Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...
 Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay
 Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 

Vanzare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
laur_20

laur_20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2024
Poti alege sa-ti trimita euro , dar ve-i pierde la convertire, daca ii convertesti la banca respectiva . Chiar si cu curs preferential tot e in dezavantaj cursul , si oricum cursul preferential e pt sume mai mici. Eu am procedat asa: am luat in considerare cursul bnr din ziua respectiva.
Nu ai cum sa fii inselat daca se transfera in contul tau, ai acces mereu la cont, inclusiv din aplicatie, etc . Nu mai poti sa faci plati cu cash , ceea ce e foarte bine, pt ca nu mai poti fi pacalit. Deci oricate persoane ar fi implicate, mai mult sau mai putin de incredere , dupa transfer nu mai au ei treaba cu banii.

#38
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 22.08.2012
Indiferent ce banci folositi, daca are cash (sau in cont, suma intreaga), lei, euro, yeni sau lovele din Botswana, pe contract se va scrie clar: trecerea titlului de proprietate are loc in momentul in care banca ta confirma virarea intregii sume in contul X.

Si cu asta se evita orice discutie despre tepe, tranzactii dubioase si ce-o mai fi.

#39
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 25.11.2023
Uh!
Ce de bucati de raspunsuri. Unele nu tocmai bune.
Notara ti-a spus sa deschideti conturi la aceeasi Banca, probabil din motive de comisioane. Sa fie mai mic pentru cumparator.
Nu se mai fac plati cash la sume asa mari cum e valoarea unui apartament. Nu ii poate depune cash in contul tau.
Cumparatorul isi pune (sau deja ii are) banii in cont si ii vireaza in contul tau. La orice Banca. Daca ai deja unul, nu are rost sa mai deschizi altul.
Vrei banii in lei.
Cumparatorul sa-i schimbe el si sa ti-i transfere in lei. Altfel, pierzi la schimbul valutar.
Banii... ii numara casierul Bancii cand cumparatorul ii depune in contul sau. Nu acasa, nu la notar. Asta era prin anii '90. Nu se mai poate si e mai bine asa.


Spui:
"Am apelat la notar si am desemnat-o pe sora mea ca imputernicita sa se ocupe de acte, pentru deplasarea notarei la domiciliul"
Aici e o contradictie. Daca vine notarul acasa, tu semnezi. Nu sora. Daca e imputernicita, poate semna ea. Ce ai facut de fapt?

View PostAroundYou, on 15 aprilie 2024 - 08:11, said:


Data fiind problema ta si imposibiltatea deplasarii, odata ce si tu, si cumparatorul aveti banii in conturi la aceiasi banca, notarul fiind prezent acolo unde tu stai, trebuie sa aveti amandoi ( si tu, si cumparatorul) aplicatii bancare pe smartphone sau acces internet banking(pe laptopuri). Toti fiind impreuna, odata actele redactate, transferul se face imediat din internet banking, vei vedea ca banii au intrat in cont iar notarul va finaliza actele.
Daca nu faci astfel, totul devine un pic mai greu si ia timp... Adica ar trebui ca varul imputernicit trebe sa fie la banca, cu actele de V/C redactate si semnate dar neparafate, sa se faca transferul, sa ia de la banca extras de cont, apoi sa aduca extrasul sa  vada notarul ca banii au fost platiti si abia apoi va parafa si inmana copiile fiecaruia dintre parti.


Ea/el nu intelege de ce trebuie sa deschida conturi bancare si tu ii vorbesti de aplicatii bancare pe smartphone?

#40
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023
Stiti,va rog cum se face calculul de convertire a 10.000 Euro in Lei , online la marja de vanzare de 0.40%?

Stiti,va rog cum se face calculul de convertire a 10.000 Euro in Lei , online la marja de vanzare de 0.40%? Ma refer la CEC Bank.

Stiti,va rog cum se face calculul de convertire a 10.000 Euro in Lei , online la marja de vanzare de 0.40%? Ma refer la CEC Bank.

Attached Files



#41
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 17.03.2005
Te intereseaza cursul de la "cumparare" daca tu vinzi, cursul la care cumpara banca EUR.

#42
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023

View Postalseeme, on 16 aprilie 2024 - 14:23, said:

Te intereseaza cursul de la "cumparare" daca tu vinzi, cursul la care cumpara banca EUR.

Aha...mersi, mai caut pe site,la CEC B

Haha...am calculat bine? La 1000 Euro transformarea in Lei de catre banca online, ma costa 4 lei? Pentru asemenea "pierderi" sa ma targuiesc cu cumparatorul?

#43
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 17.03.2005
Eu stiu ca la CEC la schimb valutar nu mai sunt alte taxe.

Daca nu ai cont la CEC iti faci unul cu cardul Multicurency unde ai totul gratuit si fara constrangeri de venit sau rulaj.

Transferul din CEC catre alte banci costa 4,8 lei.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,340
  • Înscris: 20.10.2015
ING are curs de schimb mai bun ca la casa de schimb, sau cel putin asa a fost cand am schimbat eu.

#45
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 17.03.2005
aici ai in functie de oras cursul valutar la casele de schimb. Banuiesc ca nu vrea sa mearga cu banii cash sa schimbe la casele de schimb, probabil nici nu au asa multi bani la casa de schimb.

Edited by alseeme, 16 April 2024 - 15:07.


#46
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023

View Postalseeme, on 16 aprilie 2024 - 15:05, said:

aici.[/b] ai in functie de oras cursul valutar la casele de schimb. Banjuiesc ca nu vrea sa mearga cu banii cash sa schimbe la casele de schimb, probabil nici nu au asa multi bani la casa de schimb.

Ce rost are? Facem amandoi conturi la CEC, el depune Euro sau Lei intr-al lui si mi-i transfera intr-al meu. Zice ca are Euro cash. Ori ii schimba in contul lui in Lei si mi-i transfera, ori imi vireaza Euro. Eu am nevoie de Lei. Dar am vrut sa vad cat ma costa convertirea a 40.000 Euro in Lei prin Mobile Banking.....nu stiu daca am calculat bine....16 lei? Haha...nu pot crede ca penyry asemenea sume se ia lumea la galceava. Trebuie ca nu am inteles eu bine cum e cu rata aceea de 0.40 %.

#47
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 17.03.2005
Ai in atentie doar "Cumparare" (la cursul la care iti cumpara banca valuta- si "Vanzare" (la ce suma iti vinde tie banca valuta).

Iti dau un pont :

Inainte sa schimbi EURO in RON suni la CEC sa iti faca o oferta la un curs preferential avand in vedere ca schimbi 40.000 EUR.

Daca vei primi EUR iti recomand sa deschizi cont la CEC prin mobil si sa ceri card Multicurency (nu ai constrangeri si nici comisioane la conturile de lei si euro + alte valute (inca 8).

#48
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023
Gata...m-am desteptat! In contul meu primita suma in Euro, tariful pentru conversia prin Mobile Banking in Lei consta intr-o suma infima, 1.5 Euro! Credeam ca e mai mult! Si caut o zi cand Euro are cea mai mica valoare la banca si gata. Poate sa imi dea cumparatorul si Euro si Lei.

Multumesc tuturor!

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,340
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalseeme, on 16 aprilie 2024 - 15:05, said:

aici ai in functie de oras cursul valutar la casele de schimb. Banuiesc ca nu vrea sa mearga cu banii cash sa schimbe la casele de schimb, probabil nici nu au asa multi bani la casa de schimb.

La peste €20,000 ceri curs preferential la ING € --> Leu  sau  Leu --> €

View PostMiorache, on 16 aprilie 2024 - 15:11, said:

Eu am nevoie de Lei. Dar am vrut sa vad cat ma costa convertirea a 40.000 Euro in Lei prin Mobile Banking.....nu stiu daca am calculat bine....16 lei? Haha...nu pot crede ca penyry asemenea sume se ia lumea la galceava. Trebuie ca nu am inteles eu bine cum e cu rata aceea de 0.40 %.

Parerea mea e sa schimbi cat ai nevoie. E mai sigur sa tii banii in €

#50
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Intervin si eu cu un calcul, daca te mai intereseaza.
Din pozele tale, trebuie sa te uiti la valoarea de la cumparare, banca cumpara euro de la tine.
Acum depinde cu ce valori compari si de momentul cand faci schimbul. De exemplu, intre valoarea de cumparare si cursul BNR ai o diferenta de 3 bani la 1 euro.
Poti avea "pierdere" 0.03x40.000= 1200 lei, acum tu decizi daca e putin sau mult.

Edited by cnmarius, 18 April 2024 - 15:03.


#51
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023

View Postcnmarius, on 18 aprilie 2024 - 15:03, said:

Intervin si eu cu un calcul, daca te mai intereseaza.
Din pozele tale, trebuie sa te uiti la valoarea de la cumparare, banca cumpara euro de la tine.
Acum depinde cu ce valori compari si de momentul cand faci schimbul. De exemplu, intre valoarea de cumparare si cursul BNR ai o diferenta de 3 bani la 1 euro.
Poti avea "pierdere" 0.03x40.000= 1200 lei, acum tu decizi daca e putin sau mult.

View Postcnmarius, on 18 aprilie 2024 - 15:03, said:

Intervin si eu cu un calcul, daca te mai intereseaza.
Din pozele tale, trebuie sa te uiti la valoarea de la cumparare, banca cumpara euro de la tine.
Acum depinde cu ce valori compari si de momentul cand faci schimbul. De exemplu, intre valoarea de cumparare si cursul BNR ai o diferenta de 3 bani la 1 euro.
Poti avea "pierdere" 0.03x40.000= 1200 lei, acum tu decizi daca e putin sau mult.
Am scazut, in exemplul de mai sus, pt.Mobile Banking, din valoarea BNR pe cea a CEC si am obtinut 0,0158....ce e asta, te rog? Nu stiu sa fac calculul mai departe.

#52
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.12.2021
0.0158 x 40000 = 632

Probabil e un curs bun si cam asta ar fi pierderea

#53
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023

View Postthe_blue_raven, on 18 aprilie 2024 - 16:16, said:

0.0158 x 40000 = 632

Probabil e un curs bun si cam asta ar fi pierderea

632 Euro?......wooow

#54
Miorache

Miorache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.12.2023
...adica 1.58 % din suma totala, pierdere?

Nu sunt cumva 632 Lei?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate