Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Mozilla, un browser excelent

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,069
  • Înscris: 26.11.2001
Un browser free ? la ce bun, atata vreme cat avem "by default" Microosft Internet Explorer ? O intrebare foarte buna, la care exista un raspuns: exista ceva mai bun si cu adevarat GRATUIT. Daca IE vine implicit un orice OS de tip Windows (si nu poate fi dezinstalat, oricat am incerca), atunci putem spune ca IE nu este gratuit. In licenta lui scrie clar ca poate fi folosit numai pt Windows. De ex este ilegal, din cate cunosc, sa folosim IE pe linux (cu un emulator de tip WINE)

din statisticile SN (vezi http://www.softnews....rum/vbstats.php ) reiese ca 94% din cei care acceseaza SN.ro folosesc IE. Este aceasta o dovada ca IE e un soft excelent ? Eu spun ca este un soft ok, insa are niste mici "probleme" la capitolul securitate (tratate la vremea lor pe SN, vezi de ex topicul despre c:windowscookiesindex.dat).

E firesc sa existe o alternativa, asa cum pt Windows exista cosmarul numit Linux.

Am sa va spun cateva vorbe despre Mozilla, browser actualmente ajuns la versiunea 0.98. Mozilla este un browser complet gratuit (include un browser, client de email, editor html, posibilitatea de conectare la retele IRC). Il testez de la primele variante, cand arata jalnic si se "infigea" din 2 in 2 minute. Acum este o aplicatie apropiata de versiunea 1.00, deci foarte stabila.

Mozilla este scris de pasionati, locul de intalnire este http://www.mozilla.org/ . La http://www.mozilla.org/releases/ gasiti ultimele versiuni ale browserului.

Mozilla 0.9.8 - Completed February 4, 2002
nu are prentia ca este o versiune perfecta, lista cu buguri o gasiti la http://bugzilla.mozilla.org/

Am inlocuit complet IE cu Mozilla, de vreo saptamana. Va rog sa ma credeti, este exceptional. Se misca impecabil, are o multitudine de setari. Cu putin chin am reusit sa il fac sa vada si fisierele tip flash. Interfata este skinabila, puteti gasi pe net mai multe skinuri, mai mult sau mai putin utile (astea le trec la categoria "briz-brizuri"). O functie foarte utile este aceea de a bloca afisarea imaginilor. Faceti click dreapta pe o imagine , apoi "Block images from this server". E absolut cool pt siturile cu multa grafica si informatie utila putina (sau reclama cu carul).

Eu nu am reusit inca sa il "infig", desi il folosesc din greu. Partea de mail am testat-o mai mult intreacat, folosesc The BAT! , iar de aplicatia pt IRC nu m-am atins, timpul e prea pretios pt a fi pierdut cu asa ceva ;-)

incercati macar si altceva in afara de produsele firmei Microsoft, chiar daca acestea sunt oferite in mod gratuit. S-ar putea sa aveti surprize extrem de placute. De ce sa ne multumim cu ceea ce ne este oferit "mura in gura", pt a se sti totul despre ce facem pe net, obiceiuri, date private, etc etc etc. ?

curaj, nu musca ...

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,069
  • Înscris: 26.11.2001
o alta optiune foarte utila este aceea de a scrie un cuvant, apoi apasam sageata in jos, apoi enter.

automat cuvantul respectiv (sau cuvintele) sunt cautate cu Google (pot fi setate mai multe motoare de cautare)

excelent

#3
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Da' chiar ! Ce-i Mozilla asta ? Ca am observat ca-mi apare in log-uri, desi am IE. E chiar asa de ciumeg ? Ca m-am obisnuit cu IE-ul. In ceea ce priveste functia de cautare, am Copernic-ul. Adica vreau sa ma asigur ca merita, inainte de-a da cu toporu' in IE.

#4
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by don_King
Cu putin chin am reusit sa il fac sa vada si fisierele tip flash.

curaj, nu musca ...
Esti sigur ca nu musca? :)
Asta e problema browserelor non-IE, ca nu merg 100% perfect... poate 99 dar niciodata 100%.
Oricine constuieste un site, il face ca sa mearga perfect pe IE. Daca merge si pe NS, Opera, Mozilla... asta e foarte bine. Dar nu e obligatoriu...

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
O pagina NU va mergea NICIODATA 100% OK sub OPERA  :drac:  Pur si simplu NU se poate.. poate doar daca dai insert la o imagine si scrii "Pagina lu' GIGI" ;)
Dar daca e cat de cat complexa NU SE POATE sa nu exista o incompatibilitate cu Opera ..

OPERA SUCKS !  .. indiferent de ce zic cei ce o folosesc :)

PS: sorry ca am fost offtopic..

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
cu toate astea, eu folosesc opera... imi place inclusiv sub linux

imi cer scuze, si eu am fost off topic...

#7
Sanctuary

Sanctuary

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.12.2001
Acum m-a prins si pe mine flama cu Mozilla asta ... il folosesc sau mai bine zis incerc sa renuntz la IE ... desi Mozilla asta are cateva chestii deranjante ...

de ex.
1. cateodata iti arata codul sursa

2.  ii dai Save Link Target As ... si isi aduce aminte dupa  5 minute sa deschida fereasta de dl

3. sta prost la partea de refresh page (adica o face dupa ureche, chiar daca ti-se usuca degetul pe F5)

4. NU STIE sa playeze .avi-uri intr-o pagina de web .. cica ii trebuie plugin ... F*CK asta chiar ma deranjeaza

5. idem 4 pentru Flash ... dar pe asta am rezolvat-o

#8
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
1. Asta era un bug legat de un header HTTP care Mozilla nu shtia sa-l interpreteze corespunzator.. probabil k va fi rezolvat.. daka n-a fost deja rezolvat in ultima versiune.. vezi 1.1a+ pe site-ul lor.

2. Nu mi s-a intamplat, doar la Save Image face asta, pt. k sta sa o incarce pe toata intai, shi abia apoi te lasa s-o salvezi.

3. Imi merge perfect refresh-ul.. in IE itzi mere bine refresh-ul la paginile respective?

4 shi 5.. Mi-a fost lene sa-i bag vreun plugin pana akum.. dar in mare nici nu ma prea interesau flash-urile.. sunt putzine site-uri care depind de flash pt. navigatzie [meniu] zik eu.

#9
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt shi eu off-topic putzin:

Opera este cel mai adevarat browser la ora actuala fiindca este :

1. Cel mai rapid

2. Are functzii incluse de blocare a pop-upurilor, deci e ushor acuma sa navighez warezuri ca nu te mai deranjeaza nime ..

3. Are download manager inclus, un fel de versiune redusa a flashgetului cu resume etc .... care culmea shtie sa faca chestii pe care nu le shtie nici un downloas manager, de exemplu sa filtreze cgi-uri php shi sa itzi deie locatzia exacta a unui fishier

4. E stabil, are optziunile multipannels

5. Management la bookmarjs mishto de tot

Shi acum sa revenim la browserul despre care e topicul. Ajuns in momentul in care scriu eu la versiunea 1, micutz, stabil pot sa zic, un pic prea "netscape alike interface". Mie imi aduce aminte sincer de netscape-ul ala vechi de pe win 3.1 cu care navigam acum vreo 6 ani. Cam buggy totusi dar esteo optziune free totushi ...

Opera ishi pune un banner sus, care nu deranjeaza.

#10
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
incercati Netscape 7...

eu l-am instalat, merge bine, dar Opera... :o

#11
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Aldocor nu ai credibilitate in ceea ce zici pana nu vii cu argumente. Nu e de ajuns sa rosheshti in obraz, asta e replica de copii. Hai cu argumente shi fama sa cred ca netscape e mai bun.

#12
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
eram cam adormit si nu m-am exprimat prea coerent (stiu ca nu tine de scuza)...

Asa ca...

E adevarat ca Netscapele 7 e doar un Preview Release 1,  probabil ca vor mai modifica in el... Imi place ca paginile se incarca parca mai rapid decat in Opera (o parere personala), dar mananca mai multe resurse.

Alte dezavantaje la Netscape:
- nu pot ca copiez in clipboard imaginile din paginile de web (optiune prezenta in IE si Opera, absenta si in Mozzila)
- nu are (sau nu am gasit inca) optiunea de Refuse popups

Insa pagini care nu se vad in Opera merg bine in Netscape.

So, sfatul meu e sa nu va instalati Netscape 7. Are o groaza de extras (Net2Phone, IM client - cu care te poti loga pe ICQ sau  AIM, Real Player) pe care nu prea le folosesc.

Concluzia: Opera ramane pe computer :OK: insa astept sa vad ce sa va intampla cu viitoarele versiuni de Mozilla/Netscape.

#13
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002

Quote

Opera este cel mai adevarat browser la ora actuala fiindca este :

1. Cel mai rapid

2. Are functzii incluse de blocare a pop-upurilor, deci e ushor acuma sa navighez warezuri ca nu te mai deranjeaza nime ..

3. Are download manager inclus, un fel de versiune redusa a flashgetului cu resume etc .... care culmea shtie sa faca chestii pe care nu le shtie nici un downloas manager, de exemplu sa filtreze cgi-uri php shi sa itzi deie locatzia exacta a unui fishier

4. E stabil, are optziunile multipannels

5. Management la bookmarjs mishto de tot

1. Mozilla e la fel de, daka nu chiar mai rapid.. parerea mea, eu foloseam Opera pt. viteza, dar Mozilla merge mai bine.

2. Shi Mozilla are fctzii incluse de blokare, doar k nu sunt puse la fel de in ochi k sa le observi imediat
Edit->Preferences->Advanced->Scripts&Plugins->Open Unrequested Windows

3. Mozilla 1.0 nu are download manager, dar imediat urmatoarea versiune, Mozilla 1.1 Alpha care au lansat-o la cateva zile dupa 1.0 are un Download Manager la fel de functzional k cel din Opera.. IE inca nu shtie resume.. :)

4. Shi Mozilla e f. stabil.
Multipannels = ? MDI? Faptul k itzi afisheaza paginile in tab-uri in acelashi browser?

5. Same here.

Pe langa asta, un mare avantaj Mozilla fatza de Opera este k nu are atatea bug-uri de afishare a contzinutului, shi asta este motivul principal pt. care am scapat de Opera.. ah, shi e free!

Dupa cum ziceam shi-n alt thread parca, Mozilla are un suport mult mai bun pt. style sheets decat MSIE.
Comparatzi http://www.w3.org/Style/CSS/ in IE6 shi-n Mozilla.

#14
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
BTW, interfatza este skin-abila. Cea default e un kk.

View->Apply Theme->Modern
Shi se va vedea diferentza. :)
Plus k potzi sa download-ezi shi altele daka vrei, am gasit un Negative Modern super prin link-urile lor. :)

#15
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
nota 10, QwertY

skinul implicit e naspa, mie imi place ca orice soft sa il customizez de la A la Z

/S/

#16
OZ

OZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.07.2002
QwertY, zici ca download managerul de la Mozzila stie resume. La mine nu merge nici un resume.  :confused: Si nici nu pot sa folosesc FlashGet-ul in el (sau nu stiu...).In rest e misto(si gratis  :D  ).

#17
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
OZ, trebuie ca serverul sa suporte resume. Oricum, da linkul sa il testez te rog (PM)

#18
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 30.07.2002
+ este rapid, sau cel putin la fel de rapid ca IE si Opera
+ vine cu un client de e-mail cu ceva mai putine gauri de securitate fata de clientul default din Windows (OE)
+ suport pentru plugin-ul de java 2 (nu o ia aiurea prin memorie cand se lamseaza masina virtuala asa cum e in cazul IE)
+ skinabil
+ posibilitatea de a alege modalitatea de navigare (cu taburi   intr-o singura fereastra sau in mai multe ferestre fara taburi sau combinarea celor doua maniere prezente mai sus)

- este practic o imbinare intre Opera, Netscape si IE ar fi fost frumos sa ia numai partile bune ale acestora dar nu e chiar asa
- download managerul chiar nu face resuming ci o cam ia de la inceput
- clientul de e-mail desi este asemanator celui din Netscape 4.xx ca si interfata este supus pericolelor din OE (testat KLEZ)
- lipsa unui wizard de configurare altfel domnsoara secretara nu o sa-l foloseasca si tocmai astfel de oameni reusesc sa scoata   bug-urile la suprafata
- foloseste combinatiile de taste din Netscape (personal as fi preferat cele din Opera si IE)
- putine download managere reale (nu cel din program) se integreaza cu el
- la fel ca si in Opera daca o pagina e ceva mai complexa se supara si iti arata doar ce vrea el

Concluzia mea este ca va fi peste ceva timp o alternativa serioasa la browserele clasice iar daca devine prea serioasa s-ar putea sa arunce si Opera intr-un con de umbra asa cum a facut cu Netscape (6.xx) fata de care este mult mai popular si nu in ultimul rand bun si mai stabil.
  :thinking:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate