Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12583
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Mai bine o iei pe la Kulata si te opresti pentru o noapte in Sandanski - eu am platit anul trecut pentru un apartament cu 2 camere aproximativ 120 lei pentru o noapte 4 persoane.

#12584
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostPSC, on 06 august 2014 - 10:57, said:

În 2009 am mers spre Gerakini pe varianta Kulata, cea veche. Observ că şi voi aţi fost pe acolo.
Eu susţin că drumul cel mai scurt, cel mai bun etc. e cel pe care-l ştii. Dar majoritatea recomandă aici noua variantă, prin Makaza.
Tu decizi dacă alegi varianta Makaza sau mergi pe cea pe care ai mai mers şi ştii cum e.
Întreabă-l şi pe ViaMichelin.

Ca sfaturi, nu pot decât să-ţi recomand să respecţi limitele de viteză în ambele ţări (BG, GR), mai ales în BG. Varianta Makaza pare a avea mai multe limitări la 60 km/h, iar spre Sofia este totuşi autostradă (va fi până la Kulata). Apoi să circuli calm, să nu te enervezi pe meltenii noştri sau ai lor care te împing de la spate, fiindcă mergi în vacanţă, nu în delegaţie. Să opreşti la Zlatna Panega pentru mâncare (fie din portbagaj, fie de la restaurant), apoi în Hellenic Free Shops pentru răcorire şi îmbunarea copilului cu o bomboană (dar până acolo mai este magazinul de dulciuri din Kresna), după care puteţi merge şnur până în Kallithea (dacă nu vreţi să poposiţi şi la Jumbo-ul de la Salonic; apropo, mai este un Jumbo în Gorni Bogrov, înainte de Sofia, la intersecţia cu centura Sofiei).

Cu parere de rau dar daca mergi cu 50 / 90  mai bine nu mai pleci.

Pesemne ca vroiai sa spui sa foloseasca bunul simt si sa nu incurce circulatia , daca ar merge cum ii recomanzi ar fi cel putin lipsa de minte.

In Bg drumurile sunt " cu cap facute" , si ocolosec localitatile tocmai pentru a putea sa "mergi" nu sa stai ca la noi stresat.

Drumul catre Grecia este un galop de sanatate si un motiv de plimbare daca o faci cu bun simt. Cand vad " trenuletele " cu handi de Ro , sau aia care se taraie pe Veliko cu 50 cand e linie dreapta ca li s a spus sa fie atenti,...no comment.

Cel mai ok e sa " simiti" pulsul fiecare tari/zone si sa conduci adaptat la ce este acolo.

Multumesc si drumuri bune

#12585
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
Am si eu o intrebare pentru cine a fost pe drumul Haskovo - Kardzhali - Makaza.

De la Haskovo la Makaza sunt indicatoare, te duce drumul sau sunt ceva puncte in care trebuie harta sau navigatie?

#12586
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
Incepand cu Haskovo, apar, sporadic, indicatoare cu Makaza/Greece.
Cel mai bine este sa urmaresti totusi indicatoarele catre Kardzhali. Oricum, pana la Kardzhali te cam duce drumul ...
Din Kardzhali, indicatoarele catre Makaza/Greece sunt foarte dese si bine amplasate, poti merge dupa ele fara grija.
Ceva mai complicat - un GPS ar fi binevenit - este la intrarea pe autostrada in Komotini ( iesirea si drumul spre Bulgaria sunt in schimb excelent semnalizate).

#12587
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View Posttoma, on 06 august 2014 - 17:53, said:

Am si eu o intrebare pentru cine a fost pe drumul Haskovo - Kardzhali - Makaza.

De la Haskovo la Makaza sunt indicatoare, te duce drumul sau sunt ceva puncte in care trebuie harta sau navigatie?

ce zici? trebuie harta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KxJDpXRyxmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ACbWdZpNy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar ultima filmare se termina aici de unde incepe traseul mic de iesire la A2:

https://www.google.r...2!1m0!1m0?hl=ro

Edited by cornelussv, 06 August 2014 - 18:43.


#12588
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Posttoma, on 06 august 2014 - 17:53, said:

Am si eu o intrebare pentru cine a fost pe drumul Haskovo - Kardzhali - Makaza.

De la Haskovo la Makaza sunt indicatoare, te duce drumul sau sunt ceva puncte in care trebuie harta sau navigatie?

tot drumul e ca ..pentru..noi, romanii. marcat , semnalizat, ( atat cu chirilice cat si alfabet latin..)

doar sa fii ..fara ochelari si sa te ratacesti

View Postcornelussv, on 06 august 2014 - 18:40, said:

ce zici? trebuie harta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KxJDpXRyxmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ACbWdZpNy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

bai, si tu esti norocos ca si mine. eu am lasat firimituri de paine sa nu ma ratacesc la intoarcere. tu vad ,. camera. slava Domnului ca la cat de ingust si plin de intersectii este..pericol mare.

#12589
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 10.07.2007
Salut tuturor,
Stiu ca o sa fiu off topic, dar va cer ajutorul in ceia ce priveste o locatie buna in thassos. Problema este ca rezervasem o vila in 2 familii undeva in kinira iar cealalta familie nu mai poate sa vina din cauza unor problem medicala si am fost nevoiti sa renuntam. acum trebuie sa plec singur (sotia si 2 copii 7 si 14 ani) si nu stiu unde este ok ,   ca ce am gasit pe booking citind impresii am ramas socat. trebuia sa plecam pe 17.08 ca atunci ne programasem concediile.
Ca sa nu stricam topicul scrieti-mi in privat sau  pe [email protected]

Multumesc anticipat

Edited by sarojna, 06 August 2014 - 19:23.


#12590
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
este un pic cam tarziu, dar nu trebuie sa iti spun asta ca stii deja.
Cred ca tot booking-ul trebuie sa il iei la pieptanat ....
Sorteaza dupa review-uri ;)

#12591
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
cornelussv, foxbat - multumesc de detalii. Inca o intrebare: am citit pe aici ca centura Haskovo e in lucru, e de luat prin oras?

#12592
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
da, cred ca am spus asta de vreo 3 ori in ultimele pagini.

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 20:38.


#12593
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

View Postfoxbat, on 06 august 2014 - 16:49, said:



Cu parere de rau dar daca mergi cu 50 / 90  mai bine nu mai pleci.

Pesemne ca vroiai sa spui sa foloseasca bunul simt si sa nu incurce circulatia , daca ar merge cum ii recomanzi ar fi cel putin lipsa de minte.

In Bg drumurile sunt " cu cap facute" , si ocolosec localitatile tocmai pentru a putea sa "mergi" nu sa stai ca la noi stresat.

Drumul catre Grecia este un galop de sanatate si un motiv de plimbare daca o faci cu bun simt. Cand vad " trenuletele " cu handi de Ro , sau aia care se taraie pe Veliko cu 50 cand e linie dreapta ca li s a spus sa fie atenti,...no comment.

Cel mai ok e sa " simiti" pulsul fiecare tari/zone si sa conduci adaptat la ce este acolo.

Multumesc si drumuri bune
Io cred ca omu nu a mai fost plecat si nu stie daia a zis de limitari. Cand o sa ajunga pe acolo o sa isi dea seama cum merge treaba.


#12594
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postst3fan19, on 06 august 2014 - 20:01, said:

Io cred ca omu nu a mai fost plecat si nu stie daia a zis de limitari. Cand o sa ajunga pe acolo o sa isi dea seama cum merge treaba.

Come on, dar permis are ?
Pacifisti ca tine au dus la proliferea trenuletelor de bg . Cel mai mare pericol. Nu detaliez. Prefer sa conduc in Istanbul fara casca pe motor decat cu cei care pleaca prin Bg si conduc cum au citit pe aici.

No offence, mai bine lasa pe altii care stiu decat sa mearga " legal".  A conduce e un privilegiu, nu un drept.

Acum , ca intreaba , e bine. Sper sa ma insel si sa fie doar virtualul de vina.. desi dupa ultimii 4 ani cu cel putin 2 drumuri / sapt in Bg tare mi e ca am dreptate..

ca idee, curand fac un "track" curat. Ruse - Komotini. Il public aici. si dupa aia se vor elimina orice intrebari. SE prepune ca oricine posteaza aici are net si google maps. Poate sa fie si orb ca mergand dupa track-ul meu e imposibil sa se piarda.
Am mai facut 2 cand m am intors din thassos si samotraki dar le am pierdut ca nu le am exportat din tableta cand am reinstalat o.

#12595
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

View Postfoxbat, on 06 august 2014 - 21:57, said:

Come on, dar permis are ?
Pacifisti ca tine au dus la proliferea trenuletelor de bg . Cel mai mare pericol. Nu detaliez. Prefer sa conduc in Istanbul fara casca pe motor decat cu cei care pleaca prin Bg si conduc cum au citit pe aici.

Iar cei ca tine au dus la...modificarea statisticilor intr-un sens nedorit?Probabil o intrebare retorica deoarece m-as mira ca acele statistici sa prezinte interes pentru tine. Nu de alta dar, obiectiv vorbind, n-ai avea timp sa le studiezi/intelegi din cauza nevoii de a depasi handicapatii de RO care respecta limitele prin Bg.

Quote

No offence, mai bine lasa pe altii care stiu decat sa mearga " legal".  A conduce e un privilegiu, nu un drept.

Adica sa te lasam pe tine, corect? Ba da, este un drept pe care ti-l castigi prin promovarea unui examen. E adevar, se poate nuanta aici tipurile de soferi si priceperea lor dar este un drept.

Quote

Acum , ca intreaba , e bine. Sper sa ma insel si sa fie doar virtualul de vina.. desi dupa ultimii 4 ani cu cel putin 2 drumuri / sapt in Bg tare mi e ca am dreptate..

Acum imparti si vina virtual-presupun ca este un privilegiu pe care consideri ca il ai prin nastere impreuna cu cel de a infiera pe cei ce respecta regulile?

Quote

ca idee, curand fac un "track" curat. Ruse - Komotini. Il public aici. si dupa aia se vor elimina orice intrebari. SE prepune ca oricine posteaza aici are net si google maps. Poate sa fie si orb ca mergand dupa track-ul meu e imposibil sa se piarda.
Am mai facut 2 cand m am intors din thassos si samotraki dar le am pierdut ca nu le am exportat din tableta cand am reinstalat o.

Este binevenit un astfel de traseu si sunt convins ca poti contribui si ajuta acest topic daca lasi la o parte atitudinea de atotstiutor in ale condusului. Intrebari vor fi la cateva zile dupa ce il vei posta pentru ca lumea nu va cauta cateva pagini in urma sa se informeze(recunosc, mi se intampla uneori si mie).

Disclaimer: Nu respect la limita de viteza nici in Ro si nici in afara tarii fie ca merg in zone deja cunoscute sau nu. Totusi, consider ca dupa X ani de condus stiu sa adaptez viteza(peste/sub limita) la trafic, conditii meteo, etc si mai ales astfel incat sa nu ii pun in pericol pe altii.
Ceea ce mi se pare anormal este sa ii bagi in aceeasi oala pe cei care de cele mai multe ori, din motive obiective respecta legea si limita de viteza.

Think about it...

View Postfoxbat, on 06 august 2014 - 16:49, said:

Cu parere de rau dar daca mergi cu 50 / 90  mai bine nu mai pleci.

Pesemne ca vroiai sa spui sa foloseasca bunul simt si sa nu incurce circulatia , daca ar merge cum ii recomanzi ar fi cel putin lipsa de minte.

In Bg drumurile sunt " cu cap facute" , si ocolosec localitatile tocmai pentru a putea sa "mergi" nu sa stai ca la noi stresat.

Drumul catre Grecia este un galop de sanatate si un motiv de plimbare daca o faci cu bun simt. Cand vad " trenuletele " cu handi de Ro , sau aia care se taraie pe Veliko cu 50 cand e linie dreapta ca li s a spus sa fie atenti,...no comment.

Cel mai ok e sa " simiti" pulsul fiecare tari/zone si sa conduci adaptat la ce este acolo.

Multumesc si drumuri bune

O alta mostra, daca mai era cazul, despre ce pot debita "creiere luminate".
Auzi, am si eu o intrebare(retorica daca nu raspunzi): esti un fost sofer de Saviem/Raba, sau alte utilaje din astea frecvente in vechiul regim?

Edited by bela, 07 August 2014 - 09:22.


#12596
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttoma, on 06 august 2014 - 19:30, said:

cornelussv, foxbat - multumesc de detalii. Inca o intrebare: am citit pe aici ca centura Haskovo e in lucru, e de luat prin oras?

am trecut prin oras acum 2 zile.
se circula fara probleme

View PostTyby, on 06 august 2014 - 19:36, said:

da, cred ca am spus asta de vreo 3 ori in ultimile pagini.
voilá

View Postbela, on 07 august 2014 - 09:18, said:

Iar cei ca tine au dus la...modificarea statisticilor intr-un sens nedorit?Probabil o intrebare retorica deoarece m-as mira ca acele statistici sa prezinte interes pentru tine. Nu de alta dar, obiectiv vorbind, n-ai avea timp sa le studiezi/intelegi din cauza nevoii de a depasi handicapatii de RO care respecta limitele prin Bg.



Adica sa te lasam pe tine, corect? Ba da, este un drept pe care ti-l castigi prin promovarea unui examen. E adevar, se poate nuanta aici tipurile de soferi si priceperea lor dar este un drept.



Acum imparti si vina virtual-presupun ca este un privilegiu pe care consideri ca il ai prin nastere impreuna cu cel de a infiera pe cei ce respecta regulile?



Este binevenit un astfel de traseu si sunt convins ca poti contribui si ajuta acest topic daca lasi la o parte atitudinea de atotstiutor in ale condusului. Intrebari vor fi la cateva zile dupa ce il vei posta pentru ca lumea nu va cauta cateva pagini in urma sa se informeze(recunosc, mi se intampla uneori si mie).

Disclaimer: Nu respect la limita de viteza nici in Ro si nici in afara tarii fie ca merg in zone deja cunoscute sau nu. Totusi, consider ca dupa X ani de condus stiu sa adaptez viteza(peste/sub limita) la trafic, conditii meteo, etc si mai ales astfel incat sa nu ii pun in pericol pe altii.
Ceea ce mi se pare anormal este sa ii bagi in aceeasi oala pe cei care de cele mai multe ori, din motive obiective respecta legea si limita de viteza.

Think about it...



O alta mostra, daca mai era cazul, despre ce pot debita "creiere luminate".
Auzi, am si eu o intrebare(retorica daca nu raspunzi): esti un fost sofer de Saviem/Raba, sau alte utilaje din astea frecvente in vechiul regim?

am avut pe drumul de intoarcere 2 trenulete cu statii, unul de 3 si altul de 5 masini.
rai domne', rai
dar sa ii vezi ce se urcau pe frana cand ii inghesuiam in marginea drumului.

nu ma deranjeaza ca aleg sa mearga in grup, ci ca nu lasa spatiu intre ei sa te intercalezi daca depasesti, asta e lipsa de respect
cu motorul nu ma intereseaza, acolo va fac la legatura, dar cu masina e mai greu, sunt mai voluminos, imi trebuie spatiu cand depasesc.
va rog circulati regulamentar, chiar si in grup

#12597
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Salutare. As avea o rugaminte,nu reusesc sa ma hoatarasc pe unde sa o iau spre Lefkada, prin Makaza,sau pe la Kulata?

#12598
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Pai cred ca ar trebui sa dai mai multe detalii despre ce astepti de la drum...cel mai scurt, cei mai multi Km de autostrada, cel mai usor, cel mai aglomerat(functie si de zi/ora), etc.

#12599
dandelmo

dandelmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2008

View Postfoxbat, on 06 august 2014 - 18:42, said:

tot drumul e ca ..pentru..noi, romanii. marcat , semnalizat, ( atat cu chirilice cat si alfabet latin..)

doar sa fii ..fara ochelari si sa te ratacesti



bai, si tu esti norocos ca si mine. eu am lasat firimituri de paine sa nu ma ratacesc la intoarcere. tu vad ,. camera. slava Domnului ca la cat de ingust si plin de intersectii este..pericol mare.


#12600
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008

View Postsilkening, on 06 august 2014 - 12:26, said:

Buna! Vom merge pe Sithonia, pe varianta Makaza. Fiind cu un copil de 2 ani, ne-am decis sa facem drumul din 2 parti. Ce mi-ati recomanda ca punct intermediar, pentru innoptare? Preferabil, dupa intrarea in Grecia, adica dupa km 440?
Multumesc!
Anul trecut , in drum spre Thassos , am oprit o zi in Glavatartsi ( la doi pași de Kardjali ) la Trifon Zarezan Family Hotel . Perfect pentru o zi în plus de concediu ...
Dacă te răzgândești și vrei s-o iei pe Sofia , îți pot recomanda hotelul unde am oprit anul ăsta : Xilino Chorio din Angistron , un mic sat de munte aflat la vreo 12 km de Kulata .
Ăsta a fost mai mult decât perfect  .
Părerea mea este că dacă tot oprești undeva , e bine s-o faci într-un loc frumos .
Baftă !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate