Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Alcoolul

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005
Consumul de alcool e teribilism.Nu zic sa nu bei un pahar de vin bun la masa! Si doctorul recomanda.E nasol daca pici in cealalta extrema adica sa fii dependent.Eu doar la ocazii daca beau cate o gurita de sampanie in rest no alcool :death: Urasc oamenii care bau alcool,urasc mirosul de alcool :puke: mai ales pentru o femeie e jalnic :nonobad:

#20
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006
Mă, eu nu mă laud, dar recunosc, deci sunt corijibil, hahaha.

#21
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004

View Postmada66000, on Apr 19 2006, 11:46, said:

Consumul de alcool e teribilism.Nu zic sa nu bei un pahar de vin bun la masa! Si doctorul recomanda.E nasol daca pici in cealalta extrema adica sa fii dependent.Eu doar la ocazii daca beau cate o gurita de sampanie in rest no alcool :death: Urasc oamenii care bau alcool,urasc mirosul de alcool :puke:
Subscriu. Tatal meu a fost alcoolic si a murit din cauza asta la 45 de ani. Alcoolul l-a distrus ca om, i-a distrus familia si apoi viata. Problema e ca se imbata foarte usor, avea o mare vulnerabilitate, pe care o am si eu. Cu fiecare pahar baut simt cum dependenta bate la usa. De aceea mi-am zis ca toata viata mea am sa ma feresc de acest drog.

Sunt oameni si oameni, trebuie sa te cunosti pe tine, sa fi tu insuti in orice situatie si sa fi constient ca totul e trecator si mai ales ca nu exista om in care sa poti avea deplina incredere, decat in Dumnezeu. Daca tatal meu ar fi stiut asta traia si acum...

Edited by fellow, 19 April 2006 - 12:18.


#22
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
A weekend wasted isn't a wasted weekend.
atata timp cat nu esti dependent si scandalagiu cand esti sub influenta

#23
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006
Cunosc o grămadă de oameni proşti şi când sunt treji şi un procent egal de oameni sclipitori şi amuzanţi la beţie.

#24
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
am iesit sambata in club cu prietena mea si cu sora ei mai mica (clasa 12). era ziua unei colege de-a ei si au fost vreo 8-9 fete. la ora 2 nici una nu mai putea sa stea in picioare. au baut 3 sticle de J&B cu red bull plus alte "maruntisuri". e dizgratios sa vezi fete de 17-18 ani bete manga ,vomitand pe sub mese. mai grav e ca sunt foarte mandre de ele, si de aventurile lor si au impresia ca ce fac ele este foarte normal.
nici eu nu am fost usa de biserica. am avut si eu "scaparile" mele cand ma imbatam in ultimul hal si dormeam prin canalizari sau prin parcuri ca nu mai eram in stare sa ajung acasa ,dar a fost doar o etapa peste care am trecut cu bine. nu am mai fost in halul ala de 4-5 ani deja.
si hai sa spunem ca la un baiat se mai poate trece cu vederea ,dar sa vezi o fata aproape in stadiul de coma alcoolica,cazand pe sub mese este sub orice limita.

#25
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Sunt sigur ca si fetele acelea trec printr-o perioada asemanatoare prin care ai trecut si tu. Daca nu iti testezi limitele la varsta adolescentei nu mai ai o anumita experienta la maturitate.

Fellow

Nu alcoolul este de vina pentru distrugerea tatalui tau ca om, ci el insusi este vinovat ca a lasat un lichid sa-i schimbe viata (lichidul nu are vointa proprie, deci nu poti sa-l acuzi :w00t:), daca as putea aprofunda as spune ca parintii lui sunt de vina din cauza ca nu i-a oferit o educatie/atmosfera propice crearii unei personalitati puternice. Dar tatal tau este de laudat pentru ceva: a reusit ca personalitatea ta sa o construiasca astfel incat sa nu aiba de-a face cu problemele lui, iar pentru asta i se iarta toata pacatele si merita si felicitari.

#26
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

View Postmada66000, on Apr 19 2006, 11:46, said:

Consumul de alcool e teribilism.Nu zic sa nu bei un pahar de vin bun la masa! Si doctorul recomanda.E nasol daca pici in cealalta extrema adica sa fii dependent.Eu doar la ocazii daca beau cate o gurita de sampanie in rest no alcool :death: Urasc oamenii care bau alcool,urasc mirosul de alcool :puke: mai ales pentru o femeie e jalnic :nonobad:

daca tot e ziua ta, ce-ar fi sa ne dai si noua o sticla de sampanie? doua?...
cred ca sunt destule baruri in iasi ca sa nu gasesti un loc gol intr-o seara cu meciuri. invitatia o astept aici.

la multi ani!

ai putea sa-mi dai id-ul dar dupa asta iar o sa primesc pemeu ca sunt offtopic.

Edited by none, 19 April 2006 - 13:23.


#27
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Tine de la om la om. Unii sunt mai vulnerabili la bautura, devin rapid dependenti, altii mai putin. Macar tatal meu se considera un ratat (cu putin timp inainte de a muri), dar nu mai putea face nimic. A stat prin spitale, insa deja alcoolul l-a distrus complet. I-a distrus creierul, memoria, capacitatea de concentrare, totul treptat; din omul destept, cu 2 facultati, respectat de toata lumea a devenit un nimeni.

Quote

mai grav e ca sunt foarte mandre de ele, si de aventurile lor si au impresia ca ce fac ele este foarte normal.
Asta e cel mai dezastros. Tine in principal de educatie... Tinerii nu au o baza solida, nu au un drum pe care sa stie sa mearga. Cum spune? "incerc, sa vad cum e". Foarte rau... Apoi intervine anturajul si asa mai departe.

Quote

Nu alcoolul este de vina pentru distrugerea tatalui tau ca om, ci el insusi este vinovat ca a lasat un lichid sa-i schimbe viata (lichidul nu are vointa proprie, deci nu poti sa-l acuzi ), daca as putea aprofunda as spune ca parintii lui sunt de vina din cauza ca nu i-a oferit o educatie/atmosfera propice crearii unei personalitati puternice.
Ai dreptate... insa asta foarte pe scrut. Factorii sunt extrem de numerosi.

Edited by fellow, 19 April 2006 - 13:25.


#28
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Parerea mea e ca toate sunt bune chiar si alcoolul, dar nu in cantitati industriale si nu tot timpul si in nici un caz la volan (numai un inconstient se urca la volan dupa ce a baut n beri sau mai stiu eu ce).
In ceea ce priveste lauda, e o chestie de varsta, pustanii (17-18 ani) au impresia ca sunt mai cool mai mucho or some sh*t like that, din cauza asta o fac dar majoritatea inteleg (la un moment dat) ca alcoolul nu te face mai destept, inteligent sau atragator, inteleg pentru ca ajung la o varsta cand faptele lor de vitejie la bautura nu mai au priza la public.
Motivele pentru care unii beau peste masura sunt nenumarate, suparare, fericire, unii beau pentru ca atunci cand sunt treji nu au curaj sa agate o fate etc.

Bottom line: Nu zice nimeni sa nu bei, dar ai grija CAT bei.

Edited by SandMan_Rave, 19 April 2006 - 14:06.


#29
Bke

Bke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.04.2006
Sand man, bine zis... daca ai chestia asta sub control, poti sa nu devii dependent(psihic)...:D

#30
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006

View PostYoYo69ErS, on Apr 17 2006, 12:42, said:

Sunt curios ce gasesc oamenii atat de mareț în alcool. In fiecare zi aud si citesc cum ala ba a baut 6 beri si ce "cool" este el pentru asta, ba ca ala a baut o sticla de gin, s-a facut muci si e foarte mandru de acest lucru, ba ca ala pregateste berile pentru derby-ul de diseara, ba ca a baut atat de mult de revelion incat l-au carat prietenii acasa (sunt multi care se lauda cu asta), mie personal mi-ar fi rusine sa zic cuiva ca m-a carat cineva acasa la cat eram de beat. Toata lumea se lauda cu alcoolul care l-a consumat sau care urmeaza sa-l consume. Si eu beau la un meci, la o terasa, la o ocazie, d'uh sunt baiat :) dar nu consider ca-s mai cool daca beau peste masura si ma fac de ras. Deci, ce vi se pare atat de "cool" cand beti alcool incat spuneti asta oriunde aveti ocazia: forumuri, status-uri pe mess, etc. si de ce nu va laudati niciodata cu cat suc sau apa minerala ati baut?

As dori sa te atentionez ca nu "toata lumea" se lauda cu asa ceva.
Eu stiu pe unii care se lauda cu ce copii frumosi au facut ei, pe altii cu ce au realizat la servici, altii cu ce gradina frumoasa au ei si as putea continua, dar nu vreau sa plictisesc de la primul post...

Asa ca o concluzie, sa nu mai faci niciodata afirmatia "toata lumea" cind tu de fapt, apartii unei minoritati.
Si aia toti niste aiuriti fara nici un tel in viata.

Toti vor sfarsi in a-si schimba obiceiurile bahice, unii obligati de doctori, altii obligati de imprejurari. Despre alcool, exista o teorie, anume ca face bine organismului, dar baut in cantitati moderate. Cei care se lauda cu cit beau ei, sint la fel cu cei care se lauda cit pipi au facut.. Spunea cineva pe aici, nu dau nume, ca daca nu testezi la tinerete, nu ai experienta la batrinete... Ii reamintesc respectivului ca un om destept invata din greselile proprii.

Dar pe mine parintii m-au invatat ca un om inteligent invata din greselile altora. II cred.

Acum, e viata fiecaruia, poate bea oricine, oricit.


Sa traim si sa ne inmultim !

#31
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

Quote

Tine de la om la om. Unii sunt mai vulnerabili la bautura, devin rapid dependenti, altii mai putin. Macar tatal meu se considera un ratat (cu putin timp inainte de a muri), dar nu mai putea face nimic. A stat prin spitale, insa deja alcoolul l-a distrus complet. I-a distrus creierul, memoria, capacitatea de concentrare, totul treptat; din omul destept, cu 2 facultati, respectat de toata lumea a devenit un nimeni

cam asta-i sfarstiul la toti alcoolicii..

si tata avea un prieten extraordinar de desptept, a publicat si doua carti de mare succes in romania, asta prin anii '80 si ceva, dar alcoolul l-a distrus, pina  si nevasta l-a lasat, cam asta devin toti pe la batranete, un nimeni...
bunica-mea are o vorba, mama mai bine curvar decit alcoolic ca de femei tot se lasa cind intra la impotenta, de alcool pina moare nu se lasa...
am un amic care-i medic, un om extraordinar de inteligent,poti discuta cu el orice la nivelul cel mai inalt,  a terminat facultatea cu cea mai mare nota dar din cauza alcoolului l-a lasat nevasta si  dupa aceea prietena( o cunosc personal pe fosta), are 47 de ani, e si acum singur si e constinet de el in ce stadiu l-a adus acloolul, are o casa superba si isi permite sa bea cel mai scump vin, din cind in cind ma invita sa maninc cu el la restaurantul frantuzesc si imi spune asa:" stiu ca  o fosta mea iubita m-a lasat din cazua alcoolului dar nu o urasc pentru ea nu avea nici un viitor linga mine, iar daca-mi caut una ca mine nu am viitor nici cu asta, ce sa facem, sa ne antrenam amandoi la baut si sa progresam cota, copii nu putem avea ca n-au ce sa vada la noi, asa ca mai bine ma chinui singur decit sa-i mai chinui si pe alti, nu ma mai pot lasa, e prea tarziu, ci doar daca ma-nbolnavesc de ceva grav, atunci da.."

Edited by Ayame, 20 April 2006 - 03:34.


#32
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
poate se lauda ca sa stie pana unde sa se opreasca... d`oh :)
io, de exemplu, imi stiu cat de cat masura si inca n-am reusit performanta de a fi cu "filmu rupt" ... da o s-o fac si p-asta ...

o vorba inteleapta zicea : e bine sa le incerci pe toate ;)

#33
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postshobi, on Apr 20 2006, 14:35, said:

io, de exemplu, imi stiu cat de cat masura si inca n-am reusit performanta de a fi cu "filmu rupt" ... da o s-o fac si p-asta ...

o vorba inteleapta zicea : e bine sa le incerci pe toate ;)


mai bine nu incerca pentru ca o sa descoperi ca nu e nimic extraordinar. am avut si eu o perioada in liceu,vreo 2 ani, cand la 3-4 zile eram beat. si beam numai vodka. "jamaica" pentru cine stie,dar noi ii spuneam shoricioaica pentru ca era otrava curata.as putea sa-ti povestesc zile intregi ce de tampenii am facut si pe unde am ajuns dar nu e locul potrivit si nici nu sunt prea mandru de amintirile astea.
acum m-am cumintit si beau cu masura.adica atat cat sa ma simt bine,si doar in club sau acasa,nu pe strada.

#34
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004

View Postshobi, on Apr 20 2006, 14:35, said:

o vorba inteleapta zicea : e bine sa le incerci pe toate
:nonobad: Prost era ala de-a zis asta.

Edited by fellow, 20 April 2006 - 14:37.


#35
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006

View Postfellow, on Apr 20 2006, 15:35, said:

:nonobad: Prost era ala de-a zis asta.

Intelept e ala care face cum am spus eu.
Dar va trebui sa treaca un timp pana intelegeti si voi...
Nu ca as fi eu prea destept...


Sa traim si sa ne inmultim !

#36
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
laudele de acest gen vor exista mereu. vin din partea unui anumit nivel de individ, ca inteligentza, cultura shi loc in societate. ce e super interesant e ca aceste laude au efect in special asuprea celor de acelashi nivel sau sub. e de bine... atata vreme cat le auzi peste tot.

eu personal iubesc prostimea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate