Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Transfer de pe VHS (analog) pe digital (DVD)

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Am si eu o problema. Am niste casete video format VHS si vreau sa le salvez pe dvd cu ajutorul unui TV Tunner.
Intampin urmatoarea problema: La toate TV Tunnerele pe care le-am folosit (o sacosa intreaga) arata imaginea deformat. apare in partea dreapta a imaginii o banda neagra (aprox 2 cm cand este full screen) care este deformata in functie de calitatea casetei si deformeaza de asemenea toata imaginea odata cu acea banda. Am incercat cu diferite aparate video VHS, aparate relativ ieftine dar si cu un Panasonic destul de scump. Rezultatul a fost acelasi.
Ca si conectivitate am folosit si cabluri RCA, am incercat si prin tuner cu cablul coaxial, am incercat si cu diverse casete video cu filme originale, indiferent de caseta si de calitate tot apare acea banda neagra si o oarecare deformare a imaginii.
Faza tare care este. Daca conectez oricare televizor prin cablu RCA sau Scart la tv (momentan am un un Samsung LCD P2770HD dar am incercat pe mai multe televizoare) imaginea se vede fara acele dungi si fara imagine deformata, destul de ok dupa parerea mea. Acea dunga neagra se deformeaza in functie de culori, daca sunt culori deschise se deformeaza mai mult.
Cum pot scapa de acea dunga si de deformare? De 2 ani ma tot chinui si nu reusesc sa-i dau de cap. O alta problema, nu ma deranjeaza asta prea mult dar poate are legatura si cu aparitia benzii negre. Daca redau un film de pe VHS si dau pe derulare inainte cu imagine se vede ok, se mai blocheaza imaginea dar daca dau derulare inapoi cu imagine nu se vede nimic. Probabil tv tunner-ul interpreteaza informatiile pe alt principiu, nu pot sa imi dau seama.
Pe televizor se vede ok in ambele situatii. Poate ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii.
Am vazut pe internet acele videorecordere profesionane, pretul unuia SH (noi nu stiu daca se mai fabrica) este undeva la 200 euro. Dupa aspent nu par sa stie prea multe dar ceea ce stiu sa faca par sa faca bine. E vreo diferenta la redare cu un astfel de aparat? Ma intereseaza din punct de vedere al redarii, stiu ca un astfel de aparat are mai multe functii care nu se vor regasi niciodata intr-un VCR obisnuit.
Am atasat cateva fotografii cu problema mea. Primele 2 fotografii sunt de pe o caseta VHS originala care nu are multe vizualizari iar pe TV se vede impecabil (atat cat poate oferi o caseta VHS).

Attached Files



#74
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,039
  • Înscris: 28.10.2006
Despre ce deformare vorbesti?
Imaginea deformata este cea de pe TV! Cea de pe PC este OK!
De ce? Pentru ca un player VHS va reda imaginea in aspect 4:3, specifica unui TV clasic, cu tub.
TV-urile LCD au aspectul imaginii 16:9 sau 16:10 si daca setarea este facuta ca imaginea "sa umple ecranul" atunci imaginea redata va fi deformata. Bianca Dragusanu va fi batuta'n cap(cum este ea de fapt!!!) si grasa (cum nu este ea de fapt!!!).
Despre banda neagra din dreapta nu stiu ce sa zic. Eu am facut sute de ore de captura dupa VHS dar nu am avut niciodata aceasta problema! Si cu un tuner de 2 lei, un Jetway(sau Jeg-vai!), dar care si-a facut perfect treaba!

#75
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Nu ma refer la faptul ca se vede imaginea 16:9 pe TV si 4:3 pe calculator. Macar atat ma duce si pe mine capul. Ma refer la faptul ca imaginea este deformata. Daca va uitati cu atentie la linia neagra din partea dreapta, imaginea se deformeaza odata cu acea linie.
E mai greu sa va dati seama dintr-o imagine statica. Daca as fi putut posta un video cu siguranta s-ar observa. Nu stiu daca pot posta un link catre youtube. Daca este permis am sa incarc 30 sec. cu un film pentru o mai buna vizualizare.

#76
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu stiu sa-ti spun care ar fi cauza, dar am intalnit si eu asa ceva la un tuner, Indiferent ce video (recorder) am folosit la redare, inclusiv pe iesirea S-Video, tot asa ondula imaginea. Imi pare rau pentru ca tocmai acest tuner avea (aparent) cea mai clara imagine a capturi de pe VHS. Din orice alta sursa video (programe tv analogice sau digitale) captura este ireprosabila. Eu am optat, pana la urma, pentru folosirea unei camere miniDV cu intrare audio-video si iesire prin firewire. O varianta foarte buna, doar un pic mai slaba decat varianta cu camera, este un tuner intern pe care il (mai) am pe sistemul mai vechi, WinFast PVR2000.

Edited by pif_foto, 19 September 2012 - 01:37.


#77
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Am tras niste vhs.uri vechi pe un dvd recorder on the fly si au iesit formate dvd-vr in udf file system, ca material brut. Aveti idee cum sa fac editare pe PC ? (sa scot diverse bucati de la cadrul x de la min y pana la cadrul w de la min r de pe discul A si sa lipesc la alta bucata de pe alt disc B- ambele trase in pc ptr editare+montaj ). Vreau sa scot din mai multe dvd.uri diverse montaje, cu titluri, capitole, ceva efecte, authoring, etc.
Din cate am citit aceste formate constau dintr-un folder 'DVD_RTAV' radacina, in care este un singur file 'VR_MOVIE.VRO' care contine toata partea audio si video de pe disc.
Este posibil sa fac montaj direct sau este necesar sa fac acea demultiplexare -extragerea componentelor video -mpeg- si audio -wav elementar ? Ce softuri recomandati ?. Trebuie sa remontez bucatile tot intr-un dvd-vr sau pot opta si ptr alte formate gen dvd-video, etc ?. Ma gandesc la un format de export al montajului acceptat de majoritatea playerelor dvd de azi.
Posted Image Multumesc !

Edited by lache, 28 October 2012 - 19:05.


#78
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Hai nu va grabiti.... pe rand !!!Posted Image

#79
aryciu

aryciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.02.2007
Buna....cine ma ajuta si pe mine cu o informatie.....as dorii sa trasfer in format DVD niste casetute VHS....am tot studiat si m-a incantat o placa de captura externa......si acum vine intrebarea: ce model(e) stiti ca ar fii bune si poate si un pret?
Multam anticipat

#80
SDHC

SDHC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.11.2011
Win Fast PVR 2000 placa de captura hardware,transferi direct din VCR pe DVD.
Succes!

Edited by SDHC, 12 December 2012 - 12:38.


#81
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,039
  • Înscris: 28.10.2006
@SDHC
Ce recomanzi tu e placa de captura EXTERNA? Ca asta doreste aryciu!

@aryciu
Am vazut pe la Lidl un device pe USB care facea treaba asta pe la 90 RON! Acu' nu stiu daca mai este in oferta/raft!
Dar poate te ajuta ASTA

Edited by viceroy56, 12 December 2012 - 14:02.


#82
SDHC

SDHC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.11.2011
Cu parere de rau dar este o placa interna, nu stiu daca o placa externa poate oferi o calitate decenta la rezolutie 720x576 si un bitrate 8000Mb/sec,in schimb cu asta nu e nici o problema pot fi aplicate inclusiv mici corectii de culoare care de multe ori sunt benefice.

Edited by SDHC, 12 December 2012 - 14:30.


#83
aryciu

aryciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.02.2007
multam de informatii....eu vazusem una LogiLink USB VG0005A dar din pacate nu o gasesc pe nicaieri...trebubuie sa ma reorientez

#84
X_inside

X_inside

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2003
Pentru ADVC 300, ADVC110  SI ADVC 55:

http://forum.softped...300-120018.html

#85
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
...sau ASTA!!!

#86
spulbermit

spulbermit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2007
fratilor ma lovesc si io de o problema. am un stick easycap, il conectez la calculator , imaginea merge bine dar sunet nu se aude deloc. ma puteti ajuta cu ceva setari sa mearga si sunetul.... ????folosesc pt. captura mai multe softuri, nici pe unu nu merge sunetul.unde e problema oare? folosesc  OS win7/64biti, calc, destul de performant... core2duo

#87
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 14.10.2004
Am vazut in Lidl o "jucarie" pentru copierea de pe DVD in calculator, era marca lor Silvercrest, daca gasesc detalii pun un link, nu mai stiu care era pretul Posted Image .

Am gasit, despre asta este vorba. Vad ca la ei acasa este 20 EUR.

Gasit si manualul, il urc aici sa vedeti daca este cea ce va trebuie.

Attached Files


Edited by xymzar, 29 December 2012 - 20:22.


#88
makitor

makitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.04.2009
Daca intereseaza pe cineva metoda pe care eu o folosesc pentru copierea de VHS pe PC si apoi pe DVD este urmatorea:

PC:
Pentrium 4 3 Ghz
4 Gb ddr3
Tv tuner leadtek
VCR LG nu stiu exact modelul
Copierea video o fac prin Composite de la Tv tuner cu Power Director 10
Transferul video prin Line IN de la PC
Mi-am creat un profil de copiere video in Power director
Mpeg 2 video 640 x 480 Full screen
CVBR  - 6000 - 7000 k.bps
Noise removal
Progressive
Speed quality 7
Audio Mpeg - 2, stereo, 256 k.bps
1 ora de captura = 3,7 gb
Eu tot timpul pun doar o ora pe un DVD
Setarile astea le-am citi pe un site strain (nu mai stiu unde mai exact) scrise de un cunoscator in domeniu unde si explica de ce se foloseste aceasta rezolutie si aceste setari.
Calitatea este destul de buna, chiar am fost incantat de ea.
in general calitatea tine cont si cat de mult a fost folosita caseta, vechimea ei, etc.

Daca cineva cunoaste un alt mod de a face captura cu Tv tuner cu alte setari as dori sa le cunosc si eu.

#89
sonyHi8

sonyHi8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2013
help...

buna...vin si eu cu o problema destul de urgenta...daca ar avea cineva timp sa-mi explice ar fi suuuper..
am de facut un proiect destul de important si timpul ma preseaza...proiectul asta trebuia sa-l dau acum ceva timp in urma dar din diferite motive a tot tb sa aman si acum nu sunt in tara...Am folosit o camera sony CCD-TRV78E Hi8 pt a face un mic filmulet...Cum totul a tb filmat pe caseta, trebuia transferat pe PC...stiam ca trebuia sa rezolv asta printr-un convertor analog-digital,neparat si cum nu ma pricep prea bine la chestii de genu, am fost la un studio fujifilm,parca..am intrebat daca imi poate copia de pe caseta pe dvd si a zis ca se rezolva (filmul cu pricina trebuia prelucrat dupa aia si am ales Pinnacle pt asta si i-am zis si la nene ce tre sa fac cu filmul ala si a zis ca am facut bine ca am specificat ca trebuie editat dupa aia pentru ca....nu mai stiu motivul zis de el). Dupa ce a copiat totul, am fost sa-mi iau DVD-ul si l-am rugat pe nenea de acolo sa-mi explice care a fost tot procesul pentru ca eu tre sa explic cu lux de amanunte cum am transferat imaginile video de pe caseta pe DVD. Domnul de acolo a fost amabil si mi-a explicat, dar cum a trecut ceva timp de atunci si nu gasesc notitele...nu-mi mai amintesc ce a zis.
Acum, marea mea rugaminte este: IMI POATE EXPLICA CINEVA TOT PROCESUL (ca la prosti)? Posted Image  ce a mai folosit in afara convertorului AD? ce face acest convertor mai exact? tre sa scriu totul amanuntit..sper sa ma ajute cineva....mersi

#90
SDHC

SDHC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.11.2011
@sonyHi8
Citeste mesajul privat!

Edited by SDHC, 07 May 2013 - 17:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate