Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

LITORAL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2619 replies to this topic

#55
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ someone_romania > in general Venusul are hoteluri dragute, despre Sanda nu cunosc amanunte. Cu distracita de noapte e mai greu pe acolo, dar Neptunul sau Jupiterul e aproape (discoteca Mondy). Statiune cu preturi modeste, are si vreo 2 "supermarket-uri" (unul s-a deschis anul asta, magazinase o groaza si bazar cu tarabe. Plaja este lata, dar are nisipul cam tare. Poate anul asta o sa bage ceva utilaje pe aici sa il mai afane.

Deocamdata vremea e superba la mare, dar turistii cam lipsesc, in multe locuri inca se mai construieste, dar pana la 01.07 se vor tremina cam toate lucrarile si se vor deschide toate localurile si magazinele.

enjoy,

Mtz

#56
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Aha, OK, merci, se pare ca o sa fie misto la mare pt mine anu' asta. Doar vremea sa tina cu mine, ca ma duc intre 24-30 august

#57
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
LOL Masterboy Ibiza e mai nou tot ptr "fetite si distractie"-vezi petrecerile MTV, rave-party-uri alea alea....

Apropos de litoral, eu am fost vara trecuta la Gura Portitei si mi s-a parut super. E acolo cineva care are pile prin PSD si care a investit destul ca sa arate misto (aduce pana si nisip cu barja si-l descarca pe plaja).
Deci ce mi-a placut:
-Statiunea e noua, absolut toate cladirile au fost construite /amenajate de cel mult 2 ani.
-Este Foarte curat-n-o sa intalniti lenjerie uitata de la ceilalti, camere cu igrasie si alte cadouri d'astea specifice "litoralului traditional"
-Lume destul de putina si de bun gust , nu te scarbeste ca litoralul "traditional" unde nu poti nici sa mergi pe strada fara sa te atingi de cineva nici sa stai la plaja fara sa mirosi picioare de moldovean de piste Prut :)
-NU SUNT MANELE!!!! si nici baieti cu BMW-uri si mertane - pentru simplul fapt ca nu se poate ajunge cu masina acolo (doar cu barca/vaporasul peste lacul Razelm)
-Preturi acceptabile (o sa detaliez mai tarziu)
- Super enviroment- practic stai pe o limba de pamant de cateva sute de metri latime intre lac si mare (se poate si pescui  pentru pasionati).

Ce e nasol:
-Drumul- e destul de greu de ajuns, plus ca nu sunt foarte organizati baietii cu transportul peste lac. Dar se poate trece peste asta.


Acuma preturi:
eu am stat la casute de lemn -erau noi, nu cred ca mai statuse nimeni acolo inaintea noastra - 300.000 pe noapte.
Mai erau casute pescaresti - de piatra cu baie si aer conditionat 700.000 pe noapte
si hotelul cu aer conditionat, tel color (antena satelit) alea alea -1.500.000 /noapte.
Mancarea la restaurant de f buna calitate - cu 250 de mii mancau 2 persoane o masa de pranz.
Pentru cei interesati va dau numarul de la receptie de acolo (sunt tot timpul full tre' sa faceti rezervari din timp):
0740/084084

#58
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Mi se pare PREA departe si PREA izolat. Asta e pt un weekend sa iti incarci bateriile nu pt un concediu de 6-7 zile. Cat despre preturi, cazarea enorm pt niste casute, sunt hoteluri de 2 stele care au preturi mai bune!

#59
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
la Portita cred ca e mishto sa te duci cu cortul

am cateva intrebari:
unde se lasa masina (banuiesc ca nu poti ajunge suficient de aproape cu trenul)
cum e treaba cu apa potabila (poate se ajunge in criza de parale si trebuie sa facem economie la bere)
se poate merge prin delta (adica se gasesc barci de inchiriat, e cazul sa car si sculele de pescuit)

#60
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002

Quote

Originally posted by Mtz
La inceputul threadului am avut si eu o rugaminte:

................
Thread-ul se dorea un fel de ghid format din experienta celor care au fost la mare si au gasit locuri unde te poti simti bine, astfel incat macar userii softnews sa se simta bine acolo. Fiecare dupa standardul lui si cei care citesc sa inteleaga acest lucru. Pretentiile sunt diferite.

....................
Eu am sa plec acum intr-un loc unde se mananca bine si am sa fac baie in cel mai curat loc de pe tot litoralul asta.


Mtz

Tu ai deschis trendul si nu ai dat nici un sfat....

Spune si tu la lume unde e locul ala unde se mananca bine si MAI ALES unde e locul al "cel mai curat de pe tot litoralul asta".
Pe bune! Vreau sa stiu.

De la mine:
-imi place Olimp: liniste si pace, este acolo o terasa, "La bella mia" parca, care face niste chestii super...Incercati. Eu nu ratez nici un an.
In Neptun la "Calul Balan" mananci de rupi, si chiar daca la prima vedere zici ca sunt preturi mari nu e asa. In comparatie cu alte bombe preturile sunt cam aceleasi. Numai ca in bombe dai 100mii pe o friptura 25g si aici dai 200mii pe o friptura de 100g (Exemplu teoretic )..

Cine a fost la aqualand?

Eu plec pe 30 iunie...vorbim dupa!

#61
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
La Portita lasi masina in port (13 km distanta).
Apa potabila exista sub forma apa plata de la chiosc.

Vezi ca sunt si vartejuri (fuioare) gen Facaieni. Nu glumesc. Exista poze.

#62
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Silent Thunder
La Portita lasi masina in port (13 km distanta).
Apa potabila exista sub forma apa plata de la chiosc.
Vezi ca sunt si vartejuri (fuioare) gen Facaieni. Nu glumesc. Exista poze.

Dca ai ceva poze, poate le publici aici. Cred ca subiectul intereseaza pe toata lumea .

#63
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Nu CHIAR pe toata lumea :) :drac:

#64
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eu pot vorbi si frumos de spatiile de cazare de la mare, pentru ca in general n-a fost rau.

Acum 2 ani am stat la Vox Maris Amiral - Costinesti, in vile renovate, spatioase, baie mare, televizor color, paturi misto, mobilier nou, balcon, vegetatie, iarba tunsa la 2 zile, stropitori peste tot, liniste, paza, parcare sigura, restaurant  excelent, piscina la Vox, intrare la VOX gratuita, si asta inainte ca Nicusor Nastase sa faca investitiile de anul trecut, investitii care au adus clubul Vox din nou in fruntea locurilor de figuri de pe litoral.
Ce-i drept scumpisor, dar merita.
De anul trecut sunt si super apartamente si a aparut o piscina mai frumoasa si mai mare, plus restaurant inbunatatit.

Acum 3 ani am fost la un alt hotel din Costinesti, se numeste White Inn, o constructie alba complet, in sat, imediat dupa scoala veche pe care cred ca au si daramat-o ei, sau urma anul asta, in fata are  vile cu bai individuale, aer conditionat, are si plaja privata, excelent, mai ales ca manager este un prieten bun de-al meu, asa ca daca mergeti pe acolo spuneti ca ati citit pe SN despre hotel, asta nu inseamna o reducere de preturi, doar un zambet in plus de la personal... :drac:

Anul trecut am fost la Neptun la Hotel Miorita, un hotel comunist putin renovat, intretinut bine totusi, piscina, etc, mancarea in schimb groaznica, fix comunista, mai erau inca ospatari si chelneri de aia aproape de pensionare care serveau si pe vremea lui Ody.
Astfel ca de cate ori avea chef mergeam sa mancam la Olimp, fie Amfiteatru, fie celelalte 2, si trebuie sa va spun ca era mancarea foarte buna si gaseasi destule raritati.

Anul asta nu mai simt nevoia de mare, pur si simplu, poate un weekend ceva tot o mai comitem dar nu mai mult, mai sunt si altele de vazut.

Nu v-am povestit de cand am fost student si am stat multi ani la rand in tabara in casutele acelea de piatra sau lemn si cum mancam... a fost frumos oricum.

Greets,
Speedo

#65
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Nu v-am povestit de cand am fost student si am stat multi ani la rand in tabara in casutele acelea de piatra sau lemn si cum mancam... a fost frumos oricum

frumoase vremurii,

cate 4-10 insi intr-o casuta, se dormea pe rand
gasti formate pe loc, dupa ce vecini de casuta aveai, etc
cred ca de atunci nu am mai stat 10 zile consecutiv la mare.

oricum, dupa cum am vazut din tren asta vara au dezafectat casutele din lemn.
nu cred ca mai are acelasi farmec ca si in anii'90.
eu nu am mai fost in Costinest din '99 cand mi sa parut prea "moldovizata" situatia.

#66
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
Apropos de Portita si de vartejuri "tornade".
Am eu poze m-am nimerit acolo chiar in perioada cand a fost furtuna.
Poate o sa postez cateva daca nu mi-e lene sa le scanez :)
BTW- asta nu inseamna ca Portita e o "aleea tornadelor" romaneasca. La cum a fost vara trecuta existau conditii ptr fenomene meteo de acest gen in cam toata campia romana.

#67
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ sad > cu mancarea e si chestie de pretentii, gusturi, sau unde esti cazat. Deja unii au zis (chiar si tu cu locul ala din Olimp) pe unde le-au placut prin diferite statiuni, asa ca incetul cu incetul poate se vor acoperi toate statiunile.
In legatura cu cea mai curata apa pentru facut baie (nu infirmati daca nu cunoasteti) este prima plaja dinspre sanatoriul din Eforie Sud, unde se afla un golfulet, care datorita curentilor care se formeaza acolo, are apa mereu curata. Sunt perioade in august in care curentii pot fi foarte puternici si de aceea locul poate deveni periculos. Merge si noaptea cate o baie (e super noaptea cu apa aia limpede) si poti baga si masina direct pe plaja.

Aqualand este inca in constructie si se pare ca va fi 300.000 intrarea si te zbenguiesti pe unde vrei.

Sezonul asta a inceput bine in ceea ce priveste numarul de turisti din aceasta perioada, ceea ce nu s-a mai intamplat in ultimii 6-7 ani.

#68
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Chiar ca, in Mamaia dai la tot pasul de nemtzi :D

AquaLand ala arata cel putin ciudat.. e plin de tobogane dar cu tuburile nesectionate (intregi adica)... :confused:

#69
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by Mtz


Aqualand este inca in constructie si se pare ca va fi 300.000 intrarea si te zbenguiesti pe unde vrei.


SA ANUNTE cineva cand a fi gata AquaLand-ul...daca va fi gata anul asta....vreau NEAPRAT sa merg...

#70
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Ei spun ca va fi gata la 1 iulie (sursa TV).
Ma duc in weekend acolo si va spun daca e vreo sansa sa respecte termenul.

#71
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Mtz
[BIn legatura cu cea mai curata apa pentru facut baie (nu infirmati daca nu cunoasteti) este prima plaja dinspre sanatoriul din Eforie Sud, unde se afla un golfulet, care datorita curentilor care se formeaza acolo, are apa mereu curata. Sunt perioade in august in care curentii pot fi foarte puternici si de aceea locul poate deveni periculos. Merge si noaptea cate o baie (e super noaptea cu apa aia limpede) si poti baga si masina direct pe plaja.
[/B]

Intr-adevar, locul e super  :cool:

#72
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
eu tocmai am fost weekend-ul asta in jupiter si mamaia. preturile nu sunt inca asa de umflate; in jupiter se poate manca si bea bine si relativ ieftin (de ex., un ursus e 24.000, o stella e cam 30 si ceva de mii), deci se poate. la cazare m-a durut cel mai mult, 400.000 camera cu 2 paturi, fara tv si frigider si aer conditionat. in mamaia, am baut un ursus la o terasa chiar in centrul mamaiei, unde e cel mai frumos, si a fost doar 40.000.
hotelul unde am stat in jupiter era ff. frumos pe exterior, i-a luat ochii lu' nevasta-mea, cu gazon, floricele, bancute care mai de care mai frumoase, dar pe dinauntru, nu era la ce te asteptai - vorba aia, "afara vopsit gardu', inauntru leopardu' "
doar ca acum inca n-a inceput sezonul, atunci cica o sa se dubleze aproape preturile la cazare si la restul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate