Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#1135
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Cum mai este starea drumului ce face legatura dintre DN1 A -Cheia- cu Muntele Rosu ? Acum 2 -3 ani era aproape impracticabil , pe anumite portiuni .

#1136
BTU

BTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.02.2008
Imi poate spune cineva cum e starea drumului Tg. Secuiesc - Cislau, Buzau ?    

http://maps.google.c...a...234589&z=10

Edited by BTU, 23 March 2011 - 09:01.


#1137
tata.zmeu

tata.zmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.07.2005
Salut, trebuie sa ajung vineri pana in Austria si nu stiu care varianta e mai buna pentru a iesi din tara:

Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac

Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Alba Iulia - A3 (Cluj) - Oradea - Bors

Bucuresti - Brasov - Tg Mures - A3 (Cluj) - Oradea

Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Tr. Severin - Herculane - Timisoara - Cenad


Stiu ca au mai fost posturi legate de aceste drumuri, dar nu am gasit informatii actualizate.
Voi ce ruta ati alege?

Multumesc!

#1138
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 BTU, on 23rd March 2011, 09:00, said:

Imi poate spune cineva cum e starea drumului Tg. Secuiesc - Cislau, Buzau ?    

http://maps.google.c...a...234589&z=10
De la Intorsura Bz in "sus" pana la Tg Secuiesc nu stiu cum e, ca nu am fost niciodata, e pe riscate :D In general la noi soselele de munte chiar si DN dar mai ales DJ cand ajungi sa le tranzitezi iti pot crea surprize chiar daca pe harta si din informatii totul e bine. Am patit asa odata pe un judetean langa Borsec(128 pe la Jolotca spre Ditrau), noroc de un nene de treaba care mi-a zis sa nu ma duc ca numai cu TAF-ul se trece :D
Insa asa cum i-am scris unui baiat mai sus, intre Intorsura Bz(Sita Bz) si Buzau e drumul f bun, a fost si va fi asa o vreme.Daca vrei sa nu risti mai faci un ocol pana la Prejmer apoi pe DN11 Bv-Tg Secuiesc.
LE: am mai gasit asa ceva: http://www.infoconst...ul covasna.html
Si asta, asa ca fii prudent:

Drumul judetean 121, care face legatura intre municipiul Targu Secuiesc si statiunea Covasna, va intra in reabilitare completa in primavara acestui an, motiv pentru care va fi inchis circulatiei rutiere timp de aproape sase luni.

Managerul public al judetului Covasna, Klarik Laszlo, a declarat vineri pentru AGERPRES ca lucrarile, care vor demara in luna martie, vor fi finantate de Uniunea Europeana prin Programul Operational Regional, cu circa 15 milioane de euro.

Drumul, care masoara 17 kilometri, va fi reabilitat in intregime incepand de la fundatie, iar, in perioada in care va fi inchis, circulatia rutiera va fi dirijata pe ruta ocolitoare Catalina - Hatuica - Cernat.

DJ 121 reprezinta una dintre cele mai importante cai de acces spre statiunea Covasna pentru judetele din estul tarii.

In aceasta statiune, recomandata pentru tratarea bolilor de inima si ale aparatului circulator, vin in fiecare an la odihna si tratament cateva mii de persoane din tara si din strainatate. AGERPRES

Edited by sandu222, 23 March 2011 - 14:12.


#1139
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 tata.zmeu, on 23rd March 2011, 11:40, said:

Salut, trebuie sa ajung vineri pana in Austria si nu stiu care varianta e mai buna pentru a iesi din tara:

Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac

Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Alba Iulia - A3 (Cluj) - Oradea - Bors

Bucuresti - Brasov - Tg Mures - A3 (Cluj) - Oradea

Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Tr. Severin - Herculane - Timisoara - Cenad


Stiu ca au mai fost posturi legate de aceste drumuri, dar nu am gasit informatii actualizate.
Voi ce ruta ati alege?

Multumesc!

Vino pe ultima ruta, e verificata in mijloc de februarie.

#1140
tubaab

tubaab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2005

 sandu222, on 23rd December 2010, 11:19, said:

Nu stiu daca inca ai plecat sau nu, dar in sezonul de iarna (cel putin in zona montana ), parerea mea este ca ar trebui sa iei in calcul varianta cea mai accesibila, rapida si fluenta chiar daca mai dai peste gropi. Gandeste-te in ce situatie te poti trezi daca ramai inzapezit (ori derapezi spre margine si nu ai cum sa iesi singur), ori daca se inchide drumul cateva ore din cauza vreunui TIR.

Deci eu zic sa mergi pe la Bacau- Onesti-Tg Secuiesc. Soseaua de urcare are 2 benzi pe sens la Oituz, iar drumarii sunt la datorie acolo. Pe la Bicaz......am vazut zapada pe carosabil necuratata si in aprilie  :nonobad: Nici pe la Vatra Dornei nu e asa "placut" sa ramai in spatele coloanei de TIR-uri pe la Mestecanis sau Tihuta. Iar pe la Tg. Neamt, e "criminal" traseul, am un filmuletz mai vechi in plina iarna.....zapada ca pe partie, 20 de cm pe carosabil, iar districte ale drumarilor nu prea sunt in zona...(Dintre toate tresee eu pe asta l-as evita clar)


PS: un UP cu starea lui DN2D Focsani-Tg.Secuiesc (portiunea Tulnici-Lepsa ) cine imi da?  :thumbup: S-a terninat de asfaltat portiunea? Multumesc!

Am de facut un traseu Roman- Arieseni(Alba) in aprilie. Avand in vedere cele spuse mai sus cum sunt portiunile Tg. Secuiesc- Rupea- Sighisoara- Medias (DJ121A/ DJ131/ DN13/ DN14) respectiv Medias- Teius- Zlatna- Campeni- Arieseni (DN14B- DN1/E81- DJ107H - DN74- DN74A- DN75)?
Multumesc.

#1141
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Intrebare:
Stie cineva care e starea drumului Focsani - Lepsa - Tg. Secuiesc? Pe harta figureaza ca drum national. Acum cativa ani era in stadiul de drum forestier, de la Lepsa in sus, in ciuda statutului sau. Se auzea ca vor sa il asfalteze. Stie cineva ceva in acest sens? Se poate merge pe el cu un autoturism de mici dimensiuni?

#1142
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Si eu incerc sa aflu ce s-a mai facut la el: http://forum.softped...p;#entry9619559

Dar se pare ca lumea(care promite) uita sa mai dea si repley dupa ce trece pe acolo.
In toamna era bun, se trece lejer cu orice masina de familie de genul logan, vw, ford, renault etc. 90% e asfalt. Pe mine ma deranjau unele portiuni care tin de gropi, macadan, beton intre tulnici si Lepsa.

Mare parte din drum(90%) este asa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AHkB0gzGAbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandu222, 30 March 2011 - 15:55.


#1143
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Intrebarea e daca dupa Lepsa, si pana la Tirgu Secuiesc este asa, sau se termina subit prin padure si se transforma in drum forestier cum stiu ca era acum cativa ani.

#1144
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
Nu era chiar forestier nici inainte. Intr-adevar nu era asfaltat dar era lat cat pentru 4 benzi si permitea 50km/h

#1145
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Dupa cum spuneam,  traseul pana la Tg Secuiesc este asfaltat cam 90%(ca o fi de fapt 85% sau 91% nu stiu ca nu am calculat, nu am avut GPS) Si asfalt de nota 10 nu cu valuri sau damburi, sosea de 7-8m latime. Problema e ca aia ~10% ramasi sunt mare parte dupa Lepsa(si numai vreo cativa km inainte mai exact intre Tulnici si Lepsa). Prin padure(inainte de Ojdula) unde era rau inainte s-a asfaltat dar pana la un punct in care chiar e drum mai rau dar nu forestier, drum de piatra(ca la tzara),  se trece lejer dar incet , praf mult nu e pentru ca umezeala e ridicata iar din loc in loc apar izvoare mici in mijlocul drumului. Cam asta era drumul anul trecut in toamna.

#1146
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Sunt lamurit. Mii de multumiri. As ramane totusi indatorat daca cineva cu informatii mai proaspete, adica din aceasta primavara, ar posta aici.

#1147
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Asta astept si eu pe topicul dedicat :D dar cum spuneam, lumea intra, citeste, promite ca revine cu noutati si ...uita :(

#1148
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Postez eu: de la trecerea cu bacul de la Galati, de la I.C. Bratianu, pana la Garvan drumul e ingust, destul de denivelat si pe alaturi are si ceva gropi, mai micute, dar gropi. Se poate circula totusi cu o viteza decenta fara a pune in pericol mecanica masinii. Bacul de la Galati la I.C. Bratianu e 19 lei pentru autoturisme, si trece din ora in ora. De la Garvan la Tulcea e drum european si e un drum bun, semnalizat si fara gropi. E cam virajat, asa ca usurel cu acceleratia. Situatia aratata e valabila pentru Martie 2011.
Drum bun!

p.s. Ar fi ideal ca softpedistii sa posteze informatii despre starea drumurilor din zona lor sau despre cele pe care circula mai des.

Edited by Obivankenobi, 02 April 2011 - 13:56.


#1149
draggabi

draggabi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2005
Daca a fost cineva pe traseul Zarnesti- Plaiu Foii anul acesta dupa topirea zapezii... as vrea sa merg cu rulota de 1 Mai...

#1150
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 scoty, on 1st February 2011, 00:21, said:

Stie cineva cum este drumul dintre Vatra Dornei - Bistrita - Zalau - Valea lui Mihai - Debretin, cum este aceasta iesire din tara, vad ca este data de Google Maps a iesit cineva pe aici?
Revin, chiar nu aiesit nimeni din tara pe aici?

#1151
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am fost pe acolo acum 2-3 ani. Ce sa spun: o parte a drumului Zalau-Simleul Silvaniei-Marghita-Valea lui Mihai era intr-o stare greu de descris. Se poate spune ca arata ca dupa bombardament, dar erau bombe mari... Eram numai pasager, masina era de firma, totusi blestemam ca am selectat acel drum. Parca partea cea mai proasta era intre Marghita si Nusfalau, dar nu stun 100% sigur. Drumul e distrus cel mai probabil din cauza contructiei (din cand in cand) a autostrazii Transilvania. Poti intreba si pe Tiriac, cum ajunge la Balc. :)
Oricum, eu nu as merge pe acolo, decat in cazul cand cineva spune ca da, drumul a fost reparat (reabilitat complet) si se poate merge.

@draggabi: Prietenii mei au fost acum 2 saptamani la Plaiul Foii si la relatarea despre tura nu au plans de drum. Anul trecut am fost si eu, era acceptabil. Drum de macadam si pamant, cu gropi.

Edited by amandigi, 04 April 2011 - 08:37.


#1152
luckas

luckas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.12.2004

 amandigi, on 4th April 2011, 09:35, said:

Am fost pe acolo acum 2-3 ani. Ce sa spun: o parte a drumului Zalau-Simleul Silvaniei-Marghita-Valea lui Mihai era intr-o stare greu de descris. Se poate spune ca arata ca dupa bombardament, dar erau bombe mari... Eram numai pasager, masina era de firma, totusi blestemam ca am selectat acel drum. Parca partea cea mai proasta era intre Marghita si Nusfalau, dar nu stun 100% sigur. Drumul e distrus cel mai probabil din cauza contructiei (din cand in cand) a autostrazii Transilvania. Poti intreba si pe Tiriac, cum ajunge la Balc. :)
Oricum, eu nu as merge pe acolo, decat in cazul cand cineva spune ca da, drumul a fost reparat (reabilitat complet) si se poate merge.

@draggabi: Prietenii mei au fost acum 2 saptamani la Plaiul Foii si la relatarea despre tura nu au plans de drum. Anul trecut am fost si eu, era acceptabil. Drum de macadam si pamant, cu gropi.



si eu sunt interesat de info...plec spre viena...-

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate