Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#73
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@happyhippie: citeva posturi mai sus vei regasi in exact aceeasi formulare cuvintele respective. Altfel spus, era doar un fel de ironie :) .

#74
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ ucinrov: cadou de plecare, nu ne lasi si noua coordonatele plajei aleia? Promitem sa nu mai spunem la nimeni... :)


In rest, subscriu la pct 4) al lui RoVal :) Am o varsta la care am invatat sa cer ceva pentru banii dati... :D

Pacat ca nu e disponibila arhiva ziarului "Gandul" de sambata, era un articol exact pe tema asta...ideea finala (si apoteotica) era ca - la preturile curente - o sa ajunga dovada de snobism sa mergi pe litoralul romanesc, ceva de genul "Seychelles ?! Slava Domnului, castig suficient cat sa-mi permit sa merg la Jupiter"...  :lol:   :naughty:

Edited by Dana_H, 29 June 2006 - 07:37.


#75
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pentru sejur de mai mult de 4 zile e clar ca merita Grecia, Turcia, Bulgaria, etc, dar pentru 2 zile de weekend nu cred ca ai varianta mai buna (daca vrei la mare) decat o pensiune (cu confort servicii ok si pret acceptabil) pe litoralul nostru. De exemplu in Costinesti cu 150-200 Ron de 2 persoane poti petrece un weekend : cazare, mancare, transport+ distractii.  
Intradevar hotelurile sunt rentabile numai in extrasezon, dar stiu pe cineva care da 4000 Ron pe un sejur de 9 zile (cazare si masa) in Mamaia. Eu zic ca nu e santos la cap :death:, eu cu banii astia prefer sa merg de 4 ori in Grecia (tot 9 zile) sau sa fac 20 weekenduri la pensiuni (probabil ca in vro 5 ani).
Weekend-ul asta ma duc la Costinesti  :coolspeak:

#76
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
oricum, mamaia ca si celelalte statiuni de pe litoral au devenit statiuni de weekend. va spun din proprie experienta, am si lucrat la un hotel cativa ani, si in plus vad cu ochii mei cat de libera e statiunea in cursul sapt. si cum e in weekend.
cred ca pentru oameni e mai bine asa...vin de 3-4 ori pe vara cate un weekned cand vor ei...nu-s obligati sa-si ia sejur si cand ajung la plaja 6 zile din 9 ploua.
in plus poti ajunge pe litoral in cateva ore din multe zone ale tarii.

Mamaia s-a schimbat destul de mult in bine (bineinteles ...mai e f mult loc de si mai bine) ...dar o data cu asta se practica niste preturi mult, mult prea mari...chiar si pentru straini.

#77
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Un week end mai merge sa dai o tura la noi. Dar stiu destui mai nou care chiar si pentru 2-4 zile dau o fuga la bulgari. Sunt doar vreo 50km in plus...si tot merita sa ajungi acolo

#78
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostRoVal1972, on Jun 30 2006, 12:32, said:

Un week end mai merge sa dai o tura la noi. Dar stiu destui mai nou care chiar si pentru 2-4 zile dau o fuga la bulgari. Sunt doar vreo 50km in plus...si tot merita sa ajungi acolo


un articol interesat in evz de azi
se pare ca mai scartie si bulgarii uneoriaici

#79
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postbubalus, on Jun 30 2006, 13:30, said:

un articol interesat in evz de azi
se pare ca mai scartie si bulgarii uneoriaici

Am citit, multumesc de atentionare.
Totusi, articolul e destul de confuz, ca sa nu zic ca e cam... varza  :bigwhitegrin: E si greu sa-ti faci o parere avizata intr-un singur weekend si intr-o singura statiune, e drept, precum autoarea in cauza. Nu se intelege exact cine "strica" litoralul bulgaresc: manelistii din Ro. (cum s-ar deduce din titlu si chapeau), ori bulgarii insisi? Iar unele afirmatii imi par tendentioase, de pilda cea cu chelnerita minora - i-a cerut buletinul sa verifice asta?
Altfel, daca e sa ai ghinion, il ai oriunde, nu-i problema!
Pare ca jurnalistii nostri sunt intr-o mare dilema: sa incurajeze turismul litoral de la noi sau sa spuna pe cinstite: ca se poate mult mai bine chiar si la vecinii sudici, pe care aveam tendinta sa-i privim cam de sus pana mai an.
Sunt sceptica si in alta privinta: chiar sa conteze ce anume camera capeti la hotel - buna/proasta - in functie de momentul in timp la care ti-ai facut rezervarea - in urma cu 6 luni/cu cateva zile?

In alta ordine de idei: ce inseamna exact "all inclusive"? Un turist declara deunazi la teve ca ar presupune si bautura la discretie. Pai cum vine asta? Daca eu obisnuiesc sa beau 2 litri de whisky pe zi, mi se da?  :D

#80
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
In principiu, da. All inclusive inseamna ca ai asigurate toate mesele, bauturi racoritoare si bauturile alcoolice care le au acolo. Daca au whiskey, norocul tau, poti sa bei cat vrei!  :D

Cel mai bine ar fi sa intrebi la agentie inainte sa pleci ce inseamna All inclusive la destinatie, pentru ca difera de la tara la tara.

Edited by Adi_B, 01 July 2006 - 12:18.


#81
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
loool
le-a ajuns cutitu' la os!!! lol
foarte bine! ani intregi de jaf si umilintze! sa vada ce inseamna sa nu-ti respecti clientul, cel care scoate banu si din banu caruia traiesti!
acu sa traga 20 de ani sa-si recupereze clientii naravitzi la servicii bune!

#82
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Eu unul plec sapt asta in Corfu, dar acum o luna am fost 3 zile in Albena si am fost destul de dezumflat. Am stat la hotel de 3* care in realitate nu depasea o stea la noi, am avut All Inclusive si a fos de KK pt ca mancarea era super proasta, carnea lipsea din meniu, ne-au dat toate mizeriile, bautura doar de la dozator si doar autohtona, berea de KK, sezlong la plaja cu bani, etc. Tot ce vrei de la hotel in regimul all inclusive era "It's paid". Orarul la mese super scurt, iar daca ajungeai cu 1 minut mai tarziu totul era inchis, daca intrai si te gandeai mai mult te pofteau afara si-ti luau blidele din fata (a se intelege chafing dish). Bulgarii, ca si romanii te ard pe unde te prind, ATENTIE la notele de plata. Cei care au fost superincantati (din grupul nostru) de Bulgaria au fost cei care mananca mai ce apuca acasa (mai slabut), cei care nu prea au iesit peste granita, cei care au bani multi si nu sunt deranjati de tepe pt ca nu le observa, cei care lucreaza sau traiesc in in regim de "Cap plecat" si in general cei lipsiti de orice pretentie.
In rest peisajul super, curatenie adevarata atmosfera relaxata, placuta.
Daca e cineva care poate sa-mi recomande ceva cu privire la Grecia va rog sa-mi raspunda si mie.
Concediu placut.

#83
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Despre Grecia se discuta aici: http://forum.softped...showtopic=14105
Daca ai nevoie de sfaturi cauta sau inteaba acolo.


Din cate stiu eu masa la All Inclusive ar trebui sa nu fie cu orar!

Oricum la noi in tara nici macar nu exista conceptul de "All inclusive", asa ca nu e de mirare ca nu se mai duce nimeni pe litoralul romanesc (nici macar turistii romanii).

#84
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Postbrbarossa, on Jul 1 2006, 23:13, said:

[...] acum o luna am fost 3 zile in Albena si am fost destul de dezumflat. All Inclusive a fos de KK [...]
Regimul AI (All inclusive) pentru statiunea Albena este prezentat in detaliu mai jos
sursa: LINK

DESCRIEREA SERVICIILOR ALL INCLUSIVE - sezonul 2006:

1. Mic dejun tip bufet - 7.30 - 10.00. Pranzul, inclusiv bauturi 11.00 - 15.00. Pizza, hamburger, hot dog si garnituri pot fi gasite la Snack Barul de la piscina si din gradina, 12.00 - 14.00 - dejun bufet in restaurantul principal.
2. Ceai, cafea, inghetata, fructe si prajituri - 10.00 - 16.00 la piscina
3. Cina, tip bufet, se serveste la restaurantul principal, in Snack Barul de la piscina - 18.00 - 21.00 si intr-un restaurant a la carte - 19.00 - 23.00 numai daca se rezerva la receptie cu 1 zi inainte, pana in ora 11.00
4. La baruri se pot servi gratis bauturi bulgaresti - 11.00 - 23.00: vin, bere, bauturi racoritoare; 11.00 - 23.00: bauturi bulgaresti locale - rachie, tuica, liqueur
5. Se ofera gratis, la piscina, o umbrela de plaja si 2 sezlonguri/camera
6. Sporturi: badminton, tenis de masa, biliard pentru toti turistii peste 15 ani, volei de plaja, mini fotbal, surf (doar daca turistul poseda permis) - gratis o data/saptamana, darts.
8. Gradinita pentru copii
9. TV prin satelit in fiecare camera

SERVICII CONTRA COST: bauturi importate, seif, convorbiri telefonice, terenul de tenis si lectii de tenis in high season, parasailing, hidrobiciclete, banana boat, lectii de surf, inchiriere de biciclete, masaj.


#85
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Haideti sa o luam in ordine:
1. Orele sunt relativ corecte, dar mare grija la cele DOAR 2 ore rezervate mesei de pranz, practic incepe la 12 si sigur se termina la 14, ceea ce inseamna ca incepanda imediat dupa ce ai mancat masa de dimineata (9-10) trebuie sa te grabesti sa prinzi masa de pranz. Legat de ceea ce numesti burgeri, ai dreptate, atunci cand vei vedea carne in meniu, acest fel de mancare este insotit de cuvantul BURGER, ceea ce inseamna ca nici carnea nu e carne ci o pasta de carne. Pizza pe care o au e blat gol, golut.
2. Ceai exista, cafea exista, inghetata si fructe la fel (fructele pot fi mai mult sau mai putin proaspete), dar prajiturile sunt de kk (fursecuri si prajituri cu creme viu colorate si destul de dubioase ca si consistenta a cremei, cunoscatorii stiu de ce; un motiv poate fi guma guar,etc).
3. Cand o-ti vedea servire a la carte mai vedem noi.
4. Vin varza, bere varza, racoritoare jalnice si viu colorate (citirica la dozator exact ca acum 16 ani la cofetariile romanesti, cola, fanta, sprite de la dozator cu puternic gust de chimic si imposibil de baut, Traiasca Petrochimia). Ceea ce se poate bea e apa de la dozator, aia e OK.
5. Corect, doar la piscina nu si la plaja unde ai doar acces (cu piciorul romane, nu te gandi ca ai o zona rezervata).
6. Sporturi nu am incercat decat biliard care este "It's paid", deci daca vrei platesti.
7. Nu am auzit.
8. Corect, chiar daca telecomanda nu merge si televizorul e vechi.
Repet, nu am fost pe deplin dezamagit, au fost si lucruri frumoase. Asa ca nu va incredeti in pliante decat daca apartin hotelului direct, pt ca noua la intrebari legate de lucruri care erau in pliant si nu se regaseau in realitate, cei de la hotel ne-au raspuns ca pliantele sunt editate de primarie si nu de ei.
Aveti grija ca Albena beneficiaza de promovare ca la carte, are un program de MK adevarat.

#86
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
a fost o colega acu o saptamina. s-a intors cu un cutit in cap :death:

#87
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postbrbarossa, on Jul 2 2006, 20:42, said:

Haideti sa o luam in ordine:
1. Orele sunt relativ corecte, dar mare grija la cele DOAR 2 ore rezervate mesei de pranz, practic incepe la 12 si sigur se termina la 14, ceea ce inseamna ca [...]

A!, pai bine ca ne-ai zis!
Oricum nu ma tenta in mod special acest "all inclusive", mai mult voiam sa stiu ce pierd daca nu-l aleg. Se pare ca pierd multe drumuri intre plaja-hotel-piscina, la felurite ore, intr-o mana cu lista de mai sus - in care mi se spune ce am voie si ce nu -, iar in cealalta cu portofelul ca sa platesc "ce nu".
Faza cu umbrela gratis la piscina e chiar nostima; se intampla altcumva undeva pe Terra?
De whiskey o sa ma lipsesc. De data asta.  :P  
Iar berea - si multe altele - la portbagaj, de-acasa.  :cheers:

#88
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

View Postbrbarossa, on Jul 2 2006, 20:42, said:

3. Cand o-ti vedea servire a la carte mai vedem noi.


Restaurant "a la carte" inseamna restaurant unde mananci cu bonuri/tichete de masa date de hotel.


Mi se pare normal ce se intampla. Bulgarii nu sunt chiar asa departe de noi. Au avut doar o strategie de promovare si de incurajare a turismului mai buna decat a Romaniei. Asta nu inseamna ca si-au schimbat si mentalitatea balcanica, si nici nu au reconstruit toate hotelurile.
S-a facut atata galagie pe tema litoralului bulgaresc incat ne asteptam ca acolo sa fie mai ceva ca in Hawaii. Dar nu e chiar asa... E putin mai bine ca pe litoralul romanesc, doar atat.
Si, totusi 3* nu inseamna prea mult e doar putin mai bine ca la 2* si de doua ori mai rau ca la 4*. Poate va asteptati la prea multe de la bulgari, totusi.

#89
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

View Postdjadi21, on Jun 27 2006, 20:38, said:

La ce mi-a folosit/imi foloseseste ca e ieftina cazarea, ca e mancare la discretie si foarte buna, atata timp cat nu stiu limba si sunt restrictionat rau din punctul asta de vedere ? :)
Turcii stiu destul de bine romana, din ce mi-au povestit mai multi, inclusiv maica-mea. Problema rezolvata.

#90
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Mosotti, o colega s-a intors cu cutzitu'. Poti da detalii ? Sunt curios la ce hotel a fost.

Pe 20 august cand revin, voi veni cu pareri personale. Pana atunci am spus. Am 6 colegi care au fost si au fost more than happy.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate