Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

mpi sau dci

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
speeeeed

speeeeed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2006
Am ajuns la concluzia ca pe la 10000 euro nu prea ai ce masina sa-ti cumperi, care sa fie si noua si mare. M-am gandit la Masina Poporului, Dacia Logan. Cer ajutorul posesorilor de astfel de masini, in speranta ca ma vor ajuta sa iau o decizie destul de buna. m permisul de aproape 1 an, si nu prea ma pricep la masini; asa ca ce sa aleg? MPI sau DCI?

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
depinde. Daca faci multi km in oras de exemplu, atunci da .. se merita dci-ul, insa daca faci putini km si ii mai faci in zone extraurbane mai repede iti cumperi 1.6 mpi-ul. Iar restul banilor ii folosesti pentru un casco de exemplu.. Ce e bine de stiut de asemenea e ca revizia la dci se face la 10.000 de km sau un an in timp ce la motoarele pe benzina revizia e la 15.000 de km sau un an..

#3
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
poate mpi, daca vrei si iti place sa o turezi si nu tii chiar asa de mult la consum dc nu dci. acum ce ma gandesc eu: daca ar fi sa mai iau un Logan sa-mi iau dci, pt ca are cuplul mai mare si spun unii ca e mai agila ca mpi 1.6? sau sunt gogosele. asteptam un posesor de dci sa ne comunice :D

#4
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
La ora actuala orice oras este aglomerat, iar dci te duce mai ieftin.
Daca-ti plac si liniutele i-ati 1,6 mpi.
La liniute 1,6 Mpi este clar mai rapid, dar la drum intins te simti mai bine intr-un dci si la rerpize cu un consum mai mic, dar apropiat de 1,6 Mpi ( ca reprize ).

#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Alegerea motorului depinde de numărul de kilometri pe care îl faci anual (indiferent unde îi faci). Dacă nu circuli foarte mult (adică sub 20,000 pe an) nu are rost să te gândeşti la un diesel. Şi dacă o foloseşti în special ca maşină de familie, ieşiri în weekend, 1,4 MPI este suficient.

#6
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Fa un drive-test cu amandoua si iti vei da seama de diferenta. Gandeste-te ca 1,6 consuma ~10%, pe cand 1,5dci nu ia mai mult de 6, tot in oras. Daca mergi mult in oras ia diesel, diferenta merita. Tu in oras conduci cuplul (net superior la diesel), nu caii putere.

#7
Furia-Rosie-Turbo

Furia-Rosie-Turbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.05.2006

View Postspeeeeed, on Jun 4 2006, 20:20, said:

Am ajuns la concluzia ca pe la 10000 euro nu prea ai ce masina sa-ti cumperi, care sa fie si noua si mare. M-am gandit la Masina Poporului, Dacia Logan. Cer ajutorul posesorilor de astfel de masini, in speranta ca ma vor ajuta sa iau o decizie destul de buna. m permisul de aproape 1 an, si nu prea ma pricep la masini; asa ca ce sa aleg? MPI sau DCI?


Personal am facut aproape 3.000 de km cu dCI-ul si pot spune ca este un motor foarte economic( 1.400 de km cu un plin la o viteza de croaziera constanta de 80 km/h) Daca vrei si performante atunci recomand 1.6 MPI sau chiar 1,4 MPI sau ca fapt divers ASTEAPTA SI TU PANA IN SEPTEMBRIE SI IA-TI UN DCI DE 85 CP CARE ESTE MAI TARE DECAT ORICE MPI IN AFARA DE NOUL 16 V DE 106 CP. Cuplul motor va fi de 200 Nm cam cat avea si un Opel Vectra B 2.0 DTI de 100 de CP sau un 1,9 TDI de 90 CP! Consumul se pare ca va fi chiar mai mic decat cel al motorului dCI de 65 CP.

Edited by Furia-Rosie-Turbo, 29 June 2006 - 14:32.


#8
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006
Oameni buni, este un topic vechi de o luna! Plus ca e si singurul post al lui speeeed...

EDIT: nevermind.

Edited by WildChild, 30 June 2006 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate