Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 

Java sau C#

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
35 răspunsuri în acest subiect

#1
hishnik

hishnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 07.10.2005
As vrea sa invat un limbaj nou si nu ma pot decide care, multi imi zic : "Invata Java, ca e tare intrebata, ...." iar altii: "Invata C# ca e un limaj nou si are viitor mare,..." dar daca nu ma decid  apoi vara pentru mine va fi foarte lungaaaaaaaaaaaaaaaaaa, voi fi nevoit sa le invat pe ambele

Cine e parerea voastra ? ce sfat imi dati ?

#2
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.578
  • Înscris: 22.09.2002

 hishnik, on Jun 1 2006, 20:22, said:

As vrea sa invat un limbaj nou si nu ma pot decide care, multi imi zic : "Invata Java, ca e tare intrebata, ...." iar altii: "Invata C# ca e un limaj nou si are viitor mare,..." dar daca nu ma decid  apoi vara pentru mine va fi foarte lungaaaaaaaaaaaaaaaaaa, voi fi nevoit sa le invat pe ambele

Cine e parerea voastra ? ce sfat imi dati ?
cum vine asta, "ca e intrebata"? nu cunosc expresia...

oricare e la fel de bine, invata unul si dupa aia invata-l si pe celalalt.

#3
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.200
  • Înscris: 20.11.2004
daca reusesti sa inveti unul din ele, il prinzi rapid si pe celalalt

#4
hishnik

hishnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 07.10.2005

 sapho, on Jun 1 2006, 20:26, said:

cum vine asta, "ca e intrebata"? nu cunosc expresia...

oricare e la fel de bine, invata unul si dupa aia invata-l si pe celalalt.

ca e intrebata - am in vedere ca sunt cautati programatori care cunosc limbajul cutare

#5
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 02.04.2004
Pai invata-le pe ambele . ca nu e mare diferenta intre ele. :)

#6
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 890
  • Înscris: 22.03.2006
eu te-as sfatui sa inveti bine Java!

#7
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Limbajele sunt asemanatoare , framework-urile sunt diferite. Am si eu aceeasi dilema ca si tine pentru aceasta vara . Dupa ce am facut un curs de Java 6 luni am decis sa invat C# si .NET la un nivel mai ridicat.

#8
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.633
  • Înscris: 29.12.2003
hishnik, ce anume vrei sa faci cu limbajul ? presupunand ca vrei sa faci ceva, nu sa-l inveti pe ideea ca nu se stie cand si la ce iti foloseste.

#9
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 04.07.2004

Quote

vara pentru mine va fi foarte lungaaaaaaaaaaaaaaaaaa,

Probabil nu vrea sa faca nimic, ci doar sa invete in vacanta :) As zice java, nu pentru ca-i superior, ci pentru ca se gasesc ceva mai usor documentatii si IDE-uri (Eclipse, Netbeans, JDeveloper sunt free). Nu ca pt C# n-ai gasi...

#10
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 07.10.2005
Parerea mea este ca e bine sa le inveti pe amandoua.
Nu o sa reusesti intr-o singura vara, motiv pentru care ar fi bine sa incepi cu Java.

Limbajele sunt foarte asemanatoare (C# / Java), si framework-urile, desi diferite pe alocuri, se aseamana foarte mult.

Motivele pentru care un programator ar vrea sa le invete pe amandoua:

1) Java este multiplatform, si ruleaza la fel de bine pe Linux/Solaris/AIX/MacOSX/Windows
2) .NET are integrare foarte buna cu Windows

#11
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 23.08.2004

 RAN, on Jun 2 2006, 16:01, said:

Probabil nu vrea sa faca nimic, ci doar sa invete in vacanta :) As zice java, nu pentru ca-i superior, ci pentru ca se gasesc ceva mai usor documentatii si IDE-uri (Eclipse, Netbeans, JDeveloper sunt free). Nu ca pt C# n-ai gasi...

Si de ce zici ca e Java superior ?  ( Daca asta ai vrut sa zici )
Pt .NET exista SharpDevelop :)

Editat de creatorul, 02 iunie 2006 - 16:04.


#12
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 04.07.2004
N-am zis ca-i superior. Genul asta de discutii, ceva vs altceva sunt fara rost.

#13
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 creatorul, on Jun 2 2006, 17:03, said:

Si de ce zici ca e Java superior ?  ( Daca asta ai vrut sa zici )
Pt .NET exista SharpDevelop :)
Hai sa n-o dam intr-un flame, ca n-are rost.

SharpDevelop este intr-o stare destul de proasta, desi are o arhitectura buna si potental mare.
Ma uit de ceva timp peste codul proiectului si-mi place ce vad.
Dar nu poti compara SharpDevelop cu Eclipse / NetBeans in nici un caz.

Java are o comunitate mult mai activa si se gasesc biblioteci si unelte open-source pe toate drumurile.
De exemplu, in afara de XSP, care nu este production-ready, ce servere de aplicatii open-source mai cunosti pentru .NET ?
Sau in afara de MonoRail (care este in stadiu alpha, si este doar un port al bibliotecii RubyOnRails), ce framework alternativ pentru aplicatii web mai cunosti ?

Bibliotecile si uneltele open-source existente pentru .NET, gen NAnt, NHibernate, iBatis ... sunt aproape toate porturi ale bibliotecilor echivalente din Java, porturi create de programatori Java convertiti.
Si foarte putina originalitate vine din partea programatorilor .NET

Diferenta principala intre .NET si Java este de cultura.
Programatorii .NET stau in general cu gura cascata la ultimele noutati de la Microsoft, si nu vad nici o utilitate in a folosi alternative.

#14
hishnik

hishnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 07.10.2005
waw , m-am pus serios pe ginduri, deci am multe carti de Java si C# cam cite vreo 20 de fiecare, cred ca o sa incep cu Java ca am vazut azi la mine la universitate un anunt in care se cautau studenti care cunosc Java, cine nu ar vrea sa fie student si sa aiba si un salariu :), va multumesc mult pentru informatiile pe care le-ati postat

#15
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Sa nu uitam de distributiile Open Project .NET :
Mono project
Portable.NET

#16
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 creatorul, on Jun 4 2006, 13:40, said:

Sa nu uitam de distributiile Open Project .NET :
Mono project
Portable.NET
Probabil te referi la Open Source cand spui "Open Project".

Cele 2 proiecte de care pomenesti, in special Mono (fiind cel mai relevant), vin din afara comunitatii dotNET.
Nu s-a sculat nici un programator .NET peste noapte cu gandul ca ar fi bine sa existe un CLR portabil.

Despre DotGNU ... toata stima pentru programatorii proiectului, dar reusitele proiectului se datoreaza in mare parte codului portat din MONO, si proiectul per total este departe de a fi terminat sau util cuiva.

MONO este un proiect interesant, si a fost inceput, ca inlocuitor pentru Bonobo, de catre compania infiintata de Miguel de Icaza (unul din fondatorii proiectului Gnome) si Nat Friedman ... ambii programatori foarte cunoscuti in lumea Linux.

MONO si-a format in timp un ecosistem propriu, si comunitatea .NET, in general, nu da 2 bani pe Mono.
Asta in afara de conversatiile ".NET vs Java", unde, ca si in cazul de fata, MONO este "dovada" ca dotNET are o comunitate open-source activa si/sau ca dotNET este portabil.

In realitate astfel de afirmatii sunt intotdeauna false, deoarece MONO deja se diferentiaza de dotNET ca fiind o platforma diferita.
Mai mult decat atat, diferentierea si mai mare pe viitor fata de .NET este foarte necesara, deoarece statutul legal al proiectului MONO este neclarificat si Microsoft nu este tocmai o companie cu care sa te joci.

#17
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Bibliotecile si uneltele open-source existente pentru .NET, gen NAnt, NHibernate, iBatis ... sunt aproape toate porturi ale bibliotecilor echivalente din Java, porturi create de programatori Java convertiti.
Si foarte putina originalitate vine din partea programatorilor .NET


Mosule las-o jos ca behaie rau. Chestiile alea originale cu care ar trebui sa ne demonstrezi noua cit de tare e Java asta existau in Smalltalk acu 20 de ani.  Originalitatea, din pacate, nu are ce cauta in limbajele de programare mainstream.

"De exemplu, in afara de XSP, care nu este production-ready, ce servere de aplicatii open-source mai cunosti pentru .NET ?"
XPS e web server. Te-ai gindit vreodata ca poate noi nu avem nevoie de "servere de aplicatii" ?  :D

ce framework alternativ pentru aplicatii web mai cunosti ?
Daca mi-as toci coatele toata ziua-n JSPuri adevarul e ca si eu as fi cu ochii-n 4 dupa "web frameworks". Insa din fericire in partea asta a gardului nu e (neaparat) cazul  B) .

"Programatorii .NET stau in general cu gura cascata la ultimele noutati de la Microsoft, si nu vad nici o utilitate in a folosi alternative."
Sad but true. Totusi nu vad conexiunea cu topicul.


Si ca sa fiu on topic: invata Python sau Ruby.

#18
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 07.10.2005
KLAMATH, sincer, din diverse motive mi s-a acrit extrem de tare de Java.
In special deoarece are eticheta de "mainstream", de unde si o groaza de efecte secundare.
Si in ultimul timp ma atrag din ce in ce mai tare MONO, Ruby&Rails, si ... limbajul C  :naughty:
Si cum spunea si DHH ... sper ca Rails sa nu ajunga vreodata "mainstream".

Si da, imi place mai mult C# decat Java, dar nu exista comunitate mai proasta ca ecosistemul dotNET, si chiar am incercat sa ma integrez pe RONUA, dar cand vad ce snobi activeaza pe acolo ma apuca durerea de cap.

Dar hai sa nu fim ignoranti, Java chiar are "comunitate":
http://java-source.net/


 KLAMATH, on Jun 5 2006, 23:16, said:

XPS e web server. Te-ai gindit vreodata ca poate noi nu avem nevoie de "servere de aplicatii" ?  :D
Diferenta dintre server de aplicatii si web server s-a cam diminuat, ce-i drept.
Dar sarcina XSP-ului este, printre altele, management-ul worker-ului ASP.NET.
Hence, eu consider XSP ca fiind server de aplicatii, mai ales ca XSP ruleaza de obicei din spatele server-ului web Apache.

 KLAMATH, on Jun 5 2006, 23:16, said:

Daca mi-as toci coatele toata ziua-n JSPuri adevarul e ca si eu as fi cu ochii-n 4 dupa "web frameworks". Insa din fericire in partea asta a gardului nu e (neaparat) cazul  B) .
Da mah, ca ASP.NET este asa de minunat. Mai ales cand un GridView ia 2 pagini de cod. Si mai ales ca trebuie sa rescri cam toate componentele daca vrei REST ... si chiar merita sa te ca-ci in gura celor care au inventat ViewState.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate