Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Leduri la 12 V

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
DJrox

DJrox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.08.2008
Am fost sa iau piesele.
Leduri albastre-OK
Leduri rosii-OK- aveau numai d`astea rosii adica nu transparente
R 680ohm , mie`mi trebuiau de 1/2W, mi`a dat de 1/4W ..e bine?
R 560ohm nu aveau de niciun fel (am fost la doua magazine Dioda,Trioda)

Noaptea n`am probleme. Ledurile le leg la instalatia originala a masinii si am potentiometru de micsorare/marire a intensitatii luminoase.

Attached Files



#74
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Foloseste 680 ohmi in loc de 560 ohmi.

Puterea disipata de rezistente este la limita, acestea se vor incalzi si trebuie sa nu intre in contact cu alte elemente, asa incat  ca sa se raceasca cat mai usor si sa nu topeasca accidental anumite repere de plastic.
In cel mai rau caz avem 11-12V, pe o rezistenta de 680 ohmi.
P = U2/ R= 0.211W fata de valoarea maxima de 0.25W

#75
DJrox

DJrox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.08.2008
Bun, atunci o sa ma duc maine sa iau si pt. ledurile albastre tot asa de 680 1/4w.
Merci mister_rf :D raman dator

#76
sosoro

sosoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2004
Pentru un led cu rezistenta incorporata, astfel incat sa functioneze la 12V, mai trebuie adaugata o alta rezistena, luand in calcul un voltaj de aprox. 14.4V?

#77
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In mod normal nu. Dar depinde despre ce LED discutam, una este daca LED-ul are un consum de 20-30mA si alta este daca LED-ul este de putere, astfel incat sa fie fortat la maxim.

#78
mad88

mad88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.01.2008
salut am niste leduri  SMD PLCC-2 1210 3528 albe , cu datele tehnice 3.2v-3.4 si 20mA... pt a pune un led la 12 V la masina ce rezistenta imi trebuie ? am folosit "led caluclator"  si la 12V mi-a rezultat 470ohm dar am mai citit pe undeva ca trebuie calculat la 13.4 tensiunea de alimentare , rezultandu-mi o rezistenta de 560ohm, (calculele le-am facut la 3.3v/led) cum anume trebuie sa fac pt ca ledul sa functioneze la capacitate maxma ?:) multumesc.

#79
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Foloseste valoarea cea mai mare. B)
13.4-3.4=10V
si cum  10V disipati pe rezistenta produc 20mA, atunci  10/0.02= 500 ohmi, de preferat sa alegi 510 ohmi, desigur ca  vor functiona si cu 470 ohmi si cu 560 ohmi.
acum trebuie sa consideri un lucru  important, rezistenta disipa 10V * 0.02A = 0.2W, de aceea vei folosi rezistente de minim 0.25W.


Dar tu cum vrei sa le folosesti? Mai multe LED-uri, eventual grupate pe zone sau fiecare LED separat?
Asta pentru ca e mai rentabil sa le grupezi in serie cate 3, cu o singura rezistenta de limitare pe grup (dar e alta valoare, probabil 180 ohmi).

#80
mad88

mad88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.01.2008
vreau sa imi fac pt plafoniera, pozitii etc... sa pun cam 4 sau mai multe smd-uri, am intrebat pt 1 singur ca sa le pun in paralel pe toate  dar o sa le grupez si in serii daca zici ca e mai bine asa... si totodata am desfacut un led T5(pt bord), luat din magazin....   pe ledul smd avea un rezistor(maron maron negru negru maron, sau cel putin culorile astea le-am vazut eu :) )  si o dioda zener(mi-a luat ceva sa aflu ce este :) )..... scrie pe o parte b2 sau 82   si pe cealalta 3.... ce rol are acea dioda ?  ms pt raspunsuri

Edited by mad88, 12 November 2010 - 05:14.


#81
apaitan

apaitan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.06.2006
salut vreau sa montez 2 circuite de cate 5 leduri cat mai puternice si sa le pun pe post de priectoare la masina cum as putea face si ce mi-ar trebui. recunosc sunt cam ageamiu in problema.sau pot folosi doar un singur led am vazut unul de 400 lm acestuia ii mai trebuie ceva sau doar se leaga la baterie si gata  multumesc

#82
ehomba

ehomba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2011

 Berti, on 26 iunie 2006 - 06:45, said:



Un exemplu concret, prin ianuarie mi-a murit bateria la Matiz, am schimbat-o si am dus-o in casa, un prieten de-al meu din lipsa de ocupatie i-a pus un led portocaliu, vreau sa zis ca merge si acum, dupa 6 luni, si bateria era descarcata, nu invartea deloc la demaror, cand am dat-o jos.

desi topicul e led nu acumulator, in legatura cu bateria descarcata... eu am facut ceva identic, dar cu acumulator de ups, tot plumb. la ups nu tinea calculatorul nici o secunda, desi noua mergea vreun sfert de ora. am vazut ca un ventilator duce, deci ceva zeama mai era in el. l-am lasat de a mers vreo 45 de ore, dupa care a inceput sa se inmoaie. ventilatorul are scris pe el 0,13 A, acumulatorul e de 7,5 Ah si dupa calculele mele la capacitatea asta ar trebui sa duca ventilatorul vreo 50 de ore. deci acumulatorul nu era descarcat, ci doar nu mai are ....debit .. ca sa fac o comparatie cu apa. deci nu e de mirare ca a dus ledul sase luni avind in vedere ca ledul probabil nu e unul de putere deci consumul e infim comparativ cu 1 w cit are ventilatorul cu cae am testat. sint curios, dupa cite luni a cedat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate