Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#4699
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 OvidiuNS, on 14th March 2011, 17:57, said:

Mai precis, am făcut 7 ore jumate' până la Keramoti la bac (mers efectiv). Am mers perfect legal.

Sănătate și tcb !


Sefu' da' cu ce-ai mers? Cu motocicleta sau cu elicopterul?  :P

Te intreb deoarece esti pe locul 2 dupa un coleg forumist motociclist care in 2009 a spus (pe topicul vechi), ca a facut doar 6 ore pana in Thassos... cu motocicleta (nu mai retin daca a parcurs distanta asta cu tot cu ferry sau pana la ferry).

Asadar? Astept raspuns si cu toate ca o sa fie un pic off topic... si traseul (sau pe PM).  :thumbup:

#4700
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
Eu intrebam pentru ca am in minte o idee. V-o zic si voua poate unul, totusi, o pune in aplicare:
O escapada in Grecia la Fanari, la mare la 30km de Xanthi. De aia intrebam de Xanthi. Dati pe Gogule Earth si vedeti poze din acest Fanari.
De o iesire de 3-4 zile e chiar ok. Si daca Ovidiu zice ca sunt 345 Ruse - Xanthi, inseamna ca sunt 450km Buc - Fanari, grosso modo. Plecat la 4 de acasa la 11 dimineata esti acolo.

#4701
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Io cre ca esh bea!

#4702
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 Catalin S., on 14th March 2011, 20:26, said:

Asadar? Astept raspuns si cu toate ca o sa fie un pic off topic... si traseul
Salutare !

Este foarte on-topic, suntem la "Cu masina, spre Grecia".

Răspunsul îl găsești aici.
Mea culpa, nu de la vama Ruse am cronometrat, ci de la Shell-ul de pe centură. Dar e nesemnificativă diferența.

Am pus o oră pauză pentru că în afară de cele 45min la OMV Kărdjali, am mai pierdut cca. 15min când am ieșit de pe DN6 spre Stara Zagora prima dată (acolo unde am zis că e țeapă). Era indicator nou-nouț spre S.Zagora și m-am luat după el, am traversat un pod la stânga (peste DN6) și am ajuns pe niște coclauri cu asfalt de când eram eu mic. Evident că ne-am întors. Acolo am pierdut vreo 15min (vreo 3km), am oprit, ne-am orientat; era beznă totală (farurile mașinii erau singura lumină).

Nu știu de ce ți se pare că am mers repede, media e sub 50km/h.


 vmaster, on 14th March 2011, 22:17, said:

sunt 450km Buc - Fanari, grosso modo. Plecat la 4 de acasa la 11 dimineata esti acolo.
Da, cam 450km sunt. Ai dreptate. Dar faci mai mult. Sau, mai corect, eu aș face mai mult. Am mers legal și am scos o medie de aproape 50km/h. Ori ție-ți dă o medie cam de 65km/h. Și ține cont că eliminăm bucata de drum Xanthi-Keramoti, unde mergi tare.

PS: Superb arată pozele, mai ales plaja vestică, deși e mai aglomerată !

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 March 2011 - 02:40.


#4703
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Am greșiiiiiiiiit ! Mă scuzați !

Nu-mi dădea pace un gând: "cum am scos o medie de doar 50km/h ?"

Era prea puțin. Și refăcând calculul aritmetic, mi-am dat seama că am scăzut de 2 ori cei 80km (de la mine de acasă până la Shell - Ruse).
Deci, de la Shell - Ruse până la Keramoti am condus 480km. Scădem aproximativ 50km (Xanthi - Keramoti) și avem 430km de la Ruse la Xanthi, nu 350 (mă rog, 345), cât am spus inițial. Îmi cer scuze încă o dată !
Făcuți în 7h, înseamnă o medie cam de 60km/h, ceea ce e ok.

Deci de acasă până la Fanari ar fi 540km, grosso-modo, nu 450. La o viteză medie de 60km/h se fac în 9h, mers efectiv.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 March 2011 - 04:03.


#4704
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
E in regula! Multumesc.  :OK:

#4705
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
Daca fac 9 ore inseamna ca nu e mare scofala de mers acolo. Ma entuziasmasem la 7 ore dar 10ore fac eu pana la Salonic. Intotdeauna Drumul Ruse - Kulata a fost 7 ore si 30min la mine, in ultimii ani.

#4706
mario_brunetul

mario_brunetul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.06.2006
Va salut . In septembrie vreau sa plec in Thassos ( a 2 oara ) .Mai mi-a spus cineva ca ar mai fi un punct de trecere intre Komotini si Chorbasdhiysko prin pasul Makaza, practic prelungirea drumului nr.5 din Bulgaria !!!! Stie cineva ceva de asta ???
Sau imi recomandati Zlatograd?
Va multumesc anticipat

#4707
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
Asteptam cu totii sa-si faca grecii partea lor de sosea si sa se deschida acel punct de frontiera de la Makaza.

#4708
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 valiman, on 16th March 2011, 11:52, said:

Asteptam cu totii sa-si faca grecii partea lor de sosea si sa se deschida acel punct de frontiera de la Makaza.
Doar ca asteptam de vreo 3 ani darea in folosinta.

#4709
mario_brunetul

mario_brunetul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.06.2006
Dar de GPL in grecia stiti ca ar fi ? Pe drumul spre Thassos!!Merci.

Edited by mario_brunetul, 16 March 2011 - 13:42.


#4710
tarcsi19

tarcsi19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2011
In aprilie merg si eu in Grecia si petrec aprox. 6-7 luni acolo. Am planuit ca fac drumul cu motocicleta, am un Suzuki burgman 400, pe care vreau sa vand acolo. Am vazut pe intenet ca preturile sunt mult mai mari decat la noi, dar nu sunt sigur ca daca pot sa-l vand. Ce parere aveti despre asta?
Cam cat costa drumul de la Barsov inclusiv un ferry la insula Creta?

#4711
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
La cate scutere, motorete si motociclete am vazut pe acolo (mai ales prin Atena), mira-m-as sa fie mai scumpe decat la noi... dar nu contest, tu poate stii mai bine.

#4712
tarcsi19

tarcsi19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2011

 Catalin S., on 17th March 2011, 10:21, said:

La cate scutere, motorete si motociclete am vazut pe acolo (mai ales prin Atena), mira-m-as sa fie mai scumpe decat la noi... dar nu contest, tu poate stii mai bine.
Mersi pentru reply, la asta am gandit ca preturile nu sunt exact asa ca pe intenet. De exemplu modelul meu ma costat vreo 1000 eur, dar la siturile grecest e mai mult de 2000 eur.
http://www.mototriti...lies/105027.asp

#4713
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Pai se pare ca ala e pretul unei "mobre" noi, ca pare expusa intr-un magazin... dar ma rog, hai ca suntem offtopic...  :rolleyes:

#4714
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 tarcsi19, on 17th March 2011, 10:31, said:

Mersi pentru reply, la asta am gandit ca preturile nu sunt exact asa ca pe intenet. De exemplu modelul meu ma costat vreo 1000 eur, dar la siturile grecest e mai mult de 2000 eur.
http://www.mototriti...lies/105027.asp

In general moto si auto sunt mai scumpe in Grecia decat la noi pentru simplul fapt ca desi in U.E., in Grecia se platesc taxe vamale ! Deci ca sa o poti inmatricula fie ea din Ro, din germania sau din oricare alta tara UE, platesti taxe vamale.(telionio).

#4715
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 edbica2000, on 17th March 2011, 12:01, said:

In general moto si auto sunt mai scumpe in Grecia decat la noi pentru simplul fapt ca desi in U.E., in Grecia se platesc taxe vamale ! Deci ca sa o poti inmatricula fie ea din Ro, din germania sau din oricare alta tara UE, platesti taxe vamale.(telionio).

Si eu stiu de la greci ca daca importa auto/moto noi sau la mana a doua platesc taxa de prima inmatriculare (nu vamale, dar ce mai conteaza cum ii zice cand tot platesti). De aia nu prea vezi masini luate din Germania pe la greci. Deci cred ca e greu sa mergi cu motocicleta s-o vinzi acolo pentru ca cine o ia trebuie sa mai dea bani la statul elen sa o poata inmatricula. Aici sigur ca e o discutie mai tehnica despre cat costa efectiv si cat de greu se face inmatricuarea (vezi organe tip RAR sau alte forme de birocratie - verificarea la posibil furt etc.)
Oricum si eu sunt in asentimentul lui edbica2000 ca nu prea te duci si o vinzi asa "din mers" in timpul unei calatorii.

#4716
acilutim

acilutim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.06.2008

 OvidiuNS, on 12th March 2011, 20:23, said:

Salutare !

Am văzut că ai postat aceeași întrebare pe mai multe topicuri.

Uite regulile și topicul corect aici, iar dincoace ai ultima postare (adică ultima listă cu plecări individuale). Din ce văd, userul georgestanica pleacă pe 10 iulie (ca și tine).

Sper să-ți ajute.

Sănătate și toate cele bune !

Multumesc frumos pentru indicatii!
Am postat in mai multe topicuri care se refera la Grecia, tocmai in ideea ca sunt mai multe sanse de a primi un raspuns.
Observ totusi, ca primesc o gramada de sfaturi de prisos......deh, oamenii de bine!
Care ar fi regulile pentru topicul "Turism auto-Cu masina spre Grecia"?
Oare nu se refera la a merge cu auto in/spre Grecia?!?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate