Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Suprasolicitare sistem electric

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Frigiderul/congelatorul e de vina.
Solutia e asta:
https://forum.softpe...entiala-how-to/

#20
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Cel mai bine masori curentul pierdut de fiecare aparat. Presupun ca exista scule speciale dar cu 2 multimetre (folosite ca ampermetre) chair si alea ieftine de 50 de lei ar trebui sa vezi cat e pierderea.
Unul merge pe nul si altul pe faza, faci diferenta si notezi valoarea pentru fiecare aparat.
Faci suma si vezi daca sare de 30ma

sau daca ai de unde sa imprumuti un diferential de 10ma sa-l pui pe rand la fiecare consumator si vezi daca-ti sare la unul din ei.

Edited by cucur, 25 April 2024 - 07:42.


#21
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2008
Puneti un cleste ampermetric pe nulul de protectie si cuplati pe rand consumatorii. Asa o sa depistati vinovatul. Masuratoarea exacta presupune inserierea cu nulul de protectie a unui ampermetru, dar nu o recomand din motive de electrosecuritate.

#22
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 14.05.2010

View Postandreic, on 25 aprilie 2024 - 01:04, said:

E destul de simplu, unul din aparate, probabil cuptorul are izolatia defecta si scapa niste curent ce face sa sara diferentialul. Asa ee intampla cand se pun diferentiale, sesizeaza orice aparat cu probleme. De aia eu nu-mi pun asa ceva Posted Image
Da foarte buna strategia.Atingi carcasa metalica a aparatului respectiv SI ai un soc electric

#23
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
O instalatie electrica ca la carte se face cu diferential de 300mA pe general (contra furtului de curent, in special la case) si diferentiale de 30 mA pe celelalte circuite.10mA pe boiler si sauna.

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Suma de curenti reziduali zic si eu. Si unul dintre consumatori cu ceva defect care nu declanseaza la 30mA.
Solutia e data mai sus: testare consumatori pe rand. Eu as scoate diferentiala de pe general si as monbta pe circuitele mai sensibile.

#25
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,651
  • Înscris: 16.08.2010
Nu cred că rezolvarea stă în măsurarea izolației cu multimetrul deoarece unele defecte apar doar la prezența tensiunii. Un instrument specializat face acele măsurători cu tensiune mărită (de ex. Megger).

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,268
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie facuta o verificare minutioasa a fiecarui circuit in parte de um electrician competent cu scule dedicate,operatie care dureaza.

#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021
Ceva îmi spune că problema e de la consumatori, nu de la circuite

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,268
  • Înscris: 17.03.2009
Fara verificare nu se poate sti.

#29
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,651
  • Înscris: 16.08.2010

View PostValy_User, on 25 aprilie 2024 - 08:49, said:

Ceva îmi spune că ...

... atunci când vorbesc profesioniștii, amatorii ar trebui să se abțină.

Scuze, n-am vrut să sune așa dur, dar inițiatorul a spus deja că doi "electricieni" au ridicat din umeri. Trebuia chemat un electrician din ăla fără ghilimele.

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Foarte probabil că e diferențialul prea sensibil, din cele de 30mA. Ar trebui înlocuit cu unul de 300mA, înainte de asta măsurat curentul de repaus pe fiecare conductor de la diferențial separat..

#31
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
El are diferential de 300 mA inainte de contor, la ce-i mai trebuie unul. Ala de 30mA este pus cu un scop (protectia persoanelor in primul rand). Curentul rezidual n-ar trebui sa depaseasca 5 mA pe un siostem monofazat rezidential (daca zici ca-i apartament ai cel mult 6-7kW putere instalata).

Edited by cucur, 25 April 2024 - 09:50.


#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Poststrongsss, on 25 aprilie 2024 - 07:29, said:

eu vad doua cauze:

- curenti reziduali care se insumeaza si, la un moment dat, trec de capacitatea diferentialului (probabil 30 mA) iar acesta decupleaza.

- posibil diferential defect. plita trage foarte mult curent probabil la un moment se incalzeste diferentailul, fara sa declupleze instant. dupa ce decupleza insa, trebuie sa-l lasi sa se raceasca.


...sau i-a intrat umezeală-n tablou! :)

#33
PaulI

PaulI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2024
Multumesc pentru pareri, vor da curs ideilor ce mi se pare relevante si voi scrie rezultatele!

Pana cand gasesc un electrician ce sa faca mai multe masuratori incerc sa fac eu tot felul de teste. Momentan pare ca doar atunci cand si plita si cuptorul sunt legate in acelasi timp (plita pe direct, cuptorul in priza indiferent de circuitul in care o bag), pica siguranta generala(singura cu diferential). Ce incerc acum este pe rand cu una din cele doua neconectate sa aduc in sarcina mai multe electrocasnice, sa vad daca atunci pica vreo siguranta sau nu.

Daca aveti alte idei, va rog sa scrieti. REPET - problema apare doar cand toate electrocasnicele sunt conectate, chiar daca ele nu sunt in sarcina(in afara de frigider).

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcucur, on 25 aprilie 2024 - 09:48, said:

Ala de 30mA este pus cu un scop (protectia persoanelor in primul rand).
problema-i ca-i pus in cel mai prost loc, pe ce lume traieste proiectantul ala de l-a marcat acolo-n schema? nu vad rostul ca in cazul in care ai o problema pe un circuit, sa deconectezi toata casa de la curent, nu mai vorbesc de cazul cand asta se-ntampla seara

Edited by dan210, 25 April 2024 - 11:23.


#35
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,415
  • Înscris: 08.02.2011
Care proiectant ? Crezi ca a existat asa ceva ? Nu cred.

#36
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View PostPaulI, on 25 aprilie 2024 - 11:11, said:

Daca aveti alte idei, va rog sa scrieti. REPET - problema apare doar cand toate electrocasnicele sunt conectate, chiar daca ele nu sunt in sarcina(in afara de frigider).

Întoarce invers ștecărul frigiderului în priza.

Edited by a_r_C, 25 April 2024 - 11:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate