Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Globalizare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
am o intrebare idioata, in sensul ca mi-e lene sa caut altundeva

Ce mama supararii e cu GLOBALIZAREA ASTA, de ce sunt asa de multi impotriva ei?

globazilare mie imi suna a ceva frumos, in sensul ca TERRA ar deveni un "vis" adica toti la comun, aceleasi regului,mai tarziu aceeasi natiune (ORICUM daca seamana cu un vis, atunci sigur NU e ceva in neregula! )

#2
Aden86

Aden86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2003
Globalizeishan?! Hmmm, mai draga, asta inseamna cate o vitrina frigorifica Coca-Cola in fiecare sat de pastori afgani, cate un McDonalds in fiecare catun de africani subnutriti si, of course, eschimosi fericiti care danseaza pe gheata strigand "Yes, yes, Bush!" in timp ce Aviatia Globala bombardeaza iglu-ul prezidential al tiranului... care prin manevre malefice lipseste lumea de grasime de foca. Concluzia e ca e de bine, dar daca n-ai bani te-a luat  :drac:  Dar, scuze, mein Gott, vorba francezului, am luat-o pe ulei...   ;)  Mai am un singur dor, referitor la globalizare: sa apuc sa-l vad pe Pruteanu lucrand la proiectul de lege privitor la desfintarea limbii romane. Hai liberare  :yeah baby
Si acum ca sa fiu si serios un pic: au mai avut si altii un "vis de aur al omenirii" dar care s-a cam manjit maro. Sorry.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Globalizarea e inevitabila, insa e o treaba de durata.

#4
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
O definitie nu as putea sa dau, dar cateva "rezultate" pozitive ale globalizarii sunt;
Internetul in forma actuala, imi amintesc expresia "work-around-the-clock", care sugereaza viteza cu care proiectele sunt transmise de la o echipa, la alta .
Procesul de largire al U.E. trebuie vazut ca un proces  politic, desfasurat pe fondul procesului mai larg, al globalizarii.
Educatia la distanta mediata de calculator.
Mai sunt o multime,nu-mi vin acum...
Consecinte negative ar fi exodul de creiere, o lume intens nivelata, disparitia limbilor nationale( fara sa fiu adeptul lui Pruteanu si oricum nu "prindem" noi etapa asta)....
Totul este ca globalizarea sa nu devina standartizare.

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
disperarea mare se reflecta in frica pierderii identitatii culturale, desi cum a spus si Arty este inevitabila, dar cu strigaturi. Se kk pe ei sa faca o Europa unita, si tot trag unu stanga, unu dreapta, dar sa unesti Europa, Asia si Africa ? Daca o sa supravietuim (ca rasa, ca noi nu mai prindem), poate va iesi ceva.

si in plus, competitia aduce dupa sine dezvoltarea, uniformitatea nu.

#6
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
si stranepoti nostri vor manca BigMac si vor povesti de o chestie ciudata numita mamaliga de pe vremea dacilor de i-a spus tataie lu strabunicuso dar era cam ticnit!

sincer nu imi surade deplin ideea dar cum bine a-ti mai zis pe aici nu mai prindem noi timpurile astea!

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
o sa fie plictiseala curata, cum o sa te mai entuziazmezi de ideea unei plimbari in tari mai civilizate, etc

#8
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Globalizarea supara pe multi pentru ca inseamna deschiderea granitelor si libera trecere a persoanelor si marfurilor intre tari (fara taxe vamale de ex.). Se vor supara cei care de ex. lucreaza pe 2000$ si care vor fi dati afara ca vin niste romani sa lucreze tot aia, dar pe 500$. De asemenea se vor supara ce care au firma in Germania de ex. si produc pantofi ce se vand cu 300€ dar vine o firma din Romania (sau de ce nu din Bulgaria) si vinde pantofi cu 100€ (ca are forta de munca ieftina si nu are taxe vamale sa-l impiedice sa importe). La fel cum se supara la noi producatorii de carne de porc cand vin importuri din Ungaria fara taxe (dar unde se produce mai performant, deci la costuri mici).
Asta e.

#9
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
ok, am inteles

voi sunteti PRO au CONTRA ?

#10
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Eu unul sint pro pentru ca ar insemna o crestere a salarului mediu pe economie in Romania. Bineinteles ca vor creste si preturile dar economia subterana va mai functiona.

#11
Georgeas

Georgeas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.02.2002

Quote

Originally posted by AcerMate
...  
Sa fii sigur ca atunci cand se va realiza globalizarea se vor uni aliante de tari, iar tarile care sunt imptriva tot vor accepta pentru binele lor(nu vor putea sa ramana izolate complet de restul lumii).Peste enorm de multi ani cand se va ~uniformiza traiul, venitul, ... va fi posibila.
Sunt pro, dar nu conteaza ce cred eu pentru ca sa va intampla la mult timp dupa ce vor muri.

#12
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Treaba cu globalizarea nu e asa de pozitiva pe cat credeti voi.
Credeti ca aia proteseaza degeaba impotriva globalizarii?
Datorita globalizarii vor exista tari foarte bogate in timp ce celelalte tari vor fi foarte sarace.
Iar cei care protesteaza impotriva globalizarii vor sa nu fie diferente atat de mari intre tari.

#13
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
Globalizare
Def1: "The globalization is the process of integration of the world community into a common system either economical or social. "
Def2:"The term “globalization” describes the increased mobility of goods, services, labour, technology and capital throughout the world. Although globalization is not a new development, its pace has increased with the advent of new technologies, especially in the area of telecommunications."

In principiu este vorba de inlaturarea tuturor barierelor de natura administrativa pe toate pietele - de bunuri, de servicii, piata muncii, etc ;un principiu liberal vechi de pe vremea lui Adam Smith, dar aplicabil acum la nivel de economie interstatala (la nivel de relatii economice internationale.) . Termenul are extensii si in zona culturala (dar aici nu pot sa ma pronunt- nu am destule date ).
Fiind o extensie a culturii liberale va puteti da seama cam ce doctrine sunt impotriva- incepand cu Social democratia si terminand cu Doctrinele de extrema dreapta sau stanga .

Eu unul sunt PENTRU.

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
globalizarea apare TOCMAI din cauza diferentzelor in eficientza, nu de altceva. So asta inseamna ca Coke ingroapa pe Cico, nu ? So, daca vretzi putetzi sa va facetzi porcaria in continuare, dar catzi o sa o prefere pt Coke ? while we have >= 50% for Coke, e clar semn de globalizare.

In definitiv, regionalizarea premergatoare globalizarii exista de multa vreme... nu? sarmalele sunt peste tot in balcani, manele shi alte tziganisme sarbeshti le auzi shi in banat, nu ? so, cine ishi inkipuie ca se poate opune, sunt nishte naivi a shi nishte profitri interesatzi b.

Ca d'aiai protesteaza in principal... francezii (nishte idiotzi shovini, betzivi shi lashi)... ca de ce carnea lor de vaca cu x USD pe pound nu se mai vinde cand a venit carnea americana mai buna, mai multa, mai ieftina. ei protesteaza shi sparg geamurile la McDonalds de parca aia au vreo vina ca ei sunt ineficientzi (francezii).

Pe principiul cine e mai slab sa dispara capitalismul invinge toate iluziile comuniste shi sper sa termine shi ultimul bastion roshu... social democratzia... o porcarie cu fatza umana in care cei care muncesc mult platesc taxe uriashe care sprijina o anumita parte a popuatziei lenesha.

wargod zise "Datorita globalizarii vor exista tari foarte bogate in timp ce celelalte tari vor fi foarte sarace.
Iar cei care protesteaza impotriva globalizarii vor sa nu fie diferente atat de mari intre tari.
"

pot spune asha... LOL... dragule, diferentzele dintre tzari nu exista datorita globalizari. Globalizarea nu e ceva universal, galactic... impus... ci este o rezultanta logica shi evolutiva. Saracii shi bogatzii au existat shi vor exista shi nu sunt determinatzi sau generatzi de globalizare. Diferentza dintre oameni/tzari este rezulatanta lenii populatziei respective...

#15
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
Wow, wow , wow arty , faptul ca eu si cu tine suntem liberali nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie.
Intr-adevar globalizarea e un fenoment inerent stadiului actual al dezvoltarii economiei globale. Tot ce incearca manifestantii impotriva ei e sa o incetineasca si sa obtina avantaje din "concesiile" pe care le fac.
E cazul Uniunii Europene, si in speta al francezilor care, prin neacceptarea produselor rezultate din agricultura genetica , mult mult mai productiva decat ce se produce in Uniunea Europeana , incearca sa-si protejeze propria agricultura in speranta desarta (in my opinion) ca agricultura UE va deveni vreodata profitabila!! E ca si cum te-ai astepta ca un copil pe care l-ai cocolosit si l-ai plimbat toata viata in carut sa se ridice deodata la 20 de ani si sa inceapa sa alerge :)
In fine teoria liberala spune ca orice interventie in economie, in fluxul produselor si serviciilor nu poate avea un rezultat pozitiv. Daca luam exemplul agriculturii UE , prin protejarea acesteia se irosesc resurse care ar putea fi mult mai bine folosite in sectoarele economice unde UE are avantaje atat competitive cat si comparative.

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
UE asha cum e planuita acum e o UTOPIE. de ce?

latinii in general sunt leneshi / cârtitori / buni de gura. majoritatea covarshitoare a populatziei UE este latina. rezultatul ? hehehehe

nu zic, la distractzie, nu se compara nimic cu spania de exemplu... dar daca e sa facem o comparatzie a nivelului de trai ? statisticile ONU ? heh... o sa'mi dea Canada ca cea mai buna tzara... lol so, ONU e ok, right ? heh... sa nu mai spun ca jumate din ei vorbesc franceza... lol

cred ca se vede ca legat de francezi am o chestie... da, am, shi nu sununt obiectiv... who cares, oricum eu n'am sa mai merg NICIODATA in frantza, shi ca mine.... 95% din americani :) maine poimaine da faliment un hotel din Las Vegas numai pt ca se cheama "Paris" ... lol

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Diferentza dintre oameni/tzari este rezulatanta lenii populatziei respective...

cred ca o sa se ajunga iar la o polemica de genu "Romani e saraci ca nu vrea sa munceasca"   

saracia sau bogatia unei tzari / populatzii depinde de foarte multzi factori (inclusiv lenea).
daca tot vorbim de francezi, tu crezi ca numai datorita harniciei lor sunt printre primii in lume?
alt exemplu, de curand MS a achizitionat RAV-ul de la romanii aia din tara, ce mai puturosi/escoci/buni de nimic din lume, dar care avand o spuzeala de conditii au reusit sa dea clasa altora.

efectele pozitive ale globalizarii vor fi cele generate de "standardizarea" conditiilor pentru toata lumea

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
francezii???? primii in lume ???? la ce ? la PALAVRE poate....

MS a luat RAV, cool ! so what ? daca iei fragutza din lanul de ciulini te mandreshti cu fragutza shi nu vezi spinii ? sa fim serioshi. MS a luat RAV pt ca avea nevoie de o solutzie buna la un pretz decent shi practic necunoscuta. So, pe cine trebuia sa ia ? Kaspersky ? Symantec ? :) Panda ? ... a luat ce'a fost de luat... ma intreb de ce n'a luat shi pe celalalt...

Poate ca decizia a fost influentzata (nu shtiu) in interiorul MS, acolo lucrand foarte multzi romani...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate