Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12601
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postsilkening, on 06 august 2014 - 12:26, said:

Buna! Vom merge pe Sithonia, pe varianta Makaza. Fiind cu un copil de 2 ani, ne-am decis sa facem drumul din 2 parti. Ce mi-ati recomanda ca punct intermediar, pentru innoptare? Preferabil, dupa intrarea in Grecia, adica dupa km 440?
Multumesc!

http://www.booking.c...;highlight_room=

Edited by tsunnami, 07 August 2014 - 15:00.


#12602
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
pleaca cineva sambata asta spre Grecia pe MAKAZA? Posted Image

#12603
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
tsunnami, ia zi, ai venit pe Elena? :)

#12604
anneiv

anneiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.01.2009
M-am intors aseara din Thassos pe ruta Makaza.

La dus am facut destul de mult, am facut si o oprire neprogramata intrucat s-a stricat masina unuia dintre cei cu care mergeam si am pierdut ceva timp pe acolo, plus ca din greseala am intrat in Komotini si am stat la toate semafoarele. Evitati intrarile in orase in BG. Unde exista centuri folositi-le ca nu sunt probleme.

Am citit discutiile de pe aici si pot spune ca drumul prin BG este foarte usor, nu sunt motive de ingrijorare. Nu am vazut picior de politist la intoarcere, la dus era unul care m-a si oprit pentru un control de rutina, dar nici vorba de radare. Asta nu inseamna ca trebuie sa circulati cum zicea unul dintre useri. Strabateti foarte usor BG si daca mergeti regulamentar. Daca el vrea sa mearga peste limita este exclusiv problema lui, are nenumarate locuri de a depasi.

Am plecat din Bucuresti la 5:30 si am ajuns in Thassos pe insula la ora 16:00, asta dupa ce am si asteptat 45 de min feribotul ca tocmai plecase unul cand am ajuns noi. La Makaza am avut maxim 15 masini in fata, am trecut in 15 minute.

La intoarcere la ora 13:00 coborasem de pe feribot si la 19:30 eram in Giurgiu. La Makaza am fost prima masina, am stat maxim 20 de secunde.

Mare atentie in Grecia pe autostrada sa nu ratati unde sa faceti dreapta spre Thassos. La fel si sa evitati Komotini, exista varianta pe langa oras pe care se merge perfect.

Ca sfat: Motorina este mai ieftina si in Bulgaria, dar si in Grecia. Eu am alimentat din Grecia cu 1.30 Euro, deci mult mai putin decat la noi.

#12605
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postsanddy1964, on 07 august 2014 - 18:39, said:

pleaca cineva sambata asta spre Grecia pe MAKAZA? Posted Image

da

#12606
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostTyby, on 07 august 2014 - 18:48, said:

tsunnami, ia zi, ai venit pe Elena? Posted Image

nope, am ratat-o m-a prins noaptea, am venit cu o zi mai devreme,
si da, imi pare rau

#12607
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006

View Postsanddy1964, on 07 august 2014 - 18:39, said:

pleaca cineva sambata asta spre Grecia pe MAKAZA? Posted Image

Vezi aici.

#12608
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxbat, on 06 august 2014 - 16:49, said:


Cu parere de rau dar daca mergi cu 50 / 90  mai bine nu mai pleci.

Pesemne ca vroiai sa spui sa foloseasca bunul simt si sa nu incurce circulatia , daca ar merge cum ii recomanzi ar fi cel putin lipsa de minte.

In Bg drumurile sunt " cu cap facute" , si ocolosec localitatile tocmai pentru a putea sa "mergi" nu sa stai ca la noi stresat.

Drumul catre Grecia este un galop de sanatate si un motiv de plimbare daca o faci cu bun simt. Cand vad " trenuletele " cu handi de Ro , sau aia care se taraie pe Veliko cu 50 cand e linie dreapta ca li s a spus sa fie atenti,...no comment.

Cel mai ok e sa " simiti" pulsul fiecare tari/zone si sa conduci adaptat la ce este acolo.

Multumesc si drumuri bune
Eu nu pot să "instig" aici la încălcarea legii şi să spun "frate, dacă-i drumul drept, calc-o la blană". Bineînţeles că fiecare conduce după flerul lui.
Ca idee, în 2010, la devierea prin Radomir, în plin câmp era limită la 40 km/h. Dacă nu era un Moskvitch de muzeu în faţa mea, care să pună frână de la 90 la 40, cotizam frumuşel la Garchov. Or fi drumurile bulgăreşti făcute cu cap, dar limitările de viteză nu sunt puse decât cu capul la luat şpagă (cu excepţia câtorva, pe drumuri de munte de exemplu).
Limita maximă pe drumurile Bulgariei, altele decât autostrăzi, este 90 km/h. Dacă nu te simţi în stare să te temperezi şi să circuli corect, atunci da, ai dreptate, mai bine nu mai pleci. Eu mă simt în stare, nu concurez la Raliul România-Grecia, aşa că este chiar o plăcere să conduc corect şi la final să scot un consum de 5% cu un motor de 1,6 l (benzină) şi cu o maşină de 1.450 kg încărcată full. Niciodată, mergând cu 90 km/h n-am încurcat circulaţia, decât în România.
Probabil că tu eşti unul din cei care împinge de la spate (rutier vorbind Posted Image  ).

#12609
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006

View Postfoxbat, on 06 august 2014 - 16:49, said:

Cu parere de rau dar daca mergi cu 50 / 90  mai bine nu mai pleci.

View PostPSC, on 08 august 2014 - 09:47, said:

Limita maximă pe drumurile Bulgariei, altele decât autostrăzi, este 90 km/h. Dacă nu te simţi în stare să te temperezi şi să circuli corect, atunci da, ai dreptate, mai bine nu mai pleci.

Indemnul lui este bazat(din pacate) pe considerente total opuse de ale tale.Posted Image

Edited by bela, 08 August 2014 - 10:02.


#12610
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
va rog (daca se poate) ramaneti in aria topicului.
multumesc.
Posted Image

Edited by Mihai_3, 08 August 2014 - 10:19.


#12611
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Luni, 4 august, drumul spre Thassos a fost liber. Au fost destule maşini cu nr. de România, dar nu foarte multe.
Ruta a fost Ruse - VT - Gurkovo - Tulovo - Stara Zagora (pe centură - de acum încolo recomand centura dacă sunt minim 2 maşini în grup) - Haskovo (prin oraş) - Kârgiali - Makaza - EO - Chrissoupoli - Keramoti.
În vama Makaza, la ora 10, înaintea noastră erau 13 maşini (cu noroc, zic eu). Nici nu deschiseseră al doilea fir de circulaţie. Am trecut vama în 4 minute.
La OMV Kârgiali erau câte 2 maşini la fiecare pompă, dar a mers repede alimentarea. Oricum, am stat mult în benzinărie după aceea, pt. că am şi mâncat, am băut cafele etc.
Pe tot drumul Ruse - Keramoti am întâlnit doar două echipaje de poliţie, unul după marea curbă cu pod (înainte de Veliko Târnovo), care stătea la ciupeală pt. cei ce depăşeau pe linie continuă, iar celălalt avea radar şi era la intrarea în Gurkovo (atenţie, am spus în partea de nord a oraşului Gurkovo, nu la ieşire, unde am întâlnit de obicei cu toţii). De la Kârgiali la Makaza nici urmă de poliţie, am impresia că stau la pândă doar când e aglomeraţie.
Benzina 95 şi motorina văd că se menţin la preţuri ce nu au oscilat semnificativ în ultimul an. Benzină 95 am pus cu 2,52 leva/litru, în timp ce motorina era 2,62.
Durata de parcurgere nu e relevantă, întrucât am fost 2 maşini, am mers şi sub limita legală şi am făcut şi multe pauze.

Interesant a fost că, eu nefolosind GPS, nu a fost nevoie nici să deschid harta. M-am condus numai după indicatoare şi n-a fost nici o problemă. Totodată, deşi am trecut acum pentru prima oară pe la Makaza, e adevărat că studiasem bine drumul, şi am fost şi foarte atent. Nu sunt probleme nici la Komotini, şi nici la ieşirea spre Chrissoupoli, nu e nevoie decât să beleşti ochii la indicatoare, fără hartă şi fără GPS. Prin Haskovo a fost pentru prima dată şi pentru mine (în 2010 am mers pe centură), dar prin oraş sunt multe indicatoare micuţe, pe care scrie cu alb pe fond albastru "Makaza". Practic nu ai cum să te rătăceşti. Însă sunt cam multe semafoare şi se pierde cam mult timp (vreo 15 minute). Ştiu că e mai nasol pe centură, dar la întoarcere, dacă Tyby confirmă că nu e chiar mare nenorocire, aş îndrăzni să ocolim Haskovo şi să postez apoi care e starea centurii în prezent.

Şi încă ceva: noul drum (între Balabanovo şi Makaza) este cu asfalt bun, însă vreau să spun că nu m-a dat pe spate, maşina nu merge foarte lin, cu toate că maşinile peste 3,5 tone n-au voie pe la Makaza (există îndicator). Se vede că drumul a fost construit cam în grabă pe partea bulgară. Mai lin merge maşina pe EO (între Komotini şi Xanthi), şi chiar DN6 are asfaltul mai bine pus (între Gurkovo şi Magliz). Asta e prima mea impresie despre noul drum, s-ar putea să greşesc, însă am fost foarte atent şi nu cred că mă înşel.
Oricum ar fi, drumul prin Makaza se pare că a devenit cea mai bună variantă pentru aproape orice destinaţie din Grecia, cu condiţia să nu treci vama Makaza în week-end.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 August 2014 - 10:37.


#12612
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
pt sambata ce  interval orar recomandati ca e mai (ca si trafic) in vama MAKAZA? ca s avad la ce  ora s aplec de acasa. Se sta mai mult de  o ora???

View Postfoxbat, on 07 august 2014 - 20:21, said:

da
sunt cu un bmw X5 gri inchis, cu nr de IF, daca ne întâlnim in vreo parcare. Eu plec  din Otopeni pe la ora 4:00. E cam  tarziu dar ordinul vine de "sus"...directia Thassos.
Ma duc acuma la banca sa schimb marunt 100 de euro.Posted Image  Sa am pt  taxele de drum...

Edited by sanddy1964, 08 August 2014 - 11:40.


#12613
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Posted Image ne pm-uim. sa fie cu sanatate, de data asta sunt " cuminte"  deci nu cred ca te incurc ca nu am cu ce Posted Image


arunca totusi un nr de tel pe PM si ne auzim pe seara.

asfalt uscat si sa fie vreme buna.

Multumesc tuturor celor care au citit cu mintea si au bagat la cap cum se conduce afara invatand un pic din experienta altora.Celor care s-au suparat pe mine, le cer iertare si sper ca nu vor spune vreodata" avea dreptate boul ala".

un bun leader creste leaderi, nu subalterni.  sa fiti toti soferi de la 4* in sus.


Cu respect,

PS curand voi posta "track"ul cu drumul, varianta makaza.

Edited by foxbat, 08 August 2014 - 12:24.


#12614
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Ovidiu, am luat-o o singura data pe centura Haskovo (ma rog, de 2 ori, prima data insa gresisem drumu, si am iesit aiurea rau vreo 15 km). Mie nu mi-a placut, consider ca Haskovo e oras de traversat fara batai de cap in 15 minute.

#12615
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012
Dar daca totusi, cineva, chiar si din greseala, a trecut pe centura Haskovo, rog detalii. Pt mine e vitala centura. Venind de la cuiul hartii cu Romania, cand ajung acolo am deja vreo 800 km in spate si inca vreo 400 in fata (Salonic, punct intermediar), si numai de cascat ochii dupa pietoni sau semnele de prin copaci nu am chef.
   Din ce e pe street view, numai o portiune mica e dezastru, restul ar fi OK. Dar imaginile sunt din 2012, parca.

Multumesc anticipat!

Edited by cornelussv, 08 August 2014 - 13:18.


#12616
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
au aparut hartile here q4 dar tot n au 'makaza" marcata ca pe garmin. asat pt IGO, primo

#12617
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcornelussv, on 08 august 2014 - 13:17, said:

   Din ce e pe street view, numai o portiune mica e dezastru, restul ar fi OK. Dar imaginile sunt din 2012, parca.
Multumesc anticipat!
Nu mai retin daca nu iti mai raspunsesem in trecut,insa daca nu ma lasa memoria,cel putin anul trecut(am mers de 3 ori in 2 ani pe centura H.) situatia era relativ cam cum e si pe street view.Doar ultima portiune de 1-200m e mai bombardata,dar acolo daca reduci la 30-40km/h poti trece.In rest poti merge cu 80-100 in general fara probleme.

Edited by AdrianHH, 08 August 2014 - 14:01.


#12618
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View PostAdrianHH, on 08 august 2014 - 14:00, said:

Nu mai retin daca nu iti mai raspunsesem in trecut,insa daca nu ma lasa memoria,cel putin anul trecut(am mers de 3 ori in 2 ani pe centura H.) situatia era relativ cam cum e si pe street view.Doar ultima portiune de 1-200m e mai bombardata,dar acolo daca reduci la 30-40km/h poti trece.In rest poti merge cu 80-100 in general fara probleme.

Multumesc mult! Centura scrie pe mine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate