Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Alegere trepied

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
233 răspunsuri în acest subiect

#1
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Dupa nenumarate incercari esuate de a fotografia cu timpi de expunere > 1/2s m-am decis sa-mi cumpar un trepied. In ultimele doua zile am studiat oferta catorva magazine de profil si am restrans sfera posibilitatilor la 2:

1. Trepied mic (15 cm), simplu, posibilitati rudimentare de reglaj unghi si inaltime - 12 euro.

2. Trepied semi-profesional, inaltime min. 45 cm,  inaltime max. 136 cm, reglaj fin si precis a inaltimii (cu cremaliera), reglaje unghiuri in 3 plane, poloboc etc. - 25 euro.

Initial am fost tentat sa-l iau fara tagada pe al doilea. Problema e ca vreau sa-l folosesc si in vacante, excursii, drumetii etc. unde spatiul e destul de limitat si sa car dupa mine un trepied de 50 de cm e destul de incomod. Solutie de mijloc intre astea doua nu am gasit (si nici nu cred ca este - al doilea e cel mai mic din gama).
Asa ca va cer sfatul in privinta acestei alegeri. De asemenea ii rog pe cei care cunosc sa-mi spuna cateva preturi din RO la asa ceva. Peste 2 luni vin in concediu si daca diferenta de pret e rezonabila as putea sa mai astept si sa-l iau din RO.

Mentionez ca nu intentionez sa fotografiez la nivel profesional deci bugetul alocat domeniului foto este relativ subtire. Nu ma intereseaza tripozi de carbon de 200 de euro sau alte minuni de genul asta. Am nevoie doar de ceva pe care sa fixez aparatul, sa fie cat mai portabil si cat mai versatil in privinta "reliefului" pe care va fi asezat.

Multumesc anticipat pentru sugestii.

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
2

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
daca vrei insa ceva mai bun, la un pretz decent itzi recomand Bogen / Manfrotto 3001. costa cam $90 fara head shi sunt nemaipomenite. eu am 5 dinastea :)

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Mda.. unu' de asta de 25 USD mi-ar placea si mie. Unde ai vazut asa ceva ?

90 USD Arty ? Cuvantul AMATOR iti spune ceva ? :D:D Mi se pare mult prea mult pentru nivelul la care lucreaza "majoritatea"...

Si eu as vrea un trepied dar IEFTIN. HOME USE  ;)

#5
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Arty, multumesc pentru sugestii, dar 100 de euro (atat este aici cel mai ieftin Manfrotto) este cu mult peste cat sunt eu dispus sa dau pe un tripod. Adica, e peste o treime din pretul aparatului for God sake! E ca si cum ai pune sistem de navigatie cu GPS pe Dacie...

Monitox, trepiedul ala de 25 de euro e facut de Cullman daca nu ma insel si e in DE.
Intre timp am mai gasit un Silk la 28 de euro si era mai mic cu 10 cm, adica ar fi acceptabil ca portabilitate. Problema e ca nu are cremaliera pentru reglarea inaltimii si nici poloboc. Ma rog, de poloboc chiar nu am nevoie, dar faza cu cremaliera era chiar cool (ai un feel profi cand invarti de manivela aia). Adica e mai scump si e mai naspa decat ala de 25 de euro, singurul avantaj ar fi ca e o idee mai comod de carat. Chiar sunt disperat cu portabilitatea asta. Nu vreau sa ma duc la munte si sa am paratrasnetul iesind din ranita... /sHit

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
sfatul meu este urmatorul... sa va feritzi de tripode de plastic. sunt ele mai ushoare dar tremura, se mishca, iar daca nu ai sa zicem un remote la camera, daca stai cu degetul pe buton, o mishti... nu atat ca din mana, dar o mishti.

tox, tripodul e esentzial, vorbesc FOARTE SERIOS. un tripod bun face mai mult ca o camera buna. 3001 ala este un compromis, e shi suficient de stabil shi fix shi are shi un pretz bun. La inaltzime maxima recomand remote control la camera, in rest, la jumatate extensia turnului e suficient de fix pt declanshare la deget, chiar shi cu long exposure.... practic te potzi rezema pe aparat... la fel, bun in unele cazuri, e un monopod.

polobocul e definitoriu doar in unele cazuri, de pilda, eu daca shoot o panorama cu serie de whitebalanced series trebuie mentzinut headul orizontal, so am doua poloboace (asha se spune) in T pe montura speciala.

Nu shtiu cum sunt tripoadele Silk, daca ai greshit shi ai vrut sa spui Slik sunt bune, dar scumpe shi au mecanismul de extensie al picioarelor destul de nepractic (dupa mine)

treaba cu feelingul la cremaliera... da, o fi cool, dar e neprecis.. shi ia timp, plus ca daca te grabeshti, in viteza te loveshti la degete (incearca :) )

tripoadele preferate de majoritatea reporterilor / fotografi in teren unde n'ai vreme de multe pregatiri sunt 3001 Bogen / Manfrotto. De ce ?

relativ ushoare, cheile de fixare strang shi desfac in 45 de grade... nu stai sa invartzi nimic, doar 2-3 mishcari shi ai toata treaba extinsa gata de munca, platforma superioara unde montezi headul e metal shi are shurub mare (potzi adapta la filetul mic). Picioarele merg in 3 pozitzi REPEDE, turnul se extinde rapid, cu cheie similara cu cele de la picioare, nu e telescopic, e solid shi nu in cele din urma e un tripod pe care te potzi baza... serios, nu te lasa la greu (shi la propriu shi la figurat)

Personal folosesc astea de ani de zile, NICIODATA nici o problema. Evident, le mai ungi, le mai stergi, nu le lashi in ploaie (prea mult :) ) shi sunt perfecte. se mai zgarie... mai ales cele argintii, d'aia eu iau doar BN'ul care e negru. Am 2 dinastea in fiecare portbagaj :)

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
eu cred ca in romania mai ales e saracia prea mare ca sa va permitetzi sa luatzi prostioare. Ori iei ceva bun, ori nu iei. Mia ales ca ai putzine shanse sa le duci inapoi...

eu aici imi iau aproape orice dracie, ma joc cu ea, vad daca e ok, daca nu, o duc inapoi shi thats it... nu dai nici o explicatzie. Mai ales la anumite magazine de foto... unde deja ne cam shtiu pe fiecare cam ce vrem, cam care sunt habiturile...

saptamana trecuta mi'au dat (fara ca macar sa ma chargeze) 3 aparate pe film ... doar doar iau unul ... nu foarte scumpe... dar nici ieftine. Nu'mi plac, asta e. Vreau un maritor acum pt format mare shi ashtia tre sa faca comanda speciala pt mine. O sa'l aduca in 1 week or 2 ... vedem. Sa vezi ... daca nu'mi place :) lol

#8
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.341
  • Înscris: 28.11.2001
Evident mergi pe 2.

Eu am luat un Gioto's VT808 la €28 si e super. In Romania pretul la un tripod din aceeasi clasa e cam triplu... :eek:  :mad:

#9
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

sfatul meu este urmatorul... sa va feritzi de tripode de plastic. sunt ele mai ushoare dar tremura, se mishca, iar daca nu ai sa zicem un remote la camera, daca stai cu degetul pe buton, o mishti... nu atat ca din mana, dar o mishti.

Ala de care ziceam eu in primul post (varianta 2) e din Al.
La partea cu miscatul cand apesi pe shutter, in mare parte eu folosesc delay 2 sec. deci nu se pune problema. Numai atunci cand subiectul nu-mi permite merg pe instant shutter.

Quote

Nu shtiu cum sunt tripoadele Silk, daca ai greshit shi ai vrut sa spui Slik sunt bune, dar scumpe shi au mecanismul de extensie al picioarelor destul de nepractic (dupa mine)

Sorry, era intr-adevar Slik. Mea culpa... :0 Ala era cel mai ieftin model. Mecanismul de extensie am observat si eu ca e cam annoying.

In sfarsit, mai dau o raita maine prin magazine si poate ma decid. Oricum, mai mult de 30 euro nu dau pe asa ceva.

Bibicu, tu de unde l-ai luat pe ala Giottos?

#10
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Aditzanu'
Bibicu, tu de unde l-ai luat pe ala Giottos?

Eu l-am luat de la Cosmos.

Acelasi model in orice alta parte (Mediamarkt, Saturn etc.) are pret aproape dublu... :eek: Chiar si la alte magazine Cosmos este mult mai scump :eek:

#11
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Asta-i destul de aiurea... Ma gandeam sa merg maine la MediaMarkt ca e singurul magazin la care n-am fost pentru trepied... Si magazine Cosmos nu sunt in Magdeburg :(
Cel de 25 de euro din primul meu post e facut de Hama. Stiu ca sunt "autohtoni" dar habar n-am cat sunt de bune...

#12
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.341
  • Înscris: 28.11.2001
La Mediamarkt aici in Austria acel Giottos (VT808) care il am eu e cam €47. In Germania sigur e mai ieftin, pentru ca tva e numai 16% in loc de 20% :mad: Si poate prinzi vreo promotie :)

#13
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Hama 4149 Star 8 Light Stativ
Hama GmbH & Co KG

Preis: EUR 14,95


Versandfertig in 24 Stunden.

Nur noch 1 StĂŒck auf Lager -- jetzt bestellen. (Warenneulieferung in KĂŒrze)


Highlights:

2-D-Panoramakopf
ultrakompaktes, kleines Stativ
Gewicht: 510 g
MaximallÀnge: 115 cm , zusammengelegt: 37 cm
4-teilige Aluminiumbeine mit GummifĂŒĂŸen ,- Farbe: Silber


Mai multe informatii la adresa:

http://www.amazon.de...1160353-2794911

Poti sa comanzi, si chiar iti recomand, de pe internet acest produs, daca esti intr-o tara care e "acoperita" de amazon. Eu am cumparat produse de la ei direct de pe net, si am fost foarte multumit. + ca eu cred ca asta e cea mai buna solutie pentru tine.



vezi ca e ultima bucata de acest gen.. so .. grabeste-te..
tarile "acoperite" de http://www.amazon.de le gasesti aici:

http://www.amazon.de...1160353-2794911

#14
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Intr-adevar in privinta dimensiunilor cel indicat de tine e optim. Iar in privinta acoperirii amazon, nu-i problema... Magdeburg e la ~80Km de Braunschweig ;)
Doar ca parca as vrea sa-l iau din magazin unde pot sa-l examinez mai bine decat in poza celor de pe amazon. Multumesc oricum pentru informatii.

#15
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 15.06.2003
MediaMarkt-ul de aci din BS nu e asa de mare.. nici nu am vazut vreodata sa existe in magazin stative pt. camere video/foto. Un cacacel din ala de 15 cm nu-ti recomand. Am eu asa ceva cumparat dintr-un magazin la o oferta.. si in afara de stat pe masa cu el .. nu-i bun de nimic. Insa am fost la un Mediamarkt aproape de Wuerzburg, care era de 3 ori mai mare ca asta de aci.. si acolo aveau fel de fel de stative. Nu stiu cum o fi ala din Magdeburg, asa ca incearca.

P.S.: ai idee cand se tine Love Parade? Ziua.. ca luna stiu ca e iulie  :cool:
Si o completare: cred ca-s 160 de km intre noi .. totusi .. nu ?  :P

#16
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Mi-am luat pana la urma... Hama Star8. Specificatiile le-a dat MuMia mai sus. Nu l-am luat de pe Amazon ci direct din magazin (MediaMarkt). Pret: 16 euro (pe amazon.de era 15 + 3 euro taxe de transport).
Dupa o zi de "jucat" cu el ma pot declara multumit. E destul de mic (37 cm), se extinde pana la 115 cm ceea ce e mai mult decat suficient pentru mine si e relativ usor (510 g). Contrar asteptarilor, e foarte stabil si fix. Sistemul telecopic al picioarelor desi la prima vedere pare un pic "cheap", nu e enervant ca cel de la Slik.
Atasez si o poza.

D-abia astept sa fac niste poze cu timp de exp. la 15 s  :yeah baby

P.S. MuMia, intre MD si BS sunt 76 Km cu trenul si 85 pe autobahn.

Fișiere atașate



#17
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Nu am avut timp sa caut foarte mult dar desi am fost in destul de multe magazine nu am gasit ceva mai IEFTIN ca asta: SOLIGOR.

Are 125 cm sau 45 cm strans. 780 grame ;)

Nu stiu ce marca o fi asta dar era ~ 40 Euro si celelalte plecau de la 70 in sus asa ca alegerea a fost teribil de simpla  :drac:

Oricum.. e mult mai bine decat fara el :D

PS: asta de mai sus la noi e probabil 100 Euro...

LATER EDIT: vad ca exista si e 30 Euro pe NET :D

Poate ca nu e chiar asa de rahat ;)

[ https://ssl.kundenserver.de/s34515848.einsundeinsshop.de/sess/utn153efb001be3694/shopdata/0100_Stative/images/1355_g_227x340.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fișiere atașate



#18
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Totusi, trepiedul care l-ai luat, e doar pentru camera foto? Nu e cam mic ? Pentru o camera video ar merge, mai scoti LCD-ul, il mai invarti .. dar pt. un aparat foto .. nu trebuie sa stai putin cam ghebos? la 115 cm .. cel putin asta e parerea mea.. Te intreb ca eu am camera video .. si imi trebuie si mie unul   :yeah baby

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate