Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

LITORAL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2619 replies to this topic

#37
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
shi eu cand ma duc, ma duc sa ma odihnesc. in continuare, o scurta poveste de acu 2 ani parca, related cu subjectul...

romania 2001 parca, trebuia sa ma vad cu un amic vechi shi bun, pe care nu l'am vazut de ani de zile... urma ca in cateva zile sa plec in grecia cu sotzia (al patrulea an consecutiv)

ma vad cu amicul meu, finally... omu zice... oricum mai stai cateva zile in Bucureshti, haidetzi cu mine la mare, am un amic care are un hotel acolo...

zis shi facut, informez nevasta, primim verde :) in 4 ore eram totzi patru la mare. cazam etc.

ma, o mizerie de nedescris, la baie alea rupte, ruginite, sau vechi... nu shtiu, gresia aia pe jos, murdarie pe la margine, am schimbat camera, tipa aia de la receptzie se uita la mine cam nushtiucum, apoi am intzeles.. erau printre cele mai bune camere allready so, am pozat de "mofturosu'"

anyways, cele 3 zile la mare m'au costat cam .... $350 sau $400, of course shi nishte mese "exhaustive" la care insa am platit fiecare shre'ul lui. conditziile... mizerabile. nu mai spun ca dupa una din mese am avut diaree o zi intreaga...

apoi... a urmat grecia... pretzul la hotel? o idee mai jos decat pe Litoral RO ... unde ? arhipelagul Cicladelor, insula Skiatos, plaja #1 din mediterana shi a nushtiucata din lume. Un loc de vis, cu delfini care veneau shi se jucau cu oamenii, e unbelivable.

Noi am fost 5 persoane shi dinnerul la restaurante pe malul marii costau pt totzi cinci cam $50-60 (cu $10 bacshish) dar abia ne ridicam de la masa...

Odihna ? heh, nu shtiu dar eu cand ma intorc din Grecia parca plutesc, viatza pare mai frumoasa, sa nu mai zic de altele.

final cost, eu shi sotzia, 10 zile, cu transport din romania ... cam $1500-2000 ultima data, all included, avion bucureshti - salonic, autocar la un port shi un ferryboat la insula Skiatos.

So, legat de distractzia cu "cate pupeze am agatzat pe noape" ... eu am trecut DE MULT de etapa asta. shi eu am facut blatul la Costineshti acu 15 ani, cu dormit pe unde apucam, 20 in camera etc, dar acum nu m'ash mai baga la asha ceva nici platit. De asemenea, de la o anumita varsta nu m'ai mai prins la "discoteca"

#38
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
AM fost acum 2 sapt la mare, la Olimp, hotel Amfiteatru. Cika 3 stele. Nu am cuvinte. In afara de vederea la mare, te puteai delekta cu pereti foarte murdari, baia idem, mokete jegoase. Pretul? Un mizilic: 2mil/noapte, in mai
Azi m-am interesat de preturi afara:
1. Grecia. Vila de 3 stele, 200Euro 7 zile 2 persoane, la care se adauga, daca vrei, 8,5e/zi demipensiune si charter 60e/pers/dus-intors
2. Turcia, Kusadasi. Hotel de 3 stele, 22 euro /noapte camera dubla!!! Transportul idem (60e). A! Si cu demipensiune inclusa. Iar la 2 stele 17euro
Asadar.. Cred ca nu mai are rost vre un comentariu. Acolo stelele sunt stele, turistul e 'sefu' Iar garnitura de tigani lipseste cu desavarsire. Ca si atmosfera de balci

#39
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by arty
So, legat de distractzia cu "cate pupeze am agatzat pe noape" ... eu am trecut DE MULT de etapa asta. shi eu am facut blatul la Costineshti acu 15 ani, cu dormit pe unde apucam, 20 in camera etc, dar acum nu m'ash mai baga la asha ceva nici platit. De asemenea, de la o anumita varsta nu m'ai mai prins la "discoteca"

EXACT asta incercam si eu sa explic insa la 18 ani numai asta conteaza se pare si nici nu e de condamnat.. probabil :D:D

La anul voi face si eu un concediu adevarat. ABIA astept  :yeah baby

#40
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

Originally posted by morogan
AM fost acum 2 sapt la mare, la Olimp, hotel Amfiteatru. Cika 3 stele. Nu am cuvinte. In afara de vederea la mare, te puteai delekta cu pereti foarte murdari, baia idem, mokete jegoase. Pretul? Un mizilic: 2mil/noapte, in mai
Azi m-am interesat de preturi afara:
1. Grecia. Vila de 3 stele, 200Euro 7 zile 2 persoane, la care se adauga, daca vrei, 8,5e/zi demipensiune si charter 60e/pers/dus-intors
2. Turcia, Kusadasi. Hotel de 3 stele, 22 euro /noapte camera dubla!!! Transportul idem (60e). A! Si cu demipensiune inclusa. Iar la 2 stele 17euro
Asadar.. Cred ca nu mai are rost vre un comentariu. Acolo stelele sunt stele, turistul e 'sefu' Iar garnitura de tigani lipseste cu desavarsire. Ca si atmosfera de balci

kusadasi.. ce aminitiri :) .. am fost acolo acum vreo 5-6 ani, a fost super ... e si o cetate veche p-acolo, aveti ce vedea :)

#41
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Originally posted by morogan

Azi m-am interesat de preturi afara:
1. Grecia. Vila de 3 stele, 200Euro 7 zile 2 persoane, la care se adauga, daca vrei, 8,5e/zi demipensiune si charter 60e/pers/dus-intors

te rog mult, detaliaza... 439 eur cu totul inclus pt. 2 persoane suna super bine... unde ai gasit oferta, si in ce perioada?

#42
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
La inceputul threadului am avut si eu o rugaminte:

Quote

Cred ca pe majoritatea o sa ii intereseze in special Litoralul romanesc, asa ca va rog sa nu prea veniti pe aici cu Coasta de Azur sau Miami Beach. Thread-ul asta sa ramana pentru majoritatea romanilor.

In primul rand vreau sa va spun ca am fost in concediu si pe Coasta De Azur, acum vreo 12 ani. Nu comentez cum a fost acolo.

E usor sa aruncam cu pietre.
E vreun oras in tara asta fara tigani?
Credeti ca eu sunt multumit de conditiile din Romania? La Bucuresti sau in orice alt oras se mananca bine si e curatenie peste tot?
Consumatorul este "jumulit" peste tot, dar intradevar pe litoral se exagereaza. Cei care au afaceri pe litoral au afaceri si in orasele de unde sunt ei. Daca acolo fac smecherii, fac si acolo unde isi au afacerile in restul anului. E ceva din vechiul proverb: "Lupu-si schimba parul dar naravul ba". Majoritatea emisiunilor de la TV de genul in celor in care apare Piedone ne arata realitati socante din tara in tot timpul anului. Poate ca vor da si de pe litoral.

@ Monitox > fetele alea bune din Bucuresti le vezi si la mare, dar fara pantaloni care sa le ridice fundul sau sa ascunda celulita, parul de pe picioare, sau sutiene cu tot felul de sarme care sa le faca sanii mai apetisanti si care, dupa ce le scoti (daca ai norocul sa ajungi pana acolo) sa ai un mic soc. La mare vezi adevarul aproape "gol-golut" fara sa te mai chinui sa scoti ceea ce a ramas. Faci economie la timp si bani.

@ morogan > ai dreptate. La Amfiteatru, comparativ cu ce era inainte de '89 au schimbat aia perdelele de la dus, au pus un cos de gunoi mai nou, un tv color si au dat cu niste vopsea pe acolo. Si pentru asta cer o groaza de bani. De aceea multi oameni cu bani care mergeau la Olimp acum merg in Mamaia.
Sa vedeti ce hotel smecher (Europa) termina pe 15.06 Copos la Eforie Nord. Si mai are unul tot in Eforie Nord, parca Union ii zice.

Thread-ul se dorea un fel de ghid format din experienta celor care au fost la mare si au gasit locuri unde te poti simti bine, astfel incat macar userii softnews sa se simta bine acolo. Fiecare dupa standardul lui si cei care citesc sa inteleaga acest lucru. Pretentiile sunt diferite.

Eu am sa plec acum intr-un loc unde se mananca bine si am sa fac baie in cel mai curat loc de pe tot litoralul asta.

Carcotasii sa arunce cu pietre in continuare. Si sa nu prea aruncati in mare, ca nu mai am unde sa fac baie.


enjoy,

Mtz

#43
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002

Quote

Originally posted by Alice
te rog mult, detaliaza... 439 eur cu totul inclus pt. 2 persoane suna super bine... unde ai gasit oferta, si in ce perioada?
La o agentie de turism din Braila, oferta la pretul asta intre 01.07 si parca 15.08. Oricum, exact in poerioada concediilor. Exact atat costa. Practic cu 16mil iti faci un concediu placut
Vila e Villas Dionisios 3, in statiunea Dionisiou Beach, in peninsula Halkidiki, pe bratul Kassandra, la 48km de Salonic

#44
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Mtz
Cum inca nu am ajuns pe litoral, sa incep cu niste sfaturi din propria experienta in ceeea ce priveste "statul la plaja", deoarece acesta este scopul principal al unei vacante la mare.

Luati-va o crema/ emulsie protectoare ca sa nu va ardeti.  
Emulsiile de plaja sunt de 3 feluri:
1. Pentru plaja (pentru bronzat) adica cele care ofera protectie impotriva arsurilor solare. Pielea se bronzeaza nu datorita cremelor ci datorita unor celule (melanocite) care sunt stimulate de actiunea razelor solare. Revenind: pe etichetele acestora sunt trecute niste cifre care reprezinta factorul de protectie si care se poate numi FP, FPS, sau SPF si care in general sunt de la 4 la 30. Cu cat acest factor este mai mare, cu atat si protectia creste. Marimea factorului nu impiedica bronzarea ci doar protejeaza. Cu cat pielea este mai deschisa la culoare, cu atat factorul ales este mai mare si implicit, la o piele mai inchisa, trebuie ales un factor mai mic. In primele 2 zile incercati sa faceti plaja doar dimineata pana la ora 10 si dupa amiaza dupa ora 5, folosind si crema de plaja. Veti obtine un broz sigur si de durata, fara arsuri si un concediu linistit. Dupa baile in mare sau folosirea prosopului aplicati din nou crema. Mtz

OK,ceva tot din proprie experienta: cu cit factorul este
mai mare cu atit protejeaza mai bine. Treaba asta este valabila
in special in perioadele cu radiatie solara intensa (sf. lui iunie,
tot iulie si ceva din august  :drac: ). In general un factor peste 20 este de preferat.
Un bronz sigur si de durata am obtinut cu creme PESTE  25.
In general intre 26-30    :drac:

#45
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Acum 2 ani am fost la sfarsitul lui iunie la Hotel Majestic in Mamaia. 300 $ pentru 2 persoane - 6 nopti + bufet suedez + inclus 3 milioane bonuri de masa.

Hotelul de 4 stele (adevarate) impecabil.
Afara piscina si o gradina mare cu 7 tipuri de restaurante  (bucatarie de stana, deal, delta, international......). Practic bonurile iti erau de ajuns ptr mancare.

Poate nu ati fost pe unde trebuie (pe litoralul nostru).
Nu zic ca nu m-as duce si eu in Grecia sau Turcia, dar cred ca se gasesc si la noi conditii.

#46
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Silent Thunder> Acuma, tu ai dreptate, dar parerea mea e cam asa: poti gasi si la noi locuri OK, dar iti asumi riscul. Sint constantean, trait si crescut acolo, optica e aceea a unei perioade de citeva luni de sezon in care trebuie tras cit mai tare.

Diferenta fata de lumea normala e ca acolo tepele sint exceptia. Am obosit sa stau cu garda sus la fiecare terasa unde calc pentru a nu ajunge pe urma cu sacul de medicamente dupa mine, am obosit de plaja plina de tot felul de obiecte si tot felul de muzici si asa mai departe.

Vreau altceva!

#47
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
OK

Dute la munte.

#48
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
-

Liniuta e cadou de la mine. Vezi ce faci cu ea.

Dar poanta a fost buna.

#49
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Silent Thunder
Poate nu ati fost pe unde trebuie (pe litoralul nostru).
Nu zic ca nu m-as duce si eu in Grecia sau Turcia, dar cred ca se gasesc si la noi conditii.

Apreciem patriotismul tau si gluma...  :drac:

Dar las-o balta. ORIUNDE ai merge pe litoral tot de aceleasi tiganeli si chestii expirate dai.  :P

#50
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Dute la mu-nte.
ok?

#51
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Vezi? De-aia mergi tu pe litoralul românesc.

#52
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am gasit anul, asta o oferta la mare(Olimp) la unul din hotelurile alea mari(Banat) un apartament cu 3700000...super ieftineanu,sejur de 7 zile...si noi o sa stam cate 4 intr-un apartament...vine exact aproape 900000 de caciula...se pare ca m-am scos anul asta:)

#53
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Anul asta mi-am luat bilete la VENUS , la hotel Sanda , cica 2 stele. Am dat pe ele pt 5 nopti 2 persoane 1,4 milioane.Fara masa, fara tv si fara frigider. Nu regret decat frigiderul, dar cred ca il pot lua de acolo.
Cititnd posturile voastre ma intreb : de ce nu faceti fratilor reclamatii, ca opc de abia asteapta, mai fac si ei un ban. Daca gasesc ceva de genul ala la hotel unde ma duc fiti sigur ca o sa fac reclamatie.
Voi vorbiti de sume care mie personal mi se par enorme 500-1500$.Cred ca voi ajunge la mare cu vreo 250$ 2 persoane, dar sunt sigur ca va fi bine.
Mtz ce stii despre hotelul Sanda din Venus, si despre statiune?

#54
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Degeaba va tot plingeti voi de mare. Daca esti tinar vii la mare pt distractie, pt atmosfera si fetitele de la noi, pe care nu le gasesti nicaieri. Asta e valabil pt cei dornici de distractie.
Pt aia mai "purii" care nu se mai uita dupa femei si vin cu consoarta legata de mina si care fac fitze exitsa Ibiza sau Miami.
  Eu am fost vara trecuta in Miami, conditii  a la carte, insa plin de femei naspa :rolleyes:
si americani care nu stiu sa se distreze. De aceea prefer un Neptun sau Olimp anytime. Conditii mediocre insa fete si distractie super. Si in plus te simti ca ACASA  :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate