Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#4735
claudytzzza

claudytzzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.05.2010

 OvidiuNS, on 24th March 2011, 23:48, said:

Problema mea e că la dus va fi cam 2 noaptea, iar întoacerea va fi pe lumină. Trebuie să fiu foarte atent pe întuneric ca să pot recunoaște ziua unde să fac dreapta.

Sănătate și tcb !

ai mare grija noapte prin bulgaria ;) din iarba mare care este pe marginea drumul (cel putin anul trecut era de cel putin 1 metru) mai ies animale - caini, vulpi, pisici... noua anul trecut de exemplu o vulpe ne-a spart radiatorul masinii!!!! deci atentie maxima!!!!! drum bun oricum ;)

#4736
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 anducoj, on 25th March 2011, 10:40, said:

Da, pe Balgaria se merge super bine daca nu ai ghinionul sa ajungi la o ora nepotrivita!...cand ma intorc in RO nu o iau pe Derjavin, ci fac dreapta chiar pe centura, nu s-a intamplat vreodata sa fie aglomeratie acolo...doar 1 data am facut traseul de intors pe ruta clasica prin centrul Sofiei, dar era duminica pe la pranz...oricum, sa nu crezi ca circulatia din Sofia seamana cu cea din Bucuresti!......

Stai ca aici m-ai pierdut pe mine. Zici ca la intoarcere din Grecia nu o iei pe Derjavin, la dreapta la semaforul de acolo, ci faci dreapta "chiar pe centura". Nu cred sa mai existe o centura la centura, desi la bulgari nu m-ar mira.
Unde faci dreapta nu m-am prins eu. la Vladaya? La OMV-ul cu statuie? Ca dupa OMV esti deja pe boris lll.
Ai putea sa-mi mai arati, cum i-ai aratat inainte, pe gogule map, ingrosat traseul tau? Merci. :worthy:

Edited by vmaster, 25 March 2011 - 14:46.


#4737
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 anducoj, on 25th March 2011, 11:40, said:

...cand ma intorc in RO nu o iau pe Derjavin, ci fac dreapta chiar pe centura, nu s-a intamplat vreodata sa fie aglomeratie acolo...doar 1 data am facut traseul de intors pe ruta clasica prin centrul Sofiei, dar era duminica pe la pranz...oricum, sa nu crezi ca circulatia din Sofia seamana cu cea din Bucuresti!...traseul arhicunoscut prin cele 2 giratorii nu iti ia mai mult de 15 max.20 min, singura chestie neplacuta e drumul pietruit de pe tzar boris si o gramada de semafoare...
Ai dreptate, la întoarcere exact aceeași variantă i-o propuneam și eu lui paultt (dreapta pe centură, apoi Bălgaria). Dar acuma parcă aș intra pe Derjavin. În fine ...
GPS nu am folosit niciodată și nu am nici în prezent.
În ce privește circulația prin Sofia, stai liniștit, am mai fost de 6 ori în 2009 și 2010 (numai prin centru), așa că am idee. În plus, după ce m-am rătăcit atunci, în 2008, după încă vreo oră am oprit la un Rompetrol pe drumul spre Vrața (am trecut cu bacul pe la Bechet). De la Rompetrol mi-am luat o hartă foarte bună a Sofiei (în rusă și bulgară - nu-i problemă).

 vmaster, on 25th March 2011, 15:45, said:

Unde faci dreapta nu m-am prins eu. la Vladaya?
Măi, Vlad, măi, face dreapta pe centură (în intersecția cu semaforul ăla la care stai mult din sens invers).
Practic el vine dinspre Kulata pe Țar Boris 3 și face dreapta pe centură (ul Okolovrasten păt), apoi după vreo 3km coboară pe bd. Bălgaria (la pasaj).

Sănătate și tcb !

 claudytzzza, on 25th March 2011, 15:02, said:

... noua anul trecut de exemplu o vulpe ne-a spart radiatorul masinii!!!!
Aoleuuu ! Sigur era vulpe ? Să nu fi fost vreun elefant, ceva ... ;)

Edited by OvidiuNS, 25 March 2011 - 15:10.


#4738
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 OvidiuNS, on 25th March 2011, 15:03, said:

Ai dreptate, la întoarcere exact aceeași variantă i-o propuneam și eu lui paultt (dreapta pe centură, apoi Bălgaria). Dar acuma parcă aș intra pe Derjavin. În fine ...
GPS nu am folosit niciodată și nu am nici în prezent.
În ce privește circulația prin Sofia, stai liniștit, am mai fost de 6 ori în 2009 și 2010 (numai prin centru), așa că am idee. În plus, după ce m-am rătăcit atunci, în 2008, după încă vreo oră am oprit la un Rompetrol pe drumul spre Vrața (am trecut cu bacul pe la Bechet). De la Rompetrol mi-am luat o hartă foarte bună a Sofiei (în rusă și bulgară - nu-i problemă).


Măi, Vlad, măi, face dreapta pe centură (în intersecția cu semaforul ăla la care stai mult din sens invers.
Practic el vine dinspre Kulata pe Țar Boris 3 și face dreapta pe centură (ul Okolovrasten păt), apoi după vreo 3km coboară pe bd. Bălgaria (la pasaj).

Sănătate și tcb !
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
Pei la asta se sta mult! are putine secunde pentru la dr si se face o coada mama, mama! In totdeauna e coada la intrat pe centura acolo.
Nu! categoric zic si eu ca tine: si la intoarcere tot pe derjavin. Clar! Mie harta imi da ca ar fi un hotel la intersectia derjavin cu boris lll. Park Hotel Amfora. Poate o fi bun ca punct de reper la intoarcerea spre Ro.

Edited by vmaster, 25 March 2011 - 15:08.


#4739
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 vmaster, on 25th March 2011, 16:07, said:

Pei la asta se sta mult! are putine secunde pentru la dr si se face o coada mama, mama! In totdeauna e coada la intrat pe centura acolo.
Nu! categoric zic si eu ca tine: si la intoarcere tot pe derjavin. Clar! Mie harta imi da ca ar fi un hotel la intersectia derjavin cu boris lll. Park Hotel Amfora. Poate o fi bun ca punct de reper la intoarcerea spre Ro.
Eu n-am făcut dreapta decât în 2008, când m-am rătăcit. Nu mai țin minte cât stai la semafor.
Deci, am înțeles, dreapta pe Derjavin. Hai că ne-om descurca cu punctele de reper.
Mulțumesc mult vmaster și anducoj ! Foarte utilă discuția !

Sănătate și toate cele bune !

#4740
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 claudytzzza, on 25th March 2011, 14:02, said:

ai mare grija noapte prin bulgaria ;) din iarba mare care este pe marginea drumul (cel putin anul trecut era de cel putin 1 metru) mai ies animale - caini, vulpi, pisici... noua anul trecut de exemplu o vulpe ne-a spart radiatorul masinii!!!! deci atentie maxima!!!!! drum bun oricum ;)




Pai astfel de animale gasesti si in Romania.
Nu e neaparat sa ai grija numai in BG!

#4741
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 claudytzzza, on 25th March 2011, 14:02, said:

ai mare grija noapte prin bulgaria
din iarba mare care este pe marginea drumul (cel putin anul trecut era de cel putin 1 metru) mai ies animale - caini, vulpi, pisici...
noua anul trecut de exemplu o vulpe ne-a spart radiatorul masinii!!!! deci atentie maxima!!!!! drum bun oricum ;)

Vorbim de Bulgaria
Intr-o-asa maniera
De zici ca-i o tara
BANANIERA!  :rolleyes:

Vorba lui Copjob, mai sus:
Animale de-acest gen,
Gasim si pe aici in RO
Sincer, eu nu ma mai tem.

#4742
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 vmaster, on 25th March 2011, 15:07, said:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
Pei la asta se sta mult! are putine secunde pentru la dr si se face o coada mama, mama! In totdeauna e coada la intrat pe centura acolo.
Nu! categoric zic si eu ca tine: si la intoarcere tot pe derjavin. Clar! Mie harta imi da ca ar fi un hotel la intersectia derjavin cu boris lll. Park Hotel Amfora. Poate o fi bun ca punct de reper la intoarcerea spre Ro.
Culmea ca niciodata nu am prins coada sa intru pe centura la intoarcere( de fiecare data am ajund in zona aia pana in ora 13-14), iar pe Derjavin mi-ar fi fost frica sa o iau sa nu dau de vreun sens unic, dar ma voi intoarce pe 2 mai din Halkidiki si voi incerca varianta asta si pe drumul de intoarcere. Insa nu voi intra pe Balgaria ci voi continua pe centura. Exista o portiune cu mai multe semafoare pe Balgaria, pana la intersectia cu Madrid( nu sunt 100% sigur) pe care poti sta mult si bine, un fel de Magheru+Balcescu la ora de varf :death: Mult mai multa incredere as avea sa o iau pe Balgaria si apoi stanga pe Totelben pana la giratoriu si apoi dreapta spre urmatorul giratoriu. Pana la urma e chestie de inspiratie si noroc. Insa pe centura nu am prins niciodata aglomeratie. Daca e cineva care stie vreun interval in care centura e aglomerata l-as ruga sa ne aduca la cunostiina acest lucru ptr a o evita.

#4743
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 anducoj, on 25th March 2011, 19:33, said:

Culmea ca niciodata nu am prins coada sa intru pe centura la intoarcere( de fiecare data am ajund in zona aia pana in ora 13-14), iar pe Derjavin mi-ar fi fost frica sa o iau sa nu dau de vreun sens unic, dar ma voi intoarce pe 2 mai din Halkidiki si voi incerca varianta asta si pe drumul de intoarcere. Insa nu voi intra pe Balgaria ci voi continua pe centura. Exista o portiune cu mai multe semafoare pe Balgaria, pana la intersectia cu Madrid( nu sunt 100% sigur) pe care poti sta mult si bine, un fel de Magheru+Balcescu la ora de varf :death: Mult mai multa incredere as avea sa o iau pe Balgaria si apoi stanga pe Totelben pana la giratoriu si apoi dreapta spre urmatorul giratoriu. Pana la urma e chestie de inspiratie si noroc. Insa pe centura nu am prins niciodata aglomeratie. Daca e cineva care stie vreun interval in care centura e aglomerata l-as ruga sa ne aduca la cunostiina acest lucru ptr a o evita.
Si eu sunt adeptul centurii. Singurul loc in care devine aglomerata e la semfaorul cu linia de tramvai. Ar mai fi o strangulare dupa ce treci, la intoarcerea spre Ro, de Shell-ul care e pe stg (pe contrasens). Cel putin in Feb asa era. Dar nu e risc prea mare pentru ca se merge totusi. Tot ce am prins eu a fost ca am incetinit acolo si s-a mers cu 20km/h pret de 2 minute.

#4744
Anabella_aur

Anabella_aur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.08.2008
[quote name='mario_brunetul' date='16th March 2011, 14:42' post='9612475']
Dar de GPL in grecia stiti ca ar fi ? Pe drumul spre Thassos!!Merci.
[/quote

Am si eu acceasi intrebare pentru cei care strabat des Grecia. Desi mergem de cativa ani in Grecia n-am fost niciodata atenta la pretul GPL-ului si nici la cat de usor se gaseste. In schimb anul acesta, cu criza si cu cresterea galopanta a pretului la benzina iau in calcul si varianta de a monta o instalatie GPL.  

multumesc mult celor care-si vor gasi timp sa-mi raspunda!

#4745
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
Anabella, eu rar am vazut statii care sa aiba si GPL. DAR, poti face plinul la bulgari unde-i frecventa mare la statii GPL. Mai faci si plinul la benzina tot la bulgari si vei avea ceva autonomie. Acum, daca in Gr, nu dai peste o statie cu GPL mergi si cu benzina bulgareasca. Nu stiu ce autonomie ai cand consideri cele doua rezervoare dar in final daca mai pui si de la greci ceva benzina nu te va ruina. e 1.6 euro per litru fata de 1.3 la noi. Hai ca n-o fi foc.

#4746
pvluci

pvluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.03.2007

 vmaster, on 5th April 2011, 18:19, said:

Anabella, eu rar am vazut statii care sa aiba si GPL. DAR, poti face plinul la bulgari unde-i frecventa mare la statii GPL. Mai faci si plinul la benzina tot la bulgari si vei avea ceva autonomie. Acum, daca in Gr, nu dai peste o statie cu GPL mergi si cu benzina bulgareasca. Nu stiu ce autonomie ai cand consideri cele doua rezervoare dar in final daca mai pui si de la greci ceva benzina nu te va ruina. e 1.6 euro per litru fata de 1.3 la noi. Hai ca n-o fi foc.

ai idee si cat este litrul de motorina?
multumesc

#4747
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 pvluci, on 5th April 2011, 20:46, said:

ai idee si cat este litrul de motorina?
multumesc
in sept 2010 era 1.38 pana la 1.295 cel mai mic vazut de mine. Nu am putut alimenta la 1.295 ca nu voiau cu card bancar.
si eu numai asa punea, ca aveam bani pe card si nu plateam comision de transfer.
Oricum, de anul trecut e regula: plin ochi la iesirea din BG si calculat spre sfarsitul excursiei sa poti sa ajungi in BG sa faci plinul nin nou acolo.

#4748
Dorin18

Dorin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.07.2010
Am si eu acceasi intrebare pentru cei care strabat des Grecia. Desi mergem de cativa ani in Grecia n-am fost niciodata atenta la pretul GPL-ului si nici la cat de usor se gaseste. In schimb anul acesta, cu criza si cu cresterea galopanta a pretului la benzina iau in calcul si varianta de a monta o instalatie GPL.  

multumesc mult celor care-si vor gasi timp sa-mi raspunda!
[/quote]


    :coolspeak:  :OK: :thumbup:    :OK:  GPL SAU LPG in Grecia costa cam 0,60E cent litrul(in anii 2007,2008,2009,2010) si primul oras in care era gaz in G.este Alexandroupolis la iesirea din oras cum mergi spre soufli, ormenio,totusi intreaba la benzinarii si pe la punctele lor de informatii,sau la hoteluri grecii fiind foarte politicosi la acest capitol.iti recomand asa cum spuneau si colegii de pe forum sa faci plinul la iesirea din Bulgaria ,dar nu chiar in ultimul oras Bulgaresc pentru ca este ceva mai scump decit in celelalte orase. Mult succes!!

Edited by Dorin18, 07 April 2011 - 11:09.


#4749
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004

 claudytzzza, on 25th March 2011, 15:02, said:

ai mare grija noapte prin bulgaria ;) din iarba mare care este pe marginea drumul (cel putin anul trecut era de cel putin 1 metru) mai ies animale - caini, vulpi, pisici... noua anul trecut de exemplu o vulpe ne-a spart radiatorul masinii!!!! deci atentie maxima!!!!! drum bun oricum ;)
confirm. sunt multe vulpi. eu acum 2 ani am lovit una razant de mi-a crapat un pic bara fata si s-a desprinz buza din partea de jos intr-o parte. am scapat ieftin avand in vedere ca aveam vreo 130kmh dar am evitat putin pe contrasens. oricum, eu sunt adeptul traseului de noapte mai ales pentru cei care au copii mici. ai mei au dormit tot drumul...

#4750
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 cibo, on 7th April 2011, 17:31, said:

... sunt multe vulpi. eu acum 2 ani am lovit una razant ... avand in vedere ca aveam vreo 130kmh ...
Fii serios. La 130 era elefant. N-ai văzut tu bine  :peacefingers: !


Sănătate și tcb !

#4751
jonson66

jonson66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 04.03.2010
Mi s-a crapat parbrizul, o linie de 50-60 cm pe orizontala in partea de jos.
Intrebare:
Daca nu-l schimb, pot fi probleme in vama??? SRB, MK, GR ???

#4752
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

 jonson66, on 8th April 2011, 13:19, said:

Mi s-a crapat parbrizul, o linie de 50-60 cm pe orizontala in partea de jos.
Intrebare:
Daca nu-l schimb, pot fi probleme in vama??? SRB, MK, GR ???
Poti spune ca s-a crapat pe drum :)
Nu stiu daca tine ..dar merita incercat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate