Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Loto Pe Alese ?

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#487
quaz

quaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.09.2003
Hei, burvi, ce mai zici ? Ce se mai pregateste cu reportul asta care creste in permanenta ? Pareri ?

#488
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
quaz,
Eu am mai spus-o si vad ca se adevereste.

Frauda consta in faptul ca se aduna banii pentru campania electorala.

O fi o coincidenta ca ultima zi este 6 iunie, ziua alegerilor ?

#489
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
A mai jucat cineva saptamana acesta? :) eu am pus 4 variante.

#490
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si cu 4 variante, ce te astepti sa cistigi ?

Ai dat banii de pomana.

Ori joci la modul serios, citeva milioane, sau nu mai cotizezi degeaba.

Oricum nu ia nimeni la cat 1.
Toti banii se vor lua la categoria a 2-a, urmariti numarul cistigatorilor, eu fac pariu ca vor fi peste 100 de cistigatori cu a 2-a.

#491
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
Imi poate explica si mie cineva cum tb. sa completez un bilet pt. urmatoarea schema redusa:

Vreau o schema redusa de 9 numere pe varianta 48, de aia de 360 000. Cum se completeaza biletul in acest caz (se bifeaza numerele de pe margine sau cum?).

Thx.

#492
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Gasesti la www.loto.ro
Dar nu te obosi sa dai atitia bani pentru 9 numere, am mai demonstrat ca nu ghicesti nici cu 30 de numere...


In ce priveste cistigul, am cam avut dreptate, nu ?

Ce frumusel se vor duce o parte din banuti pentru campania electorala PSD...

Ca nu mai sta nimeni sa contabilizeze peste 100 cistigatori la a 2-a...
In afara de mine, bineinteles.

#493
lazaraf1978

lazaraf1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2004
Ce credeti despre faptul ca de ceva timp incoace ( sa zicem 2-3 ani sau mai mult chiar ), se castiga mai putin ( sau mai rar ) la loto 6/4 ( vorbesc de premiile cele mari ). Mie mi se pare ceva in neregula in "chestia" asta. Probabil unii vor fi de parere ca sunt paranoic, datorita ipotezei lansate aici in continuare.

Imi pare rau daca parerea mea se suprapune cu a altora dar nu am avut timp sa citesc toate post-urile.

Mi se pare putin probabil ca premiul cel mare de la loto sa nu fie castigat timp de 5 - 10 ( sau mai mult ) saptamani la rand din moment ce de mai multi ani nu mai exista jocurile tip bingo la nivel national ( acolo se duceau multi bani ), jocul de loto fiind cel mai jucat ( notoriu ). Se joaca foarte mult, unii cumpara zeci/sute de variante, si totusi premiul se lasa asteptat luni intregi !

Discutand cu mai multe persoane ce urmaresc jocul loto am ajuns la ipoteza urmatoare ( puteti gasi si eventuale inbunatatiri ) :
datorita sistemului on-line prin care ghiseele loto sunt conectate la Bucuresti, centrul stie toate variantele jucate pe bilete. Cu ajutorul unui "supercomputer" ( pe care, probabil, ca loteria si-l permite ) e "cautat" setul de 6 numere care, fiind castigator, sa conduca la plati minime catre jucatori.
Realizarea unui asemena program nu mi se pare imposibila ( e greu, dar nu imposibil ), colectarea variantelor jucate in terioriu se face aproape automat; ar mai ramane de "rezolvat" ( a se citi MANARIT ! ) numerele  la "extragerea" popriuzisa : programul  a propus setul de numere [x,y,z, a,b,c] => cum se poate face ca exact aceste numere sa iasa din acea masina de amestecat bile. Eventual cineva cu imaginatie s-ar putea gandi la asta si sa ne zica si noua !
Daca prima parte ar fi rezolvabila ( colectarea variantelor din tara + cautarea unui set "convenabil" ) o minte de roman inventiv ( angajat al loteriei sa zicem ) sigur ar reolva si ultima problema : scoaterea anumitor bile din urna !!!

Astept idei !
Va multumesc pt ca ati citit aceasta stufoasa idee ...

#494
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Nu stiu daca acum aparatele sunt legate online cu "bucurestiul", insa acum 10 ani totul se memora intr-o memorie, si plecau la sfarsitul saptamanii delegatii agentiilor judetene (de exemplu) catre Bucuresti cu geanta plina de memorii (apoi se descarcau, etc). Stiu sigur, am fost de fata de multe ori cand se scotea memoria din aparate.

#495
lazaraf1978

lazaraf1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2004
Din cate stiu au legatura directa prin SNR - RadioComunicatii SA. De ceva vreme au aparut si aparate de genul "slotmachines" tu joci in Bucuresti si premiul il ia cineva din Zalau sa zicem ... Asta tot prin sistemul online.

#496
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
haloooooooooooooooooooooo, totul e chestie de noroc. poti baga si 48 de numere si sa prinzi 5 daca nu ai noroc. o gramada de oameni au cistigat pe variante simple. evitent ca ultima tragere (3, 49, 48, 27, 28, 2) nu prea avea sanse de cistig, pe varianta simpla cu atit mai putin. teoria probabilitatilor este exact ceea ce este, adica teorie. este soarta. daca soarta ta este sa cistigi bagind o varianta simpla, asta este. daca soarta ta este sa ajungi un batrin nebun care bintuie pe strazi descult calculind combinatii si pretinzind ca a inventat un perpetuum mobile, asta este. programe de calculat combinatii. mare scofala. ce cistigi daca calculezi combinatii, atita timp cit nu calculezi combinatia cistigatoare?

#497
lazaraf1978

lazaraf1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2004
@mosotti :
"... ce cistigi daca calculezi combinatii, atita timp cit nu calculezi combinatia cistigatoare?"
Eu ma refeream la faptul ca inseLOTERIA Romana, cu ajutorul acelui program este impotriva tuturor jucatorilor. Castiguri minime pt jucatori = PROFIT MAXIM pt loterie.

#498
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Parerea mea: raporturile astea din ce in ce mai mari in ultima perioada sigur nu vor fi castigate de nea Gogu la la coltzu' strazii. Ii cam dau dreptate lui lazaraf1978 in legatura cu "supercomputerul". Sunt convins ca Loteria face in asa fel incat un "cetatean" fictiv castiga potul cel mare, iar restul de bani sunt impartiti castigatorilor de categorii inferioare. Acel "cetatean" fictiv de fapt este o multitudine de persoane cu legaturi mai mult sau mai putin directe cu Loteria carora li se imparte potul cel mare. Noi astialalti jucam ca prostii. Cel mult avem sansa sa "nimerim" varianta cu 5 numere. Poate nici macar aia...

#499
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
Si eu cred acelasi lucru. De aceea nu joc la chestii de genul asta.
Prefer sa imi cheltuiesc banii pe ceva folositor si nu sa mi-i cheltuiasca altcineva.

Munciti si lasati jocurile de noroc!

#500
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
teoria conspiratiei...
nu exista nici un supercomputer si nici o conspiratie. oricum, imaginatie pentru conspiratii sa fie.... din pacate, cetatenii aia fictivi sint cit se poate de tangibili, doar ca unora nu le-a priit cistigul si au luat-o razna

#501
regius1000

regius1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.07.2004
Cum de multa vreme nu a mai postat nimeni nimic aici nu stiu daca vorbele mele nu cumva vor cadea in pustiu. Dar cum am cateva pareri despre loto ma gandesc ca nu strica sa le impartasesc aici.
    In primul rand vreau sa spun ca eu unul m-as multumi cu un castig moderat dar " sigur" asa ca ma voi referi la jocul 5 din 40 care mi se pare mai abordabil dintr-un anumit punct de vedere. Mai ales ca aici fiind vorba de sume moderate ma indoiesc ca " teoria conspiratiei" mai are acoperire. Si ca sa fie totul si mai in regula mentionez ca vizez mai degraba castigurile moderate de categoria a doua sau chiar a treia pe care, chiar daca cineva le vaneaza pe cele de-a intaia, acel " cineva" tot trebuie sa le lase " libere" de orice influenta. Dupa cum veti vedea faptul ca sunt " aranjate" sau nu cele de categoria intai, nu are nici o importanta pentru cele de a doua si a treia.
     ... Deci... de cate variante este nevoie sa jucam la 5 din 40 pentru a fi sigur ca prindem cel putin o varianta de patru numere? Banuiesc ca ar fi undeva spre o mie de variante si asta inmultit cu cinci mii face nu mai putin de cinci milioane. Castigul la categoria a treia este in jur de cinci sute de mii de lei iar cel de categoria a doua de aproximativ 50 de milioane de lei. ( Cifrele sunt pur orientative si difera mult de la o extragere la alta dar cel putin avem o baza de calcul).
    Ma intreb acum un lucru: schema aceea redusa ( conceputa si completata manual, nu una predefinita) oare cand ne va aduce prima dat cinci numere castigatoare in loc de patru? Daca jucam de zece ori ( pur teoretic) si castigam numai cate patru numere iar a 11 oare ghicim 5 numere ne-am scos toata investitia ca sa nu mai zic de posibilitatea ca cele cinci numere sa fie primele cinci si sa castigam un miliard ( cat este categoria I-a).
    Sa nu uitam ca discutia este pur teoretica ( deocamdata) pentru ca nu prea vad pe nimeni de pe aici sa investeasca zece saptamani cate cinci milioane in 5 din 40. Dar, ma intreb eu facand pe nestiutorul, oare chiar sa fie nevoie de o mie de variante jucate? Oare nu putem sa reducem schema si sa renuntam la unele din ele? Ma adresez acum programatorilor de aici ( quaz sau nu mai stiu cine): ce putere de calcul si spatiu pe hdd ar fi nevoie ca sa calculezi asa ceva? Mai mult de un pentium patru la 2,8 GHz si 200 GB spatiu pe hard? Ma indoiesc sincer sa fiu. Schema aceea generata va fi una pur automata, " mecanica" si care nu va tine seama de propietatile numerelor. De exemplu in discutie am vazut ca se punea problema tripletilor. Trebuie studiati si vazut cat de des apar? Nu se poate renunta la ei ( si la variantele care le contina) fara sa pierdem prea mult?  Daca s-ar respecta pur statistic extragerile ar trebui ca 3 numere sa iasa pare  si 3 impare. Nu se intampla asa dar in nici un caz nu putem miza pe varianta ca vor iesi toate numere pare. E posibil sa iasa dar asta este o "aberatie" statistica la care putem renunta pentru ca nu se va repeta prea curand. Ca si varianta 1,2,3,4,5 sau 36,37,38,39,40. Chiar daca asemenea "aberatii" statistice vor iesi o data sau de doua ori, in cadrul unui jos de durata se pot elimina fara nici o teama.
     Apoi din pagina de aplicatii:
     http://www.norok.as....mple/suma40.htm

     putem vedea ca in general sumele numerelor extrase la 5 din 40 variaza in general intre 90 si 180 ( cu inerente variatii) asa ca putem renunta la variantele generate de program care nu se incadreaza intre aceste limite.

        Sunt doar cateva idei pe care as dori sa le discutam daca mai este cineva activ pe acest thread. Daca nu voi deschide unul nou desi sper sa nu fie cazul si sa mai gasescpe cineva interesat de continuarea discutiei.

#502
CristianTM

CristianTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 26.01.2005
Despre Loto 6/49 --- >  http://forum.softped...howtopic=222740

CristianTM.

#503
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Domnilor, dupa trei ani de la deschiderea acestei discutii imi mentin parerea (ca este pe alese), iar extragerea de azi - exotica, dupa o serie de alte coincidente - ma face sa ma gandesc cum ar fi sa joc la NKL Deutschland.

Edited by xnick, 12 August 2007 - 18:09.


#504
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
ati jucat pe marele bilet de la otv ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate