Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#595
agaperustic

agaperustic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2010
Dupa 1998 am fucut In fiecare an concediu la vama dar de cItiva ani ani din cauza publicitati excesive si ne Intelegerea unor oameni cu decizie ce Inseamna camping vama si-a pierdut spiritul rustic , asa ca am plecat si eu In bulgaria si grecia , concluzia : pe lInga bugetul care a crescut cu 95% In contul unor straini mai vin si obosit , nu avem oameni de profesie si nici viziune sa stie cum ar trebui sa ne facem litoralul totul se transforma haotic si dupa placul unora statul este inamicul nr. unu al Romaniei .

Attached Files


Edited by agaperustic, 15 May 2010 - 10:49.


#596
daniela_ioan

daniela_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.05.2010
Am fost in Bulgaria de 1 mai anul trecut si pentru 4 zile/ 3 nopti hotel All inclusive 4 stele cu acces la piscina interioara, sauna si sala de forta si sezlonguri (am facut plaja 2 zile afara ca era cald) am dat 350 RON de persoana + transportul. Deci total 700 RON+transport.

La sfarsitul lunii iunie, am fost in Romania, in Costinesti, la gazda (pe care o cunosteam de multi ani) tot 4 zile/ 3 nopti. Cazarea in casa la curte, cu baie comuna cu alte persoane cazate in celelalte camere, fara AC 50 RON de camera pe noapte....deci 150 RON. Pe langa banii astia am mai cheltuit: 20RON (sezlong) * 2 pers * 4 zile = 160 RON. La cei 310 RON cheltuiti pana acum se adauga bautura si mancarea (3 mese pe zi pentru 2 persoane). Am mai cheltuit aproximativ 400 RON si am incercat sa ne limitam, sa nu cheltuim prea mult. La asta se mai aduga si transportul.

Deci de ce as mai merge in Romania? Si da....ma mandresc ca sunt romanca, avem niste peisaje superbe, o tara foarte frumoasa dar doar atat. La capitolul turism suntem 0.

#597
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

View PostGTFMIOFE, on 24th July 2009, 18:09, said:

vai, familia pruteanu cumva?
scuze, dar acum sunt la munca si trebuie sa fiu cat de cat rapid in a citii prostiile unora si a le si raspunde!
in alta ordine de idei vreau sa ti spun ca nu dau doi bani pe tara asta(chiar daca sunt roman) si nici nu sunt mandru ca sunt roman.
vacanta placuta si multe succesuri!
:P

...Greselile de ortografie adaugandu-se probabil la argumentele pentru care nu-ti mai iubesti tara?

#598
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
De ce mai prefer litoralul romanesc? Simplu.
In primul rand pentru distanta, daca as merge afara as fi foarte obosit si nu mi-ar tihni cele 7 zile de concediu. Ma refer la greci, turci, etc. nu la bulgari unde intr-adevar se ajunge destul de usor, dar nu cred ca se merita nefiind cu mult deasupra noastra la capitolul turism si unde nu putine sunt cazurile in care te poti intalni cu robin hood imbracat in politist care vrea si pielea de pe tine sau cand te duci cu masina si te intorci cu trenul.
In al doilea rand orice iesire afara ascunde o gramada de costuri care la prima vedere nu le observi, dar imediat dupa ce ai trecut granita incepi sa le simti. Mancarea e mai scumpa, distractiile la fel.
In al treilea rand, daca mergi afara e cam greu sa te tii de programul de plaja, ori pentru mine e foarte important ca in cele 7 zile (mai mult nu-mi permit nici ca timp nici ca bani) sa merg la plaja in fiecare zi. Dupa parerea mea trebuie facuta clar o delimitare intre ceea ce doreste fiecare. Daca mergi la mare doar sa stai la plaja si in apa si sa te invarti prin jurul hotelului o poti face foarte bine si la noi pe bani mai putini. Daca de fapt mersul la mare inseamna mai putina plaja si baie si mai mult calatorii atunci alegerea este clara.
In al patrulea rand daca stii ce sa cauti si unde sa cauti poti gasi si la noi hoteluri, pensiuni cu conditii foarte bune. Eu merg in fiecare an la mare de mai bine de 25 de ani si am avut experiente atat placute cat si neplacute. si pot spune ca la ora actuala cam stiu ce e de evitat pe litoralul nostru. Sunt zone pline de cocalari gen air_america de aici de pe forum care citez "Ma ...pe cei din jur 2 saptamni cat sunt in vacana" dar daca stii unde sa mergi poti evita asa ceva si ii poti lasa se se pise intre ei in voia cea buna.
In concluzie, pentru plaja si balaceala prefer in continuare litoralul romanesc, pentru orice mai mult decat atat, clar o vacanta in strainatate.

Edited by Raiden, 07 June 2010 - 14:32.


#599
SAFIR

SAFIR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.05.2010

View PostRaiden, on 7th June 2010, 15:22, said:

De ce mai prefer litoralul romanesc? Simplu.
In primul rand pentru distanta, daca as merge afara as fi foarte obosit si nu mi-ar tihni cele 7 zile de concediu. Ma refer la greci, turci, etc. nu la bulgari unde intr-adevar se ajunge destul de usor, dar nu cred ca se merita nefiind cu mult deasupra noastra la capitolul turism si unde nu putine sunt cazurile in care te poti intalni cu robin hood imbracat in politist care vrea si pielea de pe tine sau cand te duci cu masina si te intorci cu trenul.
In al doilea rand orice iesire afara ascunde o gramada de costuri care la prima vedere nu le observi, dar imediat dupa ce ai trecut granita incepi sa le simti. Mancarea e mai scumpa, distractiile la fel.
In al treilea rand, daca mergi afara e cam greu sa te tii de programul de plaja, ori pentru mine e foarte important ca in cele 7 zile (mai mult nu-mi permit nici ca timp nici ca bani) sa merg la plaja in fiecare zi. Dupa parerea mea trebuie facuta clar o delimitare intre ceea ce doreste fiecare. Daca mergi la mare doar sa stai la plaja si in apa si sa te invarti prin jurul hotelului o poti face foarte bine si la noi pe bani mai putini. Daca de fapt mersul la mare inseamna mai putina plaja si baie si mai mult calatorii atunci alegerea este clara.
In al patrulea rand daca stii ce sa cauti si unde sa cauti poti gasi si la noi hoteluri, pensiuni cu conditii foarte bune. Eu merg in fiecare an la mare de mai bine de 25 de ani si am avut experiente atat placute cat si neplacute. si pot spune ca la ora actuala cam stiu ce e de evitat pe litoralul nostru. ..........daca stii unde sa mergi poti evita asa ceva si ii poti lasa se se pise intre ei in voia cea buna.
In concluzie, pentru plaja si balaceala prefer in continuare litoralul romanesc, pentru orice mai mult decat atat, clar o vacanta in strainatate.
Recomanda-ne si noua locatiile in care ai avut experiente placute.

#600
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Pai in ultimii ani am fost la Tomis si Dorna din Mamaia, amadoua super ok dar ceva mai scumpele, la Corina din Venus a fost iarasi super ok din toate punctele de vedere si preturi accesibile, Philoxenia din Eforie Nord si mai sunt si altele cu siguranta, trebuia doar sa te documentezi pe indelete iar internetul iti ofera instrumentele necesare.

#601
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
cum sa nu iubim the land of choice ?

[ http://cisnadie.files.wordpress.com/2009/09/elena_udrea_apa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#602
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Posttrandafir1970, on 12th April 2010, 01:46, said:

Fac pariu ca pentru cei pentru care urla patriotismul,nu au vazut in viata lor o vama! :thumbdown: Lasa-i sa stea in Romanica,Udrea cu cine se mai lauda ca e litoralul plin in fiecare week-end? :naughty: Si,daca vin dupa noi in Bulgaria,Turcia,Grecia,ne fac de rusine cand isi umplu farfuriile la all inclusive,cand dau manele la maxim in masina,  cand il striga pe Gicuta din apa,sau isi etaleaza kilogramele de aur la gat! :nonobad: Nu e bine afara,stati in tara!!! :thumbup:
http://stirileprotv....rin-vecini.html
Pentru cei care au fost afara si stiu sa faca diferenta; :coolspeak: dedicatie pentru cei patrioti,se vor recunoaste singuri :thumbdown:

Wow...tocmai am urmarit emisiunea "Romania Te Iubesc!" din linkul postat........

Vreau sa-ti multumesc ca m-ai adus la realitate.
Intrasem aici pe forum pentru eventuale idei de vacanta in Romania, dar tocmai m-am decis sa renunt sa mai caut oferte de vacanta in tara si ma voi orienta din nou catre Grecia. Nu ma sperie neaparat preturile, cat aglomeratia de nesimtiti pe metru patrat, galagia si mizeria. Este adevarat ca pana in Grecia sau Turcia e cale lunga, daca mergi cu masina, dar linistea si civilizatia pe care le gasesti acolo merita tot efortul.
Kalimera! :peacefingers:

#603
alextafalogu

alextafalogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.07.2008

View Postabancor, on 22nd June 2010, 16:15, said:

Voi ati renunta sa vizitati un loc spectaculos, recomandat de orice ghid turistic, daca ar fi vizitat si de un numar oarecare de romani pe an? (locul la care ma refer e ipotetic)


Nu as renunta.As merge.Nu vad sensul intrebarii.
Hai sa va povestesc ceva de pe litoralul nostru de anul trecut (fiind aproape merg cel putin un weekend doua pe an):ne-am inchiriat o umbreluta cu doua sezlonguri si evident ca ne plimbam cu sezlongul dupa umbra/soare in functie de dispozitie.La un moment dat apare un meltean care isi intinde prosopul la umbra umbrelutei mele.Pana nu l-am chemat pe nenea care se ocupa de ele nu a vrut sa plece.Si vreau sa stiti ca era un om destul de in varsta.Stiti ce mi-a spus la plecare?mi-a spus ca, si acum citez: "Numai in Romania se poate intampla asa ceva".
Si sa stiti ca avea dreptate, nu am patit asa ceva decat aici.

PS: da, mai erau umbrelute libere dar costau vreo 20 lei/zi. Cred ca ii placea a mea in mod special.

Edited by alextafalogu, 22 June 2010 - 18:12.


#604
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Inchis pt. curatenie.  <_<

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate