Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#91
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

Quote

Directorul Oficiului pentru Protectia Consumatorilor Constanta, Gheorghe Trandafir, a declarat ca pana in prezent au fost inregistrate peste 100 de reclamatii de pe litoralul romanesc, majoritatea reclamand serviciile oferite si proasta informare a turistilor.

In perioada 1 iulie - 31 august, Comandamentul Litoral 2006 va functiona in urmatoarele locatii: Constanta - Mamaia si Navodari, Neptun - Olimp, Neptun, Jupiter, Cap Aurora, Venus, Saturn, Mangalia, 2 Mai, Vama Veche si Costinesti - Costinesti, Eforie Nord, Eforie Sud, Tuzla, 23 August, Techirghiol.


Sursa: Curentul


Ce chestie "interesanta"...
Pacat ca sunt atat de putine plangeri. Astea au fost grave daca s-a plans cineva la OPC. De obicei romanii stau si inghit toate magariile. Sunt sigur ca mai sunt alti 900 de nemultumiti care nu au mai ajuns la OPC

#92
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postnadis, on Jul 3 2006, 03:03, said:

A!, pai bine ca ne-ai zis!
Oricum nu ma tenta in mod special acest "all inclusive", mai mult voiam sa stiu ce pierd daca nu-l aleg. Se pare ca pierd multe drumuri intre plaja-hotel-piscina, la felurite ore, intr-o mana cu lista de mai sus - in care mi se spune ce am voie si ce nu -, iar in cealalta cu portofelul ca sa platesc "ce nu".
Faza cu umbrela gratis la piscina e chiar nostima; se intampla altcumva undeva pe Terra?
De whiskey o sa ma lipsesc. De data asta.  :P  
Iar berea - si multe altele - la portbagaj, de-acasa.  :cheers:

Raspuns: Da
La faza cu umbrela platita la piscina, in Mamaia Hotel Mercur, odata plateai la piscina + o data pe plaja, asta era acum 2 ani.
Aviz amatorilor :)

#93
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pot zice ca weekend-ul asta a fost super la Costinesti, chiar daca am avut vreme buna doar pana la 17 sambata. Venind de vineri seara am profitat la maxim de cele 10 ore de soare si de apa de 25 de grade. La plcecare dupa o ploaie de cateva ore si un vant puternic, valuri tot tacamul, apa se racise de abia puteai baga picioarele in ea :cursing: . In rest lume destul de putina, locuri cate vrei la pensiuni, am dat 80 ROn cazare 2 nopti , TV, camera faina, baie, apa calda la 50 m de plaja in partea nordica (la nudisti :coolspeak: ). La asta am adugat 60 RON transportul si inca vro 80 distractia (nu ne-am refuzat nimic), asa ca per ansamblu zic ca e ok si la noi. N-am auzit manele, a fost liniste cand am vrut sa dorm si galagie noaptea in statiune(discoteci, terase, parc de distractii, etc). Nu as fi mers inca 100 km sa mai dau bani si pe carte verde ca sa mananc castraveti bulgaresti :D

#94
adishior

adishior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 10.04.2006
Eu unul aleg intotdeauna litoralul romanesc, deoarece am foarte multi prieteni acolo, ma distrez foarte bine tot timpul, si dupa mine preturile is acceptabile, anul acesta nu am fost inca, da sper sa ajung. Nu cred ca voi renunta niciodata la o vacanta pe litoralul nostru in favoarea uneia la bulgari

#95
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
E mai aproape, am colegi, inteleg limba, ajung foarte repede si cu sageata, fetele sunt mai tari ca in turcia; nu cred ca vede sotia; alea sunt prea tuciurii.

Constanta are tot ce vrei :)

#96
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
am ajuns la concluzia ca turismul de pe litoralul romanesc nu va muri niciodata, chiar daca preturile se vor dubla si conditiile raman aceleasi !
in fiecare secunda se naste un client, ideea e sa-l gasesti !

#97
adishior

adishior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 10.04.2006

View PostMar, on Jul 4 2006, 11:54, said:

am ajuns la concluzia ca turismul de pe litoralul romanesc nu va muri niciodata, chiar daca preturile se vor dubla si conditiile raman aceleasi !
in fiecare secunda se naste un client, ideea e sa-l gasesti !

Si sa stii cum sa il atragi, si sa stii ce trebuie sa-i oferi in cazul in care vremea e naspa... numai din pacate, hotelieri nostri nu prea stiu asta...

#98
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAdi_B, on Jul 2 2006, 00:47, said:

Din cate stiu eu masa la All Inclusive ar trebui sa nu fie cu orar!
Știi greșit :) Nu o să-ți servească nimeni micul dejun la 12 sau prînzul la 5 pm că atunci ai tu chef să mănînci.

#99
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Dar nici doua ore pentru masa.
Da, ai program de genul micul dejun pana la 11:00, pranz pana la 16:00. Bine, depinde si unde mergi ca bulgarii abia invata si ei ce e aia AI.

Edited by Adi_B, 04 July 2006 - 14:53.


#100
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Ba este normal sa ai fiecare masa pentru 2, maxim 3 ore la dispozitie. Cat sa tzina aia mancarea pe masa pentru toata lumea ???
Din ce spune toata lumea mai sus, e clar. Multi sunt turisti de w/e... Ori ideea e ca in w/e oricum lumea ajunge f. repede la Constanta. Si daca e sa mergi la gazda, sa mananci din traista, etc... asta e altceva.

#101
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Aveti dreptate, e orar, dar ma gandeam ca nu e prea frumos sa te dea afara daca nu ai terminat, cum ne povestea colegul mai sus.

Pentru week-end e de preferat litoralul romanesc, in principiu la o pensiune sau la particulari. Dar pentru un concediu la mare cred ca ar fi recomandat litoralul bulgaresc, daca nu Grecia, Turcia sau poate Croatia.

Pentru cei care nu sunt prea grabiti sa plece in concedii in afara tarii exista si muntele, dupa parerea mea.

#102
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am fost de curand la Fantasy Beach in Mamais si micul dejun, bufet suedez era servit pana la ora 10,00. La 10,00 strangeau si mai puteai lua ce ramanea la bufet.

#103
adi_novac

adi_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2004

View PostAdi_B, on Jul 2 2006, 00:47, said:

Oricum la noi in tara nici macar nu exista conceptul de "All inclusive", asa ca nu e de mirare ca nu se mai duce nimeni pe litoralul romanesc (nici macar turistii romanii).

Dude, exista de anul trecut sau de acum doi ani. Din pacate nu a fost adoptat de mai multi hotelieri.

Aici vezi un exemplu. Binenteles site-ul acum este neactualizat ca doar ce pana mea "cine cauta pe internet informatii despre hotelul nostru, tarifele si serviciile noastre?"  :death:

#104
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Da, cinci hoteluri pe litoral s-ar putea sa aiba AI, dar la nivel de tara e inexistent. Mai sunt inca vreo 200 de hoteluri doar pe litoral care nu au auzit de asa ceva.
In teorie exista, dar cat de aplicat este acest concept. In lume peste 60% din sejururile estivale sunt cu AI.


Oricum vad ca sunt foarte inteligenti cu afisarea ofertei: e doar pentru turistii straini si sunt tarife de agentie (din cate stiu eu e bine sa afiseze tarifele de receptie, cele pentru agentii fiind oarecum de discutat in particular).
Alte hoteluri cedeaza agentiilor 10% din tariful de receptie.

Edited by Adi_B, 06 July 2006 - 09:28.


#105
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Chestia asta cu all inclusive chiar nu e o problema pentru turismul pe litoralul Romaniei...
Servicii, preturi, conditii, plaja, mizerie, manele, hotie, etc... Astea sunt probleme.

Un alt pret pe litoral. Hotel Riviera - Mamaia - 2.500.000lei/ noapte/persoana cu mic dejun. Misto, nu ?! :puke:

#106
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Pentru cei care se plang de intervalele orare la A.I.:
Contractati complet fara masa si puteti manca la ce ore vrei unde vreti, daca va tine si buzunarul :)

#107
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Asta cam asa e, pana la A.I. mai sunt de rezolvat problemele elementare de decenta (curatenia si calitatea serviciilor)

O problema mare si poate si o cauza a serviciilor de proasta calitate e reprezentata de personalul hotelurilor si restaurantelor.
Majoritatea angajatilor de la hotelurile de pe litoral sunt sezonieri si din cauza asta nu prea au timp sa invete cum ar trebui sa se poarte, nu ii intereseaza cat de bine presteaza pt. ca oricum la sfarsitul verii isi termina contractul. E destul de greu sa gasesti oameni buni care sa piarda trei luni pentru 20 de milioane (plus bacsisuri).

Edited by Adi_B, 22 July 2006 - 08:58.


#108
ADI A6

ADI A6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.05.2006
Incearca la particulari, este mult mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate