Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Vanzare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 03.12.2021
Cred ca euro.

Oricum, aveti mare grija cine are acces la contul bancar apoi.

Ma bucur ca aveti aplicatie mobila  bancara

#56
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt lei, cursul de schimb e bun.
Ma uit la cursul actual din aplicatia CEC, daca ai schimba acum banii, ai pierde 0.39%, ceea ce e ok din punctul meu de vedere

#57
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.12.2023

View Postcnmarius, on 19 aprilie 2024 - 12:02, said:

Sunt lei, cursul de schimb e bun.
Ma uit la cursul actual din aplicatia CEC, daca ai schimba acum banii, ai pierde 0.39%, ceea ce e ok din punctul meu de vedere

Cum ai ajuns la suma asta finala de 0.39%, te rog?  Uite aici cursul de azi

Attached Files



#58
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.12.2023
Asadar.... dupa 4 pagini de discutat discutii, pentru a caror dezlanare am fost deja acuzata de admin, incep sa pricep cate ceva. Trebuie sa aleg o zi in care cotatia BNR si cea a bancii trebuie sa fie cat mai apropiate. Calculul oferit nu ma lamureste deloc,as fi vrut sa fiu in stare ca dupa atatea sfaturi sa stiu exact cum se calculeaza pierderea la conversia Euro in Lei....

#59
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 03.12.2021
Cec are un curs bun.

40000x 4.9937= 199748 lei.

Deci vei vinde euro la pretul 4.9937 lei per 1 euro

#60
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 17.03.2005
Vinde cu 4,9571, banca il cumpăra cu 4,9571.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMiorache, on 19 aprilie 2024 - 20:27, said:

Asadar.... dupa 4 pagini de discutat discutii, pentru a caror dezlanare am fost deja acuzata de admin, incep sa pricep cate ceva. Trebuie sa aleg o zi in care cotatia BNR si cea a bancii trebuie sa fie cat mai apropiate. Calculul oferit nu ma lamureste deloc,as fi vrut sa fiu in stare ca dupa atatea sfaturi sa stiu exact cum se calculeaza pierderea la conversia Euro in Lei....

Nu, iti alegi o zi si faci tranzactia
SI GATA, inchei episodul asta.

Cursul fluctueaza, n-ai cum sa controlezi, n-ai cum sa estimezi

Dac-as fi in locul tau as tine banii in euro si as schimba cand am nevoie de ei, cat am nevoie de ei la o casa de schimb sau la banca. Si gata.

Chiar nu inteleg ce e asa de greu nu inteleg ce nu intelegi.


BNR Stabileste un curs
Bancile si casele de schimb stabilesc si ele un curs in functie de cursul BNR

Sa-ti dau un ex.

BNR stabileste 5 lei/ euro

Banca 1 stabileste
5.01lei/€ sa iti vanda tie €
si
4.98lei/€ sa cumpere € de la tine

Banca 2, stabileste
5.15lei/€ sa iti vanda tie €
si
4.88lei/€ sa cumpere € de la tine

Casa de schimb valutar 1 stabileste
5.00lei/€ sa iti vanda tie €
si
4.90lei/€ sa cumpere € de la tine

SAMD

Daca ai €40,000 si vreai sa-i schimbi pe toti la Banca 1, o sa iei pe ei 4.98 x 40,000 = 199,200lei
Daca ai €40,000 si vreai sa-i schimbi pe toti la Banca 2, o sa iei pe ei 4.88 x 40,000 = 195,200lei

#62
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.12.2023
Deci, daca am inteles bine, Tsunamii, spilul e ca valoarea bancii la cumparare euro sa fie cat mai mare si mai apropiata de cursul BNR din ziua respectiva,nu?

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015
Miorici,
Fiecare institutie, fie ca e banca, fie ca e casa de schimb, are un curs de cumparare Euro si un curs de vanzare

INTOTDEAUNA, cursul de vanzare al euro e mai mare decat cursul de cumparare al euro

Tu daca ai euro de vanzare, te uiti la curusl de cumparare al casei de schimb sau al bancii

Hai sa pun un exemplu:
Attached File  curs.jpg   62.83K   9 downloads

Daca ai €1,000 trebuie ca institutia (casa de schimb sau banca), sa-ti cumpere mia aia de euro, sa-ti dea lei pe ei
In primul caz, pe 1000 de euro ai lua 1000 x 4.95 = 4,950.00lei

(Daca ai vrea sa cumperi cu lei 1000 de euro la aceeasi casa de schimb, ar trebui sa dai 4,980.00lei pentru 1000 de euro).



In acelasi mod e si la banca, hai sa ma uit la banca mea, ING

Cursul de vanzare euro este 5.0061lei
Cursul de cumparare euro este 4.9463lei

Deci la banca mea, la 1000 de euro, daca-i schimbi, iei 4946.30lei

La sume mari care depasesc 5000 de euro sa-i vinzi, nu cred ca merge prin casa de schimb, cu cash... aia o fac numai prin banca, nu stiu, dai telefon, te interesezi
Eu ti-am spus ce-as facea eu

As tine valuta in banca in euro si as schimba din ei cand ai nevoie, asta pentru ca ma astept ca cursul euro/leu sa creasca dincolo de 5 lei/euro, dar aici tine de tine

Edited by Tsunamii, 20 April 2024 - 21:57.


#64
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.12.2023
S-a rezolvat. Am primit o oferta la BT. Am invatat multe de aici, multumesc tututor!

#65
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010
Vorba multa pentru ceva simplu. 1- Nu ai voie, legal, sa platesti cash atatia bani. Daca cumparatorul iti pune banii in cont tot plata cash se numeste pentru ca el plateste cash tu incasezi in cont (plata e una, incasare e alta). 2- El merge la banca, la bancomat (nu cred ca mai exista banci care sa incaseze cash) si depune banii in contul lui, daca ar depune in contul tau inainte de contractul la notar ar fi plin de tepe in tara asta, e la mintea cocosului, si tot bancomatul numara banii, nu sta nimeni sa ii numere la banca. si 3 - mergeti la notar amandoi, de fata cu notarul se transfera banii din contul x in contul y sau faceti contractul in care se stipuleaza un termen in care el este obligat sa iti transfere banii daca nu contractul devine nul. Este foarte simplu. Legat de curs valutar iar povesti aiurea. Daca vrei pretul in euro ceri euro 50-60.000 etc direct... daca vrei pret in lei, stipulezi in contract ca plata se face in euro dar echivalentul in lei la cursul valutar din data incheierii contractului a sumei de X lei cat costa apartamentul. Adica in data incheierii contractului, el trebuie sa iti transfere euro astfel incat dupa schimbarea lor in lei sa rezulte pretul in lei cerut in contract. La fel si viceversa lei-euro. Nu stiu ce e asa complicat. Vreti sa va bage banii direct in cont si dupa cand aveti timp sa mergeti la notar sau cum?!

Vizualizare mesajthe_blue_raven, pe 19 aprilie 2024 - 22:43, a scris:

Cec are un curs bun.

40000x 4.9937= 199748 lei.

Deci vei vinde euro la pretul 4.9937 lei per 1 euro
Aiurea, nu are treaba cursul valutar cu plata apartamentului. Daca tu ceri 100.000 lei pe apartament, in contract trebuie stipulat ca plata se face in euro dar echivalentul in lei la data incheierii contractului sau a efectuarii platii. Adica cumparatorul trebuie sa iti puna tine euro echivalent la 100.000 lei cu cursul valutar din ziua respectiva. Cursul valutar la schimbarea din cont euro in cont lei e cel de la BNR nu ai comisioane ca la casa de schimb valutar, si nu trebuie aleasa o zi anume cand e curs bun, oricare ar fi cursul el conform contractului trebuie sa primeasca 100.000 lei dupa ce schimba euro, daca cumparatorul trebuie sa puna 20500euro in loc de 20.000 euro ca s-a schimbat cursul nu e treaba ta ca vanzator.

Edited by sclifositu, 25 April 2024 - 15:26.


#66
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 03.12.2021
Voia sa fie plata in euro , nu lei.

Era discutia despre ce curs va avea vanzatorul dupa ce primeste banii si va vrea sa ii schimbe mai tarziu in lei.

#67
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010
Da, daca vanzatorul stabileste pretul in lei si cumparatorul vrea sa dea euro, in contract trebuie stipulat ca plata se face in euro dar echivalentul sumei in lei la cursul valutar din ziua respectiva. Sau daca vrea sa scape de problema asta, face schimbul din euro in lei cumparatorul in contul bancar si trimite lei direct. Oricum o dai banii trebuie sa curga atat prin contul cumparatorului cat si a vanzatorului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate