Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Lentile de contact cu dioptrie

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#181
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Daca e prima zi in care le porti, mai lasa-le un pic sa vedem daca nu e de la obisnuinta si ne spui dupa aia. Mai lasa-le 1-2 zile.


Eu am avut alta problema din cauza lipsei de obisnuinta: mi se parea ca vad la fel de prost cu si fara pentru ca mi le puneam tot timpul dimineata primul lucru dupa ce ma trezeam.
Pana intr-o zi cand mi le-am pus la pranz, dupa ce iesisem deja afara si ochiul constatase ca nu vede la distanta.

#182
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007
am trecut si eu pe lentile acum 1 luna dupa aproape 14 ani de purtat ochelari. e extraordinar.
dupa un control un oftalmolog mi-a dat o pereche de test. ... and i was hooked :D

am cateva intrebari:
de care folosti saptamanale sau zilnice? (folosesc saptamanale acum, dar ma gandesc sa trec pe zilnice)
de la ce magazin vi le cumparati online sau care le recomandati din experienta?

@StGermain: am vazut ca esti din Iasi ca si mine; ai un magazin/cabinet oftalmologic care il preferi in oras?

#183
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Am fost de obicei pe strada dintre Podu Ros si Cotnari, la trecerea de pietoni este un cabinet, una din doamnele de acolo, Dna Dr. Tarasi m-a consultat. Tot pe baza de recomandare am fost.

Oricum am exact un an de cand nu mai port lentile, dupa doi ani de purtat, nu mai simt nevoia (nu ca as avea vederea perfecta), imi pun doar ochelarii strict cand conduc noaptea in exterior.

Am folosit Bausch&Lomb Pure vision care te tin 30 zile daca le porti non stop. Eu le scoteam de cele mai multe ori noatea si le foloseam 60 zile this way. Am mers pe varianta asta din considerente de eficienta financiara.

#184
MyPretty

MyPretty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.12.2011
Buna,

Am fost si eu la control pentru lentile. Am astigmatism si am primit de proba exact ce vroiam Acuvue Oasys pentru Astigmatism de la J&J - lentilele exact de pe reteta. Stiu ca sunt cele mai moi si ca ar trebui sa fie usor de suportat insa pe mine ma jeneaza. Simt aceasta jena cand clipesc sau cand se atinge pleoapa de lentila. De pus m-am asigurat ca le-am pus bine, ca nu au impuritati...etc. Exact la fel m-au jenat si prima data, cand au fost puse de doctorita.

Intrebarea mea este:
chiar e posibil sa nu le suporte deloc ochiul meu? Sau sa mai incerc poate se obisnuieste? Pana acum le-am incercat de 3 ori cate 2-3 ore iar dupa ce le scot ma cam ustura ochii.

P.S. diametrul lentilelor e de 14.5 mm iar reteta mea e pt diametru de 14 mm. Lentila e o idee mai mare decat irisul? Oare asta e problema?

Multumesc mult de raspuns.

#185
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Este normal ca lentila sa aiba diametrul o idee mai mare decat irisul, adica sa il depaseasca.

Daca sunt curate si nu sunt puse pe dos (!!!) ar trebui sa le lasi cateva ore sa vezi daca nu te obisnuiesti cu ele.

#186
MyPretty

MyPretty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.12.2011

 StGermain, on 15th December 2011, 13:58, said:

Este normal ca lentila sa aiba diametrul o idee mai mare decat irisul, adica sa il depaseasca.

Daca sunt curate si nu sunt puse pe dos (!!!) ar trebui sa le lasi cateva ore sa vezi daca nu te obisnuiesti cu ele.

Pe dos sigur nu au fost. Prima data le-a pus doctorita, apoi eu de 2 ori...dar e evident cand sunt pe dos, dupa forma. M-au deranjat si cand mi le-a pus la cabinet. Oricum, am luat azi lacrimi artificiale si mai fac 2-3 tentative. Sunt cam dezamagita pt ca imi doresc foarte mult sa scap de ochelari dar daca nu se obisnuieste ochiul, asta este (desi in general nu sunt deloc sensibila  :D )

#187
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Salut,

Am dioptriile pe ambii ochi de -0,50 sferic si -0,50 cilindric. Ce lentile imi recomandati? Am fost la cateva opticenters, si mi s-a spus ca nu exista lentile cu sferic si cu cilindric, si ca pot face un compromis sa iau doar cilindrice daca nu ma insel, cu dezavantajul ca voi vedea putin mai neclar. Personal, nu am inghitit asa ceva, in special ca la ultimul consult la medic am specificat foarte clar ca vreau sa-mi pun lentile, aceasta afirmandu-mi ca nu este nicio problema.

#188
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006
Toate lentilele pt astigmatism au si sferic (vezi aici). Problema e ca cilindrul pe lentila pleaca de la -0.75, deci nu prea ai cum sa porti. Discuta cu oftalmologul si poate iti va da o prescriptie diferita. Si eu am cilindru de -0.50 si pt lentile mi s-a recomandat o dioptrie sferica un pic mai mare (-1.25 in loc de -1), ceea ce mi s-a parut ciudat cand am vazut prescriptia, dar s-a dovedit a fi foarte ok.

#189
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Am rezolvat. Mi-a dat lentile de -0,75. Totul este ok pana acum, le am de 2 saptamani. Multumesc pt. raspuns. :-)

#190
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am o problema cu vederea la lumina in sensul ca tot ce se intampla parca are o viteza in plus fata de cum pot eu constientiza .
- la lumina destul de puternica : spre exemplu intr-o sala de sport  sau chiar intr-o camera ( depinde si de becuri )
- la soare cand acesta e puternic , nu prea ma pot uita in fata si din aceasta cauza automat privirea coboara spre pamant
Subliniez faptul ca port lentile de contact ( -2 la ochiul stang , -1,75 la dreptul ) , dar aceasta problema o am dinainte sa incep sa port lentile , asa ca nu cred ca e de la ele .
Doamna doctor mi-a spus sa port ochelari de soare , dar imi puteti da alta solutie ?
Tot doamna doctor mi-a spus ca boala nu mai avanseaza pana la 24 de ani daca port lentile/ochelari . Asa este ?
Afecteaza cu ceva purtarea lentilelor de contact ? Mentionez ca le port atat acasa cat si cand ies .

#191
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Voiam sa mai spun ceva . Ochiul imi oboseste destul de repede mai ales cand lumina sau soarele sunt puternice . Cam in fiecare seara privirea imi e afectata si par obosit la fata . Daca dorm dupa-amiaza imi e mai bine . Un somn in timpul zilei mereu ma ajuta in acest sens .

Problema pe care o am la soare si lumina se numeste fotofobie .

Edited by ciprianned, 11 January 2013 - 18:43.


#192
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Chiar nu ma poate ajuta nimeni ?

#193
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 ciprianned, on 10 ianuarie 2013 - 21:10, said:

Doamna doctor mi-a spus sa port ochelari de soare , dar imi puteti da alta solutie ?
Tot doamna doctor mi-a spus ca boala nu mai avanseaza pana la 24 de ani daca port lentile/ochelari . Asa este ?
Afecteaza cu ceva purtarea lentilelor de contact ? Mentionez ca le port atat acasa cat si cand ies .
Exista si lentile de contact colorate complet (si in dreptul pupilei), astfel incat sa actioneze ca un fel de ochelar de soare. Ele sunt concepute in special pentru sportivi, dar au aplicatii si in automobilism, sau pentru cei fotofobici. Din pacate sunt mai greu de gasit, si relativ scumpe.
Purtatul corespunzator al lentilelor de contact nu afecteaza in mod negativ ochiul, rolul lor e sa aibe impact pozitiv asupra vederii, nu s-o deterioreze.

#194
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Multumesc pentru raspuns !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate