Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Transfer de pe VHS (analog) pe digital (DVD)

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
lautaru112

lautaru112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2012
Va salut !   Ce exemple de camere ,mai noi sau mai vechi de  cu intrare audio-video si iesire prin firewire puteti sa imi dati Ma intereseaza sa fac transfer analog digital si vreau o camera cu optiunea asta valabila! Astept si oferte ! Va multumesc !

#92
madmax06

madmax06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.01.2007
Sony VX2100. Am una de vanzare dar nu stiu daca merita investitia doar pentru transfer VHS. A fost una dintre cele mai bune camere video pentru evenimente, si inca mai presteaza in domeniu.

#93
lautaru112

lautaru112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2012
Da ,asa este Totusi e pretul cam mare doar pentru transfer ,si poate afecta camera daca faci transferul asta destul de des? Cam cat e pretul camerei si in ce stare este ? O zi buna va doresc!

#94
madmax06

madmax06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.01.2007
In principiu, transferul AV-IN (RCA) - DV-OUT (firewire) nu implica partea mecanica a camerei, deci nu apare uzura (camera doar converteste semnalul analogic in unul digital).
Camera (pe care o mai folosesc ocazional), este in stare foarte buna, inclusiv vizual. Pretul este de 4200 RON (ambalajul original + toate accesoriile) si include camera, geanta, trepied, acumulator extins 7800 mAh, lentila wide (Sony VCL-HG0758), lampa FOTODIOX LED 144AS si 10 casete miniDV PANASONIC AY-DVM63PQ Pro.
Dar, repet, nu se merita pretul doar pentru transfer video. Daca o mai utilizezi si pentru altceva (filmare) atunci este alta poveste.
O seara buna

Edited by madmax06, 20 May 2013 - 21:14.


#95
SDHC

SDHC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.11.2011
@lautaru112
Sau poti face captura cu asa ceva:

Attached Files



#96
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am folosit fel de fel de variante, placi cu encodare software de la leadtex care sunt capricioase, pe urma pvr2000 care encodeaza cu ceata peste imagine daca casetele sunt tare vechi,
apoi camera digital8 trv110 pe post de convertor, iar acum folosesc placa dc10 care este foarte veche dar ok Posted Image
As mai putea incerca pe post de convertor un hv30 sau fx1 insa nu am avut timp sa ma joc.
Doar pt transfer pe dvd de casete analogice vechi, insa weekendul trecut am avut surpriza sa vad filmand eveniment un panasonic m40 inca in functiune Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by c_anicai, 03 June 2013 - 18:09.


#97
tarzan89

tarzan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2014
doresc si eu sa transform vhs in dvd... dar am o porblema caci ca codec imi foloseste mpg2, iar cei ce il folosesc il folosc pe dvd playere care nu accept acest format si nici avi,
insa video ts da.
cum transform si cu ce program din mpg2 in video ts dar direct burn?
cine ma poate ajuta si pe mine?

#98
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cred ca nu esti corect informat!
Orice player DVD/Blu Ray cunaoste formatul MPEG2! DVD-ul standard este de fapt mpeg2 cu un menu si alte "subtilitati"!
Video TS nu este acceptat de 90% din playere, asa ca recomandarea este sa faci captura in format mpeg2, la calitate maxima si apoi sa faci authoring la DVD a fisierelui/fisierelor obtinute.
Cauta cu Gogu ce inseamna authoring si ce programe FREE exista!
Daca ai fi citit posturi de pe Softpedia conexate la problema ta, ai fi rezolvat instant!

#99
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Am si eu o problema.
Vreau sa salvez niste casete video in format avi necomprimat, urmand apoi sa le convertesc in alt format dar intampin urmatoarea problema:
3 ore de film ocupa aprox 200 gb.
Dupa 44 de minute se blocheaza softul tv tunnerului si nu mai inregistreaza. De fiecare data face asta cand filmul ajunge la 53 - 54 gb, 44 minute (+ - cateva secunde).
A mai intampinat cineva problema asta?
HDD-ul pe care salvez are 750 gb pe SATA 3, o singura partitie de 750 gb in format NTFS si este conectat la calculator prin USB 3.0.
Ca si bitrate, pentru AVI necomprimat mie imi este necesara viteza de 20 mb per sec. Mie HDD-ul (este unul de notebook) duce constant pe perioada lunga de timp aprox 100 mb/sec, deci nu cred ca poate fi de la hdd.
Stie cineva care este dimensiunea maxima al unui fisier AVI ?

Edited by catalinoprescu, 07 January 2015 - 02:19.


#100
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu e nevoie şi nici util să faci captura avi uncompress.
Alege un codec video puţin comprimat cum ar fi dv-avi la 13 GB/oră.
Rata de 25 mbps a dv e suficientă pt orice captura sd analogică.
Şi mai util e să salvezi direct mpeg2 la 720x576 4/3 interlaced dacă nu faci editări avansate.

#101
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Cum pot prin metoda fireware sa salvez direct mpeg2(sa evit dv-avi-ul ala de 13 gb/ora)?as fi interesat sa stiu cu ce program pot face asta direct...stiu ca programele de la tv-tunere aveau optiunea asta.mai e vreun program cu care pot face asta?ms!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate