Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

"Cununii legate" - cat adevar? cata ignoranta?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
mactor

mactor

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.05.2006
Prieteni,

incerc sa-mi controlez ignoranta, dar (se vede treaba) ca nu prea pot vis-a-vis de acest subiect. De ce? pentru ca am vazut si am auzit atitea cazuri de rezolvare a acestor probleme.

Credeti in "legarea cununiilor"? Nici eu! Dar de cind am divortat, nu pot sa inteleg de ce nu-mi place si nu vreau sa iubesc nici una din femeile pe care le intilnesc! Prietenii spun ca trebuie sa discut cu un preot si sa-i cer ajutor in this personal major issue. Ce ma sfatuiti?

Mactor

#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004
povesti...
poate inca o iubesti pe fosta...

#3
CBernetic

CBernetic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 08.10.2005
Pai daca nu-ti place si nu vrei , asta esti tu ... lasa legarea cununiilor ... nu-ti influenteaza nici o Omida luarea deciziilor ...

Timpul le rezolva pe toate ...

#4
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Timpul şi singurătatea.

#5
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 25.06.2005

View Postmactor, on May 12 2006, 14:24, said:

Prieteni,

incerc sa-mi controlez ignoranta, dar (se vede treaba) ca nu prea pot vis-a-vis de acest subiect. De ce? pentru ca am vazut si am auzit atitea cazuri de rezolvare a acestor probleme.

Credeti in "legarea cununiilor"? Nici eu! Dar de cind am divortat, nu pot sa inteleg de ce nu-mi place si nu vreau sa iubesc nici una din femeile pe care le intilnesc! Prietenii spun ca trebuie sa discut cu un preot si sa-i cer ajutor in this personal major issue. Ce ma sfatuiti?

Mactor
mda...desi nu sunt o persoana credincioasa in  chestiile  astea cam cred .  :confuzzled:  Depinde de multe  nu poti pune o eticheta  si sa o ti  pe a ta pana nu vezi si continutul. Cred ca totul tine de tine  - nu de faptul ca inca o mai iubesti ( desi poate sa fie asta )  dar ai ajuns la un stadiu cand deja ai pretenti mai mari si nu mai ai rabdare. Tot ce te pot sfatui e sa te linistesti sufleteste sa iti pui ordine in ganduri sa iti gasesti alta preocupare   sa nu mai alergi din floare in floare si   restul o sa vina  de la sine . Sunt multe de   spus pe tema asta  -_-


P.S. faza nasoala e ca  majoritatea  te eticheteaza daca treci prin asa ceva :P -dehhh conceptile romanului :blink:

Editat de Elena2k, 12 mai 2006 - 14:46.


#6
mactor

mactor

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.05.2006
Elena2k,

multumesc pentru suport, dar culmea este ca teoria o stiu ... si nu inteleg de ce nu o pot aplica. Din cauza asta cred ca trebuie sa apelez la un ajutor "de-afara", cu mult mai intelept decit mine.

...si asta se intimpla de aproape un an! si nu prea inteleg de ce pentru ca pe ansamblu sunt ok. Preocuparile profesionale in care m-am cufundat se pare ca tin cont (din pacate) si de cealalta parte a mea: asa ca sunt nemultumit si aici! Mi se pare ca este o lucratura (deja paranoia ma cuprinde) necurata!

#7
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 25.06.2005

View Postmactor, on May 12 2006, 15:11, said:

Elena2k,

multumesc pentru suport, dar culmea este ca teoria o stiu ... si nu inteleg de ce nu o pot aplica. Din cauza asta cred ca trebuie sa apelez la un ajutor "de-afara", cu mult mai intelept decit mine.

...si asta se intimpla de aproape un an! si nu prea inteleg de ce pentru ca pe ansamblu sunt ok. Preocuparile profesionale in care m-am cufundat se pare ca tin cont (din pacate) si de cealalta parte a mea: asa ca sunt nemultumit si aici! Mi se pare ca este o lucratura (deja paranoia ma cuprinde) necurata!


preotul nu poate face nimic  doar ca te descarci tu    si spui tot ce ai pe sufelt  . Nu ma refer sa te afunzi in munca si pur si smplu  incearca sa te ocupi de tine mai mult  -_-  de un hobby , prieteni , citeste , fa ceva ce ti-ai dorit .  :naughty:   Teama te cuprinde si te lasi influentat de multe desi nu trebuie  :kisstogether:

#8
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 586
  • Înscris: 31.03.2005

View Postmactor, on May 12 2006, 15:24, said:

Prieteni,

incerc sa-mi controlez ignoranta, dar (se vede treaba) ca nu prea pot vis-a-vis de acest subiect. De ce? pentru ca am vazut si am auzit atitea cazuri de rezolvare a acestor probleme.

Credeti in "legarea cununiilor"? Nici eu! Dar de cind am divortat, nu pot sa inteleg de ce nu-mi place si nu vreau sa iubesc nici una din femeile pe care le intilnesc! Prietenii spun ca trebuie sa discut cu un preot si sa-i cer ajutor in this personal major issue. Ce ma sfatuiti?

Mactor

Nu pot crede o astfel de comicarie! Problema este in mana ta!
Eu te-as intreba, de cat timp te-ai despartit?! pentru ca multe depind de aici! Si este important si cine a facut pasul acesta, tu sau ea?! Apoi, vorba colegului de mai sus, timpul asta uneori ne mai este si prieten, nu doar dusman, ne ajuta sa trecem peste multe! Oricum, este de discutat problema lipsei tale de iubire fata de femeile intalnite! Dar in nici un caz nu trebuie sa fugi in bratele omidei, pentru ca ea se va transforma in curand in fluture (cred ca a si facut-o deja, de fapt :) ). Mai zi cate ceva, daca nu este vreo problema sa discuti mai in detaliu!

#9
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 556
  • Înscris: 13.04.2006

View Postmactor, on May 12 2006, 16:11, said:

Elena2k,

multumesc pentru suport, dar culmea este ca teoria o stiu ... si nu inteleg de ce nu o pot aplica. Din cauza asta cred ca trebuie sa apelez la un ajutor "de-afara", cu mult mai intelept decit mine.

...si asta se intimpla de aproape un an! si nu prea inteleg de ce pentru ca pe ansamblu sunt ok. Preocuparile profesionale in care m-am cufundat se pare ca tin cont (din pacate) si de cealalta parte a mea: asa ca sunt nemultumit si aici! Mi se pare ca este o lucratura (deja paranoia ma cuprinde) necurata!
mactor, au fost și alții in bocancii tăi, ai răbdare, va trece.
refuză să crezi în așa ceva, e o prostie.

#10
mactor

mactor

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.05.2006

View PostNebuchadnetar, on May 12 2006, 16:20, said:

Nu pot crede o astfel de comicarie! Problema este in mana ta!
Eu te-as intreba, de cat timp te-ai despartit?! pentru ca multe depind de aici! Si este important si cine a facut pasul acesta, tu sau ea?! Apoi, vorba colegului de mai sus, timpul asta uneori ne mai este si prieten, nu doar dusman, ne ajuta sa trecem peste multe! Oricum, este de discutat problema lipsei tale de iubire fata de femeile intalnite! Dar in nici un caz nu trebuie sa fugi in bratele omidei, pentru ca ea se va transforma in curand in fluture (cred ca a si facut-o deja, de fapt :) ). Mai zi cate ceva, daca nu este vreo problema sa discuti mai in detaliu!

Nebuchadnetar,

un an ar fi trebuit sa faca sa opreasca rana din piept, nu? pasul l-am facut eu! Asta pentru lamurire!

Dar nu problema asta ma preocupa: omida sau fluturas! Ci faptul ca sunt si chestii care pot scapa gnosticului din mine. Si poate ar fi bine/sanatos/corect sa nu incerc (a suta mia oara) sa gasesc (inca o data) raspunsuri in mine (sau la prieteni, parinti, etc), ci poate solutia este si in alta parte... Ma aberez? De asta ziceam ca o solutie dovedita este si asta cu mersu' la preot!

...Dar este adevarata zicerea "cununii legate"? Este posibil numai in mintea mea? sau ea chiar " egzista"?

#11
jooles

jooles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 27.08.2005
Cununiile și le "leagă" fiecare, singur, prin ceea ce crede despre sine și ceea ce (crede că) a învățat din relațiile anterioare. Și nici familia nu-i total nevinovată - te influențează până dai ortu' popii, prin gene, educație și exemplu (am lăsat intenționat deoparte "băgăcioșenia" rudelor de ambe sexe cu vârsta peste 40 de ani).  :death:

Tu pur și simplu nu ești pregătit pentru o nouă relație. Eu aș zice nici să nu cauți o vreme, că n-o să meargă. Nici să te afunzi în muncă nu-i o treabă; când ai să te saturi de muncă ai să scoți nasul din calculator/hârtii/utilaje (sau ce-i sub nasul tău acum) și-ai să vezi lumea cu alți ochi.  :rolleyes:

Problema noastră, a românilor peste 25 de ani, este că familia și societatea așteaptă (de obicei) de la noi să fim căsătoriți, eventual să avem și copii.  :angry:

De altfel... care-i problema, dom'le?! Singur nu se poate trăi? Măcar o vreme!  ;)

Enjoy the single life!  B)

#12
nyx_

nyx_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 07.05.2006
se fac multe dracii gen legarea cununiilor, pe ursita, cu mana de mort, ....astea numai care am auzit eu.

#13
ASENATH27

ASENATH27

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 21.07.2007

View Postnyx_, on May 16 2006, 02:16, said:

se fac multe dracii gen legarea cununiilor, pe ursita, cu mana de mort, ....astea numai care am auzit eu.

Chestiile astea sunt foarte adevarate, indiferent cat ar vrea lumea sa nu creada ca sunt. Va dau un exemplu. Un tip inca singur la 40 de ani, intr-un bar frecventat de prostituate care isi racolau de acolo clientii, este refuzat de una dintre aceste prostituate, care era recunoscuta pentru faptul ca NU REFUZA nici unul, pentru simplul fapt ca ... nu l-a placut. Eu, pana acum, nu am putut avea o relatie cu nici unul care mi-a placut, toti au renuntat fara sa stiu vreodata motivul. Insa, daca nu imi place tipul, se tine scai de mine, cu cat nu imi place mai mult, cu atat se tine mai tare dupa mine. O faza tare a fost cand la inceput nu imi placea un tip si era in stare sa faca orice pentru mine, ca in momentul in care a inceput sa imi placa si el mie, sa renunte brusc. Abia cand mi-a disparut interesul pentru el, a revenit la fel de brusc si nu reuseam sa mai scap de el. CUM EXPLICATI ASTA?????????????

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmactor, on May 12 2006, 15:24, said:

Prieteni,

incerc sa-mi controlez ignoranta, dar (se vede treaba) ca nu prea pot vis-a-vis de acest subiect. De ce? pentru ca am vazut si am auzit atitea cazuri de rezolvare a acestor probleme.

Credeti in "legarea cununiilor"? Nici eu! Dar de cind am divortat, nu pot sa inteleg de ce nu-mi place si nu vreau sa iubesc nici una din femeile pe care le intilnesc! Prietenii spun ca trebuie sa discut cu un preot si sa-i cer ajutor in this personal major issue. Ce ma sfatuiti?

Mactor

Prietene, când vei înceta să crezi în prostiile astea ți se vor dezlega cununiile instant. Cred că mai degrabă ai avea nevoie de câteva ședințe la un psihoterapeut, divorțul te-a afectat chiar dacă nu vrei să recunoști asta, iar pe de altă parte e destul de dificil să o rupi cu trecutul, acesta incă te influențează. Părerea mea. Dacă vrei și crezi că te ajută, du-te și la preot, și la mama Omida, cu toate că e o situație oarecum ciudată. Din câte știam, biserica nu este de acord cu divorțul, cununia este una din Sfintele Taine și ceea ce Dumnezeu a unit nu ar trebui să desfacă nici o putere omenească. So, de ce ți-ar dezlega un preot cununiile, ținând cont că din punctul lui de vedere tu ești cununat? Și o altă cununie ar însemna preacurvie de fapt?

View PostASENATH27, on Jul 21 2007, 14:07, said:

Chestiile astea sunt foarte adevarate, indiferent cat ar vrea lumea sa nu creada ca sunt. Va dau un exemplu. Un tip inca singur la 40 de ani, intr-un bar frecventat de prostituate care isi racolau de acolo clientii, este refuzat de una dintre aceste prostituate, care era recunoscuta pentru faptul ca NU REFUZA nici unul, pentru simplul fapt ca ... nu l-a placut. Eu, pana acum, nu am putut avea o relatie cu nici unul care mi-a placut, toti au renuntat fara sa stiu vreodata motivul. Insa, daca nu imi place tipul, se tine scai de mine, cu cat nu imi place mai mult, cu atat se tine mai tare dupa mine. O faza tare a fost cand la inceput nu imi placea un tip si era in stare sa faca orice pentru mine, ca in momentul in care a inceput sa imi placa si el mie, sa renunte brusc. Abia cand mi-a disparut interesul pentru el, a revenit la fel de brusc si nu reuseam sa mai scap de el. CUM EXPLICATI ASTA?????????????

Te-ai gândit și la alte explicații decât mama Omida? Cum ar fi faptul că poate tipul era interesat de tine tocmai pentru că tu nu-l plăceai, când a început să-ți placă de el nu cumva ți-ai schimbat comportamentul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate