Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

kit turometru Velleman

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Salut,
Am cumparat un kit turometru auto. Detalii aici: http://electronickit...eas/vek2625.htm
Luat pe bucati, verificat componente, etc. e ok, dar montajul nu merge. Se pare ca baza de timp nu merge sau nu reseteaza cum trebuie numaratorul.
Este cineva din Bucuresti care m-ar putea ajuta?

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postundesignus, on Jun 28 2006, 16:38, said:

Luat pe bucati, verificat componente, etc. e ok, dar montajul nu merge. Se pare ca baza de timp nu merge sau nu reseteaza cum trebuie numaratorul.
Si cum ai conectat turometrul?
Cum ai verificat componentele?...

#3
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Turometrul a fost cuplat astfel:
- un fir la plus-ul bobinei de inductie
- alimentarea
Montajul a fost verificat si rasverificat impreuna cu un amic, care e electronist, eu nu sint.
Am mai pus turometrul la un transformator, asa cum scrie in prospectul lui. Rezultatul e acelasi: arata 00 si atit  :angry:
Ideea e ca eu si amicul meu am cam facut ce puteam. Montajul nu a fost testat pe un osciloscop. De aceea, as avea nevoie de cineva care a mai lucrat cu astfel de montaje.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postundesignus, on Jun 28 2006, 17:07, said:

Turometrul a fost cuplat astfel:
- un fir la plus-ul bobinei de inductie
- alimentarea
Montajul a fost verificat si rasverificat impreuna cu un amic, care e electronist, eu nu sint.
Am mai pus turometrul la un transformator, asa cum scrie in prospectul lui. Rezultatul e acelasi: arata 00 si atit  :angry:
Ideea e ca eu si amicul meu am cam facut ce puteam. Montajul nu a fost testat pe un osciloscop. De aceea, as avea nevoie de cineva care a mai lucrat cu astfel de montaje.
Daca bobina are un capat conectat direct la plus 12V si al doilea este pe contactul de ruptor, atunci tu trebuie sa folosesti ca intrare contactul de ruptor...
Ca in schema de aici:
[ http://www.williamson-labs.com/images/555-tach.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Verificarea cu un transformator impune ca tensiunea respectiva sa fie suficient de mare pentru a deschide tranzistorul de intrare.. Poate ai dioda zenner montata invers.

#5
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Mersi pentru efort, dar in cazul de fata e nevoie de cineva care sa se uite la montaj. Am facut cam tot ce se putea face, inclusiv am luat alt rind de integrate pentru baza de timp.

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cu un un tranzistor si un LED se poate face un tester de semnale logice si cred ca nu ai nevoie de un osciloscop...
Depanarea acestei scheme se poate face etapa cu etapa prin deconectarea ''bazei de timp'' si testarea separata a circuitelor. Cu un minim de ajutor se poate rezolva si de la distanta...  B)

#7
BOA

BOA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2006
Apropos! turometrul se leaga la ruptor, adica la minusul (-) bobinei de inductie!

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostBOA, on Aug 7 2006, 23:45, said:

Apropos! turometrul se leaga la ruptor, adica la minusul (-) bobinei de inductie!
Si daca citesti cu atentie randurile de mai sus gasesti aceeasi indicatie...  :rolleyes:

Quote

...Daca bobina are un capat conectat direct la plus 12V si al doilea este pe contactul de ruptor, atunci tu trebuie sa folosesti ca intrare contactul de ruptor...
Ca in schema...


#9
feretech

feretech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.03.2006

View Postmister_rf, on Aug 8 2006, 01:03, said:

Si daca citesti cu atentie randurile de mai sus gasesti aceeasi indicatie...  :rolleyes:
Am cumparat si eu citeva kituri Welemann dar fiecare a mers din prima ....problema trebuie sa fie la asamblare, undeva este o gresala 100%.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate