Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 

limita?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
shadowman

shadowman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2005

View PostPsilocybe, on Jun 17 2006, 01:07, said:

:death:  Cand n-ul tinde la infinit nu inlocuiesti. Calculezi limita prin anumite formule.
Ex:
lim din n->4 din (n+3)/n      aici inlocuiesti si da limita 7/4

lim din n->infinit din (n+3)/n     scoti n fortat factor comun la numarator si iti da n(1+3/n) / n .Simplifici si iti da lim din n-> infinit din 1+3/n  . 3/n tinde catre infinit => limita este 1.
Cand ai terminat tu liceul?

Ce ai spus tu nu are nici o releventa pt cazul de fata, aici e serie, nu un raport de termeni. Oricum eu nu am facut limita din n->4 ci am "explicat" primi 4 termeni din serie pt n->infinit. Iar matematica se face si la facultate asa ca nu mai abera. Oare ce o fi asa de greu sa explicitezi o serie si sa-ti dai seama de rezultat. :huh:

#20
Psilocybe

Psilocybe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.08.2005
Tocmai ce am zis ca nu vazusem factorialul si mi-am cerut scuze.Dar daca tu insisti sa ma faci batuta in cap, problema ta.I rest my case.

#21
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View PostPsilocybe, on Jun 17 2006, 01:15, said:

Tocmai ce am zis ca nu vazusem factorialul si mi-am cerut scuze.Dar daca tu insisti sa ma faci batuta in cap, problema ta.I rest my case.


Am ales quote-ul imediat dupa ce mi-ai transmis ca nu stiu sa citesc corect  :naughty:
Nu am apucat sa citesc mesajele urmatoare ...  :peacefingers:

In plus nu ti-am zis ca esti batut in cap ...Asta e concluzia pe care ai tras-o tu :P

Edited by placebo87, 17 June 2006 - 00:22.


#22
Psilocybe

Psilocybe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.08.2005
"inveti un algoritm si tot pe ala ai vrea sa-l aplici de 100 de ori , fara
sa gandesti cu adevarat problema ... Partea proasta e ca si refuzi sa accepti alte sugestii"
tu ce ai intelege din asta? Apropo, sunt o ea, nu-mi mai vorbi la masculin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate