Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Nikon D50 sau Canon EOS 350D ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
54 răspunsuri în acest subiect

#37
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 07.01.2002
Atunci ordinea este card, îndemânare(românul s-a născut îndemânatic  :rolleyes: ), trepied, 2nd battery și apoi grip  :photo:

Eu mi-am dat 3 sferturi din salariu pe grip și baterie :D deci pregătește-te din timp  :confuzzled: .
Să treci și pe aici înainte să cumperi gripul...

#38
magzoom

magzoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 24.05.2006
Pana la urma aparatul cel mai bun este cel care ti-l poti permite, daca ti se mai si "lipeste" bine in mana totul e ok, de-acum totul depinde de tine. Aparatul acela mai performant, pentru care ai fi strans bani sau pe care-l astepti sa iasa anul viitor, nu face doi bani, vara asta, in vacanta, oriunde. Cel pe care  l-ai luat si pe care incepi sa-l cunosti, iti devine prieten. Sigur ca va trece ceva timp pana ai sa-l cunosti bine dar asta-i farmecul.
In general SLR-urile "de intrare" sunt destul de indulgente, de "prietenoase" si sunt mai usor de invatat.
Cand va veni vremea sa iei un trepied ia-ti ceva de calitate, nu stiu acum ce se gaseste prin magazine in ro, (eu unul prefer Manfrotto) e drept ca-i cam scump dar face banii.
Si eu as iesi la intalnirile cu voi dar cativa mii de kilometri de apa ma impiedica. Am sa mai dau tarcoale pe aici din cand in cand...

#39
magzoom

magzoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 24.05.2006
Fișier atașat  Vieux_Montreal_1600_1064.jpg   1,16MB   146 download-uriRectificare- in privinta Sony "Vezi D2h care costa in jur de 500 dolari" - vroiam sa spun DSC-H2- cybershot-ul. In loc de scuze va atasez o imagine proba cu d50, redusa (nu am reusit sa o atasez in format 3008/2000).  Primaria din Vieux Montreal. Canada. Am lasat culorile asa cum au iesit, singurele modificari au fast stergerea unor pietoni si perspectiva.

Editat de magzoom, 25 mai 2006 - 01:37.


#40
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai bag'o odata. ;)

Indemanare = indemanare in utilizarea bestiei, mai ales la MF unde mai am de dibuit, imi cam lipseste geamul mat si nu depasesc 1/3 bune. :boredlook: Am uitat sa mentionez, undeva dupa card si trepied inainte de grip intra un blitz bun. :photo:

P.S. E cu un Sigmel cum e ala pe care il vinde Dragos Jianu si cum are si cold_fire asa ca n'am pareri despre 18-55... :)

#41
magzoom

magzoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 24.05.2006

View PostAlexIP, on May 24 2006, 19:46, said:

Indemanare = indemanare in utilizarea bestiei, mai ales la MF unde mai am de dibuit, imi cam lipseste geamul mat si nu depasesc 1/3 bune. :boredlook: Am uitat sa mentionez, undeva dupa card si trepied inainte de grip intra un blitz bun. :photo:
E o rata buna totusi, pretentiile si indemanarea vor creste si numarul de cadre "de aruncat" va creste si el :deadtongue: Totusi ce vei pastra vor fi din ce in ce mai bune.
"Marele secret" este sa exersezi cat mai mult, sa eviti "auto"  chiar daca fotografiezi obiecte aiurea pe strada, peisaje frumoase sau nu, lumina naturala. Exif-ul este important de studiat apoi, ca si histogram-ul (desi pare complicat, nu este chiar asa), pentru a vedea unde ai gresit. La urma urmei din greseli invatam cel mai bine.

Citeva link-uri de baza, utile (in engleza si ...franceza pentru cei interesati):
http://www.fodors.com/focus/
http://www.photozone.../news/index.jsp  (cred ca pe asta il stiti deja)
http://www.kodak.com...pq-locale=fr_CA
http://perso.wanadoo...e/numerique.htm

ar mai fi multe...

Editat de magzoom, 25 mai 2006 - 03:34.


#42
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 21.07.2005
multumesc inca odata pt informatii si linkuri... si grip-ul suna bine :)
cel pe care pot sa mi-l permit este 350D, ma si atrage cel mai mult

#43
stormy

stormy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 04.04.2005

View Postmagzoom, on May 25 2006, 01:45, said:

Si eu as iesi la intalnirile cu voi dar cativa mii de kilometri de apa ma impiedica. Am sa mai dau tarcoale pe aici din cand in cand...
Lasa ca vin eu la tine prin octombrie...sa-mi zici si mie te rog ce e neaparat de vazut acolo, ca stau doar 3 zile.

Editat de stormy, 26 mai 2006 - 18:00.


#44
magzoom

magzoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 24.05.2006

View Poststormy, on May 26 2006, 12:00, said:

Lasa ca vin eu la tine prin octombrie...sa-mi zici si mie te rog ce e neaparat de vazut acolo, ca stau doar 3 zile.

3 zile ?! Trecand peste nauceala pe care o s-o ai din cauza schimbarii de fus orar, daca ai timp si baterii de alergatura, ar fi de vazut cam asa:
Montreal : Vieux Port, Vieux Montreal, eventual centrul daca vrei sa vezi cladiri inalte (betoane si sticla), Stadionul si gradina botanica, insula St. Helene, Ile Bizard, Mc Gill University, Mont Royal + muzee, etc.

Quebec- Chateau Frontenac, Vieux Quebec

Apoi ar mai fi Niagara, Toronto (CN Tower si altele) daca pleci dimineata foarte devreme si sa te intorci seara (hotel f. scump)

Da o cautare pe Google dupa quebec si ai sa vezi ca sunt mult prea multe de vazut, eu unul sunt cam satul de orase, de sticla si betoane, prefer rezervatiile naturale, natura salbatica insa pentru asta ai destul de mult de mers si iti trebuie mult timp la dispozitie. Tocmai lucrez la un site cu imagini din zone frumoase ale Canadei, in cateva zile sper ca-l voi da gata, voi posta link-ul sa te poti informa si in acelasi timp sa-ti clatesti ochii.

Mai exista si un documentar pe care iti recomand sa-l vezi Over Canada- An Aerial Adventure, (cred ca il gasesti pe Dc++ sau alte sharing-uri similare), asa vei stii dinainte la ce sa te astepti si vezi ce te incanta, ca sa nu pierzi timpul.

#45
stormy

stormy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 04.04.2005
Merci  pentru informatii....cu nauceala cauzata de schimbarea fusului orar sunt obisnuit deoarece calatoresc destul de des in Asia....inca o data multumesc si tinem legatura :)

#46
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
am pus si eu mana pe o revista din america (photography&imaging) care contine un test intre: canon eos rebel XT (350d), nikon d50, Konika minolta 5D, Olympus evolt E-500, Pentax *ist DS2;
castigatorul a iesit canon, urmat de nikon.

Nu stiu daca e voie sa pun aici articolul (scanat) <_<

#47
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003
Baga :photo:
Tare imi e ca l-am vazut pe net deja :)

Editat de tim2003, 14 iunie 2006 - 21:31.


#48
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
cam asta e;
imi cer scuze pentru calitatea pozelor :D

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  eosXT.jpg   170,91K   64 download-uri
  • Fișier atașat  nd50.jpg   173K   45 download-uri
  • Fișier atașat  km5d.jpg   156,82K   22 download-uri
  • Fișier atașat  p2ds2.jpg   165,71K   26 download-uri
  • Fișier atașat  evolt.jpg   159,45K   22 download-uri
  • Fișier atașat  c.jpg   185,94K   37 download-uri


#49
pictorash

pictorash

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 14.06.2006
Si eu zic la fel...ia-ti ce-ti place...dar nu uita unlucru foarte important: un slr ti-l iei in primul rand pentru ca iti poti pune pe el orice obiectiv vrei...si in sensul asta Canon este mult mai indicat...pt ca cea mai larfa gama de obiective si nu in ultimul rand stau mult mai bine la pret. Calitatea fotografiei depinde de cat de meseriash fotograf esti...ambele aparate iti ofera multiple posibilitati...
Inca ceva..nu crezi ca ar merge mai degraba un eos 30D (am auzit numa de bine in ceea ce-l priveste)?

#50
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 876
  • Înscris: 22.03.2005

View Postpictorash, on Jun 15 2006, 11:30, said:

Si eu zic la fel...ia-ti ce-ti place...dar nu uita unlucru foarte important: un slr ti-l iei in primul rand pentru ca iti poti pune pe el orice obiectiv vrei...si in sensul asta Canon este mult mai indicat...pt ca cea mai larfa gama de obiective si nu in ultimul rand stau mult mai bine la pret. Calitatea fotografiei depinde de cat de meseriash fotograf esti...ambele aparate iti ofera multiple posibilitati...
Inca ceva..nu crezi ca ar merge mai degraba un eos 30D (am auzit numa de bine in ceea ce-l priveste)?
bre, tu lucrezi la/pt canon? :rolleyes:

#51
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 21.07.2005
eu la Canon raman :) si sper sa pun anul asta mana pe un 350D :P ... 30D ar fi cam scump.
la nikon imi place pretul, cam atat...

#52
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.098
  • Înscris: 12.06.2004
In privinta articolului, m-ar interesa o statistica in privinta numarului de reclame/marca ;)

Pictorash: "un slr ti-l iei in primul rand pentru ca iti poti pune pe el orice obiectiv vrei"
Depinde ce obiective vrei :) de exemplu, ar fi aiurea sa adaptezi ceva Limited-uri pe Canon.

#53
paperkite

paperkite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 20.06.2006
Va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre obiectivul  Sigma 28-70mm f/2.8-4 Compact High Speed Zoom Autofocus AF-D. Eu nu prea am inteles, e ok pentru un d50?

Sau merita sa merg pe Sigma Zoom Wide Angle-Telephoto 28-135mm f/3.8-5.6 Aspherical IF Macro Autofocus ?

Problema este ca deocamdata nu-mi permit decat un d50 body + vreo 6 milioane pentru un obiectiv, si nu as vrea sa ma limitez la o distanta focala fixa, cu toate avantajele ei.

Sau puteti sa-mi recomandati vreo combinatie similara plecand de la 350d body ?

Multam!

#54
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 466
  • Înscris: 04.11.2004
http://www.fredmiran...7&cat=37&page=1


in alte parti am citit ca se strica cam repede. io as zice ca nu merita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate