Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12619
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postclaudiu2525, on 07 august 2014 - 11:46, said:

Salutare. As avea o rugaminte,nu reusesc sa ma hoatarasc pe unde sa o iau spre Lefkada, prin Makaza,sau pe la Kulata?

Depinde de unde pleci.
Dacă pleci din Bucureşti, pe la Kulata e mai scurt. Pe la Makaza recomandă majoritatea celor de aici, sunt fermecaţi de traseu.
Totuşi, va trebui să te opreşti o noapte undeva. Îţi recomand hotelul Olympic din Sidirokastro, dacă alegi Kulata.

@foxbat:
Am întâlnit şi eu trenuleţe de "handi", cum numeşti tu şoferii prudenţi, dar nu m-au enervat, dimpotrivă, m-au amuzat şi le-am depăşit fără probleme. Dacă tu te enervezi atunci când vezi o coloană de maşini în faţă, e nasol. Dar ce făceai dacă ai fi stat 4 ore în coloana de 12 km formată de la Vladaya la Sofia, datorită faptului că un camionagiu a intrat într-un autobuz de transport în comun din Sofia şi a omorât 5 oameni?

Edited by PSC, 08 August 2014 - 21:32.


#12620
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
@psc.ai inteles eronat.ma rog..vina mea din vehementa antiprostie.
prudentz e una.prostia si vanitateepa..cu totul altceva.
te rog nu fraterniza cu mediocritatea calduta imbracata in prudenta.e mai periculoasa mult decat un teribilist care stie sa conduca.
sa tra

#12621
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postkayman, on 05 august 2014 - 12:11, said:

Pt amatorii de statistici:
Bucuresti - Vourvouru via Sofia: 805 km., 10 ore timp efectiv de condus.

La intoarcere am iesit ceva mai bine: 9:20h, cu tot cu ploile torentiale de pe drum.

Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au ales Makaza: traseul a fost dezolant de gol, in special dupa Sofia.

De asemeni, multumiri soferilor bulgari: admirabil de disciplinati, 40 in localitate, 70 in afara, o placere sa zbori pe langa ei.

#12622
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009

View Postsanddy1964, on 07 august 2014 - 18:39, said:

pleaca cineva sambata asta spre Grecia pe MAKAZA? Posted Image
Poti vizualiza....si chiar actualiza topicul care face referire la plecarile spre Grecia, insa mi-e teama ca e putin cam tarziu http://forum.softped...4#entry15653242

#12623
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

View Postbela, on 07 august 2014 - 11:52, said:

Pai cred ca ar trebui sa dai mai multe detalii despre ce astepti de la drum...cel mai scurt, cei mai multi Km de autostrada, cel mai usor, cel mai aglomerat(functie si de zi/ora), etc.
O sa plec din Bucuresti,sambata pe la 4 dimineata,si vreau traseul mai rapid,.O sa merg dintr-o bucata pana in Lefkada.

#12624
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Spuneti-mi va rog , in afara de vignieta de 7 zile la bulgari (10 leva), cat mai este taxa de pod la romani?  La intors, tin minte ca era 5 euro taxa de pod pe gare o plateai la bulgari...
Respecte.

#12625
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
pe intoarcere e €2. Si se primesc si monede.
Am inteles ca pe iesirea din Romania e mai scump. Si podul mult mai prost decat portinuea bulgara

#12626
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
13 lei la plecare din Ro si 2E la intrare in Ro!

#12627
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Duminica seara plecam spre halkidiki - kassandra.  O sa merg noaptea prin BG deoarece o avem si pe printesa de 1an si 2 luni si vreau sa ii pastrez cat mai mult orarul de somn, adica sper sa doarma cat mai mult din drum.
O sa folosesc vechea varianta Ruse-Sofia-Kulata pe principiul "drumul stiut e cel mai scurt"... Inca ma gandesc daca sa trec prin mijlocul sofiei sau pe centura din sud...
Respecte maxime.

#12628
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012

View PostRainman22, on 09 august 2014 - 13:53, said:

Duminica seara plecam spre halkidiki - kassandra.  O sa merg noaptea prin BG deoarece o avem si pe printesa de 1an si 2 luni si vreau sa ii pastrez cat mai mult orarul de somn, adica sper sa doarma cat mai mult din drum.
O sa folosesc vechea varianta Ruse-Sofia-Kulata pe principiul "drumul stiut e cel mai scurt"... Inca ma gandesc daca sa trec prin mijlocul sofiei sau pe centura din sud...
Respecte maxime.

Daca ajungi la Sofia pana la ora 6 AM, foloseste cu incredere centura!

Edited by onisoru, 09 August 2014 - 16:18.


#12629
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostTyby, on 08 august 2014 - 12:31, said:

Ovidiu, am luat-o o singura data pe centura Haskovo (ma rog, de 2 ori, prima data insa gresisem drumu, si am iesit aiurea rau vreo 15 km). Mie nu mi-a placut, consider ca Haskovo e oras de traversat fara batai de cap in 15 minute.

Ok, nu ţi-a plăcut centura, însă observ şi că nu eşti prea vehement în a mă sfătui să o ocolesc.
Mulţumesc pentru promptitudine, şi ţie, şi lui AdrianHH.
Ideea e că la întoarcere, vom fi în zona Haskovo după prânz, şi vom fi iarăşi 2 maşini. La dus mi-a ajuns să stau la semafoare la coadă de doar 3-4 maşini şi să mă opresc pe galben fiindcă eram în tandem şi ar fi fost nevoie să aştept oricum cealaltă maşină. Aşa că, dacă nu e dracul chiar atât de negru (cum zice Adrian), la întoarcere voi merge pe centură şi o să postez despre starea ei. Cred că şi Corneluş din Suceava va fi mulţumit să ştie exact la ce să se aştepte.


View Postclaudiu2525, on 09 august 2014 - 08:31, said:

O sa plec din Bucuresti,sambata pe la 4 dimineata,si vreau traseul mai rapid,.O sa merg dintr-o bucata pana in Lefkada.

În cazul ăsta, dacă ai lua-o pe la Makaza, intuiesc că vei ajunge în vamă între 9 şi 11 (în funcţie de pauze şi de stilul tău de condus), adică în perioada cea mai aglomerată.
În concluzie, mergi pe centura de sud a Sofiei şi ocoleşte semaforul de la intersecţia centurii cu bd. Ţar Boris III mergând pe ruta Daskăl Stoian Popandreev - Ivaniţa Dancev - Panoramen pât - Profesor Nikolai Derjavin (urmăreşte pe maps.google.com sau citeşte în paginile anterioare ale topicului).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 09 August 2014 - 17:41.


#12630
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Ca un off topic.......pentru cei ca sau intors din concediu si nu au lipit rovineta de la bulgari si daca doresc sa o doneze la cei care pleaca spre grecia....??

#12631
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostRainman22, on 09 august 2014 - 13:53, said:

Inca ma gandesc daca sa trec prin mijlocul sofiei sau pe centura din sud...

fiecare are problemele ei. la dus am luat-o prin centru, la intoarcere pe tsar boris/centura sud

centura e ok pe partea de inceput (cum vii dinspre RO), dar se strica spre partea a doua, iar daca faci stanga pe tsar boris, ala e valuri-valuri. in concluzie, va trebui sa mergi cu 30-40 ca sa nu trezesti copilu' din somn

prin Sofia e prost la inceput unde se lucreaza si sunt tot felul de devieri, denivelari, gropi, etc. dupa care e mai bine, dar cu mai multe stopuri, dar macar te scoate direct in autostrada

#12632
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
salut. care ar fi cel mai rapid traseu din sv - zakynthos? si daca poate cineva sa-mi spuna cam cat ar costa toate toll-urile din grecia pe acest traseu. m-ar interesa si programul pentru ferry de la killini si cat costa acesta?! multumesc!

p.s. maine dimineata pe la 8 plec din sv spre grecia.

Edited by debusy, 10 August 2014 - 08:11.


#12633
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View Postdebusy, on 10 august 2014 - 08:10, said:

salut. care ar fi cel mai rapid traseu din sv - zakynthos? si daca poate cineva sa-mi spuna cam cat ar costa toate toll-urile din grecia pe acest traseu. m-ar interesa si programul pentru ferry de la killini si cat costa acesta?! multumesc!

p.s. maine dimineata pe la 8 plec din sv spre grecia.

Asta e traseul pe care voi merge eu si pe care ti-l recomand. Cei din sud folosesc si varianta Sofia Kulata, dar pt noi, cei din nord, consider ca aceasta este cea mai avantajoasa, tinand cont de faptul ca, traversam Bulgaria mai rapid, si finalul e mai lung pe autostrrada in Grecia. Eu am cazare intermediara langa Salonic, deci 1200 km in prima zi si 600 a doua zi pana-n insula:

https://www.google.r...5!1m0!3e0?hl=en

Pe traseul asta sunt parca 2 de cate 2.4 euro de la Komotini la Salonic, una de 1.2 euro de la Salonic pana la intersectia unde se despart A1 - A2 si parca 3 de 2.4 pana la Ioannina. Alta taxa va fi la pod la Rio- Antririo, de 13.2 euro parca si taxa de la ferry, care vad ca variaza in postari, dar pe care o poti gasi aici:
http://www.ionianferries.gr/prices.asp
iar programul aici:
http://www.ionianferries.gr/routes.asp
Daca ai alte intrebari, nu ezita, ca eu studiez traseul de ceva vreme...
Drum bun, soare mult si apa calda!

Edited by cornelussv, 10 August 2014 - 09:27.


#12634
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Google maps pe telefon daca îi faci ruta cand inca ai net la Giurgiu, dupa aia ramane activ si navighezi pe baza de GPS. Pui punctele intermediare de acasa, salvezi linkul gen ti-l trimiti pe email si inainte sa iesi din țară îl încarci. Apoi doar cu sateliții a mers brici prin makaza unde am stat la ora 12 cam 30 min gen 20 masini

#12635
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostOvidiuNS, on 09 august 2014 - 17:40, said:

Ok, nu ţi-a plăcut centura, însă observ şi că nu eşti prea vehement în a mă sfătui să o ocolesc.


N41.902512, E25.559244   -   N41.948948, E25.556673, traversat Haskovo, 8min, 12sec fara alergari, fara agresivitate, pur si simplu in trafic

in jur de ora 7PM

#12636
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Nici eu nu am folosit centura Haskovo, am traversat destul de lejer prin oras. Localitatea nu are cine stie ce trafic si nici semafoare multe. Habar nu am cum arata centura Haskovo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate