Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Multimea fiintelor din univers

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 14:51, said:

Multi considera tampenii ceea ce nu pricep sau ii depaseste.
Consider tampenie incercarea de a intelege ceea ce (evident) ma depaseste.  Intelegi diferenta?

Quote

Sa te luminez: ma intereseaza daca nenumarabilitatea este un concept cu desavarsire abstract, sau daca pot exista in realitate multimi nenumarabile.
Mersi de grija care mi-o porti, se pare ca ai multa iluminare de vrei s-a ma-ndopi si pe mine.

Quote

Cel putin o multime numarabila exista, in conditiile descrise, intr-un timp infinit. E de ajuns sa consideri multimea secundelor.
Timpul e perceput diferit intr-o infinitate (nenumarabila) de posibilitati de miscare a sistemului de referinta. Pe care-l alegi? unul la intamplare? toate?

Quote

Intrebare: exista in realitate (acum scriu pentru oameni care nu se vor repezi sa intrebe "ce este realitatea"), macar o multime nenumarabila? Ca sa gasesti asa ceva este firesc sa te duci cu gandul la multimea atomilor, dar uite ca nimeni nu stie sa demonstreze ca ea este, de fapt, numarabila.

Inventam concepte si modele (de ex. numarabilitatea) ca sa ne adaptam mintea realitatii.
N-are sens sa ne intrebam daca realitatea respecta abstractiile noastre asa cum nu are sens sa ne intrebam daca un obiect oarecare din realitate imita corect imaginea sa intr-un ciob de oglinda sparta.  Invers, poate ca are (sens).

Edited by blimpyway, 03 May 2006 - 14:14.


#20
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 shimen_musashi, on May 3 2006, 15:00, said:

NUMERÁBIL, -Ã, numerabili, -e, adj. Care se poate socoti, calcula. – Din lat. numerabilis, it. numerabile.
Sursa: DEX '98  
- prin analogie Nenumarabil - care nu se poate numara

Dupa mine N este numarabila. Zi-mi orice numar din N, eu mai adaug unu (1) si pot sa-l numar. Cu alte cuvinte, oricat de infinita ar fi, poti numi (numara) orice element al ei.

Acum: multimea fiinteor din univers este sau nu numarabila?
Este. Cu o conditie! Defineste Universul!

Este o parabola care spune ceva de genul:
Un om s-a laudat ca poate sa bea toata apa din Marea Neagra (de ex.). Multimea nu l-a crezut si el i-a invitat la malul marii sa le faca demonstratia. Toti asteptau cu nerabdare sa inceapa sa bea. El s-a aplecat sa bea apa, dar inainte de a lua prima inghititurale-a spus: o s-o beau, dar mai intai opriti toate paraile si paraiasele care se varsa in ea!

Sper ca am fost inteles. Definiti Universul; adica dupa definitia data tot ce este in el sa fie cunoscut, stiut si implicit numarabil.

Deocamdata facem doar speculatii matematice; nu stim care e multimea fiintelor pe amaratul asta de glob pamantesc. Mai vreti sa le numaram si din univers?

:peacefingers:

Pai cu asta ai pus capac la toate. Nu mai putem gandi si demonstra nimic absolut decat cu conditia de a defini, in prealabil, universul.

#21
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 15:19, said:

Pai cu asta ai pus capac la toate. Nu mai putem gandi si demonstra nimic absolut decat cu conditia de a defini, in prealabil, universul.
E, universul ca universul (definit ca "tot ce exista"), dar ce-i aia fiinta?  
Unii primitivi credeau ca si ceasul care ticaie e o fiinta careia ii bate inima.  Animistii/Pantesitii cred ca fiecare particica din ce exista cat si "intregul" e fiinta.
Unii mistici stiu ca toate-s Unul (deci numarabil, daca asta voiai sa afli. Sau pentru ei, nenumarabil caci numararea ca operatie necesita divizare, impartire, iar Unul e indivizibil)

Edited by blimpyway, 03 May 2006 - 14:35.


#22
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 blimpyway, on May 3 2006, 15:26, said:

E, universul ca universul (definit ca "tot ce exista"), dar ce-i aia fiinta?  
Unii primitivi credeau ca si ceasul care ticaie e o fiinta careia ii bate inima.  Animistii/Pantesitii cred ca fiecare particica din ce exista cat si "intregul" e fiinta.
Unii mistici stiu ca toate-s Unul (deci numarabil, daca asta voiai sa afli. Sau pentru ei, nenumarabil caci numararea ca operatie necesita divizare, impartire, iar Unul e indivizibil)
Din fericire, intrebarea mea a fost cu totul alta. Sincer, nu vad de ce trebuie sa ajung la misticism si la panteisti, cata vreme eu am pus o intrebare legata de un concept matematic.
N-ai vrea tu sa-ti deschizi un topic pe teme filosofice, pentru cei interesati, iar aici sa raspunzi la obiect sau, in caz ca nu stii raspunsurile, sa stai in banca ta?"

#23
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 15:43, said:

Din fericire, intrebarea mea a fost cu totul alta. Sincer, nu vad de ce trebuie sa ajung la misticism si la panteisti, cata vreme eu am pus o intrebare legata de un concept matematic.
N-ai vrea tu sa-ti deschizi un topic pe teme filosofice, pentru cei interesati, iar aici sa raspunzi la obiect sau, in caz ca nu stii raspunsurile, sa stai in banca ta?"
Acel "in caz ca nu stii raspunsurile"  nu e valabil cumva si pentru tine?
Matematica (chiar daca-i auto-separata de realitate ca stiinta abstracta) are si raspunsuri de genul "se demonstraza ca problema nu este rezolvabila".
Ca sa nu ti se mai para ca-s atat de off topic.

P.S. Matematica nu opereaza cu termeni precum "fiinte" nici cu "univers" nici macar "atomi" sau "realitate".  Daca vrei o solutie matematica, pune problema in termeni matematici - exact ce a zis si shimen_musashi

Edited by blimpyway, 03 May 2006 - 15:03.


#24
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 blimpyway, on May 3 2006, 15:56, said:

Acel "in caz ca nu stii raspunsurile"  nu e valabil cumva si pentru tine?
Matematica (chiar daca-i auto-separata de realitate ca stiinta abstracta) are si raspunsuri de genul "se demonstraza ca problema nu este rezolvabila".
Ca sa nu ti se mai para ca-s atat de off topic.

P.S. Matematica nu opereaza cu termeni precum "fiinte" nici cu "univers" nici macar "atomi" sau "realitate".  Daca vrei o solutie matematica, pune problema in termeni matematici - exact ce a zis si shimen_musashi
1. Acel "nu stii raspunsurile" este valabil, intr-adevar si pentru mine. Tocmai faptul ca nu stiu raspunsurile m-a determinat sa deschid aici un topic. Mie nu mi se pare jenant sa nu stiu raspunsurile la diverse intrebari, asa cum ti se intampla tie (dovada reactia rapida "nu e cumva valabil si pentru tine", de parca atunci cand ti-am spus ca nu stii raspunsurile te-as fi jignit ori te-as fi ridiculizat).
2. Matematica nu are raspunsuri de genul "se demonstreaza ca problema nu este rezolvabila". Faci confuzii uriase, ca toti diletantii autodidacti. In matematica se demonstreaza ca anumite probleme nu au solutii, iar asta inseamna exact ca acele probleme au fost rezolvate, prin demonstrarea faptului ca nu au solutii. Niciodata nu a existat o demonstratie de genul "problema cutare nu este rezolvabila". Au existat demonstratii de genul "problema cutare nu are solutii", ceea ce este cu totul altceva.
3. "Cati cocosi, gaini si pui se pot cumpara cu 100 de monede, daca in total sunt 100 de pasari si daca un cocos costa 5 monede, o gaina 4, iar patru pui o moneda?"
Aceasta este o problema de matematica, pe care o rezolva copiii in scoala. Rezolvarea este efectiva si, din fericire, elevii nu au prilejul sa asculte tampenii incomensurabile de genul "matematica nu opereaza cu termeni precum "cocosi".

Edited by Petrache_Lupu, 03 May 2006 - 15:34.


#25
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
multimea nr naturale e numarabila pt. ca are spatii egale intre elemente, sau, altfel zis, elementele au dimensiuni egale (o unitate). N e infinit da' o multime finita din N e numarabila.

blimpmyway:

Quote

Mai bine sa se-ngrijeasca fiecare de fiinta sa.
dynamite! :D


ne vedem cand ne citim.

p.s. multimea V (vietuitoare) nu e nrabila pt. ca nu se stie marimea unitatii. qed (?) :lol:
ps..2 i'm dead serious

#26
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 13:38, said:

........
Kkt pe bat!
Confunzi ( ca si altii ) "intregul'' unei multimi cu parti ale ei. Numarabil dupa parerea mea inseamna sa poti asocia un numar. Unei multimi infinite nu i se poate asocia un numar, infinitul nu-i numar deci aia e nenumarabila. Totalitatea elementelor acelei multimi nu poate fi egalata cu nici un numar. Orice numar ai alege tre` sa mai pui ceva. Ceea ce nu inseamna ca parti finite ale unei multimi infinite  nu sunt numarabile.
Orice multime finita e numarabila, orice multime infinita e nenumarabila.
Altfel daca ai extinde proprietatea partii la intreg toate multimile ar fi numarabile. Orice multime e o colectie de elemente, oricarei multimi i se poate numara o colectie finita de elemente deci orice multime ar fi numarabila. Singurele multimi care nu pot fi asociate cu un numar care sa reprezinte totalitatea elementelor lor sunt cele infinite dar devin si alea numarabile pentru ca partile lor sunt numarabile.
Ori intrebarea e stupida, pentru ca orice parte finita a unei multimi poate fi numarata si atunci consideram aiuristic si ilogic ca multimea ca intreg e numarabila ( adica multime numarabila ar fi o tautologie )  ori e ca mine si revine la a afla daca e finita sau infinita.
Deci:
Varianta 1: Daca si multimile infinite sunt numarabile atunci si multimea fiintelor din univers e numarabila. Ai cinci oi: una, doua trei, patru, cinci. Le poti numara? Da. Atunci e numarabila.
Varianta 2: Daca doar multimile finite sunt numarabile atunci problema se reduce la a afla daca multimea fiintelor e finita sau infinita.
Problema de clasa a doua....

Edited by vrajitoarea666, 03 May 2006 - 15:59.


#27
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005
hai ca deja ati dat-o in bailando!!! pacat de forumul asta ca o ia razna pe zi ce trece! :cursing:

#28
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 13:38, said:

Nu-i numarabila NU pentru ca-i infinita, ci pentru ca nu exista nici o posibilitate de a ii numara elementele.

Doar in cazul multimilor infinite nu exista nici o posibilitate de a  numara toate elementele.

Quote

Multimea numerelor naturale ESTE numarabila, pentru ca poti sa-i numeri elementele: unu, doi, trei, etc.

Oricarei multimi poti sa-i numeri elementele  :lol: ( pana la un punct ....) : un element, doua elemente, trei elemente etc....

Quote

Tu confunzi notiunile, mai bine zis nu stii ce e aia multime numarabila si ii dai inainte cu multimea ale carei elemente pot fi numarate SI NUMARAREA INCHEIATA.

Daca eu confund notiunile tu crezi ca orice multime e numarabila, dupa care intrebi daca o anumita multime e  numarabila.  :lol:

Edited by vrajitoarea666, 03 May 2006 - 15:54.


#29
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 CataPro, on May 3 2006, 16:41, said:

multimea nr naturale e numarabila pt. ca are spatii egale intre elemente, sau, altfel zis, elementele au dimensiuni egale (o unitate). N e infinit da' o multime finita din N e numarabila.

blimpmyway:

dynamite! :D
ne vedem cand ne citim.

p.s. multimea V (vietuitoare) nu e nrabila pt. ca nu se stie marimea unitatii. qed (?) :lol:
ps..2 i'm dead serious
Elementele alea sunt numere. Cum pot numerele sa aiba dimensiuni?
Realitatea e cu totul alta: N e numarabila pentru ca asa e definitia numerabilitatii: o multime e numarabila daca intre ea si N exista o corespondenta biunivoca. Altfel spus, daca elementele ei si numerele naturale pot forma perechi unele cu altele in asa fel incat fiecare numar natural si fiecare element al multimii aleia sa intre in cate o singura pereche si sa nu ramana neimperecheate nici numere, nici elemente ale multimii. Deci faptul ca N e numarabila e trivial.
Intrebarea mea nu se lega de N ci de multimea atomilor dintr-un univers infinit.

 vrajitoarea666, on May 3 2006, 16:41, said:

Kkt pe bat!
Confunzi si tu si altii "intregul'' unei multimi cu parti ale ei. Numarabil dupa parerea mea inseamna sa poti asocia un numar. Unei multimi infinite nu i se poate asocia un numar, infinitul nu-i numar deci aia e nenumarabila. Totalitatea elementelor acelei multimi nu poate fi egalata cu nici un numar. Orice numar ai alege tre` sa mai pui ceva. Ceea ce nu inseamna ca parti finite ale unei multimi infinite  nu sunt numarabile.
Orice multime finita e numarabila, orice multime infinita nu e numarabila.
Altfel daca ai extinde proprietatea partii la intreg toate multimile ar fi numarabile. Orice multime e o colectie de elemente, oricarei multimi i se poate numara o colectie finita de elemente deci orice multime ar fi numarabila. Singurele multimi care nu pot fi asociate cu un numar care sa reprezinte totalitatea elementelor lor sunt cele infinite dar devin si alea numarabile pentru ca partile lor sunt numarabile.
Ori intrebarea e stupida, pentru ca orice parte finita a unei multimi poate fi numarata si atunci consideram aiuristic si ilogic ca multimea ca intreg e numarabila ( adica multime numarabila ar fi o tautologie )  ori e ca mine si revine la a afla daca e finita sau infinita.
Deci:
Varianta 1: Daca si multimile infinite sunt numarabile atunci si multimea fiintelor din univers e numarabila. Ai cinci oi: una, doua trei, patru, cinci. Le poti numara? Da. Atunci e numarabila.
Varianta 2: Daca doar multimile finite sunt numarabile atunci problema se reduce la a afla daca multimea fiintelor e finita sau infinita.
Problema de clasa a doua....
Probabil ca asemenea ineptii as sustine si eu daca m-as baga intr-un domeniu complet necunoscut mie.


 vrajitoarea666, on May 3 2006, 16:46, said:

Doar in cazul multimilor infinite nu exista nici o posibilitate de a  numara toate elementele.
Oricarei multimi poti sa-i numeri elementele  :lol: ( pana la un punct ....) : un element, doua elemente, trei elemente etc....
Daca eu confund notiunile tu crezi ca orice multime e numarabila, dupa care intrebi daca o anumita multime e  numarabila.  :lol:
Incredibil!!!

#30
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
pai are; diferenta dintre 2 elemente consecutive, aia e marimea, si e egala cu o unitate. Poti s-o imperechezi dupa aia cu cine vrei tu, ca ii stii marimea (adancimea) si cum se comporta,

In natura exista notiunea de simbioza, printre altele. (Deci, ) Sa le numeri e o greseala ce se inscrie in aberatiile de mare efect din ziua de azi.

p.s. parca era vorba de viata, nu atomi.

#31
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 16:55, said:

Probabil ca asemenea ineptii as sustine si eu daca m-as baga intr-un domeniu complet necunoscut mie.
Incredibil!!!

Esti imbucurator de prost. Orice elev de clasa a doua ti-ar raspunde foarte usor.

#32
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 vrajitoarea666, on May 3 2006, 17:01, said:

Esti imbucurator de prost. Orice elev de clasa a doua ti-ar raspunde foarte usor.
De raspuns la intrebare nu mi-ai raspuns.
Ai trecut, precum orice fiinta inferioara, la jigniri.
In concluzie esti liber sa scrii ce vrei in continuare. Te voi ignora

#33
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 16:55, said:

Elementele alea sunt numere. Cum pot numerele sa aiba dimensiuni?
Realitatea e cu totul alta: N e numarabila pentru ca asa e definitia numerabilitatii: o multime e numarabila daca intre ea si N exista o corespondenta biunivoca. Altfel spus, daca elementele ei si numerele naturale pot forma perechi unele cu altele in asa fel incat fiecare numar natural si fiecare element al multimii aleia sa intre in cate o singura pereche si sa nu ramana neimperecheate nici numere, nici elemente ale multimii. Deci faptul ca N e numarabila e trivial.
:roflmao:  :roflmaofast:
Bre orice multime respecta cerinta asta, pentru ca orice element al unei multimi corespunde numarului natural unu intr-o numarare. Ce matematica ai invatat si unde?

 Petrache_Lupu, on May 3 2006, 17:02, said:

De raspuns la intrebare nu mi-ai raspuns.
Ai trecut, precum orice fiinta inferioara, la jigniri.
In concluzie esti liber sa scrii ce vrei in continuare. Te voi ignora

Ba ti-am raspuns vezi cele doua puncte....
Cu jignirile ai inceput tu, nu intelegi lucruri simple si ma acuzi ca torn ineptii...Citeste cu atentie ce scriu si "pronunta-te" dupa. ;)

#34
horobica

horobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 28.05.2004
Mai intai trebuie stiut ca o multime este numarabila daca si numai daca este finita sau echipotenta cu N (multimea numerelor naturale). Altfel spus, daca si numai daca multimea respectiva este cuantificabila. Cum energia este cuantificabila si echipotenta cu materia, inseamna ca materia este numarabila.

#35
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 horobica, on May 3 2006, 17:30, said:

Mai intai trebuie stiut ca o multime este numarabila daca si numai daca este finita sau echipotenta cu N (multimea numerelor naturale). Altfel spus, daca si numai daca multimea respectiva este cuantificabila. Cum energia este cuantificabila si echipotenta cu materia, inseamna ca materia este numarabila.
Daca este finita sau numarabila (echipotenta cu N), multimea aia este "cel mult numarabila".
Mai departe, sincer nu am priceput. Daca vrei sa detaliezi, mi-ar fi de folos.

#36
horobica

horobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 28.05.2004
Pai ce nu e bine? Materia este echipotenta cu energia, presupun ca nu trebuie sa mai spun de ce. Mai departe, energia este cuantificabila, iarasi cunoscut. Iar o multime cuantificabila este numarabila (ce-i drept, spusesem o  prostie, nu si invers - spre exemplu Q nu este cuantificabila dar este numarabila).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate