Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
13199 răspunsuri în acest subiect

#4663
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

 ursitoareaa, on 3rd March 2011, 19:50, said:

buna seara
rog frumos pe cei care stiu sa mi dea un sfat legat de traseul bucuresti sofia thassos limenaria,nu stiu cum e mai bine, sa iau ferry de la keramoti sau de la kavala?
aveti idee si cit costa?
si daca nu sunt prea obraznica, o harta
multumesc anticipat oricui ma poate ajuta



Cel mai bun (scurt și fără bătăi de cap) traseu este prin Veliko-Tărnovo-Kazanlâk-Zagora-Zlatograd-Thermes-Keramoti.
Ferry o să te coste ceva în genul de până în 35-40 euro de mașină plus cam 10 euro de persoană.
Pentru că folosesc un program mai vechi, îți atașez traseu în două imagini!
Distanța este bine calculată însă timpul nu, pentru că viteza de deplasare este recunoscută de program la 50, respectiv 90 km/h.
Drum bun!

Fișiere atașate



#4664
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.389
  • Înscris: 01.02.2006
Copjob, cu ce program sau pe ce site ai calculat traseul?

Merci.

#4665
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 26.04.2006

 Catalin S., on 6th March 2011, 09:29, said:

Copjob, cu ce program sau pe ce site ai calculat traseul?

Merci.

Pare Sonymap.

#4666
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.016
  • Înscris: 16.09.2006
Ferry e 20 de euro pentru masini mai lungi de 4m, 15 pentru cele sub 4 m. Plus 3 euro/persoana. Asta in Keramoti.
In Kavala, e mai scump.

#4667
sinf43

sinf43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 07.06.2009
Am si eu o intrebare : daca cunva a fost cineva de Pasti in grecia si a putut face baie si unde anume adica in ce zona sau ce insula .Multumesc anticipat pt raspuns. DE
mentionat ca pastele anul acesta este pe 24 aprilie

#4668
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.356
  • Înscris: 06.08.2009

 sinf43, on 6th March 2011, 22:26, said:

Am si eu o intrebare : daca cunva a fost cineva de Pasti in grecia si a putut face baie si unde anume adica in ce zona sau ce insula .Multumesc anticipat pt raspuns. DE
mentionat ca pastele anul acesta este pe 24 aprilie



Si de Paste si de 1 mai am fost de mai multe ori. Se poate face baie in mare doar pentru palmares, dar ca sa te balacesti ca vara, nu. Vorbesc de partea de nord a greciei. In partea de sud, Creta Rhodos, se schimba treaba.

#4669
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010

 copjob2000, on 6th March 2011, 01:11, said:

Cel mai bun (scurt ?i fără bătăi de cap) traseu este prin Veliko-Tărnovo-Kazanlâk-Zagora-Zlatograd-Thermes-Keramoti.
Ferry o să te coste ceva în genul de până în 35-40 euro de ma?ină plus cam 10 euro de persoană ...

Salutare !

Pentru conformitate, traseul cel mai scurt ca distanță îl vezi doar cu un post mai sus de postul tău (postul #4666), în timp ce traseul cel mai scurt ca timp îl poți vedea în postul #4556, la pag. 254.

Traseul propus de tine e mai lung și ca distanță și ca timp.
Ca distanță din 2 motive: primul - trece prin Gabrovo și Kazanlâc, ceea ce-l lungește cu vreo 7km; al doilea - trece prin Podkova - Fotinovo, ceea ce-l mai lungește cu încă vreo 10.
Ca timp din 3 motive: primele 2 la fel și al 3-lea - timpul pierdut cu serpentinele din pasul Șipka, timp pe care nu-l pierzi dacă mergi prin Gurkovo.

Tot pentru conformitate, taxele de ferry pe la Keramoti erau în august 2010 acelea postate de lori 2001 (#4670), cu excepția mașinilor sub 4 metri, pt. care plăteai 16eur și nu 15. Spun în cunoștință de cauză pentru că am plătit și 20, și 16, cum a apreciat tipa de la casă (din fericire nu mi s-a cerut niciodată talonul, altfel plăteam invariabil ... 20eur).

Cop, tu ne-ai dat taxele de ferry Kavala - Skala Prinos ? Că pe alea încă nu le-a specificat nimeni pe-aici.


Sănătate și tcb !

Editat de OvidiuNS, 07 martie 2011 - 02:13.


#4670
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.389
  • Înscris: 01.02.2006
Tocmai am calculat cat ne costa ferry din Keramoti ca probabil la traseul asta te referi (din Kavala o sa calculez altadata)...

Masina pana in 4,25 m - 16,6 euro (masina peste 4,25 m - 20,6)
Adult 1 - 3,2 euro
Adul 2 - 3,2 euro
Copil - 1,6 euro

Total dus in cazul nostru: 24,6euro  x 2 drumuri = 49,2 euro

...suma apropiata de "reducerea" facuta de catre cei de la Vila Dimitra / sejur!  :OK:

P.S. In 2009 l-am luat din Keramoti la ducere si pana in Kavala la intoarcere, iar pretul a fost (logic) vizibil mai mic, parca vreo 20 euro / familie (eram 3 adulti si 1 copil) fata de vreo 35 euro din Keramoti, daca nu ma insel... Acum vad ca s-a mai scumpit fata de 2009, sau ma insel?  :mellow:

Editat de Catalin S., 07 martie 2011 - 08:06.


#4671
ursitoareaa

ursitoareaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 29.06.2008

 copjob2000, on 6th March 2011, 00:11, said:

Cel mai bun (scurt și fără bătăi de cap) traseu este prin Veliko-Tărnovo-Kazanlâk-Zagora-Zlatograd-Thermes-Keramoti.
Ferry o să te coste ceva în genul de până în 35-40 euro de mașină plus cam 10 euro de persoană.
Pentru că folosesc un program mai vechi, îți atașez traseu în două imagini!
Distanța este bine calculată însă timpul nu, pentru că viteza de deplasare este recunoscută de program la 50, respectiv 90 km/h.
Drum bun!
multumesc mult pentru raspunsuri,tuturor,am ales ruta de mai sus,ce nu stim noi este daca aceasta ruta trece prin sipca, ca parca nu am tine neaparat sa trecem pe acolo,dar daca voi spuneti ca este ok asa vom face .
daca nu v am plictisit si aveti alte sfaturi va multumim frumos
o zi buna tuturor

#4672
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.016
  • Înscris: 16.09.2006
Poti alege Veliko tarnovo- Nova Zagora, si eviti pasul Sipka.

#4673
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010

 ursitoareaa, on 7th March 2011, 09:01, said:

... dar daca voi spuneti ca este ok asa vom face ...

Nu este ok deloc, era bine dacă citeai aici.


 lori_2001, on 7th March 2011, 11:19, said:

Poti alege Veliko tarnovo- Nova Zagora, si eviti pasul Sipka.

E o variantă, dar drumul între Gurkovo și Nova Zagora e prost. Mai bine mergi de la Gurkovo pe drumul 6 spre Maglij.

Am văzut că zilele astea (spre Istanbul) n-ai fost prin Nova Zagora. Atunci de ce recomanzi să se meargă pe acolo ? Ai vreo informație că s-a asfaltat integral bucata de drum Gurkovo-Nova Zagora ?


 Catalin S., on 7th March 2011, 08:53, said:

Tocmai am calculat cat ne costa ferry din Keramoti ca probabil la traseul asta te referi (din Kavala o sa calculez altadata)...

Cum adică ai calculat ?
Ia zi, ce ne mai înveți azi ?


Sănătate și toate cele bune !

Editat de OvidiuNS, 07 martie 2011 - 13:41.


#4674
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.389
  • Înscris: 01.02.2006
Pai am calculat cat m-ar costa strict dupa tabelul pus de "ei" pe site-ul cu traseele lu'nea' ferry. Deci nimic senzational de genul Google Earth.

#4675
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.016
  • Înscris: 16.09.2006

 OvidiuNS, on 7th March 2011, 13:40, said:

Am văzut că zilele astea (spre Istanbul) n-ai fost prin Nova Zagora. Atunci de ce recomanzi să se meargă pe acolo ? Ai vreo informație că s-a asfaltat integral bucata de drum Gurkovo-Nova Zagora ?
Am fost vara trecuta, la dus si la intors spre Grecia. (iunie 2010)
Nu au fost deloc probleme cu gropile.
Vara trecuta au dat drumul la drumul prin Nova Zagora. Era bine, asfaltat.

La ducere, am mers prin nova Zagora- Zlatograd-keramoti. Asta e cel mai bun drum. e mult mai simplu fata de pasul Sipka (am fost si pe acolo).
La intoarcere, prin Ormenio-Nova Zagora. An facut cu o ora si ceva mai mult. Plus ca e mai plictisitor pe autostrada.

Editat de lori_2001, 07 martie 2011 - 14:18.


#4676
Cruiser79

Cruiser79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 31.03.2008
Salut tuturor,
sunt nou pe aici si va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poate
vreu sa plec in aceasta vara in Grecia mai exact in Halkidiki, Hotel Gerakina 3* in perioada 2 iulie 2011
a mai fost cineva aici? cum este ca locatie, preturi, ce este de vizitat, care este cea mai buna ruta de mers cu masina personala?
Multumesc anticipat

#4677
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010

 Catalin S., on 7th March 2011, 14:46, said:

Pai am calculat cat m-ar costa strict dupa tabelul pus de "ei" pe site-ul cu traseele lu'nea' ferry.

Credeam că ai aplicat niște formule cu radicali, integrale și alte d-astea. Nu înțelegeam de unde ți-a dat cu zecimale  :coolspeak: .

Nu am fost atent la prețurile pe anul ăsta atunci când discutam numărul de curse pe zi.

Sănătate și tcb !

Editat de OvidiuNS, 07 martie 2011 - 14:47.


#4678
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.389
  • Înscris: 01.02.2006
Eh, oi fi eu nascut in aceeasi zi cu Johann Strauss (tatal), Alexandru Macedonski, Serban Titeica, Alexandru Paleologu si mai ales Albert Einstein dar nici chiar asa sa le stiu pe toate...  :lol:

P.S. Apropos, cand m-am nascut eu a sarbatorit tot mapamondul... noul geniu.  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Editat de Catalin S., 07 martie 2011 - 14:45.


#4679
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010

 lori_2001, on 7th March 2011, 15:12, said:

Vara trecuta au dat drumul la drumul prin Nova Zagora. Era bine, asfaltat.

La ducere, am mers prin nova Zagora- Zlatograd-keramoti. Asta e cel mai bun drum. e mult mai simplu fata de pasul Sipka (am fost si pe acolo).
La intoarcere, prin Ormenio-Nova Zagora. An facut cu o ora si ceva mai mult. Plus ca e mai plictisitor pe autostrada.

Sorry, nu reținusem că s-a dat drumul în 2010. Am urmărit și celălalt topic (spre Turcia) și nu țin minte să fi postat cineva informația. Ok, îți mulțumesc.

Totuși, drumul Gurkovo - Nova Zagora - centură Stara Zagora e mai lung cu 5km față de drumul Gurkovo - înainte de Maglij - Tulovo - centură Stara Zagora.
Iar ăsta din urmă e perfect în toate privințele.



 Catalin S., on 7th March 2011, 15:44, said:

... cand m-am nascut eu a sarbatorit tot mapamondul... noul geniu.

:coolspeak: .


Sănătate și tcb !

Editat de OvidiuNS, 07 martie 2011 - 14:57.


#4680
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.016
  • Înscris: 16.09.2006

 OvidiuNS, on 7th March 2011, 14:57, said:

Sorry, nu reținusem că s-a dat drumul în 2010.
imi permit sa ma citez: :thumbup:
http://forum.softped...m...t&p=8340291

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate