipa cat il tineau plamanii : " Noi este primii aici, voi sa stie asta!" Contorix isi misca gatul in toate directiile incercand sa urmareasaca miscarea browniana a zooloobasului energic. In cele din urma, curios si vazand ca se apropiase de el, Contorix i s-a adresat: "Opreste-te putin, zooloobasule!"
Zooloobasul se opri si il saluta pe Contorix: "Noi te salutam, tu cine este?"
Contorix se uita in jur mirat si apoi il intreba pe zooloobas: " Care noi? Sunteti mai multi? Si cine esti tu"
"Eu estem RO_kóczi IV.Ca RO_kóczi I este idolul meu si de la el vin numele meu. Sunt mandru urmas. Noi estem destul de multi, ne-am multiplicat la laboratorul clandestin al lui Zone sillyMilkaEliphant. Acolo se puteti toti multiplica"
"Si restul copiilor tale multiplicate unde sunt?"
" Zburdam veseli prin Poiana si propagam ideie"
" Ce idei propagati voi, domnule?"
" Multi nu stie, dar noi este primii, noi venit primii in Zooloopedia. Noi primii" zise RO_kóczi IV, moment in care flutura iarasi energic steagul cu 6 culori.
" Serios, voi ati venit primii in Zooloopedia? " intreba cu un zambet ironic Contorix, abia abtinandu-se sa nu rada.
" Noi populat primele toate zonurile din Zooloopedia" il incredinta RO_kóczi IV pe Contorix si scoase din buzunar un fluieras de fag din buzunar la care incepu sa cante o balada dulce.
" La revedere, te salutam!" inchise zooloobasul discutia si reincepu sa zburde fluturand steagul in toate directiile si sa alerge in zig-zag prin Poiana.
Dupa ce il urmari pe zooloobas cum disparu dupa tufele de dupa care si aparuse, Contorix scoase carnetelul si isi notase ceva in dreptul rubricii "Isterie in masa" Apoi isi continua plimbarea de documentare.

!!! ATENTIE Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

PS: Dedicata zilei de nastere a unui prieten de pe Softpedia, comemorata zilele trecute

Editat de cicilone, 14 iulie 2006 - 06:31.


#47
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.799
  • Înscris: 06.12.2003
Eu nu-mi amintesc cand am ras ultima data cu lacrimi, da' de data asta sigur nu mai uit !  BRAVO ! :first:  :clapping:  

Habar n-am avut de threadul asta, daca-i posibil asa ceva !

#48
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostDiane, on Jul 14 2006, 07:33, said:

Habar n-am avut de threadul asta, daca-i posibil asa ceva !

vezi ce se intampla daca pierzi prea mult timp folosifand pe la editoriale?  :D pierzi toata distractia.

#49
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.264
  • Înscris: 27.11.2005
:lol: Keep walking  :thumbup: Cand o publici, sa ma anunti si pe mine, a se retine ca-s prima care mi-am lasat rand la coada la autografe  :lol:

#50
AngraMainyu

AngraMainyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 12.07.2006
Cu dedicatie catre cicilone, muza inspiratoare de pe acest topic:

Dupa mai multe peregrinari prin Poiana lui Ciocan, Contorix ajunse in sfarsit si in fata unei cladiri mari, pe a carei poarta scria SANATORIUL "ZONA CREPUSCULARA". Intrand inauntru, se indrepta intai catre biroul psihiatrului sef, Naga Do Something. Inauntru il gasi pe acesta, imbracat in halat alb si arborand cu mandrie pe piept insigna de membru al clubului "Hannibal Lecter", insotit de asistentul si body-guard-ul sau, portrait9.
Punandu-si mainile in sold si adoptand o atitudine amenintatoare, Contorix i se adresa doctorului cu manie in glas:
"Auzi, doctore, tot primesc zilnic niste petitii de la un pacient de-al tau, aburel, cum ca in loc sa incerci sa ii tratezi pe zoolooblasii glumeti, tu te tii de tot felul de experiente sadice facute pe pielea pacientilor."
"Cine, eu? Nici vorba, sefu', eu si portrait9 facem numai ce e bine pentru sanatatea mintala a pacientilor", replica Naga Do Something cu un suras diabolic pe figura.
"Atunci du-ma in salon la aburel, sa ma conving ca macar el e ok".
"Bine, sefu'"
Apoi Contorix, impreuna cu Naga Do Something si portrait9 iesira din birou si se indreptara catre salonul in care era internat aburel.
In drum trecura printr-un salon mai spatios, in care mai multi zooloobasi stateau in genunchi asezati in cerc in fata unei mese pe care se afla asezata o poza a lui BG, mare personalitate si salvatorul spiritual al neamului zooloobas, iesit de curand pe loul 3710 in topul celor mai mari zooloobasi din toate timpurile.
Contorix zise:
"Doctore, ce-i cu astia de fac matanii in faza pozei lui BG? Parca ziceai ca vrei sa ii vindeci de obsesia lor referitoare la marele intelept?"
"N-am avut incotro, sefu'. A trebuit sa le dau o ocupatie, pentru ca altfel cum ii scapam din ochi eu si portrait9, cum puneau imediat mana pe lingurite si incepeau sa sape tunele catre centrul Pamantului pentru a ajunge in Shambhala. Si stii si tu ca sanatoriul are fundatiile subrede. "
"Ok, hai sa mergem mai departe."
Ajunsera in sfarsit in salonul lui aburel. Il gasira pe acesta scriind al 5689-lea eseu, aburel fiind unul dintre cei mai prolifici autori de pamflete satirico-politice ai Poienii lui Ciocan si impresionandu-i pe toti zooloobasii prin numarul de pamflete scrise pe zi. Contorix remarca mirat ca aburel, care era ocupat scriindu-si pamfletul, purta un bicorn pe cap, asa ca intreba mirat:
"Ce-i cu vestimentatia asta la aburel?"
"Pai nu stii, sefu', ca aburel e fan al lui Napoleon?"
Auzindu-i ce vorbeau, aburel se ridica adoptand o atitudine semeata, isi baga mana in buzunarul de la piept si declama cu voce de bas:
"Soldati, treceti Rinul!"
Dupa care aburel, ignorand prezenta lui Contorix, se aseza inapoi pe pat, isi lua creionul si foaia de hartie si se apuca sa isi continuie pamfletul indreptat impotriva unor zooloobasi din alt trib care indrazneau sa se creada ca fiind "tribul ales" de catre divinitatea suprema a tuturor triburilor zooloobase si ca fiind de asemenea mai speciali decat colegii sai de sanatoriu.
Contorix se uita cu compasiune la aburel si il intreba pe Naga Do Something:
"Vad ca aburel e relativ linistit, insa in ultima lui petitie mi-a reclamat faptul ca faci nu stiu ce experiente groaznic de sadice pe alt pacient al tau, traznetel."
"Aaa, exista si aici o explicatie, sefu'. Vino cu mine."
Contorix, Naga  Do Something si portrait9 plecara apoi din salon si coborara pe o scara intunecoasa catre o incapere lugubra ce se afla situata in subsolul cladirii. Aici se afla legat cu curele de un scaun de fier traznetel, care avea jumatate de calota craniana pusa pe o masa alaturata  si cateva zeci de electrozi infipti direct in creier.
"Aoleu, doctore, ce ii facusi nefericitului asta?"
"Stai sa-ti explic, sefu'. Acu' doua zile l-am lasat pe traznetel in permisie in afara sanatoriului pentru a lua un pic de aer curat si ca sa mai faca si el o plimbare prin mijlocul tribului, sa se mai socializeze un pic. Cum se plimba el asa pe langa casele supusilor tai, a zarit deodata o zooloobasa nevinovata ce tocmai iesise din bucatarie si uitase sa isi scoata sortuletul de pe ea. La vederea sortului, traznetel a intrat brusc in delir si a sarit sa o bata pe saraca zooloobasa bolborosind tot felul de chestii despre masoni, reptilieni, draci si justitia divina. Noroc cu portrait9, care il urmarea pe furis si care a fost pe faza. A fost nevoie sa ii aplice doi mawashi si patru oi-tsuki ca sa il calmeze pe traznetel, asa ca banuiesc ca iti dai seama cat de grava a fost si este si acum situatia, pentru ca traznetel a intrat de atunci intr-o stare catatonica din care nu mai vrea sa iasa."
"Bine, bine, dar totusi ce naiba ii faci aici?"
"Pai eu si portrait9 incercam sa aplicam pe el o metoda conceputa de noi si inspirata din metoda conditionarii lui Pavlov, stii tu, aia cu cainele, si metoda inductiei hipnotice. Vrei sa vezi ce am reusit sa realizam pana acum?"
"Bine, hai sa vad."
Dupa ce primi incuviintarea lui Contorix, Naga Do Something se apleca la urechea lui traznetel si ii sopti "cuvintele magice" pe care i le introdusese in subconstient prin metoda ultrasecreta a sugestio-magiei negre:
"Satan, Belial, Beelzebub.."
Auzind cuvintele magice, traznetel iesi brusc din starea catatonica in care se afla si incepu sa urle cu glas ascutit:
"Reptilieni!!! Reptilieni!!! Reptilieni!!!"
Ca raspuns la urletele lui traznetel, de dincolo de plafonul pivnitei, din sanatoriu, se auzira tipetele disperate ale lui aburel:
"Protestez! Asta e tortura, nu tratament! O sa ii fac alta petitie adresata lui Contorix!"
Oftand, Contorix ii spuse lui Naga Do Something:
"Bine, doctore, fa ce crezi ca este necesar pentru pacientii tai, numai sa nu ii mai agreseze pe zooloobasii sanatosi. Si vezi ca aburel i-a inebunit pe unii dintre ei cu pamfletele pe care le trimite din sanatoriu ziarelor zooloopediste din Poiana lui Ciocan. Mai da-i un calmant, ceva"
"Bine sefu' am inteles."
Dupa aceste vorbe, Contorix, Naga Do Something si portrait9 iesira din pivnita si se indreptara spre iesire. Apoi, vazandu-l plecat pe Contorix, Naga Do Something ii zise lui portrait9:
"Bine c-a plecat. Am scapat si de data asta si putem sa ne continuam experientele in continuare. Putea sa ne inchida sanatoriul, asa cum s-a intamplat cu ala vechi. Vezi ca si pe mine incepe sa ma enerveze aburel, asa ca fa bine si confica-i creionul."
"Am inteles, asa o sa fac. Apropo de experientele facute pe traznetel, am si eu o idee. Nu crezi ca am putea sa incercam sa mai si taiem o gaina neagra cand ii spunem cuvintele magice lui traznetel?"
"Buna idee. Mergi maine atunci in piata si cumpara o gaina si ce materiale crezi tu ca ar mai fi necesare".



Si, pentru a fi un copy-cat perfect al lui cicilone:
  !!! ATENTIE Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!   

Editat de AngraMainyu, 14 iulie 2006 - 13:37.


#51
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.047
  • Înscris: 19.06.2005

View PostAngraMainyu, on Jul 14 2006, 13:12, said:

Cu dedicatie catre cicilone, muza inspiratoare de pe acest topic:

Dupa mai multe peregrinari prin Poiana lui Ciocan, Contorix ajunse in sfarsit si in fata unei cladiri mari, pe a carei poarta scria SANATORIUL "ZONA CREPUSCULARA". Intrand inauntru, se indrepta intai catre biroul psihiatrului sef, Naga Do Something. Inauntru il gasi pe acesta, imbracat in halat alb si arborand cu mandrie pe piept insigna de membru al clubului "Hannibal Lecter", insotit de asistentul si body-guard-ul sau, portrait9.

...

  !!! ATENTIE Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!   


genial, te felicit. am ris cu lacrimi.  :coolspeak:  un zooloobas din zona crepusculara.  :first:  te rog s-o postezi si pe threadul cu pricina.

Editat de shumilica, 14 iulie 2006 - 21:13.


#52
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005
GENIAL!  :coolspeak:   :w00t:

#53
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 30.06.2006
TABARA DE MERCENARI A LUI LESSEND

Contorix nu parcursese nici 10 metri si in fata vazu un panou pe care citi " Bine ati venit in tabara de mercenari a lui LessEnd super mercenarul"
Prezenta lui se pare cu nu trecu neobservata ... un om pictat pe fata si imbracat in unifoma militara il si intampina " Ia stai tu un moment pe loc. Eu sunt LessEnd si trebuie sa-mi dai niste explicatii"
" Am facut ceva rau?"
"Tu sa-mi zici. Mai, asta e tabara MEA si eu pun intrebarile, clar? Ca daca nu te conformezi, te bag la racoare vreo 30 zile, sa-ti revii"
In acest timp pe langa tabara trecu un individ super-dolofan care avea atasata o trompa de elefant. Incerca sa treaca neobservat cu mainile in buzunar, parand ca nu are treaba.
LessEnd il observa insa si recunoscandu-l il opri :" None sillyMilkaEliphant, ia vino tu aici!" si soptit ii explica lui Contorix facandu-i cu ochiul :" None sillyEliphant... clientul meu permanent"
"Eu?" intreba None sillyMilkaEliphant.
" DA , tu, ia vino aici... Am auzit ca iar ai deschis laboratorul secret de multiplicare. Mi-a zis asta RO_koczi IV care si-a tras vreo zece copii acolo"
"Eu?"
"Da, tu. Ti-am mai zis ca deranjeaza pe restul zooloobasilor. Te-am inchis in tabara o saptamana si vad ca degeaba"
"Eu? Dar pozele unde-s?"
"Lasa ca vezi tu poze" zise LessEnd si adresandu-se unui individ voinic din spatele lui " Ia-l pe Zone si baga-l in vechea lui celula pentru ca iar se joaca cu laboratoare clandestine. Nu trebuie sa pregatesti nimic fiindca inca i-au mai ramas lucrurile de data trecuta. Acum va sta 60 zile la noi"
"Dar eu?" intreba None sillyMilkaEliphant.
In timp ce None sillyMilkaEliphant era dus in vechea lui celula , Contorix se indeparta incet de tabara, incercand sa scape de super mercenarul nemilos LessEnd care momentan era ocupat. Il cunostea bine pe LessEnd si stia ce pateste daca i se impotriveste.
Ajuns intr-o zona sigura, Contorix scoase carnetelul cu propunerile pentru executie si a notat ceva in dreptul rubricii "Multiplicare exagerata - elefanti greoi"

!!! ATENTIE Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

Editat de cicilone, 14 iulie 2006 - 17:23.


#54
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Tradare , dar sa o stim si noi!

Dupa ce a parasit tabara lui Lessend, Contorix vru sa aleaga alta zona din trib insa un telefon urgent i-a intrerupt plimbarea. Preacuviinciosul si fidelul supus Miully Fiully Giully l-a sunat in graba:
" Alo, sefu , iegzista o urgenta"
" Ce anume, preafidelul meu supus? Vezi ca sunt in misiune acum, sper sa fie serios..."
" Probleme sefu', lovitura de trib : Bufa si cu Estedegete au pus stapanire pe palat si au anuntat peste tot ca nu mai sunteti capabil psihic si fizic sa conduceti tribul si ca ei conduc acum Zooloopedia. Au anuntat asta si in Marele Consiliu"
" Oh NU! Omul cel mai de incredere, Bufa... l-am hranit de la sanul meu!.. de la Estedegete ma asteptam, el era mereu nemultumit ca l-am lasat deoparte si ii faceam faze  aiurea, fratiorul vitreg, trebuia sa-l expulzam undeva inca de pe cand era mititel.  Stiam eu ca-i prea istet ca sa fie prost"
" Eu am incercat sa ma opun da-s prea mic ..."
" Stiu preafidelule, lasa ca acum cand revin si fac ordine , te avansez cum ti-am promis de mii de ori si nu m-am tinut de cuvant... Fiully, o sa te fac boss, tata!"
Sarindu-i insa fisa cu trei cadre mai tarziu, Contorix il intreba pe Giully:
" Dar al meu Bro, Fricosage nu a facut nimic sa ma apere?"
" L-au corupt miseii .. i-a plasat Bufa 2 blonde suculente si saracul a uitat de toate. Il lucreaza tipele de 3 zile pana il lasa lat... a uitat ca trebuie sa se ocupe si de palat"
" Si zooloopedistii ce zic de noile miscari miselesti ?"
" A marit Bufa miza la premii , in loc de o gulie a crescut cuantumul la zece pe saptamana plus o rosie stricata bonus. Zooloopedistii adora miscarea, unii isi rad chiar in barba"
" DEZASTRU, preafidelule! In cursul zilei de azi ajung la palat si le arat eu tradatorilor!"
" Sa nu uiti de mine, ai promis sefu... imi dai fonctie mai mare, asa e ?"
" Lasa ca mai vedem noi..." zise Contorix si inchise.
Isi dadu jos imbracamintea de camuflaj, isi puse din nou nimbul peste peruca sura, isi puse ochelarii negri de Terminator si rosti cu voce tare " Asta La Vista, Baby! Va arat eu voua!"

!!! ATENTIE Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!! Asta chiar este ;)

Editat de cicilone, 14 iulie 2006 - 18:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate