Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Globalizare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by arty
francezii???? primii in lume ???? la ce ? la PALAVRE poate....

MS a luat RAV, cool ! so what ? daca iei fragutza din lanul de ciulini te mandreshti cu fragutza shi nu vezi spinii ? sa fim serioshi. MS a luat RAV pt ca avea nevoie de o solutzie buna la un pretz decent shi practic necunoscuta. So, pe cine trebuia sa ia ? Kaspersky ? Symantec ? :) Panda ? ... a luat ce'a fost de luat... ma intreb de ce n'a luat shi pe celalalt...

Poate ca decizia a fost influentzata (nu shtiu) in interiorul MS, acolo lucrand foarte multzi romani...

nu am spus primii  ci printre primii
UE si G8 iti spune ceva?
vreau sa spun ca nu doar eficienta pura duce la competitivitate (intervin o groaza de alti factori care te pot ridica sau cobora)
competitivitate = oferirea unui produs care sa satisfaca cerintele la un pret cat mai mic. asta au facut cei de la RAV - o "cauza" a reusitei este si faptul ca au avut teren propice pentru realizare - piata in dezvoltare gata sa testeze produsele lor, legislatie cat de cat acceptabila, forta de munca ieftina, Ro este privita ca o tara din lumea a III-a => salarii mici, dar care are totusi infrastructura cat de cat la nivel vestic => internet, electricitate, si chiar apa curenta (daca nu e revizie de minim 3 saptamani)

despre partea cu Romani care pot (chiar si ipotetic vorbind) influenta MS la un asemenea nivel eu zic ca se confirma teoria mea, cum ca pentru a face ceva bine ai nevoie de asigurarea unui minim de conditii (nu doar mentalitatea conteaza, ba din contra in unele cazuri te poate impiedica, vezi "disputele" intre tzarile Europene legate de razboiul din golf)

#20
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
Threadul asta se transforma in flame  ....pacat :(
Arty se vede ca esti influentat de modul in care se vede in US Europa si mai ales Franta dupa razboiul in golf.  
Argumentele tale cu privire la temperament nu sunt valide. Aici e vorba de istorie politica si preferinte.
Daca e sa o luam asa nici economia US nu o duce prea bine, si daca ma enervezi iti povestesc si cum a ajuns US prima economie din lume dupa doua razboaie purtate pe continentul european, timp in care US produceau masiv fara sa fie deranjati de nimeni. Faptul ca dupa primul razboi mondial US detinea 30% din capaciatatea de productie mondiala cand inainte nu detinea mai mult de 15% si ca dupa WWII a ajuns la 50% iti spune ceva?
Si faptul ca US e in recesiune continua de cel putin 5 ani si trebuie sa recurga la devalorizarea monedei ca ultim subterfugiu pentru a-si face produsele rentabile dupa ce dobanda de refinantare n-au mai putut sa o micsoreze de la 1.25 cand in UE e peste 3 (daca nu mai mult) iti spune ceva?
Te rog nu aduce discutia asta de pe taramul teoretic la comparatii intre state pentru ca nu stapanim niciunul fenomenul si ce se intampla in practica e mult mai murdar decat teoria , chiar si din partea US.
E pacat sa transformam o discutie care putea fi interesanta in flame doar ca avem draci pe nustiu care tara.

#21
dualled

dualled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.05.2003

Quote

Originally posted by BIGphAntom
am o intrebare idioata, in sensul ca mi-e lene sa caut altundeva

Ce mama supararii e cu GLOBALIZAREA ASTA, de ce sunt asa de multi impotriva ei?

globazilare mie imi suna a ceva frumos, in sensul ca TERRA ar deveni un "vis" adica toti la comun, aceleasi regului,mai tarziu aceeasi natiune (ORICUM daca seamana cu un vis, atunci sigur NU e ceva in neregula! )

uite un referat facut de mine, cu informatii gasite pe net, anul trecut, citeste-l/cititi-l si zi-mi ce parere ai/aveti.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate