Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#109
bal_mascat

bal_mascat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2006
singurul loc in care mai merg pe litoralul romanesc e Vama Veche, dar si acolo merg doar in iunie la inceput de sezon, inainte sa se umple statiunea.
imi place cand e libera si e liniste.
prefer vama veche pentru ca e mai rustica si nu e asa mult ciment, inca....

#110
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
Am fost citeva zile saptamina trecuta la 2 Mai, la gazda. Motivul? Nu puteam ajunge in altundeva (in 3.5 h) decit pe litoralul romanesc. Conditii mult mai bune ca in trecut (WC + dus cu  apa calda non-stop). Multe restaurante cu mincare f buna si la preturi acceptabile, plus servire incredibil de atenta, plaja curata (inca nu venisera algele peste noi).
Pentru mai mult de 5 zile evident Turcia ,cu avionul.

Si apropos de all inclusive: este timp limitat pentru mese, insa succesiunea lor este ceva de genul:
- 7.30-9.30 mic dejun
-9.30-11 mic dejun pentru intirziati ( de regula se serveste la barul central)
-12-14 prinz
-15-17 gustari
.....................
Hai sa nu va plictises, totul se termina cu la miezul noptii cu "supa + sandwiches". E un fel de non- stop, trebuie doar sa te duci la restaurantul deschis la ora la care ti-e foame.

#111
louie

louie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2003
DeOBICEI (pe bune)!

#112
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

View PostDana_H, on Jun 22 2006, 10:50, said:

Cam un milion ROL + 3 saptamani-o luna de asteptare.
Hotel Gergana (4 stele) Albena, 10-17 august, demipensiune, 47 EUR/noapte/persoana.

Cred ca se va auzi mai mult romaneste pe acolo.... :huh:


te contrazic,mai nou 10 zile.la urgenta 1 000 000 lei taxa suplimentara,te duci vineri si il iei luni.

#113
Iirina

Iirina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.04.2006
Prefer litoralul romanesc pentru ca este mai aproape.
Am mers anul acesta in Spania, in martie si am ajuns si la mare, nu m-a impresionat in nici un fel. Preturi la cazare destul de mari (noi am ales sa mergem fara sa luam bilete prin agentie, ca sa avem mai multa libertate), de la 40 euro in sus, mancarea nici ea nu era prea ieftina. Cel putin in rezervatie am ajuns intr-o mica  localitate pe malul marii, aducea un pic cu atmosfera din Vama Veche, putine case, vreme frumoasa, eram incantati. Era in jurul orei 3, eram morti de foame, pe faleza doar 2 terase. Mergem la cea mai aratoasa, multa lume, ne asezam la o masa unde erau deja 2 persoane, stam o jumatate de ora in care nu ne baga in seama nici un chelner (desi le tot facem semn). In final reusim sa facem un chelner sa se opreasca si ne spune ca deja nu mai servesc mancare, ca daca vrem doar bautura  :angry: Cei cu care eram la masa isi cer scuze in locul chelnerului, noi am plecat... Impreuna cu noi, in aceeasi situatie, inca un cuplu de spanioli.
Mergem la cealalta terasa, mancarea nu prea grozava, clasicele scaune de plastic care sunt si la noi, fete de masa la limita de curate, dar preturi pe masura peisajului. Impreuna cu noi si celalalt cuplu, ei si-au comandat cate un sandwich, nu era in lista de preturi sii nu au avut inspiratia sa intrebe cat costa inainte: 10 euro/buc. Plaja ingusta si plina de pietre. Cazarea la particulari 40 euro/camera, singurul motel din statiune era inchis.
Sincera sa fiu nu as mai merge a 2a oara in Spania la mare.

#114
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
pe lit rom e ok numai daca mergi la uikend, altfel...o ospataritza de la circiuma colonadelor din constantza mi-a spus sa ma grabesc cu comanda ca i se termina tzigara...

#115
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
la rest. ciresica din olimp unde minca base anul trecut, l-am intrebat pe kelner daca vine rpd mincarea iar el mi-a raspuns : dar ce va grabitzi ? nu va grabitzi sinteti in concediu nu-i asa ?
in 2-3 ani hotelurile de pe litoral se vor deskide doar de pe 1 la 8 august, asta daca vor continua cu preturile aberante si serviciile la caterinca...adaosul comercial la restaurantele din mamaia ajunge la 1000%

#116
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Nu stiu daca este locul unde trebiue sa spun dar o sa spun.
ESTE ULTIMA OARA CAND MAI MERG PE LITORALUL ROMANESC.
De ce? Sa spun pe scurt.
Am hotarat sa merg cu familia 2 zile la mare si am ales Eforie Nord (imi place foarte mult).
Statiunea se prezinta bine, chiar mai bine decat ma asteptam. Am cautat un hotel mai ieftin (nu sunt cu fite) dar care sa fie curat si sa nu simt miros de umezeala.
La 2** am gasit cu 50 RON pe noapte (Selena), dar nu se putea locui acolo.
La Brad Bran Bega (72 Ron) nu am mai cerut sa vad camera ca mirosea din hol.
Solutia a fost sa caut la vilele particulare din zona teatrului de vara.
[Ca a venit vorba de zona asta, sa construit enorm si numai case frumoase]
Preturile intre 10 si 17 RON pe camera, dar nu prea erau camere libere.
Pana la urma am gasit la un hotel particular de 3*(nu ii dau numele ca sa nu fac reclama) cu 17 RON.
Cand am intrat sa vad camera am ramas masca cum putea sa arate, cred ca avea 25mp, un balcon de vre-o 15, ce sa mai spun, exceptional.
Am spus ca nu mai calc pe litoral in romania (doar daca nu castig la 6/49 si imi fac o casa acolo :) ), din cauza preturilor exagerat de mari la mancare.
Am cheltuit 1000 RON pentru un wikend ): mi se pare enorm, uluitor de mult, in conditiile in care plec in Turcia (2 adulti si un copil) de pe 31 iulie, 7 nopti,  4*, cu avion si dau 1300 EUR la All Inclusive.

PS Cred ca in 10 ani o sa scada preturile deoarece o sa ramanem fara plaja.

Cam atat.

O zi buna


PS Singura chestie buna............... am mers cu 170 pe autostrada :coolspeak:

Edited by xymzar, 09 July 2006 - 21:45.


#117
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postxymzar, on Jul 9 2006, 22:43, said:

Nu stiu daca este locul unde trebiue sa spun dar o sa spun.
ESTE ULTIMA OARA CAND MAI MERG PE LITORALUL ROMANESC.
De ce? Sa spun pe scurt.
Am hotarat sa merg cu familia 2 zile la mare si am ales Eforie Nord (imi place foarte mult).
Statiunea se prezinta bine, chiar mai bine decat ma asteptam. Am cautat un hotel mai ieftin (nu sunt cu fite) dar care sa fie curat si sa nu simt miros de umezeala.
La 2** am gasit cu 50 RON pe noapte (Selena), dar nu se putea locui acolo.
La Brad Bran Bega (72 Ron) nu am mai cerut sa vad camera ca mirosea din hol.
Solutia a fost sa caut la vilele particulare din zona teatrului de vara.
[Ca a venit vorba de zona asta, sa construit enorm si numai case frumoase]
Preturile intre 10 si 17 RON pe camera, dar nu prea erau camere libere.
Pana la urma am gasit la un hotel particular de 3*(nu ii dau numele ca sa nu fac reclama) cu 17 RON.
Cand am intrat sa vad camera am ramas masca cum putea sa arate, cred ca avea 25mp, un balcon de vre-o 15, ce sa mai spun, exceptional.
Am spus ca nu mai calc pe litoral in romania (doar daca nu castig la 6/49 si imi fac o casa acolo :) ), din cauza preturilor exagerat de mari la mancare.
Am cheltuit 1000 RON pentru un wikend ): mi se pare enorm, uluitor de mult, in conditiile in care plec in Turcia (2 adulti si un copil) de pe 31 iulie, 7 nopti,  4*, cu avion si dau 1300 EUR la All Inclusive.

PS Cred ca in 10 ani o sa scada preturile deoarece o sa ramanem fara plaja.

Cam atat.

O zi buna
PS Singura chestie buna............... am mers cu 170 pe autostrada :coolspeak:
Ce ai mancat coane de 1000 Ron in 2 zile ?!!!!!!!!!!!!
Eu nu inteleg, ai gasit camera cu 17(0) Ron si ai dat restul pe mancare & distractii. Nu cred ca poti gasi terasa pe litoral unde sa poti manca (daca nu manaci tone sau comanzi vin de acu 10 ani) cu mai mult de 50 Ron de persoana. Probabil te-ai dat cu ATV-ul si scooter-ul cateva ore   :death:, daca te pasioneaza asa mult chestile astea e mai rentabil sa le cumperi (cel putin ATV am vazut de la 300 euro SH si la 500 unul chiar super)
Da, eu sunt turist de weekend pentru ca ma cam plictisesc la mare si iubesc muntele. Cand am fost in Grecia mi-am luat circuit cu multe excursii pentru ca nu-mi place sa lancezesc intr-o statiune chiar daca e ieftin !

#118
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu imi place sa stau 6-7-10 zile intr-un hotel, si de aceea aleg litoralul romanesc... Trei zile acum, un week-end peste 2 saptamani, neaparat 1 Mai la mare... Cam asta e ideea mea despre litoralul romanesc...

Iar copiilor mei le doresc acelasi lucru (nu vacante prin Grecia, Bulgaria sau eu stiu ce tara exotica...) Plus ca pana atunci o sa fie completa si A2... Si o sa poata ajunge in 90 de minute de la Bucuresti la mare!

PS: Singura vacanta de 10 zile a mea a fost anul trecut, in Croatia, si chiar nu mi-a placut...  :angry:

#119
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Am revenit acu' 2 zile de la Costinesti...pot sa va spun ca am avut o vacanta excelenta...am stat 7 zile, vreme frumoasa, apa calda, in timpul saptamanii statiunea era mai mult goala, nu mirosea urat de la alge sau scoici ( cel putin pe plaja pentru nudisti din nord unde am fost noi, ci doar pe portiuni mici de plaja dinspre obelisc ) insa preturi mai mari la mancare decat eram obisnuit in Buc.

Totusi pentru mine si familia mea, care nu am mai fost de vreo 10 - 11 ani la mare in Ro si niciodata in Costinesti, a fost o experienta excelenta, in ciuda celor care spun o gramada de chestii negative despre litoralul romanesc. Abia asteptam sa revenim cu placere si altadata.

Am ales aceasta solutie din cauza ca ne-a fost lene sa ii trecem pe copii pe pasaport si deci nu puteam pleca niciunde afara, si bineinteles din cauza banilor: am cheltuit exact 400 de euro, 2 adulti + 2 copii,  absolut totul inclus: casa, masa, transport, distractii, prostioare pentru copii si noi, suveniruri, excursii la Delfinariu si Acvariu etc. Se putea si mai ieftin daca aveam masina si ne luam si cate ceva de mancare de acasa.
Din ce am vazut, nu cred ca puteam face ceva similar cu suma asta, nici macar in Bulgaria ( care oricum nu ma incanta prea tare )

#120
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Eu merg la neptun.Prefer litoralul romanesc pentru ca stiu pe dinafara statiunea si de 4 ani merg numai acolo.O sa stau 2 saptamani.La anu cred ca o sa plec prin strainatate p undeva

#121
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
mai fratilor care vorbiti de grecia si alte alea cred ca vorbiti din auzite nu din realitate,am fost in grecia si sa stiti ca nu umbla cainii cu covrigi in coada.cazarea+demipens. mai mare decat in romania,mancarea scumpa,bautura la fell,cu greu gaseai sa mananci la pranz(daca mancai mancarea era f. sarata,iar chelnerul te intreba mereu drink-drink,oare de ce?)o apa minerala de 0,200ml 2USD,sunt asa de zgarciti ca nici o cana de apa nu-ti dau aia,o bere 3-4-5 EUR
imi place modul cum fac curatenie cei cu plajele private aruncand gunoiul pe cele publice la nici 50m de tine,e frumos tare in grecia.
decat sa ma duc sa fac tepari straini cu banii mei mai bine ii fac pe ai nostri si merg la ef. nord,o statiune care imi place mult
eu i-as ipusca pe agentii de turism care promoveaza turismul din alte tari denigrandu-l pe al nostru,care bun rau este al nostru.
apropos am niste cunostinte care au plecat in grcia anul acesta cu mare pompa si au venit desumflati tare spunand ca mai bine ramaneau aici.
fite deh!
schimbarile intr-o statiune nu au loc peste noapte,trebuie sa fim cat de cat ingaduitori si o sa fie si mai bine,deabea de acum incolo incep sa se sedimenteze lucrurile.

#122
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

View PostxmariuS75, on Jul 14 2006, 03:50, said:

mai fratilor care vorbiti de grecia si alte alea cred ca vorbiti din auzite nu din realitate,am fost in grecia si sa stiti ca nu umbla cainii cu covrigi in coada.cazarea+demipens. mai mare decat in romania,mancarea scumpa,bautura la fell,cu greu gaseai sa mananci la pranz(daca mancai mancarea era f. sarata,iar chelnerul te intreba mereu drink-drink,oare de ce?)o apa minerala de 0,200ml 2USD,sunt asa de zgarciti ca nici o cana de apa nu-ti dau aia,o bere 3-4-5 EUR
imi place modul cum fac curatenie cei cu plajele private aruncand gunoiul pe cele publice la nici 50m de tine,e frumos tare in grecia.
decat sa ma duc sa fac tepari straini cu banii mei mai bine ii fac pe ai nostri si merg la ef. nord,o statiune care imi place mult
eu i-as ipusca pe agentii de turism care promoveaza turismul din alte tari denigrandu-l pe al nostru,care bun rau este al nostru.
apropos am niste cunostinte care au plecat in grcia anul acesta cu mare pompa si au venit desumflati tare spunand ca mai bine ramaneau aici.
fite deh!
schimbarile intr-o statiune nu au loc peste noapte,trebuie sa fim cat de cat ingaduitori si o sa fie si mai bine,deabea de acum incolo incep sa se sedimenteze lucrurile.


asteptati voi sa se sedimenteze lucrurile ca bulgarii au trecut deja la treaba.
pana una alta litoralul ro in loc sa atraga turisti ii impinge catre sud.

#123
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Eu prefer litoralul romanesc pentru ca este cel mai la indemina, si pentru ca eu ma duc la mare preponderent pentru nisip si apa, cu care sunt foarte multumit la noi. Am fost pina acum de doua ori in Grecia (o data 3 zile si o data 5) si merg la Albena peste o luna si ceva. In Grecia mi-a placut pentru ca am vazut locuri noi, fara discutie, dar nu m-au satisfacut in mod special serviciile (de care sunt obsedati romanii: "sa vezi ce servicii, nu se compara cu Romania"). La noi nu am probleme nici cu linistea (plajele unde merg eu sunt curate si linistite), nici cu vinzatorii ambulanti (ca doar nu-mi baga mina in traista, si oricum sunt rar intilniti). Ma simt mereu bine, imi place Dobrogea, imi place sa maninc suberek, sau dobrogeana cu iaurt, sa maninc chefal, calcan sau rapane, ciorba de peste, sa stau descult zile la rind, sa beau un frappe la Mimoza, sa dau o tura prin pestera Limanu, sa maninc clatite in Vama, sa beau braga. O sa ma duc la bulgari ca sa vad cum este, fiind la fel de aproape ca si litoralul nostru, si ca sa vad Balcicul. Poate o sa ramin un fidel al litoralului bulgaresc, dar ma insel.

#124
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Ca sa raspund la subiect, sunt unele categorii de turisti care vor prefera litoralul romanesc, asa cum este el acum:
- liceenii si studentii - deoarece pot rezolva oricand o cazare mai ieftina decat cele mai ieftine oferte din Bulgaria sau Turcia (la gazda, la casute, la cort) si pentru care distractia din Costinesti, de exemplu nu poate fi gasita in alta tara.

- turistii "de week-end" Ca sa stai 2,3 zile la mare nu prea merita sa bati drumul pana in Bulgaria - oricat
de verde ar fi iarba acolo si oricat de curata plaja. Vii, faci o baie, doua , te urci in masina si te duci acasa.

- romanii din strainatate. Dupa ce ai  tras un an intreg, multi prefera sa vina si sa sparga niste bani buni in locuri la care altadata priveau cu jind, pentru ca nu si le puteau permite. Cunosc cazuri.

Acum sa spun si o parere subiectiva: - anul trevut am stat 3 zile la un hotel de 2 stele din Mamaia si 8 zile la un hotel de 4 stele din Creta. La Mamaia m-am simtit relativ OK, conditiile erau alea la care ma asteptam la 2 stele si per total a fost in regula, mai ales ca m-am putut si intalni cu niste rude si prieteni din Constanta.
In Creta insa am fost "pretty much" dezamagit, statiunea Hersonissos era mult mai putin aranjata decat Mamaia iar hotelul pentru care platisem nu era chiar de 4 stele, asa cum credeam eu.

Nu vreau sa iau aici apararea turismului romanesc pentru ca mai mult ca sigur ca in conditii egale de confort (sa zicem un sejur de 7 zile in hotel de 3 stele) iesi mai ieftin si mai bine in alta tara (mai ales la Mediterana, unde apa e in mod sigur mai calda), insa sunt conditii si la noi sa poti petrece cateva zile ca lumea, daca stii unde sa te duci si ce sa eviti. asta era cel putin anul trecut pana sa apara problemele cu plajele - nu stiu anul asta dar o sa vad.

#125
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Postbogdancon, on Jul 19 2006, 15:33, said:

si pentru care distractia din Costinesti, de exemplu nu poate fi gasita in alta tara.
Ai fost tu prin multe țări și ai văzut cum se distrează tinerii de poți spune ce-ai spus mai sus?

#126
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postmufă, on Jul 19 2006, 15:37, said:

Ai fost tu prin multe țări și ai văzut cum se distrează tinerii de poți spune ce-ai spus mai sus?


Corect, sa vezi nemtii, englezii si olandezii ce se dau in vant dupa statu la cort, casuta sau masina rulota ;)
E plina franta de ei, mai ales pe coasta de vest la Atlantic, de ex in statiunea La Rochelle. La fel si in sud.

Edited by FireEyes, 19 July 2006 - 19:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate