Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#1099
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Chiar nu a fost nimeni la Lepsa de Craciun si Revelion? Poate cineva sa imi spuna cum e soseaua intre Tulnici si Lepsa? Ca pana la Tulnici stiu cum e, iar intre Tulnici si Lepsa stiu ca se lucra in toamna.

#1100
bobo32cj

bobo32cj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2006
am de mers de la Sighisoara pana la Fagaras, si mai apoi la Victoria. am de ales intre 2 variante:

varianta 1: Sighisoara -> Fagaras (DJ106-DJ104D) - cca 60 km
varianta 2: Sighisoara -> Rupea - Hoghiz (DN13) si Hoghiz -> Fagaras (DN1J-DN1) - cca 100 km

problema este ca la varianta 1 nu cunosc deloc starea drumului. daca a fost cineva recent pe respectivul drum si ma poate ajuta cu o informatie legata de starea lui ar fi bine-venit.


de asemenea as mai avea nevoie de informatii legate de starea drumului intre Rupea si Odorheiul Secuiesc (DJ132B-DJ131)


multumesc anticipat.

Edited by bobo32cj, 12 January 2011 - 13:03.


#1101
captiva

captiva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.04.2008
am fost cam acum un an si cateva luni pe sighisoara-agnita-cincu-voila-fagaras. Pana la voila esti pe drum judetean, calitate medie. La momentul in care am fost eu nu erau gropi, insa drumul era ingust, erau denivelari, asfaltul era din acela dur (ceea ce ar putea insemna, totusi, ca s-a pastrat in aceeasi stare pana azi) pe traseul sighisoara-cincu, iar de la cincu drumul e mai bun, aproape f. bun pana l a intrarea in dn1 (la voila), care e proaspat reabilitat.

#1102
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008
Pai, deh daca mai marii din Arges sunt de multi ani in opozitie pt noi nu sunt bani de asfaltari. Noroc cu presiunile de la fabrica Dacia. Insa, sunt si alte judete din tara care au drumuri foarte proaste (Timis, Vaslui, Maramures, etc). Din fericire, se aude ca in primavara-vara incepe asfaltarea portiunii cu probleme dintre Pitesti si Campulung si reabilitarea portiunii Dragoslavele-Rucar-Fundata. :thumbup: Sper sa nu fie doar vorbe in vant..... :huh:


View PostRadu-S, on 5th November 2010, 15:14, said:

Mda multumesc. De fapt vreau sa fac drumul impreuna cu o trupa de prieteni pe biciclete. Pitesti-Brasov pe cursiere. Initial vroiam Curtea de Arges-Brasov dar am auzit ca si pe acolo e jale. In fine dalele de beton nu sunt o bucurie pentru rotile subtiri de cursiera.
Multumesc inca odata. Argesul are cele mai proaste drumuri din Romania, pacat de peisajele alea.


#1103
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Vaslui sta f prost la europene si nationale,desi candva erau mandria Moldovei(Iasi-Vaslui, Barlad-Albita, Vaslui-Roman)....Judetenele au inceput sa arate a sosele, in ultimii 2 ani primarii satelor au facut treaba buna cu banii de la UE, eu stiu cel putin 5 judetene care au prins "contur", mai mare placerea sa circuli pe ele, ba chiar lumea prefera sa ocolesca 40-50km ca mearga pe judetenele fara gropi decat pe DN-uri. Se pare ca in plan mai sunt si anul asta vreo 7-8 care vor lega Iasul-ul de Husi, Husi de Vaslui si Husi de Barlad pe alte trasee.

#1104
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007

View PostTetica, on 21st November 2010, 14:08, said:

O veste extraordinara pentru ruta Predeal-rasnov, DN73A, proaspat asfaltat, este o nebunieeee sa mergi cu lejer cu 100 la ora unde inainte nute incumetai la mai mult de 50, nu stiu din Rasnov spre Zarnesti-Poiana Marului cum se prezinta, chiar ar fi o alternativa pt cei ce vin dinspre Sinaia spre Sibiu.

am mers eu pe acolo inainte de revelion.. nu stiu cum era inainte, ca e prima data cand am mers pe acolo, dar prost nu e.. are portiuni scurte rupte dupa Sinca Noua, se incadreaza la mediocru-acceptabil

#1105
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005
Salut!
Si eu as avea drum spre tusnad si am ales ca traseu> Cta-Braila (unde am de vazut socrii, deci e cel mai optim traseu:))-Focsani-Lepsa-Ojdula-Tg Secuiesc-Tusnad. Intrebarea mea e cum se circula acum, in conditii de iarna? S-a deszapezit? Se circula?
Merci anticipat!
PS - masina a vazut destule drumuri rele, am mai facut drumul asta acum 3 4 ani, dar vara si a fost ok.

#1106
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Stie cineva cum este drumul dintre Vatra Dornei - Bistrita - Zalau - Valea lui Mihai - Debretin, cum este aceasta iesire din tara, vad ca este data de Google Maps a iesit cineva pe aici?

#1107
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Salutari Andy, ai mai fost? sau nu ai plecat inca?
Cum a fost soseaua? ce traseu ai ales? Daca poti da detalii chiar te rog, ma intereseaza si pe mine.

PS: Nu stiu de ce lumea nu vrea sa raspunda la acest subiect  :nonobad:   la cate masini trec spre Lepsa......cel putin cateva sute/ora pleaca din Focsani, daca ai sta sa numeri, nu cred ca nu si-a facut nimeni Craciunul acolo, doar ca nu se deranjeaza nimeni sa ajute. Sau poate ca se merge dupa vorba : " sa moara si capra vecinului", adica daca eu imi stric masina acolo...de ce sa nu o faca si altii.. Si cat de mare e forumul asta.....

  Eu cand am fost anii trecuti ca un "spartan" si am "explorat" sosele judetene din zona Bicaz, Izv Muntelui, Gheorgeni-Lazarea, Borsec, Brosteni spre Vatra Dornei,  spre Soveja, spre Tg Neamt, scurtatura spre Slanic Moldova si Tg Ocna din soseaua de Onesti-Tg Secuiesc, soseaua spre Roman dinspre Vaslui, iasi spre Galati pe maulul Prutului...si am dat detalii pe  forumuri, si am dat sfaturi, o fi prins bine cuiva, acum cand sa ma ajute si pe mine careva.....

Edited by sandu222, 09 February 2011 - 10:12.


#1108
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postscoty, on 31st January 2011, 23:21, said:

Stie cineva cum este drumul dintre Vatra Dornei - Bistrita - Zalau - Valea lui Mihai - Debretin, cum este aceasta iesire din tara, vad ca este data de Google Maps a iesit cineva pe aici?
Chiar nimeni nu a mers pe acest drum?

#1109
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003
pana la Bistrita e foarte bun spre excelent, vezi sa nu o iei pe centrura in Bistrita ca e execrabila.
Apoi pana la Dej e tot foarte bun.
In rest, nu stiu, dar ma intereseaza si pe mine cea mai buna varianta de ajuns de la Bistrita la Valea lui Mihai. Normal, sarind peste drumurile horror care strabat plaiurile salajene.

#1110
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Buna seara,

Maine seara trebuie sa fac un drum de la Brasov (trebuie sa iau pe cineva de la gara) pana la Bran. As avea urmatoarele variante:

a) Brasov- Sacele-Predeal (DN1/E60) apoi Predeal-Rasnov (DN73A) si apoi Rasnov-Bran (DN73A/E574) sau

b ) Brasov-Cristian-Rasnov-Tohanu Nou-Bran (DN73/E574) sau

c) Brasov-Poiana Brasov-Rasnov-Bran (DN73A/E574).

Care dinte variante este cea mai buna (ca si calitate a asfaltului, aglomeratie, timp/limita de viteza)? Am vazut ca a postat cineva informatii mai proaspete (din ianuarie 2011), dar de atunci, si cu iarna asta, poate s-a mai schimabt cate ceva, sau poate chiar e cineva care a trecut pe vreo una dintre variante. Va multumesc.

Edited by colombo2003, 10 February 2011 - 21:49.


#1111
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcolombo2003, on 10th February 2011, 21:49, said:

Maine seara trebuie sa fac un drum de la Brasov (trebuie sa iau pe cineva de la gara) pana la Bran. As avea urmatoarele variante:

a) Brasov- Sacele-Predeal (DN1/E60) apoi Predeal-Rasnov (DN73A) si apoi Rasnov-Bran (DN73A/E574) sau

b ) Brasov-Cristian-Rasnov-Tohanu Nou-Bran (DN73/E574) sau

c) Brasov-Poiana Brasov-Rasnov-Bran (DN73A/E574).

Care dinte variante este cea mai buna (ca si calitate a asfaltului, aglomeratie, timp/limita de viteza)?

Salutare !

Varianta c.) nu am parcurs-o (mă refer la bucata dintre Poiană și Râșnov).
Varianta a.) nu trece prin Săcele; are dezavantajul că prinzi bucata Pârâul Rece - Râșnov unde după ce cobori serpentinele e mai mult beton decât asfalt.

În locul tău aș alege varianta b.), care are asfalt acceptabil și e cea mai scurtă și cea mai rapidă. De aglomerație nici nu mai vorbesc.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 February 2011 - 22:50.


#1112
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Stie cineva daca e practicabil pt un autocar drumul prin NEGRU VODA?
Multumesc

#1113
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View PostOvidiuNS, on 10th February 2011, 22:47, said:

Salutare !

Varianta c.) nu am parcurs-o (mă refer la bucata dintre Poiană și Râșnov).
Varianta a.) nu trece prin Săcele; are dezavantajul că prinzi bucata Pârâul Rece - Râșnov unde după ce cobori serpentinele e mai mult beton decât asfalt.

În locul tău aș alege varianta b.), care are asfalt acceptabil și e cea mai scurtă și cea mai rapidă. De aglomerație nici nu mai vorbesc.

Sănătate și tcb !

Dus: Brasov - Cristian - Rasnov - Tohanu Nou - Bran: liber, cel mai rapid si scurt (aproximativ 30 km). Calitatea este cat de cat acceptabila (valurit si cu crapaturi, dar cel putin nu sunt gropi).
Intors: Bran - Rasnov - Paraul Rece - Predeal - Brasov: exceptand serpentinele din zona Paraul Rece, drumul mi s-a parut parca mult mai bun (nu vorbesc de Predeal - Brasov (DN1 care stim ca este foarte bun)). Liber, dar mai lung (60 km).

#1114
divic

divic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.04.2008
Aveti idee cum se prezinta drumul Prejmer - Intorsura Buzaului- Buzau.
Se merita se merg spre Bucuresti via Buzau din Prejmer sau este indicat sa merg prin Brasov?

#1115
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Drumul este in stare f buna. Mereu a fost asa, poti merge cu incredere. Daca nu era asa, atunci nu mai era praferat de o multime de motociclisti. In toamna anului trecut cred ca am observat cel putin 50de motociclisti in grupuri de 4-5. Soseaua nu este asa de lata dar asfaltul este de calitate, iar pieisajul.......exceptional. Optional poti vizita vulcanii noroiosi si poti face un popas la baraj. Iarna probabil ca e mai dificil daca ninge, trebuie atentie. Atentie trebuie si la posibilele caderi de pietre si la vitezomani, culmea tot aia cu masini nu cu moto. In unele zone erau lucrari de asfaltare, probabil terminate acum. Dar soseaua 90% este excelenta, cei 10% sunt prin sate unde asfaltul s-a mai uzat si el.

Uite ceva edificator:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7D-aWxL2gww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1116
divic

divic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.04.2008

View Postsandu222, on 15th February 2011, 16:58, said:

Drumul este in stare f buna. Mereu a fost asa, poti merge cu incredere. Daca nu era asa, atunci nu mai era praferat de o multime de motociclisti. In toamna anului trecut cred ca am observat cel putin 50de motociclisti in grupuri de 4-5. Soseaua nu este asa de lata dar asfaltul este de calitate, iar pieisajul.......exceptional. Optional poti vizita vulcanii noroiosi si poti face un popas la baraj. Iarna probabil ca e mai dificil daca ninge, trebuie atentie. Atentie trebuie si la posibilele caderi de pietre si la vitezomani, culmea tot aia cu masini nu cu moto. In unele zone erau lucrari de asfaltare, probabil terminate acum. Dar soseaua 90% este excelenta, cei 10% sunt prin sate unde asfaltul s-a mai uzat si el.

Uite ceva edificator:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7D-aWxL2gww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc pentru informatii.
In principiu stiam ca este bine intretinut drumul, dar dorind sa ajung pe acolo pe 27 februarie(dupa festivalul clatitelor de la Prejmer) ma gandeam sa nu fie dificil datorita zapezii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate