Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Calculator vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
bogdan2201

bogdan2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.10.2005

 niggaru, on Jul 11 2006, 14:39, said:

si ce ne mai enervam dupa 10-15 minute de tziuit cand ne aparea fatalul "tape loading error" sau cat stateam sa desenam nush cate cercuri "circle 10,15,25"................ah ce vremuri. mie-mi placea f mult biliardul care nush cum se numea, un joculetz pe nume jumping jack, river raid cu avionul ce ramanea fara benzina si primul strip poker jucat vreodata. nu-mi mai aduc aminte numele.......a si mai era unul cu atv care mi-a placut super mult. mai are rost sa amintesc saboteur???


... tape loading error :)).....si cate palme si-a luat saraca tastatura. il puneam pe tata sa-mi faca copii la casete. era programelul ala, copy 86m (parca). Si aveam un casetofon rusesc la care nu puteam sa-i scot sunetul. Si cand incepea ala sa incarce stateam cu perna pe el. Ce vremuri.... :proud:

#20
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 04.01.2006
A cam degenerat subiectul dar nu ma pot abtine : nici un joc din cele noi nu m-a atras cum ma atrageau pe vremuri colectia Dizzy, Saboteur I si II, ATV (ohohohoo), ID (jocul ala m-a traumatizat), jocurile de aventura bazate doar pe text, in fine, inca mai am ca amintire vreo 35 de casete, 5 dischete si HC2000-ul prafuit undeva pe balcon. Si cat urlam cand reuseam sa "botesc" o caseta, cat ma enerva zgomotul ala (nici pana azi n-am inteles de ce jocurile se incarcau mai sigur cand bagam doar pe jumatate mufa in intrarea de casti, si era un sunet superb :cursing:, cum stergeam la fiecare 10 minute capul cu spirt, cum schimbam turatia, cum imprumutam casetofoane din toata scara  :)  (bine ca mi-ati reamintit sa instalez emulatorul de ZX si sa joc jocurile, am o groaza :D).
Despre calculatorul de care ai facut rost, daca n-ai ce face chinuie-te sa-l pui in functiune, desi n-o sa fie prea usor : nu stiu daca poti face rost de alimentator in primul rand. Apoi, vezi cum se poate conecta la un televizor (eu am gasit la un vecin tot un calculator antic, dar din cate am vazut prin el era un fel de hibrid intre HC si calculatoarele actuale, pentru ca avea si hard disk, iesire de tastatura etc. Nu era 286 oricum. Asta de care zic avea si iesire pentru monitor VGA, dar se vedea foarte tremurat si nu mi-am mai batut capul cu el).
Sincer, daca esti nostalgic dupa perioada HC (ca noi toti care am postat pe aici de altfel  :) ) mai bine fa-ti rost de un emulator bun, se gasesc, ca si jocurile (si nu e vorba de warez aici :) ). Chiar daca o sa-l pui in functiune  o sa te plictisesti repede de el.

Edited by ambr0zie, 16 July 2006 - 16:43.


#21
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005

 ambr0zie, on Jul 16 2006, 17:41, said:

A cam degenerat subiectul dar nu ma pot abtine : nici un joc din cele noi nu m-a atras cum ma atrageau pe vremuri colectia Dizzy, Saboteur I si II, ATV (ohohohoo), ID (jocul ala m-a traumatizat), jocurile de aventura bazate doar pe text, in fine, inca mai am ca amintire vreo 35 de casete, 5 dischete si HC2000-ul prafuit undeva pe balcon. Si cat urlam cand reuseam sa "botesc" o caseta, cat ma enerva zgomotul ala (nici pana azi n-am inteles de ce jocurile se incarcau mai sigur cand bagam doar pe jumatate mufa in intrarea de casti, si era un sunet superb :cursing:, cum stergeam la fiecare 10 minute capul cu spirt, cum schimbam turatia, cum imprumutam casetofoane din toata scara  :)  (bine ca mi-ati reamintit sa instalez emulatorul de ZX si sa joc jocurile, am o groaza :D).
Despre calculatorul de care ai facut rost, daca n-ai ce face chinuie-te sa-l pui in functiune, desi n-o sa fie prea usor : nu stiu daca poti face rost de alimentator in primul rand. Apoi, vezi cum se poate conecta la un televizor (eu am gasit la un vecin tot un calculator antic, dar din cate am vazut prin el era un fel de hibrid intre HC si calculatoarele actuale, pentru ca avea si hard disk, iesire de tastatura etc. Nu era 286 oricum. Asta de care zic avea si iesire pentru monitor VGA, dar se vedea foarte tremurat si nu mi-am mai batut capul cu el).
Sincer, daca esti nostalgic dupa perioada HC (ca noi toti care am postat pe aici de altfel  :) ) mai bine fa-ti rost de un emulator bun, se gasesc, ca si jocurile (si nu e vorba de warez aici :) ). Chiar daca o sa-l pui in functiune  o sa te plictisesti repede de el.
Am vazut odata un astfel de hibrid, facut la noi in Ro, ii zicea HC 386, si avea proc intel 386 si mergea si HD pe el, dar nu era neaparat nevoie, adica rula BASIC-ul ca orice HC..
da' era al mai belea HC.. avea proc 386

#22
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

 khrypt, on Jul 17 2006, 13:59, said:

Am vazut odata un astfel de hibrid, facut la noi in Ro, ii zicea HC 386, si avea proc intel 386 si mergea si HD pe el, dar nu era neaparat nevoie, adica rula BASIC-ul ca orice HC..
da' era al mai belea HC.. avea proc 386


Erai tare pe timpul ala cu un astfel de calculator..Nu il mai ai? A mai zis cineva ca are un HC2000...e functional? Il dai?

#23
0sAND1s

0sAND1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.02.2006
http://groups.yahoo....ianHomeComputer - un grup dedicat nostalgicilor HC: jocuri, scheme, programe de transfer pe dischete cu PC-ul, poze, documentatie.

#24
LORD-C

LORD-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2006
Chiar daca are careva un HC-386, astept PM sau si mai sigur un tel la 0720643542, i-l iau sigur!!! :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate