Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

ciclu dereglat, pls help

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
AmPatito

AmPatito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2006
salutari..
Am si eu o problema fff mare...  !!
Prietena mea deaja are un avort la activ :( ... iar primele 2 luni i`a venit regulat. Am facut sex neprotejat a doua zi dupa ce a iesit dupa stop. si acum am surprize.. luna asta i`a venit mai devreme cu o saptamana jumate ... ii curge foarte mult si cu chiaguri de sange in fine i-a trecut.... dupa asta.. la o saptamana i`a venit iar.. tot asa de abundent dar fara cheaguri i-a trecut si asta dar pt 2 zile in care am facut`o.  iar azi.. a 3`a zi.. mi-a spus ca i-a venit iar... un sfat urgent va rog.. oricum poimaine e programata la medicul ei... dar sunt prea nedumerit asa ceva n-am mai intalnit  !!!  fara mistouri daca se poate.. un sfat ar prinde bine.. sau o parere !! :( ( ms anticipat   oricum ma simt mai mult decat  :death:

Edited by mufă, 15 May 2006 - 20:08.


#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

Vizualizare mesajAmPatito, pe May 15 2006, 21:02, a scris:

un sfat ar prinde bine..


foloseste si tu un prezervativ data viitoare...


daca era doar sangerare normala ,dar la intervale neregulate putea fi ceva hormonal. dar daca ies si cheaguri nu stiu ce ar putea fi. adica ar putea fi mai multe cauze.
poate fetele stiu mai bine.

#3
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
la urgenta repede, o tii acasa sa moara si tu stai pe net sa iei sfaturi????

#4
AmPatito

AmPatito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2006

Vizualizare mesajAyame, pe May 15 2006, 21:18, a scris:

la urgenta repede, o tii acasa sa moara si tu stai pe net sa iei sfaturi????
crede`ma ca trag de ea ca de un sac de cartofi.. ca nu vrea nu vrea.. si i`am spus.. daca nu mergi la doctor nu mai ai ce vb cu mine... si a facut programare pt joi acum... ca si doctoru i-a spus sa iasa dupa stop ca n-are ce sa vada.. :( !!!

Edited by mufă, 15 May 2006 - 20:24.


#5
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

Vizualizare mesajAmPatito, pe May 16 2006, 03:23, a scris:

crede`ma ca trag de ea ca de un sac de cartofi.. ca nu vrea nu vrea.. si i`am spus.. daca nu mergi la doctor nu mai ai ce vb cu mine... si a facut programare pt joi acum... ca si doctoru i-a spus sa iasa dupa stop ca n-are ce sa vada.. :( !!!

ba da, poa' sa vada cu ECO intrauterin, da, am zis bine intrauterin...ca sa nu mai zic de CT-scann...

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
regula generala: oricand vorbiti de probleme legate de ciclul menstrual, dati si voi un pic mai multe amanunte - de genul: cati ani are, la ce varsta a avut primul ciclu, daca inainte de aceste simptome era sau nu regulat, daca a facut vreun tratament specific sau alt gen de tratament.

in plus, in cazul de fata: alt gen de simptome - dureri abdomino-pelvine, tulburari de mictiune, ameteli...

uff, ce naiba fac, anamneza on-line?

din nou nu stiu ce fel de raspunsuri se cauta pe net. repet pentru a tz-shpea oara - consultatii in direct nu fac; "cazul" prezentat ma duce cu gandul la o dereglare functionala sau la un chist ovarian. fireste, mai am in minte si alte posibilitati, pe care le exclud oarecum din cauza varstei (pe care o presupun doar) insa nu-s imposibile. nu vad insa nici un rost sa le enumar aici, nici cu rolul de bau-bau - cuvantul "hemoragie", eventual "anemie" ar trebui sa fie suficient pentru a speria orice persoana cu capul pe umeri.

Vizualizare mesajAyame, pe May 15 2006, 21:26, a scris:

ba da, poa' sa vada cu ECO intrauterin, da, am zis bine intrauterin...


chiar daca repeti, tot nu stiu despre ce vorbesti; exista ecografie transvaginala (care nu-ti intra in uter, draga mea) sau histeroscopie, la care se patrunde in interiorul uterului, dar nu mai tine de ecografie, ci este alt tip de procedura medicala.

si la CT scan (tomografie computerizata, mai pe romaneste) nu sare nimeni asa, din prima. pentru inceput se ia un pic de sange sa vada daca fata n-a reusit sa atinga un usor grad de anemie si daca nu se impun masuri pentru oprirea sangerarii. daca "ciclul" ala nu se opreste, oare o lasa pana intra in soc hipovolemic, sa poata vedea dansul acolo? nu mi se pare adecvata atitudinea, si as cam recomanda alegerea unui alt ginecolog.

#7
AmPatito

AmPatito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2006

Vizualizare mesajmianna, pe May 15 2006, 21:51, a scris:

regula generala: oricand vorbiti de probleme legate de ciclul menstrual, dati si voi un pic mai multe amanunte - de genul: cati ani are, la ce varsta a avut primul ciclu, daca inainte de aceste simptome era sau nu regulat, daca a facut vreun tratament specific sau alt gen de tratament.

in plus, in cazul de fata: alt gen de simptome - dureri abdomino-pelvine, tulburari de mictiune, ameteli...

uff, ce naiba fac, anamneza on-line?

din nou nu stiu ce fel de raspunsuri se cauta pe net. repet pentru a tz-shpea oara - consultatii in direct nu fac; "cazul" prezentat ma duce cu gandul la o dereglare functionala sau la un chist ovarian. fireste, mai am in minte si alte posibilitati, pe care le exclud oarecum din cauza varstei (pe care o presupun doar) insa nu-s imposibile. nu vad insa nici un rost sa le enumar aici, nici cu rolul de bau-bau - cuvantul "hemoragie", eventual "anemie" ar trebui sa fie suficient pentru a speria orice persoana cu capul pe umeri.
chiar daca repeti, tot nu stiu despre ce vorbesti; exista ecografie transvaginala (care nu-ti intra in uter, draga mea) sau histeroscopie, la care se patrunde in interiorul uterului, dar nu mai tine de ecografie, ci este alt tip de procedura medicala.

si la CT scan (tomografie computerizata, mai pe romaneste) nu sare nimeni asa, din prima. pentru inceput se ia un pic de sange sa vada daca fata n-a reusit sa atinga un usor grad de anemie si daca nu se impun masuri pentru oprirea sangerarii. daca "ciclul" ala nu se opreste, oare o lasa pana intra in soc hipovolemic, sa poata vedea dansul acolo? nu mi se pare adecvata atitudinea, si as cam recomanda alegerea unui alt ginecolog.

face 19 ani in decembrie...  si ii vine regulat , si a facut tratament pentru ovare .... o doare din cand in cand un ovar !!  dar nu ii curge in continu... prima data a tinuto 4 zile apoi o zi si acum iar...!!

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

Vizualizare mesajAmPatito, pe May 16 2006, 00:40, a scris:

face 19 ani in decembrie...  si ii vine regulat , si a facut tratament pentru ovare .... o doare din cand in cand un ovar !!  dar nu ii curge in continu... prima data a tinuto 4 zile apoi o zi si acum iar...!!


mai, fir-ar sa fie, ca acu' ma apuca dracii! macar pe vremea mea exista o scuza, ca nu se faceau ore de educatie sexuala, da' aberatii de-astea tot n-auzeam. ce naiba va invata la orele astea? numa' cum s-o bagati pe dansa-n-transa, nu si cum sa aveti grija de ea sa va tina cat mai mult?  :angry:

pai atunci s-astepte pana-i curge in continuu, ce sa zic, daca un chist ovarian simptomatic nu-i e suficient. poate se trezeste cu tot aparatul reproducator lipsa la inventar.

#9
AmPatito

AmPatito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2006

Vizualizare mesajmianna, pe May 16 2006, 01:10, a scris:

mai, fir-ar sa fie, ca acu' ma apuca dracii! macar pe vremea mea exista o scuza, ca nu se faceau ore de educatie sexuala, da' aberatii de-astea tot n-auzeam. ce naiba va invata la orele astea? numa' cum s-o bagati pe dansa-n-transa, nu si cum sa aveti grija de ea sa va tina cat mai mult?  :angry:

pai atunci s-astepte pana-i curge in continuu, ce sa zic, daca un chist ovarian simptomatic nu-i e suficient. poate se trezeste cu tot aparatul reproducator lipsa la inventar.
vai.. mi`ai luat ditamai caramida de pe inima.. !! sper sa fie chestia asta... !! si sper sa nu fie grava situatia... :( ms mult de ajutor !!

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

Vizualizare mesajAmPatito, pe May 16 2006, 01:32, a scris:

vai.. mi`ai luat ditamai caramida de pe inima.. !! sper sa fie chestia asta... !! si sper sa nu fie grava situatia... :( ms mult de ajutor !!


pai sigur, ca doar nu-s ovarele matale. cateva consecinte posibile ale unui chist ovarian: rupere, sangerare, torsiune, infectie... banal, nu?  :rolleyes:  asta, in cazul in care ar fi cu adevarat vorba de un chist, si nu s-ar suprapune alta afectiune ginecologica - si sunt o gramada.

#11
AmPatito

AmPatito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2006

Vizualizare mesajmianna, pe May 16 2006, 01:42, a scris:

pai sigur, ca doar nu-s ovarele matale. cateva consecinte posibile ale unui chist ovarian: rupere, sangerare, torsiune, infectie... banal, nu?  :rolleyes:  asta, in cazul in care ar fi cu adevarat vorba de un chist, si nu s-ar suprapune alta afectiune ginecologica - si sunt o gramada.

daca e de la ovarul ala.. io si prezervativul o sa fim cei mai buni prieteni.. !!!  :notangel:

ma fac baiet cuminte :D

Edited by mufă, 16 May 2006 - 01:40.


#12
AmPatito

AmPatito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2006

Citat

si nu s-ar suprapune alta afectiune ginecologica - si sunt o gramada.
scuze ca nu am dat toate detaliile dar e prima data cand scriu pe un astfel de formu si eram cam disperat!! te`as mai ruga daca ai putea si daca sti ce alte afectiuni ar mai fi.. ? ? ca am vazut ca te cam pricepi  :proud:

Edited by mufă, 16 May 2006 - 01:55.


#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

Vizualizare mesajAmPatito, pe May 16 2006, 02:10, a scris:

daca e de la ovarul ala.. io si prezervativul o sa fim cei mai buni prieteni.. !!!  :notangel:

ma fac baiet cuminte :D


huh?  :rolleyes:  ma ierti, dar legatura dintre prezervativul tau si ovarul fetei ma depaseste.



Vizualizare mesajAmPatito, pe May 16 2006, 02:43, a scris:

scuze ca nu am dat toate detaliile dar e prima data cand scriu pe un astfel de formu si eram cam disperat!! te`as mai ruga daca ai putea si daca sti ce alte afectiuni ar mai fi.. ? ? ca am vazut ca te cam pricepi  :proud:

da un search cu google, ca eu nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta. incerc sa te determin sa luati decizia buna si am impresia ca, in mod paradoxal, te linistesc si va culcati pe o ureche.

nu-ti foloseste la nimc sa afli ce alte afectiuni ar putea fi, tu (de fapt ea) ai nevoie sa stii de la ce sangereaza acum si ce trebuie sa faca pentru a nu ajunge intr-o situatie de urgenta care s-o lase fara ... nu mai zic "aparat reproducator" ca se pare ca n-a avut impact ... fara uter, ovare si alte alea, in imposibilitatea de a avea copii. toata viata, pricepi? nu doar saptamana viitoare, cum am senzatia ca v-ati dori.

#14
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
daca nu gasesti un vraci poate te duci cu ea la doftor, ca am iesit din evul mediu, dovada ca sintem pe net

#15
alex_bc

alex_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2006
Buna. Am si eu o problema. Mi-am inceput viatza sexuala de 3 luni. Eu am un ciclu neregulat, mi-a intarziat dintotdeauna. Prima luna mi-a intarziat o sap si a doua 5 zile. A treia luna am avut un contact sexual neprotejat si am luat Prostenor-2. Mi-a venit exact la timp. Insa,mi-a venit mai putin ca de obicei, si am tot avut scurgeri zi de zi cam o saptamana dupa. Luna asta nu mi-a venit 3 saptamani. Nu stiu ce sa fac. Am facut 2 teste de sarcina de la farmacie si au iesit ambele negative (mentionez ca le-am facut la un inteval de o saptamana una de alta, dupa 2 sap). Am facut niste teste si am o infectie urinara. Mi s-a spus ca imi poate intarzia din cauza asta, dar chiar atat de mult???? Va rog sa ma ajutati! Oare am ramas insarcinata?

#16
alex_bc

alex_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2006
Buna. Am si eu o problema. Mi-am inceput viata sexuala de 3 luni. Eu am un ciclu neregulat, mi-a intarziat dintotdeauna. Prima luna mi-a intarziat o saptamana si a doua 5 zile. A treia luna am avut un contact sexual neprotejat si am luat Prostinor-2. Mi-a venit exact la timp. Insa, mi-a venit mai putin ca de obicei, si am tot avut scurgeri zi de zi cam o saptamana dupa. Luna asta nu mi-a venit 3 saptamani. Nu stiu ce sa fac. Am facut 2 teste de sarcina de la farmacie si au iesit ambele negative (mentionez ca le-am facut la un inteval de o saptamana una de alta, dupa 2 sap). Am facut niste teste si am o infectie urinara. Mi s-a spus ca imi poate intarzia din cauza asta, dar chiar atat de mult???? Va rog sa ma ajutati! Oare am ramas insarcinata?

Edited by mufă, 04 June 2006 - 10:00.


#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
nu cred ca ai ramas insarcinata dar nu ar strica sa fii mai atenta pe viitor. daca ai fi spus si ce varsta ai ar fi fost mai usor de tras o concluzie.

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajalex_bc, pe Jun 4 2006, 10:25, a scris:

Am facut niste teste si am o infectie urinara. Mi s-a spus ca imi poate intarzia din cauza asta, dar chiar atat de mult???? Va rog sa ma ajutati! Oare am ramas insarcinata?
Am dubii mari că ai rămas însărcinată.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate