Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Calculator vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Salut ! Nu cred ca am postat chiar unde trebuie, poate unii or sa si rada de mine...Am facut rost de un calculator rusesc ( pe el scrie anul fab 1992 )...si as vrea sa stiu ce natie este...Am avut in trecut, ehe ce amintiri HC 91, si as vrea sa stiu daca acesta e cam acelasi lucru cu HC ( Z80 ).....Calculatorul este alb pe fata, are niste taste transparente in care sunt bagate niste etichete pe care scrie seminificatia tastei respective...Pe spate are asa: 3 mufe la care scrie B, G si R, un buton mare СБРОС, trei mufe asemanatoare celor de magnetofon una pt monitor probabil, una alimentarea ( scrie + 5 B ), si una pt casetofon cred, apoi alte trei mufe de magnetofon sub care scrie 1, ДЖ,2. Calculatorul se numeste БПК ДЕЛЬТА-С.  Daca stie cineva, sau a avut de a face cu asfel de calculatoare sa imi zica si mie ce fel de calc e si cum as putea sa il fac sa mearga ( nu am decat calc nimic altceva )...M-am chinuit ceva sa scriu cuvintele in rusa , poate stie cineva sa le si traduca...Mii de multumirii...Daca se considera ca am postat gresit rog un moderator sa mute acest topic unde trebuie...

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mai bine fa-i niste poze

#3
bogdan2201

bogdan2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.10.2005
Sal. Poate ai facut rost de un ZX Spectrum. Am avut si eu unul (cred ca il am si acum daca il caut). In tastatura intrau mufele ptr alimentare, casetofon , tv, si joystick. Diferenta e ca al meu nu avea tastatura transparenta, era gri. Si cred ca al meu era putin mai vechi, de prin `89 - `90 si a fost cumparat din Rusia. Ce vremuri.... :coolspeak:

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Imi cer scuze pt calitatea imaginilor ( sunt facute cu un web cam )...Calculatorul este nou ( adica in sensul ca nu e folosit ), dar nu am la el nici un cablu....( vad ca nu are iesire pt TV ca si HC )

....Am cautat prin debara si am gasit si HC 91 meu prafuit...Maaama ce l-am mai butonat...Aveam si disketa la el...Din pacate numai am decat calculatorul, numai am si adaptorul de curent si tranfomatorul...Am citit undeva pe un site dar nu se explicau foarte multe, ca s-ar putea folosi o sursa de Pc pt alimentare si un floppy disk normal 3.5...Daca are cineva idee il rog sa imi zica pas cu pas ce ar trebuii sa fac sa il pot pune in functie ( HC-ul )...Tin minte ca in HC intrau doua alimentari: una pt. HC propriu zis si alta pt placa a doua de sub el care mi-o pusesera la Electronica cand m-am dus sa-i pun disketa, si numai stiu care era pe 5V si care era pe 12V ( parca sunt voltajele astea si pe o sursa normala pC )....Nu de alta dar m-a cam apucat nostalgia noptilor pierdute pe HC...( Pe emulator PC nu are acelasi "parfum" ca sa zic asa )...

Attached Files


Edited by gerbil, 27 June 2006 - 22:17.


#5
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003
http://k1.dyndns.org.../C...40;-Ğ¡.jpg

asa ceva?

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

 Madib, on Jun 29 2006, 08:49, said:



Exact la fel cu ce am eu...Stii cumva e la fel cu HC-91 48K sau e 128K? Nu stiu cum as putea sa il incerc sa vad daca merge ca mufa de monitor e altfel decat ce au televizoarele astea acum sau monitoarele...

#7
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Nu ma pricep la calculatoarele astea, este prima data cand aud de ele dar sunt curios : ce poti face cu un asemenea "calculator" ?

Edited by driver11, 29 June 2006 - 12:29.


#8
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Prima oara cand vad asa ceva  :)

#9
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Piesa de muzeu nu alta  :lol:

Da... ce vrei sa faci cu el...??

#10
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
foarte interesant, pe acelasi site gasesti poze de la mai multe zeci de clone de calculatoare.

din ce inteleg, ce ai tu este o clona ruseasca a unui sinclair zx 82

82/  for the 16/48 kB colour Speccies ZX Spectrum, ZX Spectrum+ and clones, and

Edited by katman, 29 June 2006 - 15:09.


#11
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
si ca raspuns la intrebarea legata de hc-91 48k. Probabil ca da.

Dar nu-mi ma bazez decat pe info-ul din acel link

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005

 SandMan_Rave, on Jun 29 2006, 16:05, said:

Piesa de muzeu nu alta  :lol:

Da... ce vrei sa faci cu el...??


As vrea sa vad daca functioneaza...Oricum nu a fost folosit deloc, are si sigiliile de plastelina de la garantie.... :lol: ...

#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am si  eu am 2 cu procezor Z80.Amandoua merg...mai am si casete cu jocuri pe undeva....am facut si programare pe ele :D ....spor la inviat  :)

#14
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
POATE FI UN SINTEZ.....????
PARCA JUCAM PE EL PRIN 90-92
SINTEZ CU CASETE DE JOCURI SI CASETOFON RUSESC::)))
PE TELEVIZOR ALB NEGRU:)0 CE VREMURI
BAFTA
ERA FAIN JOCUL INDIANA JONES::)))
SI AIRCRAFT ...NU MAI STIU CUM

POATE FI UN SINTEZ.....????
PARCA JUCAM PE EL PRIN 90-92
SINTEZ CU CASETE DE JOCURI SI CASETOFON RUSESC::)))
PE TELEVIZOR ALB NEGRU:)0 CE VREMURI
BAFTA
ERA FAIN JOCUL INDIANA JONES::)))
SI AIRCRAFT ...NU MAI STIU CUM

#15
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 gerbil, on Jun 29 2006, 12:37, said:

Exact la fel cu ce am eu...Stii cumva e la fel cu HC-91 48K sau e 128K? Nu stiu cum as putea sa il incerc sa vad daca merge ca mufa de monitor e altfel decat ce au televizoarele astea acum sau monitoarele...

era un site cu spectrumuri, erau cam toate care au fost fabricate vreodata, cu tot cu date, poze, etc, daca din greseala am sa-l gasesc, am sa iti dau link-ul....


referitor la comentariile de mai sus...cei care au "butonat" un hc, sau un alt spectrum, au programat cat de putin in basic, au jucat un joculet de pe casetofon...stiu ce au insemnat acele vremuri...eu cel putin, nu le pot uita vreodata...au avut farmecul lor.

#16
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
si ce ne mai enervam dupa 10-15 minute de tziuit cand ne aparea fatalul "tape loading error" sau cat stateam sa desenam nush cate cercuri "circle 10,15,25"................ah ce vremuri. mie-mi placea f mult biliardul care nush cum se numea, un joculetz pe nume jumping jack, river raid cu avionul ce ramanea fara benzina si primul strip poker jucat vreodata. nu-mi mai aduc aminte numele.......a si mai era unul cu atv care mi-a placut super mult. mai are rost sa amintesc saboteur???

Edited by niggaru, 11 July 2006 - 13:40.


#17
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 niggaru, on Jul 11 2006, 14:39, said:

si ce ne mai enervam dupa 10-15 minute de tziuit cand ne aparea fatalul "tape loading error" sau cat stateam sa desenam nush cate cercuri "circle 10,15,25"................ah ce vremuri. mie-mi placea f mult biliardul care nush cum se numea, un joculetz pe nume jumping jack, river raid cu avionul ce ramanea fara benzina si primul strip poker jucat vreodata. nu-mi mai aduc aminte numele.......a si mai era unul cu atv care mi-a placut super mult. mai are rost sa amintesc saboteur???

saboteur era tata lor, joc super la vremea aia, da, ala cu atv-uri il stiu, se juca si in 2, la fel ca si lotus, era si varianta pe spectrum, robocop, alt joc fain.
si referitor la casetofon, nu am sa uit cum stateam si reglam capul de citire la zecime de milimetru, ca poate-poate o sa citeasca :cursing:
dupa aia m'am pus pe spart joculete si programele cu un softuletz "SPY" park ii zicea, ce mandru mai eram....vremuri :rolleyes:

#18
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Delta-C 128
Russia
ZX Spectrum+ 128k compatible.
ROM: 32KB, 
RAM:128KB, 
RF output for TVset and RGB for monitor, 
audio output, 
2 joystick outputs, 
resident software: 
	system monitor, 
	BASIC, 
	calculator, 
	BASIC-128. 
Dimensions:335x219x50mm. 
	Comes with power supply unit(220V AC to 5V DC), user manual(in russian), 
Boot message:
	"1986 Sinclair Research Ltd".
Sunt cam 99% sigur ca asta e ce ai tu acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate